2021-08-13 NEWS

Respondenci badania sondażowego „Wpływ pracy zdalnej na nawyki żywieniowe Polaków” firmy Dailyfruits zostali zapytani o spożycie różnych grup produktów i ocenę jakości swojej diety podczas pracy zdalnej. Blisko połowa ankietowanych, którzy zauważyli, że przytyli, zadeklarowała, że w porównaniu z okresem przed zmianą trybu pracy odżywiają się gorzej. Okazuje się, że pracując zdalnie, 42% respondentów je więcej słodyczy, a 35% sięga częściej po chipsy i słone przekąski. Jak wynika z badania Polacy nie mieli dobrych nawyków żywieniowych. Co więcej – ich przekonanie o dobrej jakości diety było niewspółmierne do jej rzeczywistej jakości. Wiele osób powielało popełniane wcześniej błędy żywieniowe lub sięgało po łatwo dostępne produkty, które akurat były pod ręką.

reklama Prenumerata_e-lek
2021-08-10 NEWS

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że sezon grypowy nałoży się na IV falę zachorowań na COVID-19. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz towarzystwa medycznymi (Polskim Towarzystwem Pediatrycznym, Polskim Towarzystwem Neonatologicznym, Polskim Towarzystwem Wakcynologii i Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej) wystosował apel do Ministerstwa Zdrowia dotyczący rozszerzenia refundacji szczepień przeciw grypie dla grup wiekowych: od 6. m.ż. do 24. m.ż. oraz od 5. r.ż do 18. r.ż. Są to jedyne grupy niezabezpieczone przed groźnym wirusem grypy, a dodatkowo dzieci poniżej 12. r.ż. obecnie nie mogą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19. Eksperci mają również nadzieję, że zostaną spełnione obietnice MZ  dotyczące umieszczenia szczepionki przeciw grypie na liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

2021-08-09 NEWS

Zakupy wspólne – priorytet to ciągłość leczenia

Komentarz Ireny Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”

Centralizacja procedur zamówień na wybrane kategorie leków refundowanych niesie za sobą szereg zagrożeń. W teorii przepisy mają służyć odpowiedniemu dostępowi pacjentów do terapii i oszczędnościom dla systemu opieki zdrowotnej. Praktyka pokazuje jednak, że niekoniecznie jest bezpieczniej, rozsądniej i taniej – mówi Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”.

2021-08-05 NEWS

Najnowsze badania wskazują, że w okresie pandemii narósł problem obniżonego nastroju i lęku u kobiet w ciąży do roku po urodzeniu dziecka. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Stanu Alberta w Kanadzie donoszą o prawie trzykrotnym wzroście obniżenia nastroju i lęku kobiet w ciąży do roku po urodzeniu dziecka. Z kolei badania przeprowadzone na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach projektu „Przystanek Mama”, wskazują, że również w Polsce można zauważyć kilkuprocentowy wzrost tych problemów w stosunku do czasu sprzed pandemii.

2021-08-02 NEWS

Pacjenci z ciężką postacią AZS wyczerpali już wszystkie dostępne możliwości terapeutyczne. Jedynym możliwym ratunkiem dla nich jest skuteczna terapia biologiczna, która refundowana jest w większości krajów Unii Europejskiej – niestety nie w Polsce.

2021-07-30 NEWS

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii nadał spółce MSD Polska Sp. z o. o. status centrum badawczo-rozwojowego. Spółka nie tylko prowadzi szereg badań klinicznych, ale również od początku działalności angażuje się w poprawę zdrowia mieszkańców Polski. Na polskim rynku MSD działa już trzy dekady. Spółka rozpoczęła działalność w 1991 r., a dwa lata później wystartowała z pierwszymi badaniami klinicznymi.

2021-07-29 NEWS

Obecnie do Narodowego Programu Szczepień dołączyło blisko 500 aptek, w których bezpiecznie można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Najwięcej punktów jest na Śląsku (80), w Małopolsce (56) i w Wielkopolsce (47). W woj. mazowieckim dostępnych jest 39 aptek.

2021-07-28 NEWS

Obrzęk stawów, bóle kręgosłupa i sztywność poranna – to objawy, które mogą świadczyć o pojawieniu się choroby reumatologicznej. Według raportu przygotowanego w ramach kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzywczajenia” na temat wykonywania badań profilaktycznych, aż 75,9% ankietowanych odczuwa ból stawów bądź kręgosłupa.

2021-07-27 NEWS

Stanowisko Izby POLMED w sprawie nowelizacji ustawy o refundacji leków

Komentarz Arkadiusza Grądkowskiego, Dyrektora Generalnego

Ropoczęły się konsultacje społeczne i prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Jak wynika ze stanowiska Izby POLMED, niektóre zapisy w projekcie ustawy o zmianie ustawy mogą nieść daleko idące negatywne konsekwencje. 

2021-07-26 NEWS

Medyczna marihuana w aptekach

Leki recepturowe na bazie suszu

Stosowanie medycznej marihuany budzi nadal wiele kontrowersji, choć została ona zalegalizowana, a jej działanie udowodnione m.in. w walce z przewlekłym bólem, padaczką lekooporną, czy depresją.

2021-07-15 NEWS

Wyniki badania zrealizowanego w ramach kampanii „Bezpieczna na okrągło”, przeprowadzonego wśród Polek, pokazują, że siedem na dziesięć kobiet interesuje się tematem antykoncepcji. Bardziej zainteresowane są młode kobiety w wieku 18-24 lat – 74% (wobec 72% w wieku 25-34 lat i 66% w wieku 35-45 lat). Jako najbardziej znane metody antykoncepcji respondentki wymieniały prezerwatywę – 83% (suma odpowiedzi „dobrze znam tę metodę antykoncepcji i stosowałam ją w przeszłości” oraz „dobrze znam tę metodę i stosuję ją obecnie”) oraz tabletki antykoncepcyjne (61%). Prezerwatywy stanowią również pierwszą stosowaną z wyboru, długoterminową metodę antykoncepcji dla ponad sześciu na dziesięć badanych. 37% Polek nie wie, na czym polega stosowanie pierścienia dopochwowego, a co siódma kobieta (14%) nigdy o nim nie słyszała. 

2021-07-14 NEWS

Choroby neurologiczne to grupa schorzeń, w których czas postawienia właściwej diagnozy i włączenia skutecznego leczenia ma kluczowe znaczenie dla jakości życia pacjenta. Wiele chorób neurologicznych, zwłaszcza tych rzadkich, ma niespecyficzne objawy, co znacznie wydłuża czas diagnozowania. NEUROzmobilizowani to kampania edukacyjna, która ma na celu zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat chorób neurologicznych oraz wspieranie pacjentów i ich bliskich. Kampania będzie dotyczyć stwardnienia rozsianego (SM), rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) i chorób ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia (NMOSD / choroba Devica).

2021-07-02 NEWS

Firma Roche ogłosiła, że test SARS-CoV-2 Antigen Self Test Nasal otrzymał europejski znak CE i został dopuszczony do użytku w krajach Unii Europejskiej. Test przeznaczony jest do stosowania w warunkach domowych i będzie dostępny m.in. w aptekach, w opakowaniach zbiorczych po pięć sztuk. Umożliwia osobom planującym udział na przykład w wydarzeniach zbiorowych stwierdzenie bądź zanegowanie nosicielstwa koronawirusa. Postępując zgodnie z prostymi instrukcjami, można go wykonać w domu z wykorzystaniem wymazu z nosa bez specjalnego przeszkolenia lub nadzoru personelu medycznego. Wynik otrzymuje się w ciągu 15 minut. W przypadku dzieci w wieku poniżej 18 lat test musi zostać wykonany przez osobę dorosłą lub pod jej ścisłym nadzorem. 

2021-07-01 NEWS

Zwyczaje higieniczne Polaków w dobie pandemii koronawirusa

Podsumowanie danych z raportu zrealizowanego na zlecenie NAOS

97% Polaków deklaruje, że dezynfekuje ręce. 83% Polaków deklaruje, że ich dzieci dezynfekują ręce; z czego 57% tylko w przedszkolu/szkole, a 52% również poza tymi placówkami. Obawa przed zakażeniem koronawirusem jest najczęstszym powodem dezynfekcji rąk (u 46% badanych), następnie chęć zachowania higieny (42%) oraz brak dostępu do wody i mydła (38%).  Tylko 7% Polaków dezynfekuje ręce ze względu na wykonywany przez nich zawód. 

2021-06-28 NEWS

Według danych polskiej firmy analitycznej PEX Pharma Sequence, od wejścia w życie w dniu 25 czerwca 2017 r. nowelizacji ustawy „Prawo farmaceutyczne”, popularnie zwanej „Apteką dla Aptekarza” (AdA), liczba aptek spada. Do końca maja 2021 r. z rynku zniknęły 1460 apteki. Dziś działa w Polsce 12 105 aptek, wobec 13 565 w czerwcu roku 2017 r. Deklarowanym celem wprowadzenia ustawowych ograniczeń miało być zwiększenie dostępności do leków. Obwarowania wprowadzone ustawą spowodowały natomiast, że w miejsce zamykanych lub upadających aptek nie powstają nowe placówki.

Copyright © Medyk sp. z o.o