2015-01-22 Aktualności

SINOS® - syrop o smaku malinowym dla dzieci

Nowy dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia

Działanie: ułatwia samooczyszczanie zatok, działa przeciwzapalnie i łagodzi ból gardła; uwalnia zatkany nos i zatoki oraz dodatkowo zabezpiecza przed infekcjami uszu.

Wskazania: do stosowania w stanach niedrożnych zatok przynosowych i infekcji ucha środkowego; dla dzieci po ukończonym 2. r. ż.

reklama Prenumerata_e-lek
2015-01-20 Aktualności

Leczenie octanem uliprystalu Esmya® otrzymało pozytywną rekomendację Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, potwierdzającą zasadność objęcia leku refundacją. Ostateczna decyzja dotycząca przyznania refundacji należy do Ministra Zdrowia. Leczenie przedoperacyjne umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy występujących u kobiet dorosłych w wieku rozrodczym do 40. r.ż. jest tematem poruszanym od dawna zarówno w środowisku medycznym, jak i wśród pacjentów.

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2015-01-20 Aktualności

Bakterie, które są obecne w płytce nazębnej, przetwarzają spożyte węglowodany. W wyniku tego procesu powstają kwasy stanowiące główną przyczynę próchnicy zębów. Firma Colgate opracowała innowacyjną w dziedzinie profilaktyki próchnicy technologię, która zobojętnia kwasy nagromadzone w płytce nazębnej i przywraca fizjologiczne pH płytki nazębnej. Badania kliniczne objęły 14 000 pacjentów.

2015-01-15 Aktualności

Polska Grupa Farmaceutyczna S.A. została uhonorowana tytułem SOLIDNY PRACODAWCA 2014. Firma dołączyła do elitarnego grona laureatów tej nagrody, przedsiębiorstw najbardziej wiarygodnych pod względem polityki personalnej, które na tej podstawie budują swoją przewagę konkurencyjną.

2015-01-15 Aktualności

Prawnik, lekarz, architekt, stomatolog – to według polskich studentów najbardziej prestiżowe profesje. Takie są wyniki badania opinii „RECEPTA na sukces w farmacji”, które przeprowadzono na zlecenie firmy Gedeon Richter. Skoro zajęcia medyczne od zawsze plasują się na szczycie listy tych najbardziej poważanych, zastanawia fakt, co stało się z zawodem farmaceuty? Jedynie 3% respondentów (wykluczając studentów farmacji) wskazało na ten zawód jako prestiżowy.

reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2015-01-15 Aktualności

Depresję można wyleczyć

IX edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 10% populacji choruje rocznie na depresję. Niestety, mimo jej powszechnego występowania, wciąż stanowi temat tabu – szczególnie w miejscu zatrudnienia. IX edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej Forum Przeciw Depresji stawia sobie za cel znalezienie odpowiedzi na pytanie: Jak „pracować” z depresją?

2015-01-15 Aktualności

Działanie: masło – nawilża, uelastycznia, wygładza i regeneruje skórę,  łagodzi podrażnienia skóry, rozgrzewa i pobudza krążenie krwi; peeling – oczyszcza, nawilża i wygładza skórę, poprawia jej sprężystość, pobudza krążenie krwi.

Wskazania: masło – skóra sucha i podrażniona; peeling – zrogowaciała skóra łokci oraz kolan, skóra szorstka i sucha.

2015-01-14 Aktualności

Pharma Days 2015

17-18.02.2015 Warszawa

Po raz kolejny w ramach Pharma Days odbędą się dwa ważne wydarzenia: Annual Registration Summit i Sales Force. Pierwsze spotkanie będzie związane z tematyką rynku farmaceutycznego, nowelizacji prawa farmaceutycznego i zmian w systemie nadzoru nad bezpieczeństwem farmakopei. Drugie spotkanie będzie dotyczyło programów partnerskich dla aptek, współpracy z sieciami aptek, substytucji aptecznej oraz podnoszenia efektywności sprzedaży. Patronem medialnym Pharma Days jest „Lek w Polsce”.

2015-01-13 Artykuły

Benzodiazepiny to grupa leków powszechnie używanych ze względu na swoje działanie uspokajające, nasenne, przeciwlękowe, przeciwdrgawkowe i miorelaksacyjne. Choć każda benzodiazepina wykazuje skuteczność w leczeniu tych objawów, wyboru konkretnej cząsteczki dokonuje się na podstawie jej właściwości farmakokinetycznych. W niniejszym opracowaniu skupiono się szczególnie na opisie benzodiazepin stosowanych w leczeniu zaburzeń snu i zaburzeń lękowych, jako jednych z najczęstszych wskazań do zastosowania tych leków w praktyce lekarza rodzinnego. W leczeniu bezsenności zwrócono uwagę na temazepam, ze względu na optymalny okres półtrwania i brak czynnych metabolitów, zaś w leczeniu lęku szczególną uwagę poświęcono lorazepamowi z powodu zmniejszonego ryzyka kumulacji oraz braku nagłego, subiektywnego końca działania odczuwanego przez pacjentów. Oddzielne miejsce poświęcono schematowi odstawiania benzodiazepin i przydatnym radom dla lekarzy rodzinnych przepisujących te leki swoim pacjentom.

