EMA zarejestrowała nowy lek przeciw COVID-19. Evusheld - kombinacja przeciwciał o przedłużonym działaniu, zarejestrowany w UE dla profilaktyki przedekspozycyjnej (zapobiegania) COVID-19. Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu na terenie UE zostało oparte na badaniu III fazy PROVENT wykazującym znaczne zmniejszenie ryzyka rozwoju objawowego COVID-19, z ochroną trwającą co najmniej sześć miesięcy.
Kandydat na dwuwalentną dawkę przypominającą dla wariantu Omikron (mRNA-1273.214) to połączenie kandydata na dawkę przypominającą swoistą dla wariantu Omikron (mRNA-1273.529) i szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna (mRNA-1273). Firma Moderna ogłosiła 10 marca, że podano ten preparat pierwszemu uczestnikowi badania klinicznego fazy II.
Z badania opinii społecznej przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” wynika, że ponad połowa Polaków, zarówno tych chorujących na otyłość (56%), jak i tych, których otyłość nie dotyczy (53%) swoje pierwsze kroki w celu redukcji masy ciała skierowałoby do dietetyka. Tylko co piąta osoba w celu redukcji masy ciała w pierwszej kolejności zgłosiłaby się do lekarza (24%). Wspomniane badanie pokazuje również, że w stosunku do ubiegłego roku, m.in. dzięki działaniom edukacyjnym podejmowanym w przestrzeni publicznej, nastąpił postęp w świadomości Polaków – coraz więcej z nas wie, że otyłość jest chorobą.
Wzrost świadomości nie przekłada się jednak na właściwe rozumienie choroby jaką jest otyłości. Aż 38% ankietowanych Polaków uważa, że z otyłością można sobie poradzić samemu, bez wsparcia eksperta. Większość osób w pierwszej kolejności sięga po dietę. Aż 70% ankietowanych osób chorujących na otyłość przyznało, że dieta w ich przypadku okazała się nieskuteczna. W tej sytuacji ponad połowa zmienia dietę na inną bądź sięga po suplementy diety zamiast udać się do lekarza.
Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne zaprasza na XVIII FORUM FARMACJI PRZEMYSŁOWEJ: „Zagadnienia regulacyjne w czasach pandemii”, które odbędzie się w Łodzi, 25-27 maja br. Forum objął patronatem honorowym Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Materiałów Biobójczych, a patronem medialnym jest miesięcznik „Lek w Polsce”.
Więcej na: https://farmacjaprzemyslowa.com.pl/projekty/forum-farmacji-przemyslowej/283
Komisja Europejska (KE) wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leku empagliflozyny we wskazaniu do leczenia osób dorosłych z objawową przewlekłą niewydolnością serca. W następstwie tej decyzji empagliflozyna jest pierwszym i jedynym lekiem zatwierdzonym w leczeniu wszystkich dorosłych chorych z objawową przewlekłą niewydolnością serca i pełnym spektrum LVEF obejmującym zarówno pacjentów z niewydolnością serca o zredukowanej, jak i zachowanej frakcji wyrzutowej (HFrEF i HFpEF). Niewydolność serca dotyka ponad 15 miln osób na terenie Europy i jest przyczyną prawie 2 mln hospitalizacji rocznie.
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, w tym do utrzymania homeostazy, potrzebne jest spełnienie szeregu warunków. Należą do nich m.in.: dostarczanie do ustroju niezbędnych substancji z pokarmu – odżywczych, budulcowych, makroelementów, mikroelementów oraz witamin. Spośród makroelementów, jednym z najbardziej niezbędnych jest magnez (Mg2+). Magnez pełni wiele funkcji w organizmie, min. stanowi jeden ze składników budulcowych kości i zębów, bierze udział w procesach syntezy białek, w przewodnictwie nerwowym i w kurczliwości mięśni.
