2013-02-14 ARTYKUŁ

Celem poniższego artykułu jest przedstawienie dostępnych narzędzi farmakoekonomicznych przydatnych w procesie modelowania cukrzycy. Zebrano podstawowe modele wykorzystywane w modelowaniu tej jednostki chorobowej, ze szczególnym naciskiem na modele używane obecnie, takie jak: the Cardiff Diabetes Model, the Sheffield Diabetes Model, the U.K. Prospective Diabetes Study (UKPDS) Model, the Economic Assessment of Glycemic Control and Long-term Effects (EAGLE) Model, the Center for Outcomes Research (CORE) Diabetes Model, the Archimedes Model, the Global Diabetes Model, the University of Michigan Model oraz the Diabetes Decision Analysis and Cost of Type 2 (DiDACT) Model. Ponadto przedstawiono przyszłą rolę modelowania.

reklama Prenumerata_e-lek
2013-02-14 ARTYKUŁ

Andrographis paniculata „królowa gorzkich ziół”

Andrographis paniculata, andrografolid, laktony diterpenowe.

Andrographis paniculata, znana jako „królowa gorzkich ziół”, jest rośliną należącą do rodziny akantowatych. Rośnie m.in. w Chinach, Tajlandii, Malezji i na Sri Lance. W azjatyckiej medycynie tradycyjnej stosowana jest do leczenia zapalenia gardła, stanów reumatycznych, grypy oraz infekcji górnych dróg oddechowych. Zawiera dwie grupy związków potencjalnie odpowiedzialnych za jej działanie lecznicze: laktony diterpenowe i flawonoidy. W poniższej pracy przedstawiono przegląd piśmiennictwa na temat niezwykłych właściwości farmakologicznych Andrographis paniculata.

2013-02-14 ARTYKUŁ

Prowadzenie wysoce pragmatycznych badań przy projektowaniu nowych leków musi uwzględniać ogromny postęp, jaki dokonuje się w naukach podstawowych i nowych technologiach, co wymaga wsparcia ze strony biologii komputerowej oraz technik modelowania matematycznego. Jednym z narzędzi bioinformatycznych jest analiza sieci wykorzystywana do badań nad mechanizmami funkcjonowania złożonych systemów biologicznych. Dane
z badań molekularnych genomiki, proteomiki czy metabolomiki dostarczają poszczególnych „cegiełek” budujących wewnątrzkomórkową sieć zależności między biomolekułami, a integracja uzyskanych wyników pozwala na stworzenie wielopoziomowego układu stanowiącego system biologiczny komórki.

2013-02-14 ARTYKUŁ

Magnez jest pierwiastkiem bardzo istotnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, biorącym udział w aktywności ponad 300 enzymów. Objawy niedoboru magnezu w zależności od jego nasilenia mogą powodować różnorodne objawy kliniczne, z poważnymi zaburzeniami układu sercowo-naczyniowego i nerwowego włącznie. Niebezpieczne mogą też okazać się rzadziej występujące ciężkie stany hipermagnezemii. Suplementacja magnezem stosowana jest często w zapobieganiu i leczeniu bardzo różnorodnych schorzeń, np. choroby niedokrwiennej i zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia, cukrzycy, astmy, osteoporozy, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, migren i stanów depresyjnych. Preparaty zawierające magnez są bardzo popularne wśród pacjentów, głównie jako suplementy diety.

2013-02-12 ARTYKUŁ

Pierwiosnek lekarski (Primula officinalis L.) oraz Pierwiosnek wyniosły (Primula eliator L.), są gatunkami występującymi powszechnie w Europie i Azji (również w Polsce). Zarówno korzenie, jak i kwiaty pierwiosnka należą do surowców bogatych w saponiny triterpenowe i glikozydy fenolowe. Preparaty z nich otrzymywane (odwary, wyciągi i nalewki) działają wykrztuśnie, przeciwbakteryjnie, grzybobójczo, przeciwzapalnie, napotnie, moczopędnie i spazmolitycznie. Z tego względu stosowane są do leczenia infekcji górnych dróg oddechowych, łagodzenia stanów zapalnych układu moczowego, w przeziębieniach oraz stanach wzmożonego napięcia nerwowego.

