2021-08-02

Pacjenci z ciężką postacią AZS wyczerpali już wszystkie dostępne możliwości terapeutyczne. Jedynym możliwym ratunkiem dla nich jest skuteczna terapia biologiczna, która refundowana jest w większości krajów Unii Europejskiej – niestety nie w Polsce.

reklama Prenumerata_e-lek
2021-07-30

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii nadał spółce MSD Polska Sp. z o. o. status centrum badawczo-rozwojowego. Spółka nie tylko prowadzi szereg badań klinicznych, ale również od początku działalności angażuje się w poprawę zdrowia mieszkańców Polski. Na polskim rynku MSD działa już trzy dekady. Spółka rozpoczęła działalność w 1991 r., a dwa lata później wystartowała z pierwszymi badaniami klinicznymi.

2021-07-29

Obecnie do Narodowego Programu Szczepień dołączyło blisko 500 aptek, w których bezpiecznie można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Najwięcej punktów jest na Śląsku (80), w Małopolsce (56) i w Wielkopolsce (47). W woj. mazowieckim dostępnych jest 39 aptek.

2021-07-28

Obrzęk stawów, bóle kręgosłupa i sztywność poranna – to objawy, które mogą świadczyć o pojawieniu się choroby reumatologicznej. Według raportu przygotowanego w ramach kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzywczajenia” na temat wykonywania badań profilaktycznych, aż 75,9% ankietowanych odczuwa ból stawów bądź kręgosłupa.

2021-07-27

Stanowisko Izby POLMED w sprawie nowelizacji ustawy o refundacji leków

Komentarz Arkadiusza Grądkowskiego, Dyrektora Generalnego

Ropoczęły się konsultacje społeczne i prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Jak wynika ze stanowiska Izby POLMED, niektóre zapisy w projekcie ustawy o zmianie ustawy mogą nieść daleko idące negatywne konsekwencje. 

2021-07-26

Medyczna marihuana w aptekach

Leki recepturowe na bazie suszu

Stosowanie medycznej marihuany budzi nadal wiele kontrowersji, choć została ona zalegalizowana, a jej działanie udowodnione m.in. w walce z przewlekłym bólem, padaczką lekooporną, czy depresją.

2021-07-15

Wyniki badania zrealizowanego w ramach kampanii „Bezpieczna na okrągło”, przeprowadzonego wśród Polek, pokazują, że siedem na dziesięć kobiet interesuje się tematem antykoncepcji. Bardziej zainteresowane są młode kobiety w wieku 18-24 lat – 74% (wobec 72% w wieku 25-34 lat i 66% w wieku 35-45 lat). Jako najbardziej znane metody antykoncepcji respondentki wymieniały prezerwatywę – 83% (suma odpowiedzi „dobrze znam tę metodę antykoncepcji i stosowałam ją w przeszłości” oraz „dobrze znam tę metodę i stosuję ją obecnie”) oraz tabletki antykoncepcyjne (61%). Prezerwatywy stanowią również pierwszą stosowaną z wyboru, długoterminową metodę antykoncepcji dla ponad sześciu na dziesięć badanych. 37% Polek nie wie, na czym polega stosowanie pierścienia dopochwowego, a co siódma kobieta (14%) nigdy o nim nie słyszała. 

2021-07-14

Choroby neurologiczne to grupa schorzeń, w których czas postawienia właściwej diagnozy i włączenia skutecznego leczenia ma kluczowe znaczenie dla jakości życia pacjenta. Wiele chorób neurologicznych, zwłaszcza tych rzadkich, ma niespecyficzne objawy, co znacznie wydłuża czas diagnozowania. NEUROzmobilizowani to kampania edukacyjna, która ma na celu zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat chorób neurologicznych oraz wspieranie pacjentów i ich bliskich. Kampania będzie dotyczyć stwardnienia rozsianego (SM), rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) i chorób ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia (NMOSD / choroba Devica).

2021-07-13 ARTYKUŁ

Węglowodany to niezbędne, ale jednocześnie „niebezpieczne” w zbyt dużych ilościach związki dla ludzkiego organizmu. Niebezpieczne, bo ich nadmiar działa niekorzystnie na stan zdrowia, prowadząc do wielu różnorodnych schorzeń. Najważniejsze z nich to nietolerancja glukozy i cukrzyca, które według aktualnych informacji mają już charakter epidemii. Wystarczy tylko wspomnieć, że już w 2013 r. cukrzycą dotkniętych było 382 mln ludzi, z czego ponad 3 mln w naszym kraju.

