2022-12-13 ARTYKUŁ
Witamina C jest od lat przedmiotem dyskusji i kontrowersji spowodowanych brakiem wiedzy dotyczącej mechanizmów jej działania. W rezultacie wszelkie wskazaniaodnoszące się do suplementacji witaminą C spotykały się z dużą dozą nieufności. W przedstawionym opracowaniu pokazano aktualny stan wiedzy dotyczący metabolicznej roli witaminy C oraz mechanizmy odpowiedzialne za jej homeostazę na poziomie organizmu i komórki. W oparciu o tę wiedzę zaproponowano model opisujący homeostazę witaminy C, pozwalający na wyciągnięcie praktycznych wniosków dotyczących jej suplementacji.
 
reklama Prenumerata_e-lek
2022-12-12 ARTYKUŁ

Postępowanie w hiperglikemii w cukrzycy typu 2

Najnowszy raport konsensusu American Diabetes Association (ADA) i European Association for the Study of Diabetes (EASD), 2022 – podkreślenie znaczenia edukacji, diety i stylu życia
W artykule przedstawiono wybrane nowości w podejściu do leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2, które zaprezentowano w dokumencie „Postępowanie w hiperglikemii w cukrzycy typu 2, 2022. Raport konsensusu Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego (ADA) i Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD).” Omówiono następujące zalecenia dotyczące niefarmakologicznego leczenia cukrzycy typu 2: edukacja, redukcja masy ciała jako główny cel, leczenie żywieniowe, aktywność fizyczna, odpowiednia ilość i jakość snu.
2022-12-09

Pierwszy w Polsce midazolam w roztworze do podawania na śluzówkę jamy ustnej (Buccolam®), lek  przeznaczony do leczenia przedłużonych napadów drgawkowych u dzieci i młodzieży, od 1 listopada tego roku znajduje się na liście refundacyjnej. To lek ratunkowy, który może być podawany samodzielnie przez opiekuna lub rodzica w leczeniu przedszpitalnym. Stosowany jest w celu zatrzymania nagłych, przedłużonych napadów drgawkowych u niemowląt, małych dzieci, dzieci i młodzieży (od 3. miesiąca do 18. r.ż.). Lek dostarczany jest w postaci czterech wygodnych, gotowych do użycia ampułko-strzykawek, zapewniających łatwą, dopoliczkową aplikację preparatu.

2022-12-06

Wygraj z nadciśnieniem tętniczym

XIX edycja kampanii Servier dla Serca

Przekroczone wartości ciśnienia skurczowego u 49% badanych, rozkurczowego u 32%, a obu tych parametrów jednocześnie u 25%, to tylko niektóre dane z podsumowania wyników badań profilaktycznych przeprowadzonych w całej Polsce, tradycyjnie realizowanych w ramach kampanii Servier dla Serca, której w tym roku towarzyszyło hasło „Idź na rekord. Wygraj z nadciśnieniem tętniczym”. XIX edycja tej ogólnopolskiej kampanii profilaktyczno-edukacyjnej skupiona była wokół budowania świadomości i edukacji w kierunku korzyści zdrowotnych płynących z kontrolowania i właściwego leczenia nadciśnienia tętniczego. Jej zwieńczeniem było ustanowienie oficjalnego Rekordu Polski w kategorii największej liczby osób jednocześnie mierzących sobie ciśnienie tętnicze.

