twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

reklama

Wdrożenie systemu weryfikacji autentyczności leków

Aptekom, które nie zdążą podłączyć się w terminie do systemu weryfikacji autentyczności leków, grożą bardzo poważne represje finansowe – do 500 tys. zł – wynika z projektu regulacji przesłanych do konsultacji społecznych. Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, podobnie jak samorząd aptekarski, ostrzega, że tak horrendalne kary nakładane na apteki mogą skutkować ich likwidacją. Wiele aptek może nie zdążyć z wdrożeniem systemu z przyczyn od siebie niezależnych.

Jak wykorzystać nowoczesną technologię w branży farmaceutycznej?

Do najważniejszych obowiązków osób zajmujących się transportem, przechowywaniem, zabezpieczeniem farmaceutyków przed ich dystrybucją należy utrzymanie ich w odpowiednich warunkach. Wykroczenie poza wskazane w przepisach zakresy może spowodować obniżenie bądź utratę skuteczności terapeutycznej medykamentów. Ponadto skuteczne monitorowanie temperatury jest istotnym elementem Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (GDP). To absolutny wymóg w branży farmaceutycznej. Szczegółowa kontrola temperatury bez użycia odpowiednich narzędzi dających precyzyjną informację co do warunków, w jakich się znajdowały, byłaby niemożliwa.

Nielegalny wywóz leków

Jak wynika z najnowszego raportu NIK, działania Ministra Zdrowia oraz Inspekcji Farmaceutycznej, zmierzające do likwidacji nielegalnego wywozu leków z Polski, były nieskuteczne. Business Centre Club, Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wskazują, że od lat starały się bezskutecznie wpłynąć na decydentów w celu podjęcia bardziej zdecydowanych kroków dotyczących likwidacji mafii lekowej w Polsce.

Czy chorzy na SM otrzymają nowe leki?

W ubiegłym roku do Ministerstwa Zdrowia trafiły wnioski o poszerzenie listy leków refundowanych o innowacyjne terapie na stwardnienie rozsiane. Organizacje pacjentów i lekarze od lat apelują o szerszy dostęp do innowacyjnych terapii. Co prawda w Polsce istnieje możliwość korzystania z najnowocześniejszych rozwiązań w leczeniu stwardnienia rozsianego, jednak kryteria refundowania leków z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia są ograniczone. Rozszerzenie opcji terapeutycznych mogłoby przynieść poprawę jakości życia wielu pacjentów.

Karta Dużej Rodziny w aptekach

Informacja Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET zwraca uwagę na to, że część środowiska aptekarskiego występuje przeciw zmianom w prawie, umożliwiającym prowadzenie polskim aptekom działań propacjenckich. Tym razem chodzi o możliwość przestąpienia aptek do Karty Dużej Rodziny. Wiązałoby to się bowiem z koniecznością udzielenia rabatów rodzinom wielodzietnym, a więc oddaniem pacjentom części marzy.

Pacjenci z rakiem stercza bez nowych refundowanych leków

Jak podkreślają przedstawiciele Sekcji Prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM "UroConti", pacjenci z rakiem stercza po raz kolejny czują się zawiedzeni. Od pozytywnej rekomendacji AOTMiT minie niedługo pół roku, a na styczniowej liście refundacyjnej nadal nie ma nowych leków hormonalnych przedłużających życie i poprawiających jego jakość.

 

Wenetoklaks będzie refundowany

Lek dla chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL)

Dzięki pozytywnej decyzji Ministerstwa Zdrowia wenetoklaks – lek ratujący życie pacjentom z PBL – został wpisany na listę leków refundowanych. Od 1 stycznia 2019 r. będzie finansowany ze środków publicznych w ramach programu lekowego dla pacjentów z mutacją TP53 lub delecją 17p, którzy przestali odpowiadać na ibrutynib. Wenetoklaks pozwoli przedłużyć ich życie i poprawi jego jakość.

Kompetencje zawodowe techników farmaceutycznych muszą zostać utrzymane

Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET

Od września 2019 r. będzie znów możliwe zdobycie uprawnień do zawodu technika farmaceutycznego. Przekazany do konsultacji przez Ministerstwo Zdrowia projekt podstawy programowej kształcenia techników budzi jednak niepokój co do utrzymania kompetencji tej grupy zawodowej. 

Prix Galien International 2018 dla empagliflozyny

Boehringer Ingelheim, rodzinna firma farmaceutyczna, która znajduje się w pierwszej dwudziestce firm farmaceutycznych na świecie, została nagrodzona prestiżową nagrodą Prix Galien International 2018 za „Innowacyjny produkt leczniczy”. Wyróżnienie, uznawane za odpowiednik „Nagrody Nobla”, w dziedzinie badań farmaceutycznych i innowacji otrzymał lek firmy Boehringer Ingelheim – empagliflozyna, opracowany w celu leczenia cukrzycy.

Projekt "ZDROWA WĄTROBA"

Schorzenia wątroby, szczególnie przewlekłe, są istotnym obszarem zdrowia publicznego zarówno ze względów społecznych, jak i konsekwencji ich późnych powikłań i kosztów terapii. Jednocześnie świadomość znaczenia chorób wątroby oraz możliwości zapobiegania im w populacji ogólnej jest znikoma. Dotyczy to zarówno chorób wątroby o etiologii niezakaźnej, jak i zakaźnej. Dlatego też Stowarzyszenie CEESTAHC we współpracy z Fundacją Gwiazda Nadziei oraz Europejską Fundacją Rozwiązywania Problemów Zdrowotnych opracowało Ogólnopolski Prozdrowotny Projekt Edukacyjny pod nazwą „ZDROWA WĄTROBA”.

Producenci informują
więcej »
reklama
Lek w Polsce
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK