2021-06-28

Według danych polskiej firmy analitycznej PEX Pharma Sequence, od wejścia w życie w dniu 25 czerwca 2017 r. nowelizacji ustawy „Prawo farmaceutyczne”, popularnie zwanej „Apteką dla Aptekarza” (AdA), liczba aptek spada. Do końca maja 2021 r. z rynku zniknęły 1460 apteki. Dziś działa w Polsce 12 105 aptek, wobec 13 565 w czerwcu roku 2017 r. Deklarowanym celem wprowadzenia ustawowych ograniczeń miało być zwiększenie dostępności do leków. Obwarowania wprowadzone ustawą spowodowały natomiast, że w miejsce zamykanych lub upadających aptek nie powstają nowe placówki.

reklama Prenumerata_e-lek
2021-06-22

Nowa lista refundacyjna

Od 1 lipca 2021 r.

Ukazało się Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 czerwca 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 lipca 2021 r. W programach lekowych pojawią się trzy nowe substancje czynne: dacomitinib i lorlatinib (leczenie niedrobnokomórkowego raka pluc) oraz dexamethasonum (leczenie cukrzycowego obrzęku plamki). 

2021-06-21

16 czerwca br. stanowisko Dyrektor Generalnej Novo Nordisk Pharma sp. z o.o. objęła Magdalena Paradzińska. Na tym stanowisku zastąpiła Katarzynę Kacperską, która została mianowana Senior Vice President Commercial Affairs & Strategy, International Operations w Novo Nordisk w Zurychu w Szwajcarii. Magdalena Paradzińska związana jest z Novo Nordisk od 19 lat i zajmowała w tym czasie wiele istotnych dla firmy stanowisk.

2021-06-18

Z migreną zmaga się co 10. osoba w Polsce (11,6%). Dwóm na trzech chorych w Polsce (61%) zdarza się ukrywać ten fakt ze względu na stygmatyzację i bagatelizowanie problemu przez otoczenie. W czasie pandemii alienacja chorych na migrenę pogłębiła się, a specyfika tego czasu wpłynęła dodatkowo na pogorszenie stanu ich zdrowia. Chorzy oczekują przede wszystkim zrozumienia oraz działań w zakresie edukacji społeczeństwa i zwiększania świadomości społecznej. Migrena pozostaje drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności na świecie, a pierwszą wśród młodych kobiet.

2021-06-17

Światowy Dzień Raka Nerki

"Porozmawiajmy o naszym samopoczuciu”

Codziennie towarzyszą nam emocje, a w sytuacjach trudnych, jak choroba onkologiczna, emocje nabierają siły i wpływają na wszystkie aspekty życia oraz na proces leczenia, dlatego tegorocznym hasłem Światowego Dnia Raka Nerki jest "Porozmawiajmy o naszym samopoczuciu" – wskazuje stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny, inicjator kampanii edukacyjnej “Nerka jest modna”. Globalne badanie pacjentów International Kidney Cancer Coalition z 2018 r. wykazało, że 96% pacjentów doświadcza problemów psychospołecznych, ale mniej niż połowa rozmawia o tym, jak się czują z rodziną, bliskimi przyjaciółmi lub pracownikami służby zdrowia.

2021-06-14

Amerykańskie zalecenia dotyczące stosowania suplementów diety i witamin w celu zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu nowotworów lub chorób sercowo-naczyniowych, pochodzące z 2014 r., pozostają niezmienione. Amerykański niezależny panel ekspertów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki opublikował roboczą wersję nowych zaleceń, które podobnie jak poprzednie nie zalecają rutynowego stosowania tych substancji. 

2021-06-11

Rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pt. „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Jej celem jest budowanie społecznej świadomości, że otyłość to choroba, którą należy i można leczyć. Brak zrozumienia charakteru otyłości przekłada się na przekonanie, że jest ona świadomym wyborem chorego. Powszechnym jest obarczanie go odpowiedzialnością i winą za rozwój nadmiernej masy ciała. Oznacza to, że osoby z otyłością muszą mierzyć się nie tylko z tym, co przynosi sama choroba, ale dodatkowo z nieprzychylnością społeczną, która nierzadko przybiera formę hejtu i stygmatyzacji. Badania CBOS z 2019 r. wskazują, że 59% dorosłych Polaków waży za dużo, a od 2010 r. odsetek ten wzrósł o 13%.

2021-06-10

8 czerwca br. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. Tak więc od 9 czerwca , po spełnieniu określonych w dokumencie warunków, istnieje możliwość wykonywania szczepień ochronnych przeciw COVID-19 w aptekach.

2021-06-09

Głównym zamierzeniem Ustawy o zawodzie farmaceuty jest wykorzystanie potencjału farmaceutów i wzmocnienie roli aptek w systemie ochrony zdrowia. Na temat nowych kompetencji i obowiązków farmaceutów oraz kierowników aptek wypowiedzieli się znani eksperci z branży farmaceutycznej: Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej; Monika Bartwicka, prawniczka specjalizująca się w prawie medycznym i farmaceutycznym; Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz dr n. farm. Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach.