2022-12-02 ARTYKUŁ

Leczenie bólu za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Porównanie skuteczności, bezpieczeństwa i interakcji diklofenaku i innych NLPZ
Dolegliwości bólowe są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza rodzinnego, z czego około 1/3 z nich dotyczy bólu kostno-stawowego lub mięśniowego. Najczęściej stosowanymi lekami przeciwbólowymi są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Leki te mogą powodować zaburzenia ze strony układu pokarmowego, a wybrane, np. rofekoksyb, zwiększają ryzyko wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego, dlatego NLPZ powinny być dobrane odpowiednio do danego pacjenta i stosowane rozważnie.
2022-12-01 ARTYKUŁ
Częstość występowania cukrzycy typu 2 nadal rośnie w alarmującym tempie na całym świecie, a jeszcze więcej osób cierpi na stan przedcukrzycowy. Cukrzycę typu 2 można leczyć wieloma różnymi metodami, od zmiany stylu życia i aktywność fizyczną po środki farmakologiczne i preparaty wspomagające leczenie tej choroby. Zmiany stylu życia są zalecane dla wszystkich pacjentów z cukrzycą typu 2. Istnieje wiele leków przeciwcukrzycowych, o różnych mechanizmach działania. W aptekach dostępne są preparaty ziołowe, które są stosowane jako wspomagające leczenie tej choroby.
2022-11-28 ARTYKUŁ
Bardzo dobrą opcją terapeutyczną w terapii hipercholesterolemii jest zastosowanie preparatów złożonych. Zawierają one w jednej tabletce inhibitor reduktazy HMG-CoA, np. atorwastatynę oraz lek wybiórczo hamujący wchłanianie cholesterolu i pochodnych steroli roślinnych z jelit – ezetymib. Takie leczenie może być wdrożone u osób dorosłych z pierwotną hipercholesterolemią, hipercholesterolemią rodzinną lub mieszaną hiperlipidemią, gdy schorzenia te są kontrolowane za pomocą atorwastatyny i ezetymibu w postaci odrębnych preparatów, w takich samych dawkach jak w preparacie złożonym.
2022-11-25 ARTYKUŁ
Zanim nasz mózg zacznie się starzeć, najpierw dojrzewa. Proces dojrzewania zachodzi już w życiu płodowym. Natomiast starzenie się rozłożone jest w czasie. Na ten proces mają wpływ między innymi styl życia, dieta, aktywność fizyczna i umysłowa. Najważniejsze jest, aby nieustannie stymulować swój mózg, ponieważ osoby aktywne mają mniejsze szanse na zachorowanie na chorobę Alzheimera, otępienie naczyniopochodne, choroby neurodegeneracyjne lub patologię niedokrwienną mózgu.
2022-11-24 ARTYKUŁ
Magnez jest dwuwartościowym pierwiastkiem chemicznym bardzo szeroko rozpowszechnionym na ziemi. W organizmie człowieka magnez jest jednym z najważniejszych makroelementów i kofaktorem > 300 enzymów. Mimo dużego rozpowszechnienia magnezu w środowisku oraz jego występowania w wielu pokarmach, może dochodzić do niedoborów tego pierwiastka. Szczególnie dotyczy to osób spożywających produkty ubogie w magnez, ludzi bardzo aktywnych fizycznie, a także pacjentów poddawanych terapii diuretykami. W przypadku łagodnych niedoborów magnezu dobrą opcją terapeutyczną jest stosowanie organicznych związków magnezu podawanych doustnie. W wielu badaniach wykazano, że są one lepiej wchłanialne niż nieorganiczne sole magnezu.
2022-11-22

W Polsce prawdopodobnie ponad 11 mln osób ma nadciśnienie tętnicze (> 140/90 mmHg), a kolejne 6–7 mln ma podwyższone ciśnienie krwi powyżej normy (130–139/80–89 mmHg). Oznacza to, że statystycznie problem ten dotyczy połowy z nas. Badanie przeprowadzone przez Huawei wykazało, że także prawie połowa respondentów w naszym kraju nie była świadoma skali tej choroby występującej u młodszych osób, a 44% nie wie, jak obniżyć ciśnienie krwi. Choroby układu krążenia stały się już jedną z głównych przyczyn zgonów, powinniśmy jak najczęściej mierzyć ciśnienie tętnicze – mówi kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak.

