2021-05-24 ARTYKUŁ

Problem pandemii związany z koronawirusem SARS-Cov-2 dotyka obecnie wszystkich ludzi na świecie. Badania naukowe skupiają się na możliwościach zahamowania rozwoju choroby, łagodzenia jej przebiegu oraz modyfikacji odpowiedzi immunologicznej. Ważną rolę w przebiegu choroby mają powstające w organizmie cytokiny prozapalne. Utrzymywanie prawidłowego poziomu witaminy D może wspomagać równoważenie nadmiernie wzbudzanych procesów zapalnych, co może wpływać pozytywnie na przebieg samej choroby. Jako element profilaktyki warto rozważyć oznaczenie poziomu witaminy D w organizmie oraz jej suplementację, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

reklama Prenumerata_e-lek
2021-05-19 ARTYKUŁ

Liczba pacjentów z ranami przewlekłymi wciąż nie ulega zmniejszeniu. Pomimo rosnącej wiedzy dotyczącej leczenia ran, jak i wielu wprowadzonym innowacjom w obrębie dezynfekcji, opatrunków oraz oczyszczania ran, leczenie nadal pozostaje wyzwaniem, gdzie nie zawsze odnosimy sukcesy. Na przebieg leczenia ran wpływa wiele składowych, które należy brać pod uwagę. Do czynników tych można zaliczyć: wiek pacjenta, choroby współistniejące, niedożywienie, brak ruchu, osłabiony układ odpornościowy, niedokrwienie, stosowanie niewłaściwych opatrunków, umiejętności personelu medycznego, zakażenie i stan zapalny w ranie, niewidoczny wróg każdego rodzaju rany – biofilm bakteryjny.

2021-05-18

Aktywny dezodorant do stóp 5 w 1

Nivelazione skin therapy

Skład: technologia Odour Stop.

Działanie: likwiduje nadmierne pocenie, neutralizuje nieprzyjemny zapach potu, gwarantuje uczucie suchości do 24 godzin, działa antybakteryjnie i zapewnia utrzymanie prawidłowej higieny stóp.

Stosowanie: do codziennej pielęgnacji stóp. 

Podmiot odpowiedzialny: Instytut Dermokosmetyków IDEEPHARM.

2021-05-18 ARTYKUŁ

Współzależne działanie układu krążenia i skóry pozwala na wielopłaszczyznową diagnozę, zawierającą symptomy z obu obszarów. Często objawy dermatologiczne są sygnałem informującym o przebiegu zaburzenia kardiologicznego. Jest to szczególnie widoczne przy chorobach związanych z przepływem krwi (np. niewydolności żylnej, zakrzepicy) czy występowaniu cery naczyniowej (np. teleangiektazji). Rzadsze, ale równie ważne objawy skórne pojawiają się także w chorobach genetycznych czy zakaźnych, chociaż powiązanie symptomów  z dysfunkcją krążenia nie zawsze jest oczywiste. W artykule tym przedstawiono przykłady chorób krążenia, których objawy mogą pojawiać się na płaszczyźnie dermatologicznej.

2021-05-17

W trakcie pandemii COVID-19, kiedy laboratoria na całym świecie starały się jak najszybciej doprowadzić do odkrycia nowej szczepionki, wzrosła aktywność ruchów antyszczepionkowych. Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju we współpracy z naukowcami i analitykami Internetu wziął treści o charakterze antyszczepionkowym pod lupę: przebadano materiały z portali i mediów społecznościowych, wyłaniając najważniejsze wątki i trendy w dyskusji publicznej. Wyniki zadziwiają: od 1 lipca 2018 r. do 5 stycznia 2021 r. zidentyfikowano w polskojęzycznej przestrzeni internetowej ponad 10 mln różnego rodzaju wzmianek dotyczących szczepień. Jeszcze nigdy żadna szczepionka nie była tak wyczekiwana, równocześnie wzbudzając tak wiele skrajnych emocji.

2021-05-14

Zanieczyszczenie powietrza jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia na świecie. Liczba przedwczesnych zgonów będących jego wynikiem sięgnęła 8 mln w 2018 r. To ponad dwa razy więcej niż całkowita liczba zgonów na całym świecie z powodu COVID-19, wynosząca według najświeższych danych Worldometer 3,3 mln osób. Jednym z zagrożonych rejonów jest Europa, a w niej Polska, w której znajduje się większość najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast. WHO podkreśla, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na zwiększenie podatności na choroby układu oddechowego, co w dobie pandemii COVID-19 nabiera szczególnego znaczenia. W walce o czystsze powietrze jednym z zaleceń WHO jest tworzenie terenów zielonych.

2021-05-13

Ministerstwo Zdrowia planuje nowelizację rozporządzenia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Pod koniec kwietnia zakończyły się konsultacje społeczne jego projektu. To niewątpliwie krok w dobrym kierunku, w szczególności w przypadku zmian dotyczących wymiany protez, czy zwiększenia limitów finansowych na znaczną część środków chłonnych i na cewniki hydrofilowe dla dzieci. Warto docenić pozytywne działania dla licznych grup pacjentów, natomiast eksperci Izby POLMED zwracają uwagę na dalsze wyzwania stojące przed Ministerstwem Zdrowia – zmian wymagają również kategoryzacja wyrobów medycznych i dostosowanie limitów finansowania do sytuacji panującej na rynku.

2021-05-11

Z początkiem maja do AstraZeneca Pharma Poland dołączył Wiktor Janicki, który objął stanowisko Prezesa Zarządu spółki w Polsce. W nowej roli zaangażowany będzie w wyznaczanie strategicznych kierunków rozwoju AstraZeneca w Polsce. Wiktor Janicki będzie odpowiedzialny między innymi za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze zdrowia i relacje ze stroną publiczną oraz innymi interesariuszami w kraju.

