twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Światowy Dzień Wzroku

12 października w Polsce obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Najczęstszą przyczyną utraty wzroku jest jaskra. Według danych Polskiego Związku Niewidomych, aż 20% osób niewidomych w Polsce straciło wzrok w wyniku jaskry. Problem jaskry może dotyczyć nawet 800 tys. osób. Szacuje się, że tylko połowa z nich została zdiagnozowana. Powodem jest niska świadomość społeczna, bezobjawowy przebieg choroby, jak również utrudniony dostęp do lekarza okulisty. Ci, którzy zdecydują się na przeprowadzenie profilaktycznych badań okulistycznych, bardzo często z nich rezygnują ze względu na konieczność uzyskania skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i długi czas oczekiwania na wizytę okulistyczną. Z reguły jaskra wykrywana jest przypadkowo podczas rutynowej wizyty u lekarza lub w momencie pojawienia się widocznych i nieodwracalnych ubytków nerwu wzrokowego. Niestety, wówczas może być za późno na uratowanie wzroku.

Lek Dupixent® (dupilumab) dla chorych z AZS dopuszczony do obrotu w UE

Firmy Sanofi i Regeneron Pharmaceuticals, Inc. poinformowały, że Komisja Europejska udzieliła pozwolenia na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego ze wskazaniem do stosowania u dorosłych pacjentów z atopowym zapaleniem skóry (AZS) o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, którzy kwalifikują się do leczenia ogólnego. Ta postać charakteryzuje się wysypkami często pokrywającymi znaczną część powierzchni ciała, którym mogą towarzyszyć: nasilony, uporczywy świąd, suchość skóry oraz jej pękanie, zaczerwienienie, powstawanie strupów i sączenie wydzieliny. Świąd należy do objawów najbardziej uciążliwych dla pacjenta i może utrudniać codzienne funkcjonowanie.

100 dni "apteki dla aptekarzy"

Nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, która weszła w życie 25 czerwca br., zwana potocznie „apteką dla aptekarza” (AdA), do tej pory budzi wiele kontrowersji. Zdaniem Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, wprowadziła najbardziej przeregulowany i restrykcyjny model rynku aptecznego i zaczyna wpływać na spadek liczby aptek oraz wzrost cen leków. Nie przyniosła natomiast żadnego z efektów zapisanych w projekcie nowelizacji.

Psychologiczny aspekt odchudzania

Bliscy u Wagi - kampania

Blisko 50% Polaków przyznaje, że przynajmniej raz w życiu było na diecie, jednak prawie 70% z nich ma negatywne doświadczenia związane z odchudzaniem. Badania wskazują, że do najczęstszych powodów niepowodzenia w procesie utraty wagi należą aspekty psychospołeczne, a także presja ze strony rodziny i najbliższych. W odpowiedzi na ten rosnący problem społeczny, powstała ogólnopolska kampania Bliscy u Wagi, która ma za zadanie edukować Polaków, jak też udzielać wsparcia osobom z nadwagą i otyłością.

Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM

28 września br. w Warszawie (Hotelu Marriott) odbyła się 30. edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, której temat przewodni brzmiał „Rok 2017 w branży farmaceutycznej – wpływ ostatnich zamian w prawie farmaceutycznym na funkcjonowanie branży farmaceutycznej”. Partnerami merytorycznymi kongresu tegorocznej edycji byli: Kancelaria Chudzik i Wspólnicy, Kancelaria DLA Piper, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”, KPMG w Polsce, Kancelaria KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, Kancelaria Tomasik Jaworski oraz  Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr. Miesięcznik "Lek w Polsce" był patronem medialnym Kongresu.

Choroba Fabry’ego: leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej

Choroba Fabry’ego to bardzo rzadka i mało znana nawet w środowisku lekarzy choroba genetyczna. Spowodowana jest brakiem lub niedoborem enzymu alfa-galaktozydazy, odpowiedzialnego za komórkową przemianę związków wielkocząsteczkowych. Niedobór tego enzymu sprawia, że w tkankach całego organizmu gromadzą się toksyczne złogi, które w konsekwencji niszczą narządy wewnętrzne, doprowadzając m.in. do schyłkowej niewydolności nerek, poważnego uszkodzenia serca i układu nerwowego, w tym mózgu. Z tego powodu wielu chorych umiera przedwcześnie. Zapobiec temu może jedynie tzw. enzymatyczna terapia zastępcza. Polska jest jedynym kraj UE, który  nie refunduje tej terapii. Wieloletnie starania o jej refundację prowadzi Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry’ego.

Witamina D – minimum, maximum, optimum

III Międzynarodowa Konferencja EVIDAS 2017

III Międzynarodowa Konferencja EVIDAS 2017 „Witamina D – minimum, maximum optimum”, która odbyła się 22 września w Warszawie, zgromadziła licznych prelegentów i uczestników, ekspertów z Polski i zagranicy, by dyskutować o znaczeniu witaminy D i jej wpływie na organizm człowieka z punktu widzenia różnych obszarów terapeutycznych, a także o bezpieczeństwie jej stosowania. Na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej zwraca się uwagę na działanie witaminy D i rolę, jaką odgrywa w utrzymaniu zdrowia. Tymczasem specjaliści zgodnie twierdzą, że znaczna część populacji ma zbyt niski poziom witaminy D.

Empagliflozyna ograniczyła ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych u chorych na cukrzycę typu 2

Nowe analizy przełomowego badania EMPA-REG OUTCOME® wykazały, że empagliflozyna ograniczyła ryzyko śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych u pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 i rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową (ChSN) niezależnie od kontroli glikemii na początku badania. Spadek liczby zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych zaobserwowano również po dodaniu empagliflozyny do najczęściej stosowanych leków przeciwcukrzycowych pierwszego i drugiego rzutu, takich jak metformina czy pochodne sulfonylomocznika.

Światowy Dzień Choroby Alzheimera

choroba Alzheimera, żywienie osób z chorobą Alzheimera

Szacuje się, że na całym świecie na chorobę Alzheimera cierpi ok. 44 mln osób, a co 4 sekundy diagnozowany jest nowy przypadek tej choroby. Ze względu na starzejące się społeczeństwo, do 2050 r. ta liczba może wzrosną prawie trzykrotnie. Jest najczęstszą przyczyną otępienia na świecie i jednym z ważniejszych problemów społecznych – wyniszcza nie tylko pacjentów, ale równie silnie oddziałuje na ich opiekunów. Lek, który pozwoliłby w pełni wyleczyć chorobę Alzheimera, nie został jeszcze odkryty, ale istnieją różne formy wsparcia, o których warto wiedzieć.

GSK w złotej piątce rankingu Forum Ochrony Zdrowia

Podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy ogłoszono raport „Branża ochrony zdrowia w Polsce 2016”, opracowany przez Centrum Gospodarcze im. Mikołaja Kopernika. Zawiera on ranking, który jako pierwszy porównuje ze sobą firmy z różnych obszarów sektora ochrony zdrowia. GSK jako jedyna farmaceutyczna znalazła się w złotej piątce wyróżnionych firm. Spółka znalazła się także na pierwszej pozycji pod względem eksportu. 

Producenci informują
więcej »
Lek w Polsce
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×