GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: LATANOST (Latanoprostum) Krople do oczu roztwór 0,05 mg/ml
Numer serii: B240367, data ważności: 02.2016
Podmiot odpowiedzialny: +pharma arzneimittel gmbh, Austria
W związku z wejściem w życie z dniem 12 lipca 2015r. nowelizacji ustawy - Prawo farmaceutyczne wprowadzonej ustawą z dnia 9 kwietnia 2015r. o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015, poz. 788) informujemy o nowych obowiązkach dotyczących przekazywania informacji organom Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.
Płukanie jam nosa oraz zatok przynosowych izotonicznymi lub hipertonicznymi roztworami soli pełni ważną rolę w leczeniu wielu schorzeń górnych dróg oddechowych, m.in. ostrego i przewlekłego zapalenia zatok przynosowych, alergicznego nieżytu nosa, stanów po zabiegach chirurgicznych w obrębie nosa i zatok, a także katarów i przeziębień. W licznych badaniach klinicznych potwierdzono, iż aplikacja roztworów soli fizjologicznej lub wody morskiej wpływa korzystnie na funkcje fizjologiczne nabłonka migawkowego wyściełającego górne drogi oddechowe, poprzez poprawienie efektywności transportu śluzowo-rzęskowego, usunięcie patogenów oraz zmniejszenie obrzęku i miejscowego stanu zapalnego. Poniższy artykuł stanowi przegląd badań klinicznych na temat skuteczności aplikacji roztworów soli w stanach zapalnych i infekcjach górnych dróg oddechowych o różnej etiologii.
Zalążki wojskowej służby zdrowia zaczęły się kształtować już w epoce starożytnej. W wyprawach wojennych brali udział lekarze, których zadaniem było niesienie pomocy rannym i chorym żołnierzom. W rzymskich obozach wojskowych znajdowały się szpitale będące odpowiednikiem późniejszego lazaretu. Stworzone przez Rzymian struktury organizacyjne służby zdrowia przestały istnieć po upadku Cesarstwa. Średniowiecze nie wniosło żadnych istotnych zmian w tej dziedzinie. Lekarze towarzyszący w czasie wojen wielkim wodzom z reguły nie troszczyli się o zdrowie zwykłych żołnierzy. Ranni umierali na polu bitwy, czasami spieszyli im z pomocą mnisi z pobliskich klasztorów. Zapowiedzią wielkich przemian w szpitalnictwie wojskowym były liczne fundacje szpitalne z końca XVI w. Powstałe wówczas szpitale dla żołnierzy pełniły raczej funkcje przytułków niż zakładów leczniczych. Przełom nastąpił pod koniec XVIII w., gdy na ziemiach polskich utworzono pierwsze lazarety stałe. Od tego momentu rozpoczyna się również historia Szpitala Ujazdowskiego, który w przeciągu ok. 140 lat przeszedł ewolucję od znajdującego się w koszarach lazaretu do jednego z najważniejszych wojskowych ośrodków naukowo-badawczych i szkoleniowych. W jego murach znaleźli schronienie powstańcy kościuszkowscy i uczestnicy powstania listopadowego. Dwa razy przechodził w ręce zaborców (w 1831 r. – Rosjan, w 1917 r. – Niemców). W latach 1918-1939 działalność Szpitala Ujazdowskiego wiązała się ściśle z funkcjonowaniem placówek kształcących przyszłych lekarzy wojskowych (WSS, OSS, SPS, CWSan.). Wybuch II wojny światowej zatrzymał rozwój nauk, również medycznych. 1945 r. to data oznaczająca kres istnienia Szpitala Ujazdowskiego, kolebki polskiej medycyny wojskowej.
Na podstawie wartości stężenia cholesterolu frakcji lipoprotein o małej gęstości (ang. lowdensity lipoprotein cholesterol, LDL-C) w lipidogramie oraz określonej wcześniej kategorii ryzyka u pacjenta, lekarz podejmuje decyzję o konieczności modyfikacji stylu życia pacjenta oraz leczenia farmakologicznego.
