twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Otwarty rynek apteczny a wydolność systemu ochrony zdrowia

Debata Warsaw Enterprise Institute

Raport Warsaw Enterprise Institute  pt. Otwarty rynek apteczny a wydolność systemu ochrony zdrowia był przyczynkiem do debaty dotyczącej rynku aptecznego. Według stanu  na wrzesień 2020 r. w Polsce działało 12 312 aptek ogólnodostępnych,  czyli  o 1253 mniej niż w czerwcu roku 2017 r., gdy w życie weszła tzw. ustawa „Apteka dla Aptekarza”.  Mniej aptek to gorszy dostęp do nich dla pacjentów. Mniejsza konkurencja to gorsza jakość świadczonych usług. Zagadnienia, które omawiano podczas debaty to także m.in. konkurencja rynkowa i jej wpływ na jakość świadczonych usług w aptekach oraz plan szczepień na COVID-19.   

reklama

Regularna aktywność fizyczna szczególnie ważna w pandemii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje o utrzymywanie regularnej aktywności fizycznej, co jest jednym z istotnych zaleceń na czas pandemii. W związku z pandemią COVID-19 naukowcy i eksperci alarmują o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego. Statystyki na świecie wskazują na wzrost objawów depresji i lęku. W Polsce także stwierdzono istotny wpływ pandemii na gorsze samopoczucie – co trzecia osoba w naszym kraju odczuwa wyraźne podwyższenie poziomu stresu, ma większe poczucie samotności i nasilenie złości. W dobie przedłużających się ograniczeń ważne jest wprowadzanie rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie i radzenie sobie z problemami życia w izolacji, w tym z ograniczeniem aktywności ruchowej.

Rozszerzenie uprawnień personelu medycznego w zakresie szczepień

Cały świat oczekuje na szczepionkę przeciw COVID-19, jednak przy obciążonej służbie zdrowia, pojawia się pytanie – kto masowo wykona szczepienia? Sytuacja związana z pandemią jest poważna, dlatego już dziś należy pomyśleć o usprawnieniu polskiego systemu zdrowia. Obecnie procedowana jest ustawa o zawodzie farmaceuty, w której zaproponowano poprawkę umożliwiającą realizację szczepień ochronnych przez farmaceutów w aptekach. Według ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy oraz Naczelnej Izby Aptekarskiej wprowadzenie usprawniających zmian systemowych jest kluczowe.

Szczepionka AZD1222 w zapobieganiu infekcji COVID-19

Pozytywne wstępne wyniki badań klinicznych

AstraZeneca opublikowała pozytywne wstępne wyniki badań klinicznych nad szczepionką AZD1222, prowadzonych w Wielkiej Brytanii i Brazylii. Wyniki analizy okresowej potwierdzają wysoką skuteczność szczepionki AZD1222 w zapobieganiu infekcji COVID-19 – zgodnie z pierwszorzędowym punktem końcowym badania. U pacjentów przyjmujących szczepionkę nie odnotowano hospitalizacji z powodu COVID-19 ani ciężkiego przebiegu tej choroby. Szczepionkę podawano badanym w dwóch schematach dawkowania, z których jeden potwierdził jej skuteczność u 90% badanych.

reklama

Irena Rej: „Strategia na rzecz rozwoju aptek” daleka od realiów

Zapisy zawarte w „Strategii na rzecz rozwoju aptek”, sygnowanej przez Ministerstwo Zdrowia i Naczelną Radę Aptekarską, są nie tylko zaskakujące, ale i potencjalnie bardzo niebezpieczne. Głównym zagrożeniem jest zapis mogący doprowadzić do zamknięcia hurtowni aptecznej na okres trzech miesięcy. Ogromne straty i konieczność likwidacji hurtowni to jednak nie jedyne zagrożenia. Wątpliwości jest znacznie więcej – zwraca uwagę Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „Farmacja Polska”.

