Działanie: chroni przed promieniowaniem słonecznym oraz przed powstawaniem i intensyfikacją przebarwień. Nadaje skórze wyrównaną strukturę i zdrowy koloryt. Łagodzi podrażnienia, nie zatyka porów oraz nie powoduje powstawania zaskórników.
Wskazania: do każdego typu skóry, która wymaga najwyższej ochrony przeciwsłonecznej i kamuflażu (również nadwrażliwej i podrażnionej - fotoalergie; po zabiegach medycyny estetycznej, laserach i peelingach; przebarwienia skóry i bielactwo).
PLEGRIDY™ (peginteferon beta-1a), pegylowany interferon do podskórnego podawania pacjentom z rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego (RRSM), otrzymał pozytywną rekomendację Komitetu ds. Oceny Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji ds. Leków (EMA), dotyczącą wydania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Pozytywna opinia CHMP została przekazana do Komisji Europejskiej (KE), która przyznaje pozwolenie na dopuszczenie do obrotu dla produktów leczniczych na terenie Unii Europejskiej.
Działanie: intensywnie odżywia i przywraca sprężystość włosów.
Wskazania: suche włosy.
Działanie: preparat zmiękcza i uelastycznia skórę stóp, zapobiega nadmiernemu odtwarzaniu się warstwy rogowej naskórka, przyspiesza gojenie mikrouszkodzeń skóry
Wskazania: sucha, popękana skóra stóp; zgrubienia i zrogowacenia skóry; pielęgnacja stóp diabetyków.
Europejska Agencja Leków zarejestrowała nową, oszczędzającą czas pacjenta, formę leku MabThera (rytuksymab) w postaci iniekcji podskórnej, do stosowania w leczeniu chorych na chłoniaki nieziarnicze - MabThera® SC. Metoda podskórna dzięki zastosowaniu technologii Halozyme®umożliwia skrócenie czasu podania leku. Do tej pory pacjent spędzał na podaniu leku 90 minut. Teraz będzie to zajmowało tylko ok. 5 minut.
Obecnie niedokrwistość z niedoboru żelaza jest problemem ogólnoświatowym. Najczęściej dotyczy młodych, obficie miesiączkujących kobiet, a także chorych z obecnym przewlekłym krwawieniem z przewodu pokarmowego. Do grup ryzyka zalicza się także wielokrotnych dawców krwi, kobiety ciężarne, osoby z chorobami upośledzającymi wchłanianie z przewodu pokarmowego lub stosujące restrykcyjną dietę eliminacyjną. Rozpoznanie anemii opiera się na badaniu stężenia hemoglobiny, wartości hematokrytu oraz liczby erytrocytów we krwi obwodowej. W leczeniu należy zastosować równocześnie leczenie suplementacyjne preparatami żelaza, odpowiednio zmodyfikowaną dietę oraz terapię przyczynową. Najczęściej stosowane są doustne preparaty żelaza, których skuteczność wzrasta podczas jednoczesnego zastosowania kwasu askorbinowego, który warunkuje lepsze wchłanianie żelaza nieorganicznego. Skuteczność suplementacji można zaobserwować już po 7 dniach zastosowania, w postaci wzrostu retikulocytozy
Higiena miejsc intymnych jest niezbędna do utrzymania prawidłowych funkcji układu rozrodczego. To nie tylko zabiegi myjące i zapewnienie uczucia świeżości, ale także ochrona przed infekcjami i stanami zapalnymi tych okolic. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele różnych preparatów, które m.in. działają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, łagodzą podrażnienia, nawilżają, chronią oraz przywracają odpowiednie pH miejsc intymnych.
Długotrwałe przebywanie w pozycji leżącej, wymuszone przez wiele schorzeń i ograniczona aktywność ruchowa prowadzą do poważnych zaburzeń czynności fizjologicznych i przemian biochemicznych w organizmie. Powodują ogólne osłabienie, spadek tolerancji wysiłku, zmniejszenie wydolności układu oddechowego i krążenia, zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze układu kostno-stawowego, zaniki i przykurcze mięśniowe, zagęszczenie krwi i zwiększoną jej krzepliwość, a także nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo dołączają się komplikacje – odleżyny, zapalenie płuc, zatory, osteoporoza czy infekcje dróg moczowych, które mogą nieraz stanowić zagrożenie życia leżących pacjentów, szczególnie w podeszłym wieku. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia, stosowana pod nadzorem lekarza, profilaktyka, również farmakologiczna, zapobiegająca następstwom długotrwałego unieruchomienia w łóżku, a w razie ich wystąpienia – odpowiednie leczenie. W przypadku chorych przebywających w domu, poza fachową pomocą wykwalifikowanego zespołu medycznego, istotną rolę odgrywa także stała, troskliwa opieka rodziny.
Melatonina zwana jest hormonem snu. Odgrywa ona niezwykle ważną rolę w regulacji rytmu okołodobowego. Stężenie melatoniny wzrasta w nocy, a proces jej syntezy hamowany jest przez światło. Zachwianie biologicznego rytmu powoduje niedobór melatoniny, a to z kolei – zaburzenia snu. Obecnie istnieją trzy podstawowe wskazania do stosowania melatoniny: zaburzenia snu, regulacja rytmu sen-czuwanie u osób niewidomych oraz dla osób podróżujących. Dawka powinna być zawsze dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta. Melatonina jest lekiem bezpiecznym, nie wywołuje uzależnienia, jak również nie wykazuje niebezpiecznych działań niepożądanych.
Bepanthen firmy Bayer od 70 lat służy na całym świecie użytkownikom, którzy doceniają ochronne, odżywcze i wspierające regenerację walory maści. Jest ona wytwarzana, rozlewana do tubek i pakowana w Grenzach od 1953 r. Od tego czasu jej skład praktycznie się nie zmienił. W grudniu 2013 r. w niemieckim zakładzie produkcyjnym koncernu Bayer w Grenzach wyprodukowana została stumilionowa tubka gotowego produktu.
Cukrzyca jest jedną z najpowszechniej występujących chorób na świecie. Obecnie liczbę chorych szacuje się na 366 mln, a przewiduje się, że przy obserwowanym lawinowym wzroście w 2030 r. liczba ta wyniesie 550 mln. W Polsce choruje na cukrzycę ok. 6-7% społeczeństwa. Wyniki badań NATPOL (2001-2011 r.) wskazują, że o ile nie uda się podjąć odpowiednich działań profilaktycznych, liczba chorych na cukrzycę Polaków wzrośnie w czasie najbliższych 10 lat o 25%. Diabetycy są częstymi pacjentami na różnych poziomach opieki medycznej. Ze względu na ograniczenia systemowe i stosunkowo małą liczbę diabetologów w Polsce (ok. 700), znaczącą rolę do odegrania w opiece nad pacjentami z cukrzycą mają lekarze rodzinni. Powinni w związku z tym posiadać odpowiednią wiedzę.
Choroby niezakaźne, a w szczególności przewlekłe choroby układu oddechowego, są poważnym, współczesnym i globalnym problemem w wymiarze medycznym, społecznym i ekonomicznym. Na całym świecie setki milionów pacjentów cierpią z powodu astmy (300 mln), przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (80 mln), alergicznego nieżytu nosa (400 mln) i innych. WHO, WHA, GARD i inne międzynarodowe organizacje szerzą wiedzę na temat przewlekłych chorób układu oddechowego wśród personelu medycznego, służby zdrowia i całych narodów. Celem nowych standardów w zakresie diagnostyki, terapii i profilaktyki astmy (GINA) oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (GOLD) jest obniżenie zachorowalności i śmiertelności, a także stymulowanie wieloośrodkowych badań naukowych. Wczesna diagnostyka oraz leczenie dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów na podstawie aktualnych światowych zaleceń przyczyniają się do opanowania postępu choroby, kontroli objawów klinicznych oraz w istotny sposób redukują ekonomiczne i społeczne koszty przewlekłych chorób układu oddechowego. Wprowadzenie przez Wytyczne GINA 2009 i Raport GOLD 2011 holistycznego ujęcia astmy oraz wielowymiarowego podejścia do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc najlepiej odzwierciedla klinikę tych chorób i daje nowe narzędzia diagnostyczno- terapeutyczne zarówno samym pacjentom, jak i lekarzom praktykom. Nowe podejście do całościowego rozumienia fenomenów klinicznych wraz z innymi badaniami dodatkowymi pozwala na wieloparadygmatyczne spojrzenie na chorego człowieka, zapewniając tym samym lekarzom sukces terapeutyczny
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt zmian w wykazie leków refundowanych, który wejdzie w życie od 1 lipca 2014 r. Zgodnie z projektem XVI obwieszczenia refundowanych ma być 115 nowych leków, a 28 leków zniknie z listy. Dla 95 leków wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 97,20 zł do 2 gr), natomiast dla 3 leków - podwyżki urzędowych cen zbytu (od 19 gr do 124,09 zł).
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: KWIAT BZU CZARNEGO zioła do zaparzania
Numer serii: 255.2014 data ważności: 03.2015
Podmiot odpowiedzialny: Zakład Zielarski „ KAWON-HURT" Nowak Sp. J.
„Postać leku. Optymalizacja leków doustnych i do oczu w nowoczesnej technologii farmaceutycznej” to doskonała lektura dla wszystkich, którzy w swojej praktyce zawodowej stykają się lub będą stykać z problematyką wytwarzania leków. Studenci znajdą w tej publikacji zagadnienia dotyczące projektowania i optymalizacji postaci leku w celu uzyskania zamierzonego efektu terapeutycznego. Związane jest to z poszukiwaniem coraz nowszych form leku, aby z jednej strony uzyskać poprawę dostępności farmaceutycznej i biologicznej substancji leczniczej, z drugiej zaś zapewnić odpowiednią formę leku. Informacje praktyczne zostaną zilustrowane przykładami praktycznych rozwiązań. Książka ułatwi przyszłym i pracującym diagnostom dobrą orientację w zagadnieniach znajdujących się na granicy laboratorium i praktyki lekarskiej.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o