2024-09-27 NEWS

Wyniki badania eksperymentalnego leku nerandomilast

Dla pacjentów z idiopatycznym włóknieniem płuc

Nerandomilast jest doustnym eksperymentalnym inhibitorem fosfodiesterazy 4B (PDE4B). Podstawowe dane z badania FIBRONEER™-IPF pokazują, że nerandomilast zapewnił osiągnięcie pierwszorzędowego punktu końcowego badania, którym było zmniejszenie bezwzględnej zmiany natężonej pojemności życiowej [ml] w tygodniu 52. w stosunku do stanu wyjściowego w porównaniu z placebo. Badanie FIBRONEER™-IPF jest największym dotychczas badaniem dotyczącym idiopatycznego włóknienia płuc (IPF), prowadzonym w około 400 ośrodkach, w ponad 40 krajach. Pełne dane z badania zostaną przedstawione w pierwszej połowie 2025 r. Firma Boehringer Ingelheim złoży wniosek o rejestrację nowego leku nerandomilastu we wskazaniu do leczenia IPF do EMA, FDA i innych organów ds. zdrowia na całym świecie.

FDA nadała lekowi status przełomowej terapii (ang. Breakthrough Therapy Designation) we wskazaniu IPF w 2022 r., przyspieszając jego rozwój kliniczny.

reklama Prenumerata_e-lek
2024-09-25 NEWS

26 września zgodnie z wielowiekową tradycją świętujemy Dzień Aptekarza. Życzymy wszystkim farmaceutom, by wykonywana z takim oddaniem praca przyniosła im jak najwięcej satysfakcji, a pacjenci docenili ten wysiłek i chęć niesienia pomocy. Życzymy również pracownikom aptek wytrwałości w wykonywaniu wszystkich obowiązków, dużo sukcesów i uśmiechu w codziennych kontaktach z klientami. Mamy nadzieję, że ten trudny zawód, związany z odpowiedzialnością za zdrowie i życie ludzi, zostanie właściwie doceniony, a zmiany zachodzące w branży farmaceutycznej przyniosą znaczącą poprawę warunków pracy.

 

Z tej okazji korzystając z kodu "aptekarz2024" otrzymają Państwo 10% rabatu w naszym sklepie internetowym sklep.medyk.com.pl

 

                                                                         Zarząd wydawnictwa Medyk i redakcja miesięcznika "Lek w Polsce"

 

 

 

 

*Promocja obowiązuje do 30.09.2024 w kategoriach: Czasopisma, Medyczne, Dietetyka, Inne

2024-09-25 NEWS

Kongres Bezpieczeństwa Żywności

2 października, Warszawa

Tegoroczna odsłona Kongresu Bezpieczeństwa Żywności – największego i najważniejszego w Polsce wydarzenia poświęconego zagadnieniom jakości i bezpieczeństwa żywności – odbędzie się 2 października w warszawskim hotelu Arche Krakowska. W programie kongresu znajdą się następujące specjalistyczne sesje: Certyfikacja; Aktualne wyzwania dla biznesu spożywczego; Wellbeing – innowacje, które zmieniają branże.

Kongres odbywa się co roku w Warszawie i gromadzi ponad 300 uczestników, w tym m.in. przedstawicieli producentów żywności, dostawców surowców i opakowań oraz jednostki certyfikujące. Celem tego wydarzenia jest wymiana wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zapewniania wysokiego poziomu bezpieczeństwa żywności na każdym etapie łańcucha żywnościowego. Kongres Bezpieczeństwa Żywności jest doskonałą okazję do nawiązania kontaktów, wymiany opinii i nawiązania współpracy z ekspertami i praktykami z różnych sektorów związanych z bezpieczeństwem żywności. Wydawnictwo Medyk jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Więcej informacji: foodcongress.org.

2024-09-20 NEWS

Dane z Centrum e-Zdrowia za maj-sierpień tego roku wykazały, że największe zapotrzebowanie na antykoncepcję awaryjną dotyczyło kobiet w przedziale 31-40 lat (3402 recepty), natomiast najmniej recept otrzymały pacjentki w wieku 15-18 lat (729 recept) oraz 50+ lat (406). Kobiety w wieku 19-24 lat po antykoncepcję awaryjną na podstawie recepty sięgały 2241 razy, a w grupie 25-30 lat liczba ta wyniosła 1762. W grupie 41-50 lat zrealizowano 2704 recept. Do tej pory w pilotażu bierze udział 1312 aptek, co stanowi około 10% rynku, a liczba aptek dołączających do programu rośnie. Warto również dodać, że w aptekach, które nie biorą udziału w pilotażu, farmaceuci także mohą wystawić receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną.