POChP – w walce o oddech

Według Światowej Organizacji Zdrowia przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) zajmuje 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Chociaż POChP w dużej mierze można zapobiec, nadal wiedza na jej temat jest w Polsce na tyle niska, że pacjenci często zgłaszają się do specjalisty już w zaawansowanym stadium choroby. Szacunki mówią aż o 2 mln Polaków chorujących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, jednak tylko 25% z nich wie o swoim schorzeniu. Tymczasem już proste i szybkie badanie spirometryczne może określić, czy z płucami dzieje się coś niepokojącego i czy konieczna jest dalsza diagnostyka.

Stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej

Rzekome wprowadzenie klauzuli sumienia do ustawy o zawodzie farmaceuty

Stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej w sprawie rozpowszechniania nieprawdziwych informacji dotyczących rzekomego wprowadzenia klauzuli sumienia do zapisów ustawy o zawodzie farmaceuty:

W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami jakoby w procedowanej przez Parlament RP ustawie o zawodzie farmaceuty znalazły się zapisy dotyczące klauzuli sumienia farmaceutów, stanowczo dementujemy te nieprawdziwe informacje i sprzeciwiamy się dalszemu ich rozpowszechnianiu.

Prawo odmowy wydania z apteki określonych produktów leczniczych, ściśle reguluje art. 96 ust. 5 ustawy Prawo farmaceutyczne, które jednoznacznie wskazuje na przesłanki, jakie mogą kierować farmaceutą lub technikiem farmaceutycznym podczas podejmowania decyzji o odmowie.

Apel o refundację skutecznego leczenia przewlekłej migreny

Środowisko pacjentów i eksperci medyczni od lat czekają na skuteczną terapię w leczeniu migreny przewlekłej. I choć istnieją rozwiązania terapeutyczne dla osób zmagających się z tą chorobą, pacjenci wciąż nie mają do nich dostępu. Obecnie stosowane terapie profilaktyczne mają słabą skuteczność i niską tolerancję, są obarczone wysokim ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych lub są przeciwwskazane, np. w chorobach współistniejących. Wielu pacjentów stosowało już tak wiele środków, że wyczerpali wszystkie możliwości terapeutyczne i pozostali bez alternatywy. W ich imieniu Fundacja Zapobiegaj, Fundacja Życie z Migreną oraz organizator akcji #Migrena to nie ściema, postanowiły zaapelować do Ministerstwa Zdrowia o zapewnienie pacjentom możliwości skorzystania z nowoczesnych terapii.

Sejm przyjął ustawę o zawodzie farmaceuty

28 października br. podczas 20. posiedzenia Sejmu, odbyło się trzecie czytanie projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. Za przyjęciem regulacji głosowało 254 posłów, przeciw było 13, a 174 wstrzymało się od głosu. Projekt trafi teraz pod obrady Senatu, który zajmie się jego dalszym procedowaniem. Procedowana ustawa ma umożliwić farmaceutom świadczenie dodatkowych usług na rzecz pacjentów, takich jak m.in. przeglądy lekowe, obsługa glukometrów i inhalatorów czy profesjonalne doradztwo w przypadku wystąpienia drobnych dolegliwości zdrowotnych. Celem regulacji ma być także efektywniejsze wykorzystanie potencjału 30 tys. farmaceutów oraz aptek, jako placówek ochrony zdrowia.

Pierwszy polski test genetyczny MediPAN-2G+ FAST COVID

Pierwszy polski test genetyczny MediPAN-2G+ FAST COVID, w swojej finalnej wersji, już dostępny na rynk. Test opracowała grupa naukowców-wolontariuszy z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Doskonalony od marca, zestaw MediPAN-2G+ FAST COVID jest dziś najszybszym i jednym z najczulszych testów do detekcji wirusa SARS-CoV-2 na rynku. Wprowadzony do laboratoriów, mógłby zoptymalizować ich wydajność, a tym samym skrócić czas oczekiwania pacjenta na wynik. Zestaw uzyskał pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK