Projekt wykazu został sporządzony na podstawie obowiązującego obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2016 r. (Dz. Urz. Min. Zdr. z 2016 r. poz. 68). Na podstawie przepisów ustawy z dnia 18 marca 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 652) z leków ogłoszonych w wykazie będą mogli korzystać wszyscy seniorzy, którzy ukończyli 75. rok życia – bez żadnych dopłat.
Komisja Europejska dopuściła lek KEYTRUDA® (pembrolizumab) do stosowania w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuca (NDRP) miejscowo zaawansowanego lub z przerzutami u osób dorosłych z ekspresją PD-L1 w tkance nowotworowej, u których zastosowano wcześniej przynajmniej jeden schemat leczenia systemowego. Nowe wskazanie zostało zarejestrowane na podstawie wyników badania KEYNOTE-010, w którym wykazano, że stosowanie leku KEYTRUDA powoduje istotne wydłużenie przeżycia całkowitego (overall survival, OS) w porównaniu ze standardową chemioterapii.
Nie jest prawdą, że istnieje jakiekolwiek zagrożenie wynikające z faktu rosnącej liczby aptek sieciowych, które doprowadzi do tego, że kilku dużych graczy rynkowych z obcym kapitałem będzie decydowało o zaopatrzeniu całej Polski w leki – podkreślają Konfederacja Lewiatan i ZPA PharmaNET. Taką opinię wyraziła Naczelna Rada Aptekarska na swojej stronie internetowej. Nie stanie się tak z trzech powodów. Po pierwsze – liczba aptek sieciowych rośnie oddolnie. Polscy przedsiębiorcy, szukając efektów skali, dokupują kolejną aptekę i przekraczając liczbę 5 placówek, wchodzą do grupy aptek sieciowych. Najczęściej powiększają swoje przedsiębiorstwa przejmując upadające apteki indywidualne, dając ich właścicielom, którzy nie poradzili sobie na rynku, możliwość ucieczki przed długami i bankructwem. Po drugie – do 390 sieci działających w Polsce należy ok. 5 tys. placówek - to nadal jedynie 1/3 ogólnej liczby aptek. A po trzecie – tylko 5 z 390 sieci działających w Polsce ma zagraniczny kapitał.
Teva Pharmaceuticals Industries Ltd. i Allergan plc ogłosiły sfinalizowanie przejęcia przez Teva biznesu generycznego firmy Allergan ("Actavis Generics”). Na polskim rynku transakcja będzie skutkować połączeniem firm Teva Pharmaceuticals Polska i Actavis Polska oraz umocnieniem pozycji Teva wśród pierwszej trójki liderów krajowego rynku farmaceutycznego, z portfelem produktów zawierającym ponad 700 wysokiej jakości leków stosowanych przez pacjentów w takich obszarach terapeutycznych jak kardiologia, choroby układu oddechowego, ośrodkowy układ nerwowy, leczenie bólu w chorobach onkologicznych, zdrowie kobiet, oraz produktów wykorzystywanych w leczeniu objawów przeziębienia i grypy.
Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu produktu leczniczego ZEPATIER™ (elbaswir i grazoprewir) firmy MSD wskazanego w leczeniu przewlekłego zakażenia WZW C. Lek może być podawany z rybawiryną lub bez i stosowany w leczeniu przewlekłego zapalenia wątroby wywołanego genotypem 1 lub 4 wirusa HCV u osób dorosłych. ZEPATIER to stosowany raz na dobę preparat złożony w tabletce, zawierający inhibitor NS5A elbaswir (50 mg) i inhibitor proteazy NS3/4A grazoprewir (100 mg).
W 2016 r. na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia została zatwierdzona globalna strategia zwalczania wzw dla sektora zdrowia na lata 2016-2021 (GHSS - Global Health Sector Strategy on viral hepatitis for 2016-2021), której założeniem docelowym jest wyeliminowanie wzw jako zagrożenia dla zdrowia publicznego do 2030 r. poprzez zmniejszenie rozpowszechnienia i umieralności.
W chwili obecnej według oszacowań Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w skali globalnej ok. 2-3% populacji (130-150 mln) jest przewlekle zakażonych wirusem HCV, choć dane te mogą być zawyżone. Według najnowszych badań, w których doprecyzowano, że chodzi tylko o osoby, u których wykrywa się wirusa, a nie jedynie ślad jego obecności w postaci przeciwciał anty-HCV, liczba osób zakażonych HCV to 80 mln. Co istotne, corocznie notuje się ok. 500 000 zgonów z powodu zakażenia wirusem HCV na świecie.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: ENCORTON, (Prednisonum), 10 mg, tabletki, 20 tabl.
Kongres FARMACJA 21. FARMACEUCI W OCHRONIE ZDROWIA to początek nowej formy dyskusji nad przyszłością zawodu farmaceuty w Polsce. Przeznaczony jest dla farmaceutów zatrudnionych w aptekach ogólnodostępnych, aptekach szpitalnych i klinicznych, ośrodkach badawczych, hurtowniach i przemyśle farmaceutycznym, studentów reprezentujących Młodą Farmację z całego kraju, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, GIF, URPL, samorządu aptekarskiego, a także wielu stowarzyszeń aktywnych w obszarze farmacji. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym kongresu.
Współczesne kobiety postawiły antykoncepcji hormonalnej bardzo wysoką poprzeczkę. Oczekują od niej już nie tylko wysokiej skuteczności, bezpieczeństwa i komfortu stosowania, ale też dodatkowych, pozaantykoncepcyjnych korzyści. Dobrze dobrane tabletki mogą znacznie więcej niż tylko zapobiegać ciąży. O hormonach w pigułce i ich pozytywnym wpływie na organizm kobiety mówi ekspert portalu „Zdrowa ONA”, ginekolog, prof. Grzegorz Jakiel.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: ASCORBIC ACID Injection B.P., 500 mg/5ml, roztwór do wstrzykiwań
Firma naukowo-technologiczna Merck ogłosiła 18 lipca br., że Europejska Agencja Leków (EMA) przyjęła do oceny wniosek o wydanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu kladrybiny w postaci tabletek, we wskazaniu do leczenia rzutowo-remisyjnej postaci stwardnienia rozsianego (SM). Kladrybina jest małą cząsteczką proleku do podawania doustnego, która wybiórczo i okresowo działa na limfocyty uważane za integralnie związane z procesem chorobowym SM. Kladrybina w postaci tabletek jest obecnie oceniana w badaniach klinicznych i nie została jeszcze zarejestrowana w żadnym wskazaniu w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie ani Europie.
Jeden z najbardziej popularnych na świecie analogów prostaglandyn, wprowadzony w 1996 r. lek oryginalny stosowany w leczeniu jaskry obchodzi swoje dwudzieste urodziny. Według ekspertów prostaglandyna jest nadal jednym z najskuteczniejszych leków obniżających ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP) spośród wszystkich miejscowych leków przeciwjaskrowych.
Dna moczanowa jest przewlekłą chorobą zapalną stawów, spowodowaną krystalizacją moczanu sodu w płynie stawowym i tkankach miękkich. Zachorowalność wyraźnie wzrasta w krajach rozwiniętych. W przebiegu dny moczanowej może dojść także do rozwoju nefropatii i kamicy nerkowej. Hiperurykemia jest również czynnikiem ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego, otyłości, cukrzycy, hiperinsulinemii i zespołu metabolicznego.
Gwałtowny wzrost częstości występowania zespołu zaburzeń autystycznych (ASD) w czasie minionych kilku dekad, jego etiologia i epidemiologia pozostają niewyjaśnione. W opiniach specjalistów ok. 75-80% monitorowanego wzrostu częstości występowania autyzmu dotyczy wzrostu zachorowalności, a nie zmian w kryteriach diagnozowania. Rozważany jest udział ponad dwustu odrębnych genetycznych loci w ASD, jakkolwiek trwa dyskusja, czy autyzm jest uwarunkowany genetycznie. Wielu naukowców sądzi, że pominięty został aspekt interakcji czynników środowiskowych z predyspozycjami genetycznymi w ASD. Autyzmowi towarzyszy szereg zaburzeń biochemicznych i fizjologicznych.
Zainteresowanie dietami alternatywnymi jest obecnie szerokie. Autorzy przedstawiają zastosowanie, skuteczność i bezpieczeństwo diety ubogowęlowodanowo-wysokobiałkowo-wysokotłuszczowej w leczeniu otyłości i lekoopornej padaczki. Nie ma sposobu, aby przewidzieć, którzy pacjenci odniosą największe korzyści ze stosowania tych diet. Indywidualna ocena jest najlepszym rozwiązaniem. Dobowa liczba kalorii musi być mniejsza od dobowego wydatku energetycznego, żeby uzyskać redukcję masy ciała.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o