Działanie: oczyszcza jamy nosowe dzieci i dorosłych w czasie przeziębień, zmniejsza obrzęk błon śluzowych w trakcie ostrych faz kataru alergicznego oraz podczas zapalenia jam nosowych i zatok przynosowych.
Wskazania: obrzęk śluzówki nosa w przypadku infekcji, zapalenia zatok lub alergii.
Skład: hipertoniczny roztwór wody morskiej. Nie zawiera substancji konserwujących.
Stosowanie: od 1 do 3 dawek co 3-4 godziny, 2-3 razy w ciągu dnia (maksymalnie przez 15 dni).
Handel równoległy lekami istnieje w Unii Europejskiej od ponad trzydziestu lat i traktowany jest powszechnie jako działanie prowadzące do obniżenia cen leków dla pacjentów. Poszczególne kraje członkowskie różnią się w zakresie rozwiązań wspierających import równoległy, jednak tam, gdzie przepisy wspomagają tę formę obrotu lekami, korzyści dla pacjentów i zyski dla budżetów państw są najwyższe.
Działanie: łagodzi i zmniejsza nasilenie zaczerwienienia skóry oraz widoczność rozszerzonych naczynek; uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i przeciwdziała ich uszkodzeniu; przyspiesza regenerację skóry po zabiegach; uelastycznia i nawilża skórę.
Wskazania: skóra wrażliwa z rozszerzonymi naczynkami i tendencją do okresowej nadreaktywności, skóra z tendencją do zasinień, wylewów podskórnych, wynaczynień i cieni pod oczami oraz profilaktycznie dla skóry ze skłonnością do trądziku różowatego.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: PŁYN BUROWA COEL płyn na skórę 8,5g/100g
Numer serii: 20140826, data ważności: 08.2015
Podmiot odpowiedzialny: Wytwórnia Euceryny Laboratorium Farmaceutyczne COEL Spółka Jawna E.Z.M. Konstanty
Leki biopodobne odgrywają bardzo ważną rolę w zapewnieniu polskim pacjentom szerszego dostępu do terapii biologicznych, zwłaszcza że w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE jest ona niewielka. Aby móc zaordynować choremu takie leczenie, najpierw trzeba podawać mu inne tańsze leki. Jeśli okażą się nieskuteczne, a stan zdrowia pacjenta znacznie pogorszy się, może on dopiero otrzymać lek biologiczny. Wygasanie patentu na leki biologiczne referencyjne umożliwia wprowadzenie na rynek leków biopodobnych, które są tańsze. Ich bezpieczeństwo, skuteczność i jakość są potwierdzone w procesie rejestracji w procedurze centralnej w całej UE. Działania niepożądane zarówno leków biologicznych referencyjnych, jak i biopodobnych są monitorowane i analizowane przez odpowiednie organy.
Działanie: objawowe leczenie kaszlu różnego pochodzenia; hamuje odruch kaszlu i rozszerza oskrzela, ułatwiając oddychanie.
Wskazania: kaszel różnego pochodzenia.
Skład: cytrynian butamiratu 1,5 mg/ml; syrop nie zawiera cukru.
Dawkowanie: dzieci w wieku 3-6 lat - 5 ml syropu trzy razy na dobę; dzieci w wieku 6-12 lat - 10 ml syropu trzy razy na dobę; młodzież powyżej 12 lat - 15 ml syropu trzy razy na dobę; dorośli - 15 ml syropu cztery razy na dobę.
Konfederacja Lewiatan i Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET protestują przeciwko działaniom samorządu aptekarskiego, zmierzającym do likwidacji legalnie działających w Polsce aptek internetowych oraz pozbawienia pacjentów możliwości zaopatrywania się w nich w leki dostępne bez recepty. Wniosek o zakazanie wysyłkowej sprzedaży leków został zgłoszony przez przedstawicieli Naczelnej Rady Aptekarskiej 23 października 2014 r. w Sejmie, na posiedzeniu podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Odleżyna jest to uszkodzenie skóry i tkanek głębiej leżących, które powstało pod wpływem długotrwałego ucisku. Odleżyny należą do trudno gojących się ran przewlekłych. Zapobieganie powstawaniu odleżyn polega na ocenie czynników ryzyka, zmniejszeniu ucisku, unikaniu długotrwałego przebywania w pozycji leżącej, zabiegach pielęgnacyjnych skóry oraz na ocenie stopnia niedożywienia. Terapia polega na: zmniejszeniu ucisku, usunięciu martwych tkanek, leczeniu żywieniowym oraz stosowaniu nowoczesnych opatrunków i preparatów.