Zbliża się termin, do kiedy poszczególne kraje europejskie powinny zgłosić zapotrzebowanie na szczepionki przeciw grypie. Eksperci z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy we współpracy z instytucjami publicznymi oraz producentami wypracowali konsensus w sprawie zapotrzebowania na szczepionki przeciw grypie na sezon 2022/2023. Na podstawie zebranych danych oraz analizy sytuacji rynkowej i epidemiologicznej została przeprowadzona estymacja, w wyniku której ustalono, że zapotrzebowanie na szczepionki przeciw grypie wzrośnie o ok. 20% w porównaniu z ubiegłym sezonem i wyniesie ponad 4,1 mln dawek łącznie na rynku prywatnym i publicznym.
23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Lekooporna depresja dotyka części pacjentów, u których standardowa farmakoterapia połączona z psychoterapią nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dla tych osób jest jednak nadzieja w postaci innowacyjnych metod leczenia, o których mówili eksperci podczas debaty pt. „Depresja – historia powrotu do życia”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP.
Rusza XVI edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Podobnie jak w poprzednim roku tematem przewodnim będzie prewencja kryzysów u dzieci i młodzieży. Kryzysy w obszarze zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży zdarzają się coraz częściej. Szacuje się, że stany i zaburzenia depresyjne występują u ok. 2% dzieci i aż u ok. 20% młodzieży. Pandemia COVID-19 i jej społeczne konsekwencje, jak choćby długotrwałe poczucie zagrożenia czy izolacja to czynniki sprzyjające rozwojowi depresji wśród dzieci i młodzieży. Zdalne nauczanie niestety również przysłużyło się do budowania społecznych barier i ograniczeń interpersonalnych.
CEBINA oraz jej spółka partnerska URSAPHARM przedstawiły nowe wyniki badań wykazujące, że azelastyna, substancja czynna szeroko dostępnego przeciwalergicznego sprayu do nosa firmy URSAPHARM, w warunkach laboratoryjnych jest skutecznym środkiem przeciwwirusowym na dominujący na świecie wariant Omikron wirusa SARS-CoV-2. Badania potwierdziły, że liczebność mogącego się namnażać wirusa jest skuteczniej redukowana pod wpływem leczenia azelastyną w porównaniu z placebo.
Osoby z niewydolnością oddechową – zarówno na początku drogi z chorobą, jak i w stadium, w którym respiratoterapia jest niezbędna do życia, mogą korzystać z dedykowanej infolinii. Bezpłatne wsparcie i konsultacje dla pacjentów i ich bliskich oferują pulmonolodzy oraz psycholog. Infolinia, której inicjatorem jest Stowarzyszenie Pacjentów na rzecz Wentylacji Domowej JEDNYM TCHEM!, działa już od listopada. O tym, dlaczego warto z niej skorzystać, mówi psycholog Dorota Dąbrowska.
Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w lutym 2000 r. To dzień solidarność z pacjentami onkologicznymi, jak też okazja do przypomnienia o znaczeniu wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych. Wiele z pierwszych objawów raka jest niespecyficznych, ale specjaliści opracowali listę tzw. czerwonych flag, czyli niepokojących objawów, które powinny być wskazaniem do niezwłocznej diagnostyki w kierunku wykluczenia lub potwierdzenia nowotworu.
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju i obowiązujące obostrzenia, izolacje, ciągłe kwarantanny w szkołach oraz nieregularny system zdalnego nauczania mają negatywny wpływ na zdrowie nie tylko psychiczne, ale i fizyczne nastoletnich pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Przeciągająca się pandemia COVID-19 wywołała permanentny stres, presję psychiczną i strach o bliskich, które w konsekwencji nasiliły objawy ciężkiego atopowego zapalenia skóry. Jedyną szansą dla tych młodych ludzi jest dostęp do skutecznego leczenia biologicznego. Mamy nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa już niebawem również i ta grupa pacjentów zostanie zabezpieczona – podkreśla Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.
Kaszel suchy to częsty problem wśród populacji pediatrycznej. Standardowe leczenie przeciwkaszlowe opiera się na lekach działających ośrodkowo (butamirat, dekstrometorfan) lub działających obwodowo (lewodropropizyna). Leki działające ośrodkowo mogą wiązać się z częstszymi działaniami niepożądanymi. Lewodropropizyna posiada znacznie lepszy profil bezpieczeństwa u dzieci, ma także potwierdzoną badaniami porównawczymi skuteczność przeciwkaszlową.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o