2016-04-15 NEWS

W dniach 18-24 kwietnia odbędą się bezpłatne konsultacje dla pacjentów w ramach trzeciej edycji „Tygodnia Edukacji nt. Anafilaksji”. Dyżury alergologiczne zaplanowano w przychodniach na terenie całej Polski. Akcja jest częścią kampanii „Przygotuj się na wstrząs!”, objętej patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

reklama Prenumerata_e-lek
2016-04-14 NEWS

W branży farmaceutycznej mówi się od pewnego czasu, że w ciągu kilku miesięcy w aptekach pojawić się może szeroko dostępny lek OTC z sildenafilem, substancją czynną, która jest najważniejszym składnikiem najpopularniejszych leków na zaburzenia erekcji. W Polsce są one dostępne tylko na receptę, ale specjaliści coraz głośniej podważają sens tak ścisłej reglamentacji preparatów z sildenafilem. Na zaburzenia erekcji w Polsce cierpi ponad 1,7 mln mężczyzn. Część nie leczy się w ogóle, część pomocy szuka w powszechnie dostępnych suplementach, których działanie nie zostało potwierdzone. Łączy ich jedno – nie byli ze swoim problemem u lekarza, często ze wstydu i nieśmiałości.

2016-04-08 NEWS

Szczyt sezonu grypowego 2015/2016 już za nami, chociaż ciągle jeszcze odnotowywane są przypadki zgonów z powodu grypy i jej powikłań. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podczas corocznego spotkania Flu Meeting dokonali podsumowania epidemiologicznego tego sezonu i po raz kolejny wskazali na potrzebę nieustającej edukacji zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Zainicjowali kampanię informacyjną pod hasłem „Grypa – szczepisz, czy ryzykujesz?” skoncentrowaną już nie tylko na dużych liczbach, statystykach, ale na konkretnych przypadkach ludzi, którzy z powodu grypy stracili nie tylko zdrowie, ale również ważne życiowe okazje. To właśnie te historie mają przekonać innych, aby nie podejmowali zbędnego ryzyka powikłań, tylko zaszczepili się przeciw grypie.

2016-04-06 NEWS

Jak wynika z badania zrealizowanego w I kwartale 2016 r. przez Harvard Business Review (HBR) we współpracy z Polską Grupą Farmaceutyczną (PGF), klienci aptek w pierwszej kolejności oczekują dostępności leku oraz profesjonalnej obsługi i fachowej porady. Polska Grupa Farmaceutyczna nie tylko bada oczekiwania pacjentów, ale wychodzi im naprzeciw, oferując swoim partnerom narzędzia, dzięki którym apteki mogą lepiej zadbać o swoich klientów, a także lepiej prosperować.

2016-04-04 NEWS

Według badania Ipsos, aż 93% Polek uważa, że robi przemyślane zakupy. Główną kategorią, której dotyczą przemyślane zakupy Polek, są leki bez recepty (81% wskazań respondentek badania). Wyniki badania wykazują, że najważniejszym kryterium wyboru produktów jest jakość (89%) i relacja jakości do ceny (82%), a także cena (79%). Jednocześnie jedynie 16% Polek uważa, że robienie przemyślanych zakupów oznacza kupowanie jak najtaniej.

 

2016-03-17 NEWS

Resort zdrowia intensyfikuje prace nad polityką lekową. Przygotowaniem założeń do dokumentu ma się zająć powołany do tego zespół. Zdaniem ekspertów ich nadrzędnym celem powinno być zapewnienie dostępności do skutecznych leków poprzez objęcie ich refundacją i zlikwidowanie nierówności w dostępie do terapii między pacjentami. W Polsce publiczne wydatki na służbę zdrowia sięgają 6,5 proc. PKB. To mniej niż w większości krajów europejskich, co ogranicza dostęp do innowacyjnych leków.

2016-03-17 NEWS

W 2013 roku wrocławscy uczeni z Uniwersytetu Przyrodniczego i spółki Stem Cells Spin S.A. rozpoczęli badania nad komórkami macierzystymi pochodzącymi z poroża jelenia szlachetnego. Wyniki przerosły ich oczekiwania, a możliwości wykorzystania komórek okazały się sukcesem na skalę światową.

2016-03-16 NEWS

Polipragmazja stanowi coraz większy problem wśród osób starszych. Zjawisko to powoduje liczne zagrożenia zdrowia dla samych pacjentów, a jednocześnie zwiększa wzrost wydatków w systemach ochrony zdrowia. W wielu krajach Europy podejmowane są działania mające zapobiegać niepotrzebnej polipragmazji. Także i w naszym kraju pojawiają się pierwsze inicjatywy w tym kierunku. W Krakowie odbyło się sympozjum naukowe pod hasłem „Jak ograniczyć polipragmazję wśród osób starszych w Polsce?"

2016-03-10 NEWS

Światowy Dzień Nerek

"Choroby nerek a dzieci - działaj wcześnie by zapobiegać"

Pod takim hasłem obchodzony jest w tym roku Światowy Dzień Nerek, który powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i jest obchodzony od 2006 r. Półtora miliona Polaków zagrożonych jest śmiercią z powodu choroby nerek - alarmują nefrolodzy. Bezpośrednią przyczyną tych zgonów będą zawały, udary, infekcje i nowotwory. Jednak to chore nerki i toksyny, które kumulują się w organizmie, zniszczą przez lata inne narządy. Co roku ok. 4 tys. Polaków by ratować życie, musi rozpocząć stałe leczenie dializami. Połowa z nich dopiero wtedy, gdy ich nerki całkowicie przestają działać, dowiaduje się o swojej chorobie. Blisko 20 tys. osób, w tym około 100 dzieci, żyje dzięki stale prowadzonym zabiegom hemodializy. 11 tys. osób w Polsce funkcjonuje z przeszczepioną nerką. Potrzebny jest ogólnopolski program NEFROOPIEKI - wczesnego wykrywania i leczenia chorób nerek oraz rejestr chorych na nerki - apelują nefrolodzy w Światowym Dniu Nerek.

2016-03-08 NEWS

Polipragmazja jest rosnącym problemem w populacji osób starszych, które w wielu przypadkach obarczone są wielochorobowością. Niesie ona za sobą liczne zagrożenia dla zdrowia jednostek, a jednocześnie związana jest ze wzrostem wydatków systemu ochrony zdrowia. problem ten zostanie podjęty podczas Sympozjum Naukowego  „JAK OGRANICZYĆ POLIPRAGMAZJĘ WŚRÓD OSÓB STARSZYCH W POLSCE?”, które odbędzie się 11 marca (piątek) 2016 r. w Collegium Novum UJ w Krakowie (ul. Gołębia 24), w godz. 9:00-13:00.

2016-03-04 NEWS

Tajemnice żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej

Rozmowa z prof. dr. hab. n. med. Witoldem Tomkowskim

Panie Profesorze, jaka jest częstość występowania zakrzepicy?

W.T.: Zakrzepica jest trudną chorobą, dotyczącą wielu specjalności medycyny. Wolę używać terminu „żylna choroba zakrzepowo- -zatorowa” (ŻChZZ – venous thromboembolism). To pojęcie składa się z dwóch zagadnień: zakrzepicy żył głębokich, gdy skrzeplina usadawia się najczęściej właśnie w żyłach głębokich kończyn dolnych, ale w skład tego układu wchodzą także żyły biodrowe, żyła główna dolna, żyła spływu z górnej połowy ciała oraz żyły podobojczykowe i żyła główna górna. Jednak w 96 proc. ŻChZZ dotyczy żył głębokich kończyn dolnych, a zaledwie 4 proc. przypadków – kończyn górnych

2016-03-01 NEWS

Medycyna personalizowana

Rozmowa z prof. Jackiem Jassemem

Rozmowa z prof. Jackiem Jassemem, kierownikiem Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Przewodniczącym Rady Programowej I Forum Medycyny Personalizowanej

1. Dlaczego pomimo licznych obowiązków zgodził się Pan Profesor objąć funkcję Przewodniczącego Rady Programowej I Forum Medycyny Personalizowanej, a samo wydarzenie uznał za istotne?

2016-02-26 NEWS

Organizatorem konferencji jest Polskie Stowarzyszenie Dietetyków. Tegoroczny zjazd zostanie poświęcony problematyce żywienia w chorobach autoimmunologicznych, a także suplementacji diety. Prelegenci i uczestnicy konferencji spotkają się w Centrum Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wydawnictwo Medyk po raz kolejny objęło konferencję patronatem medialnym.

2016-02-23 NEWS

Ogólnopolski Dzień Depresji

Kampania BYĆ BLISKO w depresji

23 lutego, w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, startuje X edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji, która w tym roku będzie poświęcona konkretnym działaniom ukierunkowanym na pacjenta oraz najbliższych osoby chorej na depresję. Finał kampanii odbędzie się 8 marca. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie na depresję choruje 10% populacji, co oznacza, że w otoczeniu każdego z nas są osoby, które codziennie doświadczają tej choroby.

2016-02-19 NEWS

25 lat minęło ...

Pierwszy numer czasopisma "Lek w Polsce"

Okładka pierwszego numeru czasopisma "Lek w Polsce".

Format 10x14,5 cm, 88 stron.

Wydawca Medyk sp. z o.o.

Warszawa ul. Foksal 11

 

 

Copyright © Medyk sp. z o.o