Do najczęstszych dolegliwości, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu należy ból gardła, pojawiający się podczas przeziębienia i w zapaleniu gardła. Przyczyną zapalenia gardła mogą być różnorodne czynniki etiologiczne, takie jak infekcje wirusowe, bakteryjne czy grzybicze. Ból gardła może być skutecznie łagodzony za pomocą dostępnych preparatów leczniczych, które zawierają składniki czynne o działaniu antyseptycznym, przeciwzapalnym, przeciwbólowym i miejscowo znieczulającym.
Zapalenie zatok przynosowych najczęściej powstaje na tle wirusowego zakażenia górnych dróg oddechowych. W wyniku toczącego się procesu zapalnego dochodzi do obrzęku i przekrwienia błony śluzowej jam nosa i zatok przynosowych, co prowadzi do upośledzenia drenażu i wentylacji zatok. Gromadząca się wydzielina stanowi bardzo dobre warunki dla powstania nadkażenia bakteryjnego. Głównymi czynnikami etiologicznymi bakteryjnego ostrego zapalenia zatok są: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis. Rzadziej izolowanymi czynnikami etiologicznymi są Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Mig dla dzieci Forte (Ibuprofenum) 4% (40mg/ml), zawiesina doustna
Numer serii: 33006, data ważności: 31.07.2016
Numer serii: 34009, data ważności: 31.10.2016
Numer serii: 41004, data ważności: 28.02.2017
Numer serii: 41007, data ważności: 31.03.2017
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Taromentin (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum) 875 mg+125mg, tabletki powlekane
Numer serii: 050714, data ważności: 06.2016
Podmiot odpowiedzialny: Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa" S.A.
Seminarium, które odbędzie się 4 listopada w Warszawie, ma na celu przedstawienie podmiotom prowadzącym apteki podstaw prawnych przeprowadzania przez NFZ kontroli realizacji recept i ich konsekwencji. Dodatkowo przedstawione zostaną praktyczne porady, w jaki sposób przygotować się na wypadek kontroli i aktywnie w niej uczestniczyć. Zaprezentowany zostanie także tryb odwoławczy oraz inne narzędzia prawne służące obronie interesów farmaceuty w sytuacji, gdy nałożono karę na przedsiębiorcę.
Ból jest elementem towarzyszącym wielu jednostkom chorobowym, a jego skuteczne zwalczanie często decyduje o sukcesie terapii. Do najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych należą niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które szybko uwalniają pacjenta od dolegliwości. Nimesulid to atypowy NLPZ, który w odróżnieniu od klasycznych NLPZ – nieselektywnych inhibitorów cyklooksygenazy (COX) – wykazuje ok. 20-krotnie silniejsze hamowanie COX-2, mając jedynie niewielki wpływ na izoformę konstytutywną, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego i nerek, tj. COX-1.
Diagnostyka i terapia całorocznych nieżytów górnych dróg oddechowych jest zagadnieniem trudnym, wymagającym wiedzy i doświadczenia. Zachorowania obejmują 20% populacji i są jedną z częstych przyczyn wizyt u lekarza pierwszego kontaktu. Należy różnicować pomiędzy rhinitis a rhinosinusitis. Dokładnie zebrany wywiad pomoże w tym różnicowaniu. Przyczyna rhinitis może być alergiczna, niealergiczna i mieszana. Leczenie obejmuje leki przeciwhistaminowe, steroidy, antybiotyki, immunoterapię, probiotyki i inne środki. Jeżeli choroba jest oporna na leczenie, można rozważyć wykonanie zabiegu chirurgicznego.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o