Zespół objawów związanych ze stanem zapalnym błon śluzowych oraz tkanki chłonnej górnych dróg oddechowych, potocznie nazywany przeziębieniem, dotyczy pacjentów w każdym wieku. Do najważniejszych czynników etiologicznych odpowiedzialnych za proces chorobowy w obrębie górnych dróg oddechowych należą wirusy. W przebiegu choroby najbardziej dokuczliwymi objawami są ból gardła oraz uporczywy, nieproduktywny kaszel. W artykule przedstawiono zarys fizjopatologii przeziębienia i możliwości farmakologicznego łagodzenia objawów.
Biegunkę definiuje się jako oddawanie luźnego i wodnistego stolca co najmniej trzykrotnie w ciągu 24 godz. Jest ona jedną z głównych przyczyn śmiertelności wśród dzieci w krajach rozwijających się oraz istotną przyczyną niedożywienia. Postępowanie w biegunce obejmuje zapobieganie i leczenie odwodnienia (poprzez podawanie doustnych roztworów nawadniających), leczenie infekcji przewodu pokarmowego oraz redukcję czasu trwania i nasilenia objawów, przede wszystkim poprzez zastosowanie leków zapierających (ściągających, absorbujących i hamujących motorykę przewodu pokarmowego) i probiotyków.
Terapia fotodynamiczna (PDT) jest efektywną metodą leczenia różnych rodzajów nowotworów. Główną zaletą tej metody jest selektywne niszczenie zmian nowotworowych, bez zbędnych uszkodzeń tkanek zdrowych. Do zainicjowania reakcji fotodynamicznej i w konsekwencji zniszczenia tkanki nowotworowej wymagane są trzy składniki: fotouczulacz, światło o odpowiedniej długości fali i tlen. Najistotniejsze są fotouczulacze (leki), które powinny spełniać szereg kryteriów. Istnieje grupa leków, które zostały zaakceptowane i są obecnie stosowane w praktyce klinicznej w wielu krajach na całym świecie, również w Polsce. Nadal trwają badania nad syntezą nowych fotouczulaczy o lepszych parametrach klinicznych.
Do Lublina dotarła właśnie pierwsza partia immunoglobuliny ludzkiej normalnej do podawania dożylnego, wyprodukowanej dzięki współpracy spółki „BIOMED-LUBLIN” z francuską firmą LFB Biomedicaments. Jednocześnie rozpoczęto procedurę zwolnienia leku do sprzedaży na polski rynek. Immunoglobulina ludzka normalna podawana jest osobom z silnie osłabionym układem odpornościowym, m.in. pacjentom ze szpiczakiem mnogim lub przewlekłą białaczką limfatyczną.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:Acidum Folicum Richter (Acidum folicum) tabletki 5 mg
Numer serii:H43003A, data ważności: 03.2016
Numer serii:H43004A, data ważności: 03.2016
Podmiot odpowiedzialny: GEDEON RICHTER POLSKA Sp. z o.o.
Terapia choroby Parkinsona stanowi wyzwanie z uwagi na stopniową progresję objawów ruchowych, występowanie objawów pozamotorycznych oraz możliwe efekty uboczne leczenia. W niniejszym artykule zawarto najnowsze zalecenia dotyczące farmakoterapii choroby oraz jej powikłań. Ze względu na dostępne strategie lecznicze konieczne jest, by wybór każdorazowo został dokonany indywidualnie, z uwzględnieniem szeregu objawów stwierdzanych u chorego.
Cynk jest mikroelementem niezbędnym dla utrzymania dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci, odczuwania smaku, prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego oraz układu rozrodczego, immunologicznego i nerwowego. Jego deficyty mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Artykuł zawiera omówienie wpływu cynku na funkcjonowanie wymienionych układów i narządów.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Gembin (Gemcitabinum) 40mg/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji
Numer serii: 49T0091, data ważności: 07.2017
Podmiot odpowiedzialny: Actavis Group PTC ehf. Islandia
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Taromentin (Amoxicillinum + Acidum clavulanicum) 875 mg+125 mg, tabletki powlekane
Numer serii: 090414, data ważności: 04.2016
Numer serii: 080214, data ważności: 02.2016
Podmiot odpowiedzialny: Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa”
Podczas Światowego Dnia Walki z Rakiem (środa, 4 lutego) odbywają się liczne akcje promujące profilaktykę nowotworową, przygotowane przez organizacje pozarządowe, jak np. Karnawał Zdrowia w Warszawie (Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny). W wojewódzkich oddziałach NFZ uruchomiono punkty informacyjne dla pacjentów dotyczące pakietu onkologicznego. Na temat dostępności do leczenia onkologicznego będą dyskutować podczas specjalnie zorganizowanej w tym dniu konferencji przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO).
30 stycznia 2015 r. odbyło się pierwsze notowanie spółki BIOMED -LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek SA na warszawskiej giełdzie.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Indix Plus, 10 mg+10mg, tabletki
Numer serii: 3080614, data ważności: 30.06.2016
Numer serii: 3100614, data ważności: 30.06.2016
19 stycznia br. firma A&D Pharma Poland Sp. z o. o., dystrybutor produktu leczniczego ellaOne w Polsce, wystosował oficjalne zapytanie do Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) dotyczące wyjaśnienia kategorii dostępności leku ellaOne. Prezes URPL Grzegorz Cessak odpowiadając na to pytanie, poinformował, że lek posiada kategorię dostępności bez recepty – OTC.
Działanie: preparat hamuje rozwój bakterii i proces powstawania zmian trądzikowych, głęboko oczyszcza skórę i działa regulująco na wydzielanie sebum, złuszcza martwe komórki, stymuluje skórę do regeneracji.
Wskazania: do przemywania skóry trądzikowej z umiarkowanymi i intensywnymi zmianami zapalnymi, z tendencją do błyszczenia, powstawania blizn i przebarwień potrądzikowych.
Skład: kwas migdałowy 2%, ekstrakt z cytryny, fruit-peel.
Stosowanie: 2-3 razy w tygodniu.
Opakowanie: 190 ml.
Komisja Europejska (KE) po przeprowadzeniu przyspieszonego przeglądu i uzyskaniu pozytywnej opinii CHMP zarejestrowała nintedanib do stosowania w leczeniu samoistnego włóknienia płuc (IPF). Samoistne włóknienie płuc jest wyniszczającą i prowadzącą do zgonu chorobą, w której mediana czasu przeżycia wynosi 2–3 lata po rozpoznaniu. Rejestracja leku przez KE została dokonana na podstawie wyników dwóch badań fazy III INPULSIS® z udziałem 1066 pacjentów z 24 krajów. Nintedanib to drobnocząsteczkowy inhibitor kinaz tyrozynowych (TKI).
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o