2021-06-02

Ogólnopolska kampania edukacyjna Doradzam odpowiedzialnie

Webinarium „Poradnictwo oparte o Evidence Based Medicine” 16 czerwca 2021 r.

Ogólnopolska kampania edukacyjna Doradzam odpowiedzialnie powstała, by dostarczyć farmaceutom wiedzy i narzędzi do odpowiedzialnego pełnienia swojej roli. Od 16 kwietnia 2021 r. obowiązuje Ustawa o zawodzie farmaceuty, która wprowadzila wiele zmian w sposobie funkcjonowania rynku aptecznego. To, co się zmienia, to przede wszystkim rosnąca odpowiedzialnością farmaceuty podczas pracy za pierwszym stołem. Organizatorzy kampanii przygotowali szereg aktywności, które służą edukacji środowiska oraz wsparciu w tym szczególnym okresie, jakim jest wejście w życie Ustawy o zawodzie farmaceuty. Wśród planowanych działań są webinaria, e-book oraz aktywność w mediach społecznościowych.

2021-05-31

Szacuje się, że obecnie diagnozowanych jest około 3500 nowych przypadków czerniaka, a tempo przyrostu zachorowalności cały czas rośnie. Tak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów za lata 1980-2020. Zapadalność na ten rodzaj nowotworu w 2019 r. była też nieznacznie większa u mężczyzn (16,0/100 tys. przypadków) niż u kobiet (15,2/100 tys. przypadków). Co istotne, na czerniaka można zachorować w każdym momencie życia. Nowotwór może pojawić się już u dzieci, jednak liczba przypadków wzrasta u osób po 20 r.ż. Najwięcej zachorowań notuje się u  między 60. a 79. r.ż. Wraz z wiekiem rośnie też umieralność chorych.

2021-05-28

Prawidłowe odżywianie organizmu, czyli dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach potrzebnych do sprawnego funkcjonowania nie zawsze jest łatwe dla osób zdrowych, a co dopiero w sytuacji, kiedy organizm zmaga się z chorobą. Jego potrzeby w tym czasie mogą znacząco się zmienić, a jednocześnie mogą pojawić się dolegliwości lub objawy, które dodatkowo utrudniają spożywanie posiłków, np. zmniejszony apetyt czy zaburzenia smaku. Układ pokarmowy pacjentów onkologicznych, w wyniku prowadzonej terapii czy obecności choroby nowotworowej, może nie funkcjonować prawidłowo. Dlatego warto wiedzieć, jak o niego zadbać, aby zminimalizować dolegliwości i wspomóc jego pracę.

2021-05-28 ARTYKUŁ

Kolagen to unikalne białko fibrylarne budujące aż w 1/3 organizm kręgowców. Obecnie jest znanych 29 typów kolagenów wchodzących w skład ludzkich tkanek. Co istotne, kolagen bez względu na typ wykazuje konserwatyzm budowy. Każda cząsteczka białka składa się z 3 lewoskrętnych łańcuchów polipeptydowych skręconych wokół własnej osi, tworzących wspólnie tzw. superhelisę. Należy jednak zaznaczyć, iż kompletna cząsteczka kolagenu jest strukturą prawoskrętną, a jej charakterystyczna struktura osiągana jest dzięki unikalnemu składowi aminokwasowemu. Na szczególną uwagę zasługują 3 aminokwasy: glicyna, prolina oraz hydroksyprolina, która nie jest spotykana w większości innych białek. 

2021-05-26 ARTYKUŁ

Organizm człowieka to złożony mechanizm. Dużą rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu odgrywają jelita. Prawidłowe funkcjonowanie jelit uzależnione jest między innymi od obecności błonnika pokarmowego. Wpływa on pozytywnie na perystaltykę, zapobiega zaparciom i pomaga we wzroście naturalnej mikroflory jelitowej. Cennymi źródłami błonnika pokarmowego są: plantago ovata i linum usitatissimum.

2021-05-25 ARTYKUŁ

Alergiczny nieżyt nosa i pokrzywka są przykładami reakcji typu natychmiastowego, w której to można wyróżnić fazę wczesną (znaczącą rolę odgrywa tu histamina, wywołująca m.in. świąd, kichanie) i późną (z udziałem m.in. PAF odpowiedzialnego za przekrwienie i obrzęk). W celu skutecznego leczenia tych jednostek chorobowych warto zastosować lek, który będzie skuteczny w obu tych fazach. Przykładem takiej molekuły jest rupatadyna, która należy do leków przeciwhistaminowych II generacji. Ma podwójny mechanizm działania: blokuje receptory histaminowe oraz receptory dla czynnika aktywującego płytki, redukując tym samym objawy wczesnej i późnej fazy reakcji alergicznej.

Copyright © Medyk sp. z o.o