twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Światowy Dzień Schizofrenii

Nowa strona internetowa dla pacjentów i lekarzy

Światowy Dzień Schizofrenii przypada co roku 24 maja. Koncern Gedeon Richter wraz ze swoim zachodnioeuropejskim partnerem, spółką Recordati, uruchomił właśnie schizophrenia.life – stronę internetową w języku angielskim, poświęconą potrzebom pacjentów, opiekunów i pracowników służby zdrowia. Na tej stronie pacjenci i ich najbliżsi szybko i sprawnie odnajdą przydatne artykuły na temat schizofrenii. Dla pracowników służby zdrowia prezentowane są najnowsze informacje medyczne o schizofrenii i metodach jej leczenia.

reklama

Światowy Miesiąc Świadomości Czerniaka

Od wielu lat maj jest miesiącem, w którym mówi się więcej o konieczności profilaktyki czerniaka. W tym roku po zimie rozpoczął się okres izolacji spowodowany pandemią COVID-19, podczas którego mało czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, a przez to jesteśmy mniej przygotowani na dłuższe kąpiele słoneczne. Nieprzygotowana skóra narażona jest na szybsze poparzenia słoneczne, które zwiększają ryzyko czerniaka. W Polsce co roku diagnozowanych jest blisko 4000 zachorowań na tę chorobę, a ponad 22 000 osób  w Europie umiera z powodu czerniaka.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką

Opinie ekspertów Polskiej Grupy Raka Płuc

Od 20 maja nie kupimy już papierosów mentolowych i z kapsułką, które pali w Polsce około 3 mln osób. To efekt unijnej dyrektywy tytoniowej, mającej na celu zmniejszenie liczby nałogowych palaczy. Zakaz sprzedaży mentoli pozytywnie oceniają eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca. Jak bowiem argumentują, papierosy te powodują łatwiejsze uzależnienie się od palenia, które jest główną przyczyną raka płuca i wpływa na rozwój wielu innych nowotworów.

Szczepienie seniorów przeciw grypie powinno być powszechne

W tym sezonie z powodu grypy i powikłań pogrypowych zmarły w Polsce 64 osoby. Największą liczbę zgonów odnotowaliśmy wśród seniorów (66%). Pod koniec sezonu odnotowano znaczny spadek krzywej zachorowań na grypę oraz choroby grypopodobne, co wynika przede wszystkim z faktu wprowadzenia ograniczeń i izolacji społecznej związanej z epidemią COVID-19. Ustanowione restrykcje niewątpliwie ograniczają rozprzestrzenianie się wszelkich wirusów, także grypy. Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ważne jest zwiększenie dostępności do szczepień przeciw grypie, by w przyszłości można było łatwiej różnicować zachorowanie na grypę z COVID-19, których początkowe objawy są bardzo podobne.

reklama

Międzynarodowy Dzień Farmaceuty

Wszystkim farmaceutom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Farmaceuty, dziękując Wam za codzienną pracę w aptekach, laboratoriach i firmach farmaceutycznych, a szczególnie za pomoc pacjentom w tym trudnym okresie pandemii COVID-19.

Rynek apteczny: po marcowych wzrostach kwietniowe spadki

Po rekordowym, ponad 30% wzroście sprzedaży w marcu br., w kwietniu polski rynek apteczny zanotował prawie 7% spadek. Rekordowy marzec nie wpłynął jednak na poprawę sytuacji ekonomicznej aptek, gdyż wiązał się ze znacznym wzrostem kosztów. Na początku epidemii koronawirusa Polacy gremialnie rzucili się do aptek, chcąc przygotować się na rozpoczynającą się izolację. W wyniku tego w marcu br. wartość sprzedaży brutto na polskim rynku aptecznym wzrosła o 33,1% w stosunku do marca 2019 r. – wynika z danych Pex PharmaSequence. W ujęciu ilościowym (liczba sprzedanych opakowań) rynek wzrósł w marcu br. o 31,1% w stosunku do marca 2019 r., co pokazuje, że w tym okresie apteki musiały wykonać zdecydowanie większą pracę związaną z zaopatrzeniem pacjentów w niezbędne leki.

Gedeon Richter i Inovio wspierają badania nad szczepionką na COVID-19

Koncern farmaceutyczny Gedeon Richter zawarł umowę z amerykańską spółką Inovio, której celem jest wsparcie produkcji, na dużą skalę, badanej szczepionki DNA INO-4800 na wirusa COVID-19. Szcze­pionka ta znajduje się obecnie w pierwszej fazie badań klinicznych w USA. Jej II i III faza rozpocznie się latem bieżącego roku.

Polacy bardzo odczuwają izolację spowodowaną koronawirusem

Polacy są w czołówce narodów, które bardzo odczuwają izolację społeczną spowodowaną koronawirusem, jak również ograniczenia dotychczasowego stylu życia. Jesteśmy też społeczeństwem, które najrzadziej wskazuje, że fizycznie i psychicznie czuje się tak samo dobrze w trakcie izolacji, jak przed nią. Podobnie jak w innych krajach w czasach kryzysu w pierwszej kolejności myślimy o takich wydatkach jak lekarstwa (54%). To wyniki badania sieci IRiS, którego polską część przeprowadziło ARC Rynek i Opinia.

Szczepionka przeciwko COVID-19

Współpraca AstraZeneca i Uniwersytetu w Oxfordzie

AstraZeneca i Uniwersytet w Oxfordzie ogłosiły dziś porozumienie w sprawie rozwoju i globalnej dystrybucji opracowanej na Uniwersytecie potencjalnej, rekombinowanej szczepionki adenowirusowej, która zapobiegałaby zakażeniu COVID-19 przez SARS-CoV-2. Współpraca ma na celu dostarczenie pacjentom potencjalnej szczepionki znanej jako ChAdOx1 nCoV-19, opracowanej przez Instytut Jenner’a i Oxford Vaccine Group na Uniwersytecie Oxfordzkim. Zgodnie z umową AstraZeneca będzie odpowiedzialna za rozwój oraz ogólnoświatową produkcję i dystrybucję szczepionki.

Komisja Europejska zatwierdziła nintedanib w leczeniu śródmiąższowej choroby płuc

w przebiegu twardziny układowej

Komisja Europejska zatwierdziła nintedanib w leczeniu śródmiąższowej choroby płuc w przebiegu twardziny układowej (SSc ILD) u osób dorosłych. To pierwsza i jedyna zatwierdzona opcja leczenia tego schorzenia. Zatwierdzenie oparto na wynikach badania klinicznego SENSCIS®, które wykazało, że nintedanib spowalnia tempo pogarszania się czynności płuc u chorych na śródmiąższową chorobę płuc w przebiegu twardziny układowej.

reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK