2022-01-11

Apteki poszerzają ofertę szczepień. Farmaceuci zaszczepią pacjentów nie tylko przeciw COVID-19, lecz również przeciw grypie. Usługa będzie dostępna w wybranych placówkach będącymi Aptecznymi Punktami Szczepień.10 stycznia br. w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. 

22 listopada 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która rozszerzyła krąg zawodów medycznych uprawnionych do kwalifikacji i wykonywania szczepień przeciw grypie. Do grona tych zawodów dołączyli m.in. farmaceuci. Szczegółowe zasady nabywania uprawnień umożliwiających świadczenia usługi określiło natomiast Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, zgodnie z którym posiadanie uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 umożliwia również wykonywanie szczepień przeciw grypie.

reklama ...
2022-01-11

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Około dwie trzecie raków piersi zawiera receptory hormonalne. W leczeniu tej grupy chorych przez co najmniej 5 lat stosuje się uzupełniającą hormonoterapię. Inhibitory aromatazy, często stosowane w hormonozależnym raku piersi, hamują wytwarzanie estrogenów z hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. Jednym z działań niepożądanych inhibitorów aromatazy jest obniżenie gęstości mineralnej kości, co przy dłuższym stosowaniu może prowadzić do osteoporozy.

2022-01-10

Skuteczność szczepionki Janssen przeciwko COVID-19

Zapobieganie hospitalizacji w RPA w warunkach dominacji wariantu Omikron

Johnson & Johnson ogłosił nowe wstępne wyniki południowoafrykańskiego badania fazy 3b pod nazwą Sisonke. Wynika z nich, że homologiczna (tj. oparta na tej samej szczepionce przeciwko COVID-19) dawka przypominająca preparatu Janssen wykazała 85-procentową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji związanej z COVID-19. Badanie przeprowadzone przez południowoafrykańską radę badań medycznych SAMRC wykazało, że szczepionka przypominająca Janssen zmniejszyła ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 wśród pracowników służby zdrowia w Republice Południowej Afryki, gdy wariant Omikron stał się dominujący.

2022-01-05

Stanowisko ZPA PharmeNET

Projekt o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

ZPA PharmeNET przekazało Wiceministrowi Zdrowia Maciejowi Miłkowskiemu swoje stanowisko dotyczące projektu o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.  Szczególnie niepokojące, zdaniem ZPA PharmeNET, są zmiany w ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, odnoszące się do sposobów finansowania leków recepturowych. Projektowane przepisy znacząco obniżą rentowność wykonywania leków recepturowych, na czym stracą nie tylko apteki, ale przede wszystkim pacjenci korzystający ze zindywidualizowanej terapii z ich wykorzystaniem, wymagającej systematycznego i długotrwałego stosowania danego preparatu.

2021-12-28

2021 rokiem rewolucji w branży wyrobów medycznych

Komentarz Arkadiusza Grądkowskiego, Prezesa OIGWM POLMED

Z jednej strony sukcesy oraz optymistyczne prognozy na przyszłość, z drugiej – istotne zagrożenia, które mogą utrudnić rozwój całej branży i w znacznym stopniu ograniczyć dostęp do podstawowych wyrobów medycznych. 2021 rok bez wątpienia jest intensywny, co wynika z licznych zmian legislacyjnych i specyfiki sektora, który rozwija się w błyskawicznym tempie.

Mijający rok upłynął nam pod znakiem projektu ustawy o wyrobach medycznych. W maju 2021 na terenie Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać rozporządzenie UE 2017/745 w sprawie wyrobów medycznych (MDR), które nałożyło na dystrybutorów, importerów i producentów nowe obowiązki. 

reklama ...
2021-12-27 ARTYKUŁ

Witamina D to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która naturalnie występuje w niektórych produktach spożywczych. Ma właściwości zarówno hormonu, jak i witaminy i jest niezbędna do utrzymania homeostazy minerałów i prawidłowego tworzenia kości. Witamina D jest dostępna w dwóch formach: ergokalcyferolu (witamina D2) i cholekalcyferolu (witamina D3). Cholekalcyferol jest naturalnie występującą formą witaminy D, która jest syntetyzowana w skórze z cholesterolu endogennego lub pokarmowego pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne.

2021-12-23

Żyworódka pierzasta jest skarbnicą mikro- i makroelementów, takich jak: mangan, miedź, selen, cynk, bor, glin, krzem, potas, wapń, żelazo. Ponadto zawiera dużo witaminy C, związki polifenolowe: flawonoidy, terpeny, fenylopropanoidy, katechiny; glikozydy nasercowe z grupy bufadienolidów; kwasy organiczne: jabłkowy i cytrynowy, bursztynowy, szczawiooctowy, oraz witaminy z grupy B. Wstępne badania fizykochemiczne oparte na analizie widm absorpcyjnych w zakresie UV-ViS wskazują na trwałość ekstraktów otrzymanych z żyworódki, co ma olbrzymie znaczenie w zastosowaniu ekstraktu w preparatach kosmetycznych i leczniczych.

2021-12-22 ARTYKUŁ

Produkty pochodzenia pszczelego, takie jak propolis czy miód, mają bogatą tradycję stosowania w leczeniu i profilaktyce schorzeń infekcyjnych dróg oddechowych. Badania naukowe przełomu XX i XXI w. dostarczają dowodów, że zastosowanie tych surowców jest dobrą i bezpieczną opcją terapeutyczną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby implementować te surowce naturalne do standardowo stosowanych procedur medycznych.

2021-12-21

Nowe rozwiązania w leczeniu choroby hemoroidalnej wykorzystują mechanizm receptorowy. W 2021 r. za odkrycie mechanizmu działania receptorów ciepła i zimna przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.

2021-12-21

Nowa lista leków refundowanych

Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 20 grudnia 2021 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 stycznia 2022 r. 14 substancji straci refundację. Niektóre preparaty zdrożeją, a wśród nich najwięcej (ponad 450 zł) zapłacą pacjenci za wyciągi alergenowe roztoczy kurzu domowego.

Copyright © Medyk sp. z o.o