2024-09-18 NEWS

Według  danych Agencji Badań Medycznych (ABM) ok. 91% złośliwych nowotworów szyjki macicy wiąże się z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia mogłyby uchronić ok. 54–68 tys. kobiet przed zachorowaniem na nowotwory z tej grupy. Jak podkreśla ekspert Szpitala Karowa, dr hab. n. med. Ewa Romejko-WolniewiczNajlepsze wyniki szczepień przeciwko wirusowi HPV obserwuje się u młodych ludzi, jednak warto je wykonać w każdym wieku.

Wraz z początkiem września Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło powszechny program bezpłatnych szczepień na wirusa HPV. Aktualnie mogą z niego skorzystać wszystkie zainteresowane osoby od 9. do 14. r.ż., których opiekun prawny wyrazi na to zgodę. Rejestracji na szczepienie można dokonać przez bezpośredni kontakt z wybraną przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

2024-09-17 NEWS

Każdy lek ma określone wymagania dotyczące przechowywania, które zostały opracowane na podstawie dokładnych badań nad jego stabilnością. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, nadmierna wilgotność, a nawet ekspozycja na światło mogą znacząco wpłynąć na skuteczność danego preparatu. Leki trzymane w nieodpowiednich warunkach mogą zmieniać swoje właściwości fizyczne i chemiczne, co sprawia, że stają się mniej skuteczne lub wręcz niebezpieczne.

 Promieniowanie UV może prowadzić do rozkładu substancji czynnych, co znacząco zmniejsza ich efektywność. Z kolei wilgoć może przyspieszać degradację leków, zwłaszcza tych w formie tabletek i kapsułek – wyjaśnia Maciej Orczykowski, kierownik Działu Temperatur w firmie logistycznej Pharmalink. Aby zapewnić maksymalną trwałość, leki należy przechowywać w suchym, zaciemnionym miejscu, najlepiej w zamkniętych szafkach. Jednym z najważniejszych aspektów bezpiecznego przechowywania leków jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Większość leków należy przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli w zakresie 15-25°C. Jednak niektóre preparaty, takie jak insulina, wymagają przechowywania w lodówce w temperaturze od 2 do 8°C.

 Ważne jest, aby unikać przechowywania leków w miejscach, gdzie temperatura może się znacząco zmieniać, takich jak kuchnia czy łazienka, ponieważ wahania temperatur mogą wpłynąć na stabilność leku – dodaje Maciej Orczykowski. 

2024-09-13 NEWS

Światowy Dzień AZS

14 września

Według najnowszych badań w Polsce atopowym zapaleniem skóry dotknięte jest prawie 15% dzieci. Początek rozwoju choroby przypada zwykle między 3. a 6. miesiącem życia. U ok. 40% dzieci objawy choroby ustępują z wiekiem. U pozostałych chorych do końca życia zdarzają się nawroty.  Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych przeprowadziło badanie wśród rodziców najmniejszych dzieci (do 6 lat) chorych na AZS. Wzięło w nim udział 420 opiekunów małych atopików. Większość wypowiedzi rodziców dotyczy trudnych emocji – „Jak wytrzymać, gdy dziecko cierpi, a my jesteśmy wobec tego cierpienia bezsilni?” i niezaspokojonej potrzeby terapeutycznej – „Próbowaliśmy już wszystkiego, ale pomóc nam może tylko najnowocześniejsza terapia”.

– Swędzenie skóry i potrzeba drapania się to nieodłączny element atopowego zapalenia skóry w każdej postaci choroby i – zgadzam się w zupełności – najbardziej uciążliwy i dla dziecka, i dla jego opiekunów – mówi dr hab. n. med. Adam J. Sybilski, prof. CMKP, kierownik Kliniki Pediatrii i Alergologii w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA w Warszawie. – Rozdrapane rany to wrota dla zakażeń skóry bakteriami, gronkowcami, wirusami, m.in. wirusem Herpes. A to jest bardzo dla dziecka groźne. I dodaje: Pierwszą wizytę rodziców z takim małym pacjentem zawsze traktuję jako „podejrzenie” choroby, bo niemowlęta cierpią też na inne skórne schorzenia. Dla AZS charakterystyczne są suche, grudkowate zmiany na skórze, obejmujące przede wszystkim twarz i tułów malucha i – co ważne – takie atopowe zmiany nie znikają szybko, trwają miesiącami.

