W leczeniu bólu ostrego i przewlekłego najczęściej stosowanymi lekami są NLPZ. Do najczęstszych przyczyn występowania bólu możemy zaliczyć: stany zapalne, urazy i ból pooperacyjny. Na rynku farmaceutycznym dostępne są różne formy NLPZ, m.in. tabletki, saszetki, ODT, czy iniekcje. Dożylne preparaty zapewniają szybkie ustąpienie bólu lub znaczne zmniejszenie jego odczuwania, ale przydatne są głównie w warunkach klinicznych. Wybór właściwego NLPZ dla pacjenta ambulatoryjnego determinowany jest przez szereg czynników. Najważniejszymi są: wiek pacjenta, choroby towarzyszące, stwierdzona wcześniej nadwrażliwość na te leki, oczekiwania pacjenta, aktualnie stosowane inne leki. Istotne znaczenie ma uwzględnienie możliwości wystąpienia objawów niepożądanych ze strony układu pokarmowego, serca, nerek, wątroby. Konieczne jest również uwzględnienie ewentualnych interakcji z innymi stosowanymi przez pacjenta lekami. Spośród NLPZ nimesulid, jako preferencyjny inhibitor COX-2, zajmuje szczególne miejsce z uwagi na jego szeroki zakres działań i możliwość uwzględnienia tego leku w niedalekiej przyszłości w strategii wspomagającej leczenie udarów mózgu oraz nowotworów. Nimesulid jest skutecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, który po uwzględnieniu czynników zapewniających jego bezpieczne stosowanie przyczynia się do poprawy jakości życia pacjentów.
Klotrimazol to syntetyczna pochodna imidazolu. Lek wykazuje szeroki zakres aktywności przeciw grzybom jednokomórkowym, dermatofitom, grzybom pleśniowym oraz dimorficznym. W Polsce lek jest dostępny w postaci tabletek dopochwowych, kremów i innych formulacji do stosowania na skórę. W artykule opisano właściwości leku oraz jego zastosowanie w leczeniu grzybiczych zakażeń narządów płciowych, narządu słuchu i skóry. Przedstawiono także nowe potencjalne zastosowania klotrimazolu w leczeniu malarii, anemii sierpowatej oraz chorób nowotworowych.
Zakażenia układu oddechowego są najczęstszą przyczyną porad ambulatoryjnych. Te, które toczą się w obrębie dolnych dróg oddechowych, obejmują ostre zapalenie oskrzeli i oskrzelików oraz pozaszpitalne zapalenie płuc; ich leczenie zależy od czynników etiologicznych i stanu chorego. W terapii ostrych zapaleń oskrzeli i oskrzelików, wywoływanych najczęściej przez wirusy, zazwyczaj nie stosuje się antybiotykoterapii, natomiast w pozaszpitalnym zapaleniu płuc włącza się antybiotyki z grupy beta-laktamowych, makrolidów i fluorochinolonów. Lekiem pierwszego rzutu jest wówczas amoksycylina (w monoterapii lub z kwasem klawulanowym), a w drugim i dalszych rzutach pozostałe antybiotyki.
Działanie: stosowanie preparatu poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci, uzupełnia niedobory witamin i składników mineralnych.
Wskazania: zniszczone i osłabione włosy, miękkie i łamliwe paznokcie, zmęczona skóra.
USP Zdrowie, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, wprowadza praktyczne rozwiązania w trosce o potrzeby osób niesłyszących i niedosłyszących. Na stronach internetowych zostały udostępnione tłumaczenia ulotek farmaceutycznych poszczególnych produktów na język migowy. Na każdym z portali jest dostępna także usługa zdalnego tłumacza, który pomoże osobom niesłyszącym i niedosłyszącym w odbiorze informacji o lekach i tym samym w zadbaniu o odpowiedzialne samoleczenie.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Parafina ciekła, płyn doustny 100g
Numer serii: 01314, data ważności: 08.2017
Podmiot odpowiedzialny: Laboratorium Galnowe Olsztyn Sp. z o.o.
Już około 20% indywidualnych aptek postanowiło skorzystać z programu Polskiej Grupy Farmaceutycznej „Zdrowy Wybór”, który pomaga w osiągnięciu lepszych wyników finansowych. Aptekom indywidualnym czy niewielkim sieciom lokalnym coraz trudniej prowadzić rentowną działalność. Placówki sieciowe dysponują dużą siłą przetargową i nowoczesnym podejściem do biznesu. Już 50% sprzedaży farmaceutyków generowane jest właśnie przez sieci (dane IMS). Tylko w zeszłym roku zamknięto blisko 1000 małych, rodzinnych aptek. Jeśli ta tendencja się utrzyma, kolejne placówki będą musiały wycofać się z rynku.
W wyniku zakończenia trwających w resorcie prac konsultacyjnych, które zostały zasygnalizowane w komunikacie z 17 grudnia 2014 r., informuję, że w porównaniu do projektu w opublikowanym obwieszczeniu Ministra Zdrowia z dnia 19 grudnia 2014 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2015 r. nie zaszły żadne zmiany merytoryczne.
Przedstawiono projekt zmian w wykazie leków refundowanych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2015 r. W porównaniu do XVIII obwieszczenia, obowiązującego od 1 listopada 2014 r., w projekcie XIX obwieszczenia refundacyjnego znalazło się się 89 nowych produktów. Zmiany w zakresie listy aptecznej oraz leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii podano poniżej.
Na początku warto podkreślić, że dynamika wzrostu sprzedaży była niższa od zakładanej przez analityków jeszcze pod koniec ubiegłego roku. W dużej części było to związane z warunkami pogodowymi. Należy też pamiętać, że w styczniu 2013 r. była rekordowo duża sprzedaż spowodowana epidemią grypy. Mijający rok nie przyniósł dużych zmian. W dalszym ciągu nie udało się wypracować rozwiązań, które zapewniłyby pacjentom stały i łatwy dostęp do leków.
Leki recepturowe cieszą się największą popularnością na kontynencie amerykańskim, natomiast w Europie m.in. w Holandii, Austrii, Niemczech, a ostatnio również w Portugalii. Trudno sobie wyobrazić aptekę szpitalną, w której nie robiłoby się leków recepturowych. Natomiast w przypadku aptek otwartych, w przeciwieństwie do Polski, gdzie obowiązek wykonywania receptury aptecznej spoczywa na wszystkich aptekach, w wielu krajach zajmują się tym tylko wyspecjalizowane placówki.
Działanie: preparat spełnia rolę opatrunku adhezyjnego na błonach śluzowych przewodu pokarmowego. Zastępuje naturalną barierę śluzową. Stwarza odpowiednie środowisko dla naturalnych procesów gojenia i regeneracji tkanek
Wskazania: dolegliwości związane z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, nieżytem żołądka, nadkwaśnością, zgagą, refluksem.
Skład: polimer E (eter poliwinylobutylowy).
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: AXURA 5 mg/dawkę roztwór doustny
Numer serii: 362810, data ważności: 31.12.2016
Numer serii: 361853, data ważności: 31.12.2016
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Ibufen dla dzieci Forte o smaku truskawkowym, zawiesina doustna, 200 mg/5ml
Numer serii: 510414, data ważności: 04.2016
Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.
Działanie: preparat przynosi ulgę i uczucie lekkości nóg, wspiera krążenie żylne oraz pomaga zmniejszyć obrzęk.
Wskazania: obrzęki nóg, „pajączki”, żylaki, poczucie ciężkości nóg, nocne skurcze mięśni, ból nóg.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o