Głównym założeniem leczenia dyslipidemii jest obniżenie stężenia LDL-C do wartości docelowych: u osób z bardzo wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym < 1,8 mmol/l (<70 mg/dl; lub obniżenie LDL-C < 50% wartości wyjściowej, gdy realizacja celu < 70 mg/dl jest niemożliwa), u osób z wysokim ryzykiem < 2,5 mmol/l (< 100 mg/dl), u osób z umiarkowanym ryzykiem < 3 mmol/l (< 115 mg/dl; najwyższa klasa zaleceń – klasa zaleceń I, najwyższy poziom dowodu wynikający z wielu randomizowanych, prospektywnych badań klinicznych z oceną śmiertelności i chorobowości – poziom dowodu A, według systemu hierarchizacji wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego). Słuszność takiego postępowania potwierdzono w randomizowanych badaniach klinicznych, w których LDL -C był markerem odpowiedzi na leczenie hipolipemizujące.
Od 1 lipca apteki internetowe działające w UE muszą używać nowego logo. Jest to biały krzyżyk na tle czterech pasków w trzech odcieniach zieleni i w kolorze szarym, a pod spodem mała flaga kraju, w którym sprzedawane są lekarstwa.
Działanie: preparat działa moczopędnie, wspomaga wydalanie z organizmu szkodliwych bakterii, zmniejszając ich ilość w moczu.
Wskazania: wspomaganie prawidłowego funkcjonowania układu moczowego.
Skład: ekstrakty z żurawiny, z ziela nawłoci, z ziela pokrzywy zwyczajnej.
KZM stanowi globalne zagrożenie dla każdego, bez względu na wiek. Co roku odnotowujemy coraz więcej zarażeń. Jeszcze dwie dekady temu było to zaledwie kilka przypadków rocznie. Teraz liczba sięga już poziomu 200-300 i rośnie. Aktywność kleszczy jest związana z łagodnym przebiegiem zim i zanikaniem pór przejściowych. Co szósty kleszcz występujący w Polsce jest zarażony KZM i stanowi potencjalnej zagrożenie.
Jednym z efektów nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii jest ograniczenie liczby opakowań leków na przeziębienie, dostępnych bez recepty, które pacjenci mogą obecnie kupić w aptece. Jednorazowo można kupić tylko jedno opakowanie takich preparatów, które zawierają substancje psychoaktywne (pseudoefedrynę, dekstrometorfan lub kodeinę).
W wyniku zakończenia trwających w resorcie prac konsultacyjnych, które zostały zasygnalizowane w komunikacie z 18 czerwca 2015 r., Ministerstwo Zdrowia poinformowwało, że w porównaniu do projektu z 18 czerwca 2015 r., w opublikowanym obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 czerwca 2015 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 lipca 2015 r. zaszły zmiany przedstawione poniżej.
Firmy Sanofi oraz Regeneron Pharmaceuticals poinformowały, że Komitet Doradczy ds. Leków Endokrynologicznych i Metabolicznych (EMDAC) amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) zalecił zatwierdzenie eksperymentalnego leku Praluent® (alirocumab) w formie iniekcji. Komitet orzekł, stosunkiem głosów 13 do 3 (przy braku głosów wstrzymujących się), że firmy Sanofi oraz Regeneron wystarczająco wykazały, że korzyści wynikające z obniżania poziomu cholesterolu w postaci lipoprotein o niskiej gęstości (LDL-C, czyli „złego” cholesterolu) przez preparat Praluent przewyższają związane z nim zagrożenia.
19 czerwca Komisja Europejska zarejestrowała niwolumab firmy Bristol-Myers Squibb w leczeniu zaawansowanego czerniaka, zarówno u pacjentów wcześniej nieleczonych, jak i po niepowodzeniu wcześniejszych terapii. Niwolumab to pierwszy i jedyny inhibitor punktu kontrolnego PD-1 zarejestrowany w Europie.
Zarządy onkologicznych towarzystw naukowych z dużym zaniepokojeniem przyjmują działalność prowadzoną w kilku miastach w Polsce przez „centra hipertermii”. Instytucje te realizują odpłatne usługi w zakresie hipertermii, reklamując je jako skuteczną i nieszkodliwą metodę leczenia wszystkich nowotworów.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt zmian w wykazie leków refundowanych, który zacznie obowiązywać od 1 lipca 2015 r. W porównaniu do XXI obwieszczenia, obowiązującego od 1 maja 2015 r., projekt XXII obwieszczenia refundacyjnego zawiera podane poniżej zmiany.
Lit to przykład śladowego pierwiastka w ustroju, niezbędnego do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania człowieka. W przeszłości sole litu były stosowane w leczeniu cukrzycy, nowotworów i schorzeń psychiatrycznych. Obecnie sole litu są wykorzystywane głównie w psychiatrii.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o