2024-09-11 NEWS

Naczelna Rada Aptekarska zaprasza 12 września 2024 r. o godzinie 19:00. na bezpłatny webinar, podczas, którego zostaną omówione wytyczne dla farmaceutów dotyczące antykoncepcji awaryjnej. Webinar poprowadzi dr n. farm. Mikołaj Konstanty – Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej oraz mgr farm. Olga Sierpniowska – ekspert kampanii Poranek PO, członek Zespołu ds. Standaryzacji Opieki Farmaceutycznej Naczelnej Izby Aptekarskiej. Od maja tego roku w aptekach trwa pilotażowy program MZ dotyczący antykoncepcji awaryjnej. Obecnie jest to 1274 aptek. Pilotaż umożliwia zakup antykoncepcji awaryjnej po otrzymaniu recepty farmaceutycznej, która poprzedzona jest konsultacją z pacjentką. Naczelna Rada Aptekarska opracowała wytyczne poświęcone tej tematyce. Dokument jest dostosowany do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie programu pilotażowego w zakresie usług świadczonych przez farmaceutę dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

2024-09-10 NEWS

Choroby mózgu są narastającym problemem zdrowotnym, który dotyka coraz większej grupy osób na świecie. W Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób, na schizofrenię 385 tys., na padaczkę ok. 400 tys. Choć są to powszechne choroby, wiedza na ich temat wciąż nie jest wystarczająca. Wokół osób chorujących wciąż funkcjonuje wiele uprzedzeń. Ich efektem jest stygmatyzacja, która prowadzi do poważnych konsekwencji – pogłębia problemy zdrowotne chorych, przyczynia się do ich izolacji i wykluczania, powoduje problemy w życiu zawodowym i społecznym. Odpowiedzią na ten problem jest kampania „Wyprostuj Spojrzenie”. Jej celem jest mówienie o chorobach mózgu we właściwy sposób, uzupełnianie wiedzy oraz prostowanie skrzywionego spojrzenia, aby chorzy mogli wyzbyć się wstydu i lęku. Kampanię zainicjowały fundacje Nie Widać Po Mnie, działająca na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz EPI-BOHATER, wspierająca chorych na padaczkę. Mecenasem kampanii jest Angelini Pharma Polska.

2024-08-22 NEWS

PLAGI POLSKIE 2024

17 września, Poznań

Po wakacjach powraca cykl interdyscyplinarnych konferencji dla lekarzy rodzinnych i POZ Plagi polskie 2024. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek 17 września 2024 r. w Poznaniu, w hotelu Mercure Poznań Centrum przy ul. Roosevelta 20. Podczas wydarzenia zostaną omówione różnorodne tematy związane z praktyką lekarza rodzinnego, takie jak diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych, nowe metody terapeutyczne, a także narzędzia i strategie poprawy opieki nad pacjentami. Zaplanowano wykłady z obszarów kardiologii, nefrologii, pulmonologii, diabetologii oraz chorób metabolicznych. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia z punktami edukacyjnymi. Patronem Medialnym konferencji jest czasopismo "Gabinet Prywatny".

Szczegółowe informacje oraz bezpłatna rejestracja: www.plagi.edu.pl

2024-08-20 NEWS
W Polsce od maja dostępna jest antykoncepcja awaryjna – tabletkę dzień po można zakupić w aptece na receptę farmaceutyczną. W Polsce wciąż istnieją mity dotyczące tego tematu, a jego poruszenie często wywołuje wstyd czy dyskomfort. Dla posiadania niezbędnej oraz zweryfikowanej wiedzy o seksie czy antykoncepcji konieczna jest właściwa edukacja.
Kampania „Poranek PO” to kampania edukacyjna mająca na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat antykoncepcji awaryjnej, a także zapewnienie, aby wszystkie kobiety w Polsce, które z niej korzystają, mogły czuć się pewnie i bezpiecznie.Prof. Mirosław Wielgoś, ekspert kampanii Poranek PO oraz konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii, wyjaśnia zasady związane ze stosowaniem antykoncepcji awaryjnej. 
Trzeba o tym mówić, antykoncepcja awaryjna to nie są tematy tabu. W naszym życiu mogą zdarzać się różne sytuacje. Powinniśmy mieć świadomość, że takie możliwości istnieją i że nie jest to metoda, której należy nadużywać. Jak sama nazwa wskazuje, jest to antykoncepcja awaryjna i należy ją stosować w sytuacjach awaryjnych. Dlatego edukacja seksualna odgrywa niezwykle istotną rolę i powinna być normą w naszym życiu oraz społeczeństwie. Im wcześniej się ją zaczyna oraz im bardziej profesjonalnie jest przekazywana wiedza, tym edukacja będzie bardziej skuteczna – mówi prof. Wielgoś.
 
2024-08-19 NEWS

Media społecznościowe odgrywają istotną rolę w kształtowaniu postaw zdrowotnych przede wszystkim młodych ludzi. Publikowane informacje nie podlegają kontroli czy weryfikacji, co powoduje, że są one często niezgodne z aktualną wiedzą medyczną. W Journal of Drugs and Dermatology opublikowano wyniki analizy filmików z TikTok’a poruszających tematykę ochrony przeciwsłonecznej. Wyszukano po 100 najpopularniejszych postów z oznaczeniami #sunscreen, #sunprotection, #spf, #skincancer i #skinprotection opublikowanych w dniach 25-27.08.2023.