2013-02-11 ARTYKUŁ

Nowelizacja ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.: DzU z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z późn. zm.) – dalej pr. farm. – dokonana przez ustawę z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (DzU Nr 122, poz. 696 z późn. zm.) z dniem 1 stycznia 2012 r. wprowadziła nowe, bardziej rygorystyczne przepisy zakazujące prowadzenia reklamy aptek. Na gruncie nowych przepisów pojawiły się już pierwsze orzeczenia inspektoratów farmaceutycznych. Ciekawe wnioski płyną głównie z analizy decyzji wydanych przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Warszawie.

2013-02-11 ARTYKUŁ

Przeziębienie wywołane przez szereg wirusów leczymy objawowo. Do najczęstszych dolegliwości należą: nieżyt nosa, kichanie, kaszel, ból gardła, ból zatok, senność. W leczeniu tych objawów stosujemy preparaty pojedyncze oraz leki wieloskładnikowe, zawierające substancje przeciwgorączkowe, wykrztuśne lub przeciwkaszlowe oraz obkurczające śluzówkę. Przy wyborze odpowiedniego preparatu musimy pamiętać o działaniach niepożądanych i przeciwwskazaniach wszystkich składników, dostosowując je do wieku i stanu zdrowia pacjenta.

2013-02-08 ARTYKUŁ

Nutraceutyki są definiowane jako substancje, które mogą być uważane za żywność lub część żywności, dostarczające korzyści zdrowotnych poprzez optymalizację funkcji organizmu oraz zmniejszające ryzyko zapadania na choroby cywilizacyjne lub im zapobiegające. Do nutraceutyków są zaliczane substancje zróżnicowane pod względem budowy chemicznej, działania, jak również źródła pochodzenia. Są wykorzystywane do projektowania suplementów diety i żywności funkcjonalnej, a więc produktów, których sprzedaż w Polsce stale wzrasta. Zgodnie z wymaganiami nałożonymi przez prawodawstwo europejskie na opakowaniu suplementu diety lub żywności dostarczającej nutraceutyków mogą znaleźć się odpowiednie dobrowolne elementy oznakowania, w tym oświadczenia żywieniowe i zdrowotne. W artykule zamieszczono przegląd oświadczeń zdrowotnych dla substancji zaliczanych do nutraceutyków, które do tej pory opublikowała w swym rozporządzeniu Komisja Europejska.

2013-02-08 ARTYKUŁ

Cynk jest pierwiastkiem niezbędnym do życia ze względu na udział w podstawowych funkcjach metabolicznych organizmu. Jako część koenzymatyczna lub aktywator enzymów uczestniczy w przemianach białek, węglowodanów i tłuszczów, a także eliminuje wolne rodniki. Zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry i błon śluzowych, układu immunologicznego, nerwowego, pokarmowego i rozrodczego. Jego deficyt w organizmie może powodować liczne dolegliwości i schorzenia, natomiast nadmiar może prowadzić do zatruć. Dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w preparatach dermatologicznych i kosmetycznych, podnoszących odporność, zwiększających męską płodność, a także wspomagających leczenie przerostu prostaty, cukrzycy i depresji.

2012-11-02 ARTYKUŁ

Kierownik Apteki

zakres obowiązków i kompetencji

Komentarz opisuje zakres obowiązków i kompetencji kierownika apteki. Przedstawiono wymogi kwalifikacyjne dla kierowników apteki stawiane przez przepisy prawa, uprawnienia oraz obowiązki, m.in. prowadzenia właściwych ewidencji i dokumentacji, przekazywania organom inspekcji farmaceutycznej informacji o podejrzeniu lub stwierdzeniu, że dany produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom jakościowym, prowadzenia ewidencji zatrudnionych w aptece farmaceutów i techników farmaceutycznych, wstrzymywania lub wycofywania z obrotu i stosowania produktów leczniczych po uzyskaniu decyzji właściwego organu.

