Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2019 r. Ministerstwo czeka obecnie na zgłaszanie ewentualnych uwag do projektu, wyłącznie w wersji elektronicznej, do 17 grudnia 2018 r.
Po raz trzeci, w dwóch miastach, blisko 600 farmaceutów zgromadziło się by, wspólnie się szkolić na konferencji Opieka Farmaceutyczna od Zaraz, której tematem była "Matka i dziecko pod opieką farmaceuty". 17 listopada odbyła się konferencja w krakowskim Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2 grudnia w warszawskim Centrum Konferencyjnym IBIB PAN. Organizatorzy położyli nacisk na możliwość konfrontacji opinii farmaceutów z przedstawicielami dwóch bardzo ważnych grup zawodowych, które towarzyszą pracy aptekarzy. Wykłady były prowadzone przez farmaceutów, lekarzy i prawnika. Patronem medialnym wydarzenia był "Lek w Polsce".
INFARMA z ogromną nadzieją obserwuje działania Ministerstwa Zdrowia, zmierzające do udostępniania innowacyjnych – skutecznych i bezpiecznych leków polskim pacjentom. Kolejne miesiące przynoszą możliwości terapeutyczne dla nowych grup chorych, w tym dla chorych z rakiem jelita, nerki, szpiczakiem czy hipercholesterolemią. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce innowacyjne leki stanowią wciąż zaledwie 0,3% wszystkich stosowanych terapii, podczas gdy w Europie jest to ponad pięć razy więcej. Dodatkowo refundacja tych leków dotyczy małych populacji, zakwalifikowanych do leczenia w programach lekowych. Potrzebne są rozwiązania systemowe, w tym również związane z publicznym finansowaniem farmakoterapii, które pozwolą na udostępnianie nowoczesnych, najskuteczniejszych leków wszystkim potrzebującym grupom pacjentów.
W krakowskiej Galerii Bronowice przy aptece Dr.Max został otwarty pierwszy gabinet lekarski tej sieci aptecznej, w którym pacjenci mogą liczyć na szybką konsultację lekarską, nawet w przerwie między zakupami. W ten sposób Dr.Max przenosi na polski grunt format walk in clinic, czyli punktów szybkiej porady medycznej działających w aptekach, od lat bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych.
Wcale nie konkurencja, ale inne drobne niedociągnięcia w obszarze brandingu są częstym problemem niesieciowych aptek – wynika z obserwacji ekspertów programu „Apteczne (R)ewolucje”. W prowadzeniu biznesu aptecznego ważne jest sprecyzowanie grupy pacjentów, którzy trafiają do apteki i dostosowanie stanu magazynowego do ich potrzeb. Istotna jest także analiza konkurencji oraz inne detale, na które zwraca uwagę ekspert Zbigniew Kowalski. Praca farmaceuty jest bardzo wymagająca, czasami trudno spojrzeć obiektywnie na swoją placówkę. Wtedy warto zasięgnąć porady specjalisty. Czasami drobne szczegóły, takie jak: świecący neon na dachu lub widoczny szyld z napisem „Apteka – otwarte” i godzinami pracy, przejrzyste, czyste witryny, dobra ekspozycja preparatów na wysokości wzroku, jasna zadbana elewacja, potrafią przynieść naprawdę dobre rezultaty.
Polskie Towarzystwo Farmakoekonomiczne, będące polskim oddziałem międzynarodowego towarzystwa ISPOR, w dniach 29-30 listopada 2018 r. organizuje w Hotelu Airport Okęcie w Warszawie doroczną, szesnastą już konferencję naukową. W tym roku tematem przewodnim konferencji jest „HTA development – challenges, practical solutions and expected benefits”. Poszczególne sesje będą poświęcone tematom związanym z proponowaną przez Ministerstwo Zdrowia polityką lekową państwa, nowymi regulacjami unijnymi w zakresie oceny technologii medycznych, chorobom rzadkim, a także tematom związanym z metodyką HTA. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tego wydarzenia. Strona konferencji: www.ispor2018.pl
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o