Ze względu na starzenie się społeczeństwa i niezdrową dietę, spożywanie alkoholu, behawioralne czynniki ryzyka, takie jak brak aktywności fizycznej, nadwaga i długotrwały stres psychiczny, liczba osób dotkniętych chorobami kardiologicznymi wzrasta z roku na rok. Potwierdza to raport WHO: ​​„w ciągu ostatnich 30 lat liczba dorosłych w wieku 30–79 lat z nadciśnieniem wzrosła z 650 mln do 1,28 mld. Prawie połowa z nich nie wiedziała, że ​​ma wysokie ciśnienie krwi”.

2022-11-18

Według ankietowego badania przeprowadzonego w narodowych punktach szczepień, prawie 97% respondentów zgodziło się, że podawanie szczepionek przez farmaceutów było wygodne, a farmaceuci posiadali odpowiednie umiejętności do świadczenia tej usługi. Jednocześnie 90% pacjentów wyraziło gotowość do ponownego szczepienia przez farmaceutów.

Kwestionariusz ankiety został opracowany specjalnie na potrzeby badania naukowego. Wzięło w nim udział 628 pacjentów. Zostało ono opracowane i przeprowadzone przez grupę naukowców i akademików związanych z polskimi uczelniami medycznymi oraz środowiskiem aptecznym. Byli to: Piotr Merks, Anna Kowalczuk, Alexandre Wong, Kevin Chung, Urszula Religioni, Dariusz Świetlik, Katarzyna Rotmans‑Plagens, Jameson Cameron, Katarina Fair Sola, Justyna Kaźmierczak, Eliza Blicharska, Regis Vaillancourt oraz Agnieszka Neumann‑Podczaska, która nadzorowała prace zespołu.

2022-11-15

Jak wynika ze STADA Health Report 2022, wsparcie układu odpornościowego jest najczęstszym powodem, dla którego aż 49% Europejczyków sięga po suplementy witamin i minerałów. Nawet 40% decyduje się na ich zażywanie, aby zwiększyć ogólny poziom energii i witalności, a 30%, by zadbać o dobrą jakość snu. Jeden na czterech Europejczyków polega na suplementach w kwestii troski o wygląd, zdrowe włosy i skórę oraz zdrowe kości i zęby.

2022-11-10

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna – pomysłodawca Światowego Dnia Cukrzycy, organizowanego od ponad 30 lat w dniu 14 listopada – alarmuje, że cukrzyca wymyka się spod kontroli. Na świecie chorujących na cukrzycę jest obecnie 537 mln i liczba ta wciąż rośnie. W 2030 r. może osiągnąć 640 mln, a w 2045 r. nawet 780 mln. W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób, a do 2030 r. ta liczba wzrośnie o kolejny milion. Jest jednak i dobra wiadomość –  pacjenci w Polsce będą leczeni zgodnie z polskimi i międzynarodowymi wytycznymi, a bieżąca opieka nad nimi ma  się poprawić.

2022-11-09

Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej apeluje do ministrów zdrowia oraz sprawiedliwości o usunięciu z przygotowywanego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne przepisów dotyczących obowiązku wnoszenia opłat rocznych przez podmioty posiadające zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznych, aptek ogólnodostępnych oraz punktów aptecznych.

2022-11-08

Rak jajnika w 2020 r. odpowiadał za śmierć ponad 3100 kobiet w Polsce. Pomimo coraz doskonalszej diagnostyki i możliwości leczenia, liczba zgonów z powodu raka jajnika od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Nadzieję na poprawę tej sytuacji dają stosowane już dzisiaj i w części refundowane terapie celowane oraz badania genetyczne, pozwalające na jeszcze bardziej dokładne określenie grupy pacjentek, które mogłyby skorzystać z leczenia celowanego. Od listopada 2022  r. z nowoczesnego leczenia raka jajnika terapią skojarzoną – inhibitorem PARP i bewacyzumabem, dzięki zmianom na liście leków refundowanych, może skorzystać większa liczba pacjentek, w tym te z zaburzeniem procesu rekombinacji homologicznej (HRD), które stwierdza się aż u 25% pacjentek z tą chorobą. To stwarza nową perspektywę leczenia raka jajnika.

Copyright © Medyk sp. z o.o