twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Światowy Dzień Raka Nerki

"Porozmawiajmy o naszym samopoczuciu”

Codziennie towarzyszą nam emocje, a w sytuacjach trudnych, jak choroba onkologiczna, emocje nabierają siły i wpływają na wszystkie aspekty życia oraz na proces leczenia, dlatego tegorocznym hasłem Światowego Dnia Raka Nerki jest "Porozmawiajmy o naszym samopoczuciu" – wskazuje stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny, inicjator kampanii edukacyjnej “Nerka jest modna”. Globalne badanie pacjentów International Kidney Cancer Coalition z 2018 r. wykazało, że 96% pacjentów doświadcza problemów psychospołecznych, ale mniej niż połowa rozmawia o tym, jak się czują z rodziną, bliskimi przyjaciółmi lub pracownikami służby zdrowia.

Suplementy diety i witaminy nie mają wpływu na ryzyko rozwoju nowotworów

Amerykańskie zalecenia dotyczące stosowania suplementów diety i witamin w celu zmniejszenie ryzyka zgonu z powodu nowotworów lub chorób sercowo-naczyniowych, pochodzące z 2014 r., pozostają niezmienione. Amerykański niezależny panel ekspertów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej i profilaktyki opublikował roboczą wersję nowych zaleceń, które podobnie jak poprzednie nie zalecają rutynowego stosowania tych substancji. 

Porozmawiajmy szczerze o otyłości

kampania edukacyjna

Rozpoczęła się druga edycja ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pt. „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. Jej celem jest budowanie społecznej świadomości, że otyłość to choroba, którą należy i można leczyć. Brak zrozumienia charakteru otyłości przekłada się na przekonanie, że jest ona świadomym wyborem chorego. Powszechnym jest obarczanie go odpowiedzialnością i winą za rozwój nadmiernej masy ciała. Oznacza to, że osoby z otyłością muszą mierzyć się nie tylko z tym, co przynosi sama choroba, ale dodatkowo z nieprzychylnością społeczną, która nierzadko przybiera formę hejtu i stygmatyzacji. Badania CBOS z 2019 r. wskazują, że 59% dorosłych Polaków waży za dużo, a od 2010 r. odsetek ten wzrósł o 13%.

Można już szczepić przeciw COVID-19 w aptekach

8 czerwca br. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 czerwca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. Tak więc od 9 czerwca , po spełnieniu określonych w dokumencie warunków, istnieje możliwość wykonywania szczepień ochronnych przeciw COVID-19 w aptekach.

Obowiązki farmaceutów i kierowników aptek w świetle nowych przepisów

Komentarze ekspertów

Głównym zamierzeniem Ustawy o zawodzie farmaceuty jest wykorzystanie potencjału farmaceutów i wzmocnienie roli aptek w systemie ochrony zdrowia. Na temat nowych kompetencji i obowiązków farmaceutów oraz kierowników aptek wypowiedzieli się znani eksperci z branży farmaceutycznej: Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej; Monika Bartwicka, prawniczka specjalizująca się w prawie medycznym i farmaceutycznym; Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz dr n. farm. Mikołaj Konstanty, Prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej w Katowicach.

reklama

Ogólnopolska kampania edukacyjna Doradzam odpowiedzialnie

Webinarium „Poradnictwo oparte o Evidence Based Medicine” 16 czerwca 2021 r.

Ogólnopolska kampania edukacyjna Doradzam odpowiedzialnie powstała, by dostarczyć farmaceutom wiedzy i narzędzi do odpowiedzialnego pełnienia swojej roli. Od 16 kwietnia 2021 r. obowiązuje Ustawa o zawodzie farmaceuty, która wprowadzila wiele zmian w sposobie funkcjonowania rynku aptecznego. To, co się zmienia, to przede wszystkim rosnąca odpowiedzialnością farmaceuty podczas pracy za pierwszym stołem. Organizatorzy kampanii przygotowali szereg aktywności, które służą edukacji środowiska oraz wsparciu w tym szczególnym okresie, jakim jest wejście w życie Ustawy o zawodzie farmaceuty. Wśród planowanych działań są webinaria, e-book oraz aktywność w mediach społecznościowych.

Tydzień Świadomości Czerniaka

#Czerniak18+

Szacuje się, że obecnie diagnozowanych jest około 3500 nowych przypadków czerniaka, a tempo przyrostu zachorowalności cały czas rośnie. Tak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów za lata 1980-2020. Zapadalność na ten rodzaj nowotworu w 2019 r. była też nieznacznie większa u mężczyzn (16,0/100 tys. przypadków) niż u kobiet (15,2/100 tys. przypadków). Co istotne, na czerniaka można zachorować w każdym momencie życia. Nowotwór może pojawić się już u dzieci, jednak liczba przypadków wzrasta u osób po 20 r.ż. Najwięcej zachorowań notuje się u  między 60. a 79. r.ż. Wraz z wiekiem rośnie też umieralność chorych.

Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego

29 maja

Prawidłowe odżywianie organizmu, czyli dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach potrzebnych do sprawnego funkcjonowania nie zawsze jest łatwe dla osób zdrowych, a co dopiero w sytuacji, kiedy organizm zmaga się z chorobą. Jego potrzeby w tym czasie mogą znacząco się zmienić, a jednocześnie mogą pojawić się dolegliwości lub objawy, które dodatkowo utrudniają spożywanie posiłków, np. zmniejszony apetyt czy zaburzenia smaku. Układ pokarmowy pacjentów onkologicznych, w wyniku prowadzonej terapii czy obecności choroby nowotworowej, może nie funkcjonować prawidłowo. Dlatego warto wiedzieć, jak o niego zadbać, aby zminimalizować dolegliwości i wspomóc jego pracę.

reklama

Antyszczepionkowcy – analiza internetowej aktywności przeciwników szczepień

W trakcie pandemii COVID-19, kiedy laboratoria na całym świecie starały się jak najszybciej doprowadzić do odkrycia nowej szczepionki, wzrosła aktywność ruchów antyszczepionkowych. Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju we współpracy z naukowcami i analitykami Internetu wziął treści o charakterze antyszczepionkowym pod lupę: przebadano materiały z portali i mediów społecznościowych, wyłaniając najważniejsze wątki i trendy w dyskusji publicznej. Wyniki zadziwiają: od 1 lipca 2018 r. do 5 stycznia 2021 r. zidentyfikowano w polskojęzycznej przestrzeni internetowej ponad 10 mln różnego rodzaju wzmianek dotyczących szczepień. Jeszcze nigdy żadna szczepionka nie była tak wyczekiwana, równocześnie wzbudzając tak wiele skrajnych emocji.

Oddech to życie

Zanieczyszczenie powietrza jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia na świecie. Liczba przedwczesnych zgonów będących jego wynikiem sięgnęła 8 mln w 2018 r. To ponad dwa razy więcej niż całkowita liczba zgonów na całym świecie z powodu COVID-19, wynosząca według najświeższych danych Worldometer 3,3 mln osób. Jednym z zagrożonych rejonów jest Europa, a w niej Polska, w której znajduje się większość najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast. WHO podkreśla, że zanieczyszczenie powietrza wpływa na zwiększenie podatności na choroby układu oddechowego, co w dobie pandemii COVID-19 nabiera szczególnego znaczenia. W walce o czystsze powietrze jednym z zaleceń WHO jest tworzenie terenów zielonych.

reklama
Lek w Polsce wersja tradycyjna

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK