Problem niedożywienia nie dotyczy wyłącznie osób, które cierpią na niedowagę. Zagrożone nim mogą być także osoby o prawidłowej masie ciała, a nawet te, których BMI (wskaźnik masy ciała) wykracza znacznie ponad normę. W przypadku takich osób zdrowotne konsekwencje niedożywienia są równie poważne, a w przypadku dzieci mogą rzutować na stan zdrowia nawet w dorosłym życiu.O leczeniu żywieniowym Polacy wiedzą wciąż niewiele.
Niedożywienie to stan chorobowy wynikający ze zbyt niskiej podaży lub złego wchłaniania składników energetycznych i odżywczych prowadzący do zmian w składzie ciała, obniżenia funkcji poznawczych i fizycznych. Według tej definicji wysoka masa ciała nie wyklucza ryzyka wystąpienia problemu niedożywienia. Osoby z wysokim BMI, które w sposób niezamierzony utraciły powyżej 5% wyjściowej masy ciała w ciągu 3 miesięcy lub powyżej 10% w nieokreślonym czasie, zaliczane są do grupy osób z ryzykiem niedożywienia.
Proponowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany w projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia dotyczą m.in. reklam suplementów diety. Nie będą mogli w nich występować prawdziwi i fikcyjni przedstawiciele zawodów medycznych, zakazane będzie także wykorzystywanie przedmiotów kojarzonych z zawodem lekarza. Polacy bardzo chętnie korzystają z suplementów, a pandemia przyczyniła się do wzrostu ich spożycia. Tymczasem nieodpowiednie stosowanie suplementów może przynieść szkody dla zdrowia, szczególnie w przypadku niekontrolowanego samoleczenia pacjentów, a także spożywania ich w połączeniu z lekami przepisanymi przez lekarza.
Od początku grudnia 2022 r. Główny Inspektorat Farmaceutyczny co 2 tygodnie przygotowuje zestawienie produktów leczniczych o utrudnionej dostępności i przekazuje je do samorządów aptekarskiego i lekarskiego. Izby mają za zadanie dystrybuować je dalej do farmaceutów i lekarzy. Działanie jest wyjściem naprzeciw problemom z dostępem do niektórych produktów leczniczych i ma na celu wymianę informacji pomiędzy nadzorcą rynku, aptekarzami i lekarzami tak, by pacjent miał zapewniony dostęp do wiarygodnej informacji. Świadomy problemów z dostępnością danego produktu lekarz może zaordynować alternatywną terapię, a świadomy farmaceuta – poinformować o możliwości zastosowania odpowiednika lub zamiennika, a wcześniej zaopatrzyć się w nie.
Fundacja „Z sercem do Pacjenta” American Heart of Poland to organizacja powołana z myślą o edukacji prozdrowotnej pacjentów, szczególnie w zakresie chorób cywilizacyjnych. Jedną z najważniejszych inicjatyw Fundacji są Kluby Pacjenta – czyli cykliczne, bezpłatne spotkania w ponad 20 ośrodkach w całej Polsce, które obejmują wykłady specjalistów z różnych dziedzin związanych ze zdrowiem oraz szereg bezpłatnych badań profilaktycznych dla uczestników. W 2023 r. Grupa American Heart of Poland planuje organizację ponad 50 takich spotkań.
Witamina D to bardzo ważna substancja dla naszego zdrowia, która odpowiada m.in. za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej. Jej niedobór może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia m.in. osteoporozy, depresji, choroby Hashimoto, problemów immunologicznych, a nawet stwardnienia rozsianego. W naszym organizmie witamina D jest syntetyzowana pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego też w okresach mniejszego nasłonecznienia należy zwrócić szczególną uwagę na jej suplementację.
Jakie są wytyczne w tym zakresie, na co zwrócić uwagę wybierając suplementy i jak sprawdzić nasz poziom witaminy D – wyjaśnia Artur Gabrysiak, specjalista ds. medycyny laboratoryjnej Grupy American Heart of Poland.
Dr Alicja Karney, pediatra, ekspert kampanii Powiedz TAK Szczepieniom, udziela odpowiedzi na pytania i wątpliwości, prezentując fakty i rozwiewając mity.
Ukraińskie dzieci przebywające w Polsce na dłużej lub na stałe, mają obowiązek szczepienia w Polsce.
FAKT
Dzieci z obcych państw, przebywające na terenie naszego kraju dłużej niż 3 miesiące, podlegają obowiązkowym szczepieniom zgodnie z obowiązującym w Polsce Programem Szczepień Ochronnych, na takich samych zasadach jak obywatele naszego kraju.
Zgodnie z projektem obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r., finansowania nie uzyska żadna nowa substancja czynna, natomiast Insulinum degludecum straci finansowanie. Wzrost dopłat dla pacjentów dotyczy 349 produktów, natomiast obniżki dotyczą 230 produktów.
Pierwszy w Polsce midazolam w roztworze do podawania na śluzówkę jamy ustnej (Buccolam®), lek przeznaczony do leczenia przedłużonych napadów drgawkowych u dzieci i młodzieży, od 1 listopada tego roku znajduje się na liście refundacyjnej. To lek ratunkowy, który może być podawany samodzielnie przez opiekuna lub rodzica w leczeniu przedszpitalnym. Stosowany jest w celu zatrzymania nagłych, przedłużonych napadów drgawkowych u niemowląt, małych dzieci, dzieci i młodzieży (od 3. miesiąca do 18. r.ż.). Lek dostarczany jest w postaci czterech wygodnych, gotowych do użycia ampułko-strzykawek, zapewniających łatwą, dopoliczkową aplikację preparatu.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o