Autorami filmów były najczęściej blogerki związane z branżą urody (38,7%) oraz chorzy/konsumenci (33,7%). Dermatolodzy przygotowali zaledwie 16,6% filmików. Analizowane filmiki odtworzono ponad 980 mln razy, z czego 51,% stanowiły publikacje blogerek, a tylko 12,7% dermatologów. 21 postów było sponsorowanych, w tym 7 stworzonych przez dermatologów.

2024-08-13 NEWS

Eksperci Koalicji na rzecz szczepień w aptekach zwracają się z pilnym apelem do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie kluczowych zmian, które mają na celu zwiększenie dostępności i skuteczności szczepień ochronnych w Polsce.

Wprowadzenie recepty farmaceutycznej z uwzględnieniem pacjentów z wielochorobowością. Eksperci wskazują na konieczność uproszczenia procesu szczepień do jednej wizyty w aptece. Wprowadzenie możliwości uzyskania recepty refundowanej na szczepionki bezpośrednio w aptece oraz zapewnienie wglądu do dokumentacji medycznej pacjentów lub stworzenie rozwiązania informatycznego, który umożliwiłby sprawdzanie uprawnienia do bezpłatnej szczepionki na podstawie stwierdzonych wcześniej chorób współistniejących, znacznie ułatwiłoby dostęp do szczepień. Takie rozwiązanie pozwoliłoby pacjentom otrzymać refundowaną szczepionkę podczas jednej wizyty, co zwiększyłoby wygodę i dostępność do szczepień.

2024-08-09 NEWS

Niezażyte czy przeterminowane leki i farmaceutyki stanowią szczególny rodzaj odpadu. Jak wynika z raportu „Leki w środowisku. Zagrożenia i wyzwania”, przygotowanego przez badaczki z Katedry Analizy Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, ok. 60% Polaków wyrzuca je do zwykłego śmietnika na odpady zmieszane. Leki na wysypisku śmieci mogą stanowić poważne zagrożenie środowiskowe – nic nie jest bowiem w stanie powstrzymać spożywania ich przez żerujące tam zwierzęta i przenikania ich do wód gruntowych. Ok. 28% Polaków spłukuje leki w domowej toalecie, a nawet najnowocześniejsza oczyszczalnia ścieków nie jest w stanie zneutralizować wielu substancji leczniczych. Badania potwierdzają zanieczyszczenie gleby lekami, stężenie wielu powszechnie stosowanych leków odnotowuje się także w wodzie pitnej –zarówno tej wodociągowej, jak i butelkowanej. Z każdą szklanką wody wypijamy więc pewne ilości rozmaitych substancji chemicznych, co potencjalnie może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Ponadto zawartość leków w wodzie może powodować poważne problemy dla wielu ekosystemów: znane są bowiem przypadki, gdy całe gatunki zwierząt i innych organizmów żywych stanęły na granicy wyginięcia przez swoją wrażliwość na niektóre substancje.

2024-08-08 NEWS

Seniorzy z niecierpliwością czekają na decyzję Ministerstwa Zdrowia w sprawie procedowanego wniosku refundacyjnego dotyczącego wysokodawkowej szczepionki przeciw grypie, która nie została uwzględniona w projekcie obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2024 r. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych podkreślają, że sezon grypowy w Polsce rozpoczyna się już we wrześniu, a zapewnienie jak najszybszego dostępu do tej szczepionki jest niezmiernie istotne z punktu widzenia skuteczniejszej ochrony najwrażliwszej na powikłania grypowe części populacji oraz zdrowia publicznego.

– STIKO (Niemiecki Stały Komitet ds. Szczepień) zaleca, aby każda osoba powyżej 60. roku życia co roku jesienią poddawała się szczepieniu przeciwko grypie sezonowej. Rekomendowane jest użycie inaktywowanej, czterowalentnej szczepionki przeciwko grypie w wysokiej dawce, zawierającej najnowszą wersję kombinacji antygenów, zalecaną także przez WHO – informował prof. dr. med. Jörg Schelling w czasie wykładu podczas Vaccine Meeting w kwietniu tego roku, prezentując doświadczenia niemieckie w stosowaniu tej szczepionki jako preferowanej dla tej grupy pacjentów w Niemczech. W uznaniu istotności argumentów medycznych, takie same zalecenia zostały zawarte są w kalendarzu szczepień dorosłych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz Fundacji My Pacjenci.

Copyright © Medyk sp. z o.o