 

2015-01-13 Artykuły

Zalecenia dietetyczne dla pacjenta z cukrzycą typu 2

według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) 2014

W artykule przedstawiono zalecenia dietetyczne, które dla pacjentów z cukrzycą podają eksperci Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) w 2014 r. Zalecenia te są częścią opracowania „Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę”. Przedstawiono: cele leczenia dietetycznego cukrzycy; szczegóły diety dla pacjentów z cukrzycą typu 1 i dla pacjentów z cukrzycą typu 2 oraz dla pacjentów z/bez nadwagi lub otyłości; metody, które pomagają osiągnąć i utrzymać pożądaną masę ciała. Wskazano na znaczenie diety śródziemnomorskiej i diety DASH w profilaktyce i leczeniu. W tabelach zebrano zalecenia PTD dotyczące zawartości poszczególnych składników pokarmowych w diecie chorych na cukrzycę.

reklama Baner_Kurs_A
2015-01-13 Artykuły

Współczesne poglądy na etiopatogenezę raka sutka

badania epidemiologiczne, biochemiczne i molekularne

W okresie od roku 1980 do 2010 globalna zapadalność na raka piersi wzrosła z 641 000 przypadków w roku 1980 do 1 643 000 przypadków w roku 2010, co odpowiada rocznemu przyrostowi o 3,1%. W tym samym czasie roczna liczba zgonów z powodu raka piersi zwiększyła się z 250 000 do 425 000 w 2010 r., w tej grupie było 68 000 kobiet w wieku 15-49 lat. Artykuł omawia dowody na związek żywienia, przewlekłego używania doustnych środków antykoncepcyjnych, konsumpcji alkoholu, aktywności fizycznej z rozwojem raka piersi. Przedstawiono dane z zakresu histologii, biochemii oraz badań molekularno-genetycznych, które mają wpływ na rozwój raka sutka.

2015-01-13 Artykuły

Witaminy z grupy B, w tym B6 (pirydoksyna) i B12 (kobalamina) należą do witamin rozpuszczalnych w wodzie. Organizm ich nie magazynuje, a nadmiar tych witamin jest wydalany przez nerki. Witamina B6 występuje zarówno w produktach pochodzenia roślinnego, jak i zwierzęcego, podczas gdy witamina B12 znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Obie witaminy pełnią ważną funkcję kofaktorów wielu reakcji enzymatycznych zachodzących w organizmie człowieka. Zarówno pirydoksyna, jak i kobalamina odgrywają dużą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu immunologicznego (np. w syntezie przeciwciał), krwiotwórczego (w tworzeniu hemoglobiny), sercowo-naczyniowego i nerwowego (np. w syntezie neuroprzekaźników).

2015-01-13 Artykuły

Żelazo należy do pierwiastków śladowych, warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niedobór żelaza u kobiet karmiących i ciężarnych niesie ze sobą wiele niekorzystnych skutków dla matki i płodu. Zapotrzebowanie na żelazo u kobiet ciężarnych wzrasta. Jedynie właściwa suplementacja preparatami żelaza może pokryć deficyt tego pierwiastka.

2015-01-12 Artykuły

Przedłużony wysiłek w trakcie ultramaratonów powoduje uszkodzenie włókien mięśniowych, znaczący układowy odczyn zapalny oraz niespecyficzną odpowiedź immunologiczną. W czasie ultrawysiłku mięśnie szkieletowe podlegają mechanicznemu i metabolicznemu uszkodzeniu. Wyjątkowo może dojść do wysiłkowej rabdomiolizy. Hemodynamiczne przeciążenie pracy serca w długotrwałym treningu, typowo obydwu komór, powoduje zmiany strukturalne serca, znane pod nazwą „serce sportowca”. Ból należy do naturalnych mechanizmów ochronnych przed uszkodzeniami i nadaktywnością, jest zarazem istotnym wskaźnikiem diagnostycznym wraz z markerami powysiłkowych uszkodzeń mięśni szkieletowych, mięśnia sercowego i wątroby. Wymogiem odnowy biologicznej po ultrawysiłku i/lub przetrenowaniu jest odpoczynek trwający od kilku tygodni do kilku miesięcy, po którym można stopniowo wrócić do treningów.

2015-01-12 Artykuły

Rodzinna hipercholesterolemia (FH) jest najbardziej powszechnie występującym monogenowym zaburzeniem gospodarki lipidowej, które prowadzi do przedwczesnych schorzeń naczyń wieńcowych oraz znacznie podwyższa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (CVD) i zawału serca. Wczesną opieką specjalistyczną powinni być objęci pacjenci ze zdiagnozowaną FH oraz dzieci z utrzymującym się stężeniem cholesterolu całkowitego powyżej 250 mg/dl, cholesterolu LDL-C powyżej 160 mg/dl, triglicerydów na czczo powyżej 500 mg/dl w dwóch testach (lub 750 mg/dl w jednym teście) albo w przypadku wielu czynników ryzyka (cukrzyca, współwystępowanie nadciśnienia i dyslipidemii).

Copyright © Medyk sp. z o.o