2021-07-29

Obecnie do Narodowego Programu Szczepień dołączyło blisko 500 aptek, w których bezpiecznie można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Najwięcej punktów jest na Śląsku (80), w Małopolsce (56) i w Wielkopolsce (47). W woj. mazowieckim dostępnych jest 39 aptek.

2021-07-28

Obrzęk stawów, bóle kręgosłupa i sztywność poranna – to objawy, które mogą świadczyć o pojawieniu się choroby reumatologicznej. Według raportu przygotowanego w ramach kampanii „Zentiva – Zmieniamy Przyzywczajenia” na temat wykonywania badań profilaktycznych, aż 75,9% ankietowanych odczuwa ból stawów bądź kręgosłupa.

2021-07-27

Stanowisko Izby POLMED w sprawie nowelizacji ustawy o refundacji leków

Komentarz Arkadiusza Grądkowskiego, Dyrektora Generalnego

Ropoczęły się konsultacje społeczne i prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Jak wynika ze stanowiska Izby POLMED, niektóre zapisy w projekcie ustawy o zmianie ustawy mogą nieść daleko idące negatywne konsekwencje. 

2021-07-26

Medyczna marihuana w aptekach

Leki recepturowe na bazie suszu

Stosowanie medycznej marihuany budzi nadal wiele kontrowersji, choć została ona zalegalizowana, a jej działanie udowodnione m.in. w walce z przewlekłym bólem, padaczką lekooporną, czy depresją.

2021-07-15

Wyniki badania zrealizowanego w ramach kampanii „Bezpieczna na okrągło”, przeprowadzonego wśród Polek, pokazują, że siedem na dziesięć kobiet interesuje się tematem antykoncepcji. Bardziej zainteresowane są młode kobiety w wieku 18-24 lat – 74% (wobec 72% w wieku 25-34 lat i 66% w wieku 35-45 lat). Jako najbardziej znane metody antykoncepcji respondentki wymieniały prezerwatywę – 83% (suma odpowiedzi „dobrze znam tę metodę antykoncepcji i stosowałam ją w przeszłości” oraz „dobrze znam tę metodę i stosuję ją obecnie”) oraz tabletki antykoncepcyjne (61%). Prezerwatywy stanowią również pierwszą stosowaną z wyboru, długoterminową metodę antykoncepcji dla ponad sześciu na dziesięć badanych. 37% Polek nie wie, na czym polega stosowanie pierścienia dopochwowego, a co siódma kobieta (14%) nigdy o nim nie słyszała. 

reklama ...
2021-07-14

Choroby neurologiczne to grupa schorzeń, w których czas postawienia właściwej diagnozy i włączenia skutecznego leczenia ma kluczowe znaczenie dla jakości życia pacjenta. Wiele chorób neurologicznych, zwłaszcza tych rzadkich, ma niespecyficzne objawy, co znacznie wydłuża czas diagnozowania. NEUROzmobilizowani to kampania edukacyjna, która ma na celu zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat chorób neurologicznych oraz wspieranie pacjentów i ich bliskich. Kampania będzie dotyczyć stwardnienia rozsianego (SM), rdzeniowego zaniku mięśni (SMA) i chorób ze spektrum zapalenia nerwów wzrokowych i rdzenia (NMOSD / choroba Devica).

2021-07-02

Firma Roche ogłosiła, że test SARS-CoV-2 Antigen Self Test Nasal otrzymał europejski znak CE i został dopuszczony do użytku w krajach Unii Europejskiej. Test przeznaczony jest do stosowania w warunkach domowych i będzie dostępny m.in. w aptekach, w opakowaniach zbiorczych po pięć sztuk. Umożliwia osobom planującym udział na przykład w wydarzeniach zbiorowych stwierdzenie bądź zanegowanie nosicielstwa koronawirusa. Postępując zgodnie z prostymi instrukcjami, można go wykonać w domu z wykorzystaniem wymazu z nosa bez specjalnego przeszkolenia lub nadzoru personelu medycznego. Wynik otrzymuje się w ciągu 15 minut. W przypadku dzieci w wieku poniżej 18 lat test musi zostać wykonany przez osobę dorosłą lub pod jej ścisłym nadzorem. 

2021-07-01

Zwyczaje higieniczne Polaków w dobie pandemii koronawirusa

Podsumowanie danych z raportu zrealizowanego na zlecenie NAOS

97% Polaków deklaruje, że dezynfekuje ręce. 83% Polaków deklaruje, że ich dzieci dezynfekują ręce; z czego 57% tylko w przedszkolu/szkole, a 52% również poza tymi placówkami. Obawa przed zakażeniem koronawirusem jest najczęstszym powodem dezynfekcji rąk (u 46% badanych), następnie chęć zachowania higieny (42%) oraz brak dostępu do wody i mydła (38%).  Tylko 7% Polaków dezynfekuje ręce ze względu na wykonywany przez nich zawód. 

2021-06-28

Według danych polskiej firmy analitycznej PEX Pharma Sequence, od wejścia w życie w dniu 25 czerwca 2017 r. nowelizacji ustawy „Prawo farmaceutyczne”, popularnie zwanej „Apteką dla Aptekarza” (AdA), liczba aptek spada. Do końca maja 2021 r. z rynku zniknęły 1460 apteki. Dziś działa w Polsce 12 105 aptek, wobec 13 565 w czerwcu roku 2017 r. Deklarowanym celem wprowadzenia ustawowych ograniczeń miało być zwiększenie dostępności do leków. Obwarowania wprowadzone ustawą spowodowały natomiast, że w miejsce zamykanych lub upadających aptek nie powstają nowe placówki.

2021-06-21

16 czerwca br. stanowisko Dyrektor Generalnej Novo Nordisk Pharma sp. z o.o. objęła Magdalena Paradzińska. Na tym stanowisku zastąpiła Katarzynę Kacperską, która została mianowana Senior Vice President Commercial Affairs & Strategy, International Operations w Novo Nordisk w Zurychu w Szwajcarii. Magdalena Paradzińska związana jest z Novo Nordisk od 19 lat i zajmowała w tym czasie wiele istotnych dla firmy stanowisk.

Copyright © Medyk sp. z o.o