2012-09-28 ARTYKUŁ

   Trądzik dorosłych zaczęto wyróżniać od odmiany młodzieńczej trądziku od niedawna. Jego pierwsze opisy znajdziemy w literaturze medycznej pod koniec lat 90. XX wieku. Jest to choroba, która swoimi objawami nie różni się od tych, które występują w trądziku związanym z dojrzewaniem płciowym, ale po 25. r.ż, trudno wytłumaczyć „burzą hormonalną” występowanie krępujących i denerwujących czerwonych grudek i krostek, czasami dużych rozmiarów, głębokich i bolesnych. Trądzik dorosłych lubi lokalizować się na brodzie i wzdłuż żuchwy. 

 

2012-05-22 ARTYKUŁ

Zasada jest prosta: im wcześniej wykryte zostaną zmiany nowotworowe, tym większe prawdopodobieństwo skutecznego leczenia. Kiedy czerniak jest jeszcze we wczesnym stadium rozwoju, efektywny jest już prosty zabieg chirurgiczny, który polega na wycięciu zmiany skórnej. Dlatego tak istotne jest, aby pamiętać o regularnej obserwacji skóry i podejrzanych znamion oraz o wizytach u lekarza. Badanie diagnostyczne w kierunku czerniaka przy użyciu dermatoskopu jest bardzo proste, trwa dosłownie chwilę i jest całkowicie bezbolesne.”
 

2012-05-05 ARTYKUŁ

Streszczenie

Artykuł prezentuje dekstrometorfan. Opisuje działanie przeciwkaszlowe leku i jego praktyczne zastosowanie. Wyjaśnia budowę chemiczną związku. W oparciu o dane z literatury przedstawiono farmakodynamikę i farmakokinetykę dekstrometorfanu..

2012-04-24 ARTYKUŁ

Streszczenie

Atopowe zapalenie skóry (AZS) charakteryzuje obecność przewlekłych zmian skórnych o morfologii wyprysku w zależnej od wieku pacjenta lokalizacji oraz silny świąd i przewlekły przebieg. Choroba ta występuje z częstością od 10 do 30% w populacji dziecięcej oraz u 1-3% osób dorosłych. Etiopatogeneza AZS jest złożona i obejmuje: czynniki genetyczne, środowiskowe i zaburzenia w obrębie układu immunologicznego. Leczenie AZS opiera się przede wszystkim na pielęgnacji skóry i ograniczaniu stanu zapalnego. Do chętnie stosowanych preparatów miejscowych należą glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny. Gama preparatów ogólnych obejmuje leki przeciwhistaminowe I i II generacji, cyklosporynę, azatioprynę i metotreksat. W ciężkich przypadkach usprawiedliwione jest stosowanie krótkotrwałej terapii glikokortykosteroidami. Nowe metody leczenia są ciągle rozwijane.

2012-04-24 ARTYKUŁ

Streszczenie

Leki roślinne są powszechnie stosowane w leczeniu schorzeń układu pokarmowego. W wielu badaniach klinicznych wykazano korzystne efekty działania mięty pieprzowej w dyspepsji, rumianku pospolitego w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, imbiru w nudnościach i wymiotach, lukrecji w chorobie wrzodowej, ostropestu w leczeniu przewlekłych chorób wątroby. Fitoterapia jest również skuteczna w biegunce i zaparciach. Rolą lekarzy i farmaceutów jest informowanie pacjentów o działaniach niepożądanych i interakcjach surowców roślinnych z lekami syntetycznymi. Fitoterapia zaburzeń trawiennych wymaga dalszej oceny bezpieczeństwa i skuteczności.

Copyright © Medyk sp. z o.o