2021-05-07

Rak jajnika nie bez powodu postrzegany jest jako cichy i podstępny zabójca. Brak wczesnych objawów i skutecznej profilaktyki sprawiają, że większość pacjentek trafia do lekarza w stadium zaawansowanym z rozsiewem na inne narządy. Wtedy też szanse na odzyskanie zdrowia zdecydowanie maleją. Jednakże w ostatnich latach mogliśmy być świadkami przełomu w leczeniu tego nowotworu. A co za tym idzie, wzrosła świadomość raka jajnika zarówno wśród lekarzy, jak i samych pacjentek.

2021-05-05

Z okazji Światowego Dnia Nadciśnienia Płucnego, obchodzonego 5 maja, w kilku polskich miastach znane miejsca rozbłysną niebieskim światłem. Jednym z objawów nadciśnienia płucnego mogą być sine, przypominające niebieski kolor, usta. Dlatego ta barwa jest uznawana na świecie za symboliczny kolor chorych na nadciśnienie płucne – mówi Marta Mrozek, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Nadciśnieniem Płucnym i Ich Przyjaciół. Osoby cierpiące na nadciśnienie płucne mają problemy ze zwykłymi czynnościami, które zdrowy człowiek wykonuje automatycznie. W zaawansowanym stadium tej choroby wchodzenie po schodach, krótki spacer, samodzielne ubranie się, czy codzienna toaleta są ogromnym wyzwaniem.

2021-04-30

Światowy Dzień Astmy – 5 maja

Leczenie astmy wymaga wszechstronnej edukacji pacjenta

Celem Światowego Dnia Astmy jest zwrócenie uwagi na konieczność poprawy diagnostyki i leczenia astmy, a także na ogromną potrzebę edukacji chorych i ich rodzin. Podstawą oceny kontroli astmy jest wywiad prowadzony przez lekarza. Pacjent często nie umie prawidłowo ocenić nasilenia swojej choroby. Nadużywanie leków doraźnych doprowadza do ciężkich zaostrzeń astmy i konieczności włączenia doustnych sterydów. Nawet jeden kurs leczenia tymi lekami obarczony jest możliwością pojawienia się poważnych działań niepożądanych.

2021-04-26

Stosowanie kladrybiny w tabletkach podczas pandemii COVID-19

Nowe dane potwierdzające bezpieczeństwo i skuteczność

Firma Merck ogłosiła wyniki nowej analizy danych pochodzących z podbadania MAGNIFY-MS, w którym wykazano występowanie specjalnego wzorca odbudowy populacji (repopulacji) komórek immunologicznych u pacjentów z rzutową postacią stwardnienia rozsianego (RMS, relapsing multiple sclerosis) otrzymujących kladrybinę w tabletkach. Dzięki temu organizm chorych na RMS zachowuje zdolność do walki z zakażeniami i do wytwarzania przeciwciał ochronnych po szczepieniu. Dane przedstawiono podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiej Akademii Neurologii (AAN, American Academy of Neurology), który odbył się wirtualnie 17-22 kwietnia 2021 r. 

2021-04-23

Światowy Dzień Zapalenia Opon Mózgowo-Rdzeniowych (ZOMR), który jest obchodzony 24 kwietnia, rozpoczyna Światowy Tydzień Szczepień (24-30 kwietnia). Według danych Państwowego Zakładu Higieny-Narodowego Instytutu Zdrowia, w latach poprzedzających pandemię COVID-19 w Polsce odnotowywan orocznie  ok. 2 tys. zachorowań na ZOMR i/lub zapalenie mózgu. Wśród laboratoryjnie potwierdzonych zakażeń dominowały wywołane przez wirusa kleszczowego zapalenia mózgu oraz infekcje o podłożu bakteryjnym: pneumokokowe i meningokokowe. Podczas pandemii, wskutek lockdownu i obostrzeń sanitarnych, spadła liczba zachorowań na wszystkie choroby zakaźne. Jednak niezmiennie grupą podwyższonego ryzyka poważnych zakażeń bakteryjnych wywołujących ZOMR i zapalenia mózgu są małe dzieci, do 5. r.ż.

2021-04-22

Nowa lista leków refundowanych

Obwiązuje od 1 maja 2021 r.

Ukazało się Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 kwietnia 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 maja 2021 r. Wprowadzono trzy nowe programy lekowe dotyczące: leczenia raka z komórek Merkla awelumabem (ICD-10 C44), leczenia chorych na ostrą białaczkę szpikową (ICD-10 C 92.0), leczenia agresywnej mastocytozy układowej, mastocytozy układowej z współistniejącym nowotworem układu krwiotwórczego oraz białaczki mastocytarnej (ICD-10:C96.2, C94.3, D47.9).

2021-04-22 ARTYKUŁ

Dziurawiec zwyczajny to roślina o bogatym wachlarzu zastosowań. Niemniej jednak najczęściej wykorzystywana jest ze względu na swoje właściwości lecznicze w łagodzeniu zaburzeń depresyjnych. Składnikami aktywnymi surowca są przede wszystkim hiperycyna i hiperforyna. Wykazują one skuteczność w redukcji łagodnych zaburzeń depresyjnych. Dziurawiec może okazać się ciekawą alternatywą dla obarczonych licznymi działaniami niepożądanymi leków przeciwdepresyjnych. Ma to duże znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy zjawisko depresji nabiera na sile także w kontekście efektów ubocznych pandemii COVID-19.

Copyright © Medyk sp. z o.o