twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

36. Ogólnopolski Kongres Farmaceutyczny POLFARM

22 września 2020 r. odbędzie się 36. edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM, tym razem w formule online. Temat przewodni spotkania to: „Nowe wyzwania, szanse i zagrożenia dla branży farmaceutycznej”. Patronem medialnym kongresu jest „Lek w Polsce". Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną, zaproszeni eksperci i praktycy odniosą się nie tylko do bieżących kwestii dotyczących sektora, ale i nowych wyzwań, jakie niosą ze sobą skutki epidemii.

reklama

Paulina Romaniszyn została dyrektor generalną STADA Polska

Do zespołu STADA Arzneimittel dołączyła Paulina Romaniszyn, która od 7 września zajmuje stanowisko dyrektor generalnej polskiego oddziału spółki. Paulina Romaniszyn ma 23-letnie doświadczenie w branży farmaceutycznej. W STADA Poland będzie nadzorować szeroką ofertę produktów w wielu obszarach terapeutycznych – od leków biopodobnych, poprzez leki na receptę, po produkty dostępne bez recepty i suplementy diety.

Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry

Aż 61% pacjentów z AZS twierdzi, że ich otoczenie nie wie, czym jest atopowe zapalenie skóy. Czują się niezrozumiani, samotni, wykluczeni. Jak pokazują badania przeprowadzone w ramach kampanii Zrozumieć AZS ponad 90% pacjentów deklaruje pogorszenie jakości życia, które jest często ważniejszym aspektem niż samo przeżycie. Gdy deklarowana jakość życia istotnie spada to pacjent wolałby umrzeć niż dalej żyć w danym stanie chorobowym.  Pacjentom z AZS potrzebne jest wsparcie, zrozumienie i dostęp do skutecznej terapii – apelują organizacje pacjentów i eksperci kampanii Zrozumieć AZS. 14 września obchodzimy Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry, który ma uświadomić społeczeństwu, czym jest ta choroba.

Empagliflozyna – wyniki badania z udziałem chorych z niewydolnością serca

Pełne wyniki badania III fazy EMPEROR‑Reduced z udziałem osób dorosłych z niewydolnością serca z obniżoną frakcją wyrzutową, z i bez współistniejącej cukrzycy, wykazały, że stosowanie empagliflozyny pozwala istotnie, o 25%, zredukować ryzyko wystąpienia pierwszorzędowego punktu końcowego – zgonu z przyczyn sercowo‑naczyniowych lub hospitalizacji z powodu niewydolności serca. W badaniu oceniano wpływ dodania empagliflozyny (10 mg) do standardowego leczenia w porównaniu z placebo. Wyniki przedstawiono podczas dorocznej konferencji Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także opublikowano w czasopiśmie The New England Journal of Medicine.

reklama

AstraZeneca otrzymała status Centrum Badawczo-Rozwojowego

AstraZeneca, jako pierwsza globalna firma biofarmaceutyczna w Polsce, dołączyła do grona kilkudziesięciu przedsiębiorstw ze statusem Centrum Badawczo-Rozwojowego. Polski rynek jest kluczowy dla AstraZeneca w obszarze R&D. Chcemy jeszcze bardziej związać się z polskim ekosystemem innowacji i uczestniczyć, wraz z innymi partnerami i stroną publiczną, w tworzeniu wartości dodanej dla Polski i polskiej gospodarki w tym obszarze. Jesteśmy przekonani, że status Centrum Badawczo-Rozwojowego wesprze nasze działania i pozwoli osiągnąć znakomite rezultaty przede wszystkim z perspektywy pacjentów – mówi Alina Pszczółkowska, Wiceprezes Zarządu AstraZeneca Pharma Poland.

Czy Polacy są zadowoleni z opieki zdrowotnej?

Jeszcze przed okresem przypadającym na szczyt kryzysu związanego z SARS-CoV-2 jedynie 38% polskich pacjentów wyraziło zadowolenie z systemu opieki zdrowotnej – wynika z najnowszego raportu STADA Health Report 2020. Stawia to Polskę na trzeciej od końca pozycji pośród wszystkich 12 ankietowanych krajów. Przy średniej europejskiej wynoszącej 74%, mniej zadowoleni ze swojej służby zdrowia okazali się tylko Serbowie i Rosjanie. 

Rozpoczęcie mammografii od 40. r.ż. zmniejsza ryzyko zgonu

Jedną z kontrowersji dotyczącą mammografii jako badania przesiewowego jest wiek, w którym należy ją rozpocząć. Większość rekomendacji zaleca jej wykonywanie od 50. r.ż. Najnowsze prospektywne badanie z randomizacją opublikowane w Lancet Oncology wykazało, że coroczna mammografia wykonywana pomiędzy 40. a 49. r.ż. zmniejsza o 25% umieralność z powodu raka piersi w ciągu pierwszych dziesięciu lat obserwacji.

Nowy prezes zarządu firmy Merck

Firma naukowo-technologiczna Merck, działająca w obszarach healthcare, life science oraz zaawansowanych materiałów i technologii, ma nowego prezesa zarządu. Od 1 września br. spółką w Polsce kieruje Phil Krzyzek, pełniąc jednocześnie funkcję dyrektora generalnego Działu Biopharma. Phil Krzyzek ma ponad 25-letnie doświadczenie w branży farmaceutycznej, zarówno w zakresie łańcucha dystrybucji, jak również w ramach programów bezpośredniego wsparcia pacjentów – w dużych spółkach o ugruntowanej pozycji, a także w startupach.

WebinarNIA – platforma edukacyjna Naczelnej Izby Aptekarskiej

Nowoczesne narzędzie e-learningowe, certyfikowane szkolenia, eksperci z branży – to „WebinarNIA”, platforma edukacyjna Naczelnej Izby Aptekarskiej. Dynamiczny rozwój nauk farmaceutycznych, prowadzący do szybkiego rozwoju nowych terapii i technologii, a także liczne zmiany legislacyjne obligują przedstawicieli zawodów medycznych, w tym farmaceutów, do ciągłej aktualizacji oraz poszerzania praktycznej i teoretycznej wiedzy branżowej.                 

Bayer przejmuje brytyjską firmę KaNDy Therapeutics Ltd

Bayer, światowy lider segmentu ochrony zdrowia kobiet, oraz KaNDy Therapeutics Ltd, brytyjska spółka biotechnologiczna zajmująca się badaniami klinicznymi, ogłosiły, że Bayer dokona przejęcia KaNDy Therapeutics Ltd. w ramach poszerzania listy opracowywanych preparatów z zakresu ochrony zdrowia kobiet. Firma KaNDy Therapeutics Ltd. zakończyła badania kliniczne fazy IIb cząsteczki NT-814, pierwszego, niehormonalnego antagonisty receptorów neurokinin 1 i 3 do doustnego przyjmowania raz dziennie. Opublikowano pozytywne wyniki leczenia częstych objawów okołomenopauzalnych: uderzeń gorąca i nocnych potów (objawów naczynioruchowych).

reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK