GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:
NiQuitin MINI, tabletki do ssania 1,5 mg, numer serii i data ważności - zgodnie z załącznikiem nr 1
NiQuitin MINI, tabletki do ssania 4 mg, numer serii i data ważności - zgodnie z załącznikiem nr 2
NiQuitin, pastylki do ssania 2 mg, numer serii i data ważności - zgodnie z załącznikiem nr 3
W ciągu ostatnich dwóch lat sprzedaż leków refundowanych spadła o ok. 4 mld złotych, głównie z powodu niekorzystnych dla hurtowników i aptekarzy marż. Jak wynika ze statystyk branży farmaceutycznej, aż 60 proc. sprzedaży leków wypisywanych na receptę przynosi sprzedawcom straty. Powoduje to, że w ich ofercie pojawia się coraz więcej parafarmaceutyków, czyli leków sprzedawanych bez recepty.
W spotkaniu zorganizowanym w URPLWMiPB, poświęconym problemom bezpiecznego stosowania leków oraz nowym uprawnieniom pacjentów związanym ze zgłaszaniem działań niepożądanych produktów leczniczych, wziął udział Prezes Urzędu - Grzegorz Cessak oraz z-ca Rzecznika Praw Pacjenta - Izabela Jakubczak-Rak. Podczas konferencji zaprezentowano spot edukacyjny "Lek bezpieczny".
Działanie: koncentrat odżywia i wzmacnia cebulki włosowe, reguluje pracę gruczołów łojowych. Poprawia także mikrokrążenie i ukrwienie skóry głowy.
Wskazania: włosy osłabione i ze skłonnością do wypadania.
Skład: biokompleks Pro-Hair Booster 4H, stymulator wzrostu włosa Trichogen, ekstrakt ze skrzypu polnego, prowitamina B5 i prebiotyk Inutec.
Stosowanie: na umyte włosy.Opakowanie: 100 ml.
Podmiot odpowiedzialny: Instytut Dermokosmetyków IDEEPHARM
Na mocy zawartego porozumienia koncern farmaceutyczny Sanofi oraz Towarzystwo Fraunhofer-Gesellschaft utworzyło Ośrodek Badań nad Produktami Naturalnymi. Zadaniem ośrodka będzie identyfikowanie nowych związków czynnych w celu przyspieszania prac nad odkrywaniem i rozwojem nowych antybiotyków.
Komisja Europejska zarejestrowała lek TECFIDERA® (fumaran dimetylu) do stosowania w ramach doustnej terapii pierwszego rzutu u pacjentów z najczęstszą, rzutowo-remisyjną postacią stwardnienia rozsianego (SM). W ciągu kilku następnych tygodni Biogen Idec rozpocznie wprowadzanie TECFIDERA na rynek krajów Unii Europejskiej.
Działanie: łagodzi dolegliwości sezonowego spadku nastroju. Działa naturalnie, pobudza ośrodkowy układ nerwowy do wydzielania większej ilości dopaminy i serotoniny, czyli tzw. „hormonów szczęścia”.
Wskazania: suplementacja diety przy sezonowych spadkach nastroju.
Izby aptekarskie nie mają prawa pociągać do odpowiedzialności kierowników aptek za to, że prowadzą oni dla pacjentów programy lojalnościowe. Takie orzeczenie wydał wczoraj Sąd Najwyższy. Badał on sprawę aptekarzy z województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego (sygnatura akt: III ZS 14/13 III ZS 15/13).
„Padaczka to więcej niż napady” – pod takim hasłem obchodzony jest tegoroczny Europejski Dzień Padaczki (European Epilepsy Day, EED), którego inicjatorami są: Międzynarodowe Biuro ds. Padaczki (International Bureau for Epilepsy) i Międzynarodowa Liga Przeciwpadaczkowa (International League Against Epilepsy), które działają na rzecz poprawy jakości życia chorych. W tym roku EED przypada na dzień 10 lutego. Organizatorzy tego wydarzenia chcą walczyć z dyskryminacją chorych na padaczkę w różnych dziedzinach życia.
AstraZeneca ogłosiła, że z dniem 1 lutego 2014 r. zakończył się proces przejęcia całości udziałów Bristol‑Myers Squibb w partnerstwie diabetologicznym obu firm. Tym samym AstraZeneca przejmuje prawa własności intelektualnej oraz globalne prawa umożliwiające kontynuowanie rozwoju, produkcji i komercjalizacji całości portfolio przeciwcukrzycowego, na które w Polsce składa się: Onglyza® (saksagliptyna), Komboglyze® (saksagliptyna i metforminy chlorowodorek), Forxiga® (dapagliflozyna), Xigduo™ (dapagliflozyna i metforminy chlorowodorek), Byetta® (eksenatyd), Bydureon® (eksenatyd, zawiesina do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu).
Kłącze kurkumy jest dobrze znaną indyjską przyprawą, od dawna stosowaną w medycynie ajurwedyjskiej w leczeniu chorób o podłożu zapalnym. Badania dowiodły, iż kurkumina ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne, immunomodulujące oraz przeciwzapalne.
Działanie: myje skórę głowy i ciała, łagodzi podrażnienia oraz zmniejsza uczucie swędzenia. Reguluje proces złuszczania się martwych komórek naskórka, niweluje łuszczenie się skóry zarówno nieowłosionej, jak i owłosionej (łupież), zapobiegając nawrotom dolegliwości.
Wskazania: do mycia ciała i skóry głowy dotkniętej zmianami łuszczycowymi. Rekomendowany także dla osób z nadmierną suchością skóry, uczuciem napięcia, swędzenia oraz łuszczeniem się naskórka.
Skład: ichtiol, wyciąg z kory wierzby, piroktonian olaminy.
Stosowanie: do codziennego stosowania.
Opakowanie: 225 ml.
Działanie: wspomaga funkcjonowanie układu odpornościowego; wpływa na utrzymanie prawidłowej budowy kości oraz właściwego stanu skóry i włosów.
Wskazania: suplementacja diety dzieci w wieku od 4 do 12 lat
Działanie: przeciwobrzękowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwświądowe. Produkt wspomaga także gojenie ran.
Wskazania: oczyszczanie okolicy odbytu po zabiegach chirurgicznych i w istniejących proktologicznych stanach chorobowych.
Wyniki badań klinicznych i metaanaliz wskazują, że telmisartan jest skutecznym i dobrze tolerowanym lekiem w leczeniu pacjentów z nadciśnieniem tętniczym pierwotnym. Telmisartan jest również skuteczny u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i współistniejącymi chorobami, jak cukrzyca oraz przewlekłe schorzenia nerek.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o