2021-07-09 ARTYKUŁ

Wątroba stanowi największy gruczoł wydzielania wewnętrznego. W zależności od osobnika stanowi ona ok. 2% całkowitej masy ciała człowieka. Z racji złożonej budowy i rozmaitych funkcji, dbanie o prawidłowy stan tego narządu wydaje się być czymś oczywistym. Zwłaszcza że z powodu wykonywanych czynności jest ona stale narażona na oddziaływanie związków toksycznych i szkodliwych. Niestety, bardzo często zapominamy o niej aż do momentu, w którym objawy sygnalizują poważne uszkodzenie.

2021-07-08 ARTYKUŁ

Konopie to rośliny znane od wieków i wykorzystywane w celach medycznych, przemysłowych, czy spożywczych. Najcenniejszymi związkami pozyskiwanymi z konopi z punktu widzenia medycznego są kannabinoidy. Obecnie znanych jest ponad 100 związków należących do kannabinoidów, a najważniejszymi spośród nich są: Δ9‑tetrahydrokannabinol (Δ9-THC) oraz kannabidiol (CBD). Do głównych efektów działania THC zalicza się silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także przeciwdrobnoustrojowe, miorelaksacyjne oraz spazmolityczne. CBD wykazuje właściwości przeciwdrgawkowe, uspokajające, neuroprotekcyjne i przeciwzapalne.

2021-07-07 ARTYKUŁ

Różne gatunki szałwii od dawna są wykorzystywane w medycynie tradycyjnej do uśmierzania bólu, ochrony organizmu przed stresem oksydacyjnym, uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki, angiogenezą, stanami zapalnymi, infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi. Uważa się, że S. officinalis zawiera największą ilość olejku eterycznego w porównaniu z innymi gatunkami szałwii. Szałwia jest również naturalnym źródłem flawonoidów i związków polifenolowych (np. kwasu rozmarynowego) o silnym działaniu przeciwutleniającym, zmiatającym wolne rodniki oraz przeciwbakteryjnym.

2021-07-06 ARTYKUŁ

Zespół stopy cukrzycowej (ZSC) można podzielić w zależności od patogenezy na stopę neuropatyczną i niedokrwienną. Obie formy są równie niebezpieczne i powodują zmniejszenie komfortu życia oraz powstanie trudnych do leczenia ran i owrzodzeń. Pomimo wielu metod diagnostycznych i terapeutycznych pacjent z tym typem owrzodzeń podlega amputacji częściej niż jakakolwiek inna grupa pacjentów. W Polsce liczba amputacji z powodu powikłań ZSC jest jedną z najwyższych w Europie. Czas pandemii COVID-19 to utrudniony dostęp do specjalistów zajmujących się stopą cukrzycową oraz leczeniem ran, dlatego apteka jest jednym z pierwszych miejsc, do których pacjent lub jego rodzina trafia po poradę.

2021-07-02

Firma Roche ogłosiła, że test SARS-CoV-2 Antigen Self Test Nasal otrzymał europejski znak CE i został dopuszczony do użytku w krajach Unii Europejskiej. Test przeznaczony jest do stosowania w warunkach domowych i będzie dostępny m.in. w aptekach, w opakowaniach zbiorczych po pięć sztuk. Umożliwia osobom planującym udział na przykład w wydarzeniach zbiorowych stwierdzenie bądź zanegowanie nosicielstwa koronawirusa. Postępując zgodnie z prostymi instrukcjami, można go wykonać w domu z wykorzystaniem wymazu z nosa bez specjalnego przeszkolenia lub nadzoru personelu medycznego. Wynik otrzymuje się w ciągu 15 minut. W przypadku dzieci w wieku poniżej 18 lat test musi zostać wykonany przez osobę dorosłą lub pod jej ścisłym nadzorem. 

2021-07-01

Zwyczaje higieniczne Polaków w dobie pandemii koronawirusa

Podsumowanie danych z raportu zrealizowanego na zlecenie NAOS

97% Polaków deklaruje, że dezynfekuje ręce. 83% Polaków deklaruje, że ich dzieci dezynfekują ręce; z czego 57% tylko w przedszkolu/szkole, a 52% również poza tymi placówkami. Obawa przed zakażeniem koronawirusem jest najczęstszym powodem dezynfekcji rąk (u 46% badanych), następnie chęć zachowania higieny (42%) oraz brak dostępu do wody i mydła (38%).  Tylko 7% Polaków dezynfekuje ręce ze względu na wykonywany przez nich zawód. 

Copyright © Medyk sp. z o.o