Witamina D to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, która naturalnie występuje w niektórych produktach spożywczych. Ma właściwości zarówno hormonu, jak i witaminy i jest niezbędna do utrzymania homeostazy minerałów i prawidłowego tworzenia kości. Witamina D jest dostępna w dwóch formach: ergokalcyferolu (witamina D2) i cholekalcyferolu (witamina D3). Cholekalcyferol jest naturalnie występującą formą witaminy D, która jest syntetyzowana w skórze z cholesterolu endogennego lub pokarmowego pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne.
Produkty pochodzenia pszczelego, takie jak propolis czy miód, mają bogatą tradycję stosowania w leczeniu i profilaktyce schorzeń infekcyjnych dróg oddechowych. Badania naukowe przełomu XX i XXI w. dostarczają dowodów, że zastosowanie tych surowców jest dobrą i bezpieczną opcją terapeutyczną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby implementować te surowce naturalne do standardowo stosowanych procedur medycznych.
Nowe rozwiązania w leczeniu choroby hemoroidalnej wykorzystują mechanizm receptorowy. W 2021 r. za odkrycie mechanizmu działania receptorów ciepła i zimna przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny.
Kaszel to naturalny odruch bezwarunkowy, wywołany przez podrażnienie receptorów kaszlowych, które znajdują się w krtani, tchawicy, oskrzelach, a także opłucnej. Kaszel jest elementem systemu obronnego organizmu. Umożliwia pozbycie się zalegających w drogach oddechowych zanieczyszczeń oraz drobnoustrojów chorobotwórczych. Wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu – kaszel suchy oraz kaszel mokry.
Lipoedema (obrzęk tłuszczowy) charakteryzuje się kumulacją tkanki tłuszczowej głównie w kończynach dolnych. Osoba cierpiąca na lipoedemę skarży się na nadwrażliwość na dotyk, ból oraz skłonność do zasinień w dotkniętych obszarach. Zaburzenie to dotyka głównie kobiet i wpływa negatywnie na jakość ich życia. W terapii obrzęku tłuszczowego stosuje się fizykalną terapię przeciwobrzękową oraz w uzasadnionych przypadkach interwencje chirurgiczne. Mają one na celu zmniejszenie objawów i poprawę jakości życia pacjentów.
Zaparcia to powszechna dolegliwość wśród społeczeństwa. Profilaktyka zaparć obejmuje aktywność fizyczną i odpowiedni styl życia. Wśród dostępnych opcji terapeutycznych zastosowanie znajduje przede wszystkim błonnik pokarmowy i bakterie probiotyczne. Cennym źródłem błonnika jest babka jajowata i len zwyczajny. Wśród bakterii probiotycznych na uwagę zasługuje zaś rodzaj Lactobacillus.
Szczeliny odbytu dotyczą ok. 10% społeczeństwa i mogą być bardzo uciążliwym, trudno leczącym się schorzeniem. Szczelina odbytu jest najczęściej pojedynczym, wąskim i regularnym uszkodzeniem nabłonka, zlokalizowanym w linii pośrodkowej i skierowanym do tyłu od ujścia kanału odbytu. Szczeliny mnogie, rozległe i/lub nieregularne wymagają pogłębionej diagnostyki, ponieważ mogą być wynikiem innej choroby, np. raka odbytnicy, czy choroby zapalnej jelit.
Na podstawie danych opublikowanych przez NFZ w internecie przeprowadzono analizę rynku leków refundowanych dostępnych w aptekach w 2020 r. w przeliczeniu na określone dzienne dawki – DDD, według danych publikowanych przez WHO Collaborating Centre for Drug Statistic Methodology, Oslo. Analizowano dane dotyczące 422,42 mln opakowań leków firmowych o wartości 12,6 mld PLN.
Okres przejściowy między latem a zimą jest dobrym momentem dla specjalistycznych terapii i wykorzystania silnie działających substancji w celu przywrócenia skórze biochemicznej homeostazy. Z uwagi na różnorodny charakter czynników negatywnie wpływających na tkankę łączną, w tym celu wykorzystuje się różne składniki aktywne lub zaleca się przeprowadzenie specjalistycznych zabiegów kosmetologicznych. W artykule przedstawiono zestawienie przykładowych terapii oraz wymieniono powszechnie występujące w preparatach substancje, które przyczyniają się do poprawy kondycji skóry po okresie letnim i przygotowują ją na okres niskich temperatur.
Przeziębienie jest jedną z najczęstszych (a niektóre źródła podają, że najczęściej występującą) chorobą wśród ludzi. Wyraźnie zatem widać, jak znacznym obciążeniem, zarówno dla domowych budżetów, jak i dla całej gospodarki jest to powszechne schorzenie. Metody jego leczenia i profilaktyki wydają się zatem być na wagę złota. Tym bardziej że w samych tylko Stanach Zjednoczonych corocznie stwierdza się blisko miliard przypadków zachorowania na przeziębienie. Jak zatem prezentuje się przeziębienie pod kątem epidemiologii, głównych objawów i metod ich ograniczania?
Zaparcie występuje, kiedy wypróżnienia stają się rzadsze, a stolce stają się trudne do wydalenia. Najczęstszymi przyczynami zaparć są: nieprawidłowa dieta (uboga w błonnik), zbyt mała podaż wody lub niewielka aktywność fizyczna. Powikłania przewlekłych zaparć obejmują: hemoroidy, szczeliny odbytu, zaleganie kału i wypadanie odbytnicy. W aptekach dostępne są leki wydawane bez recepty (OTC), ułatwiające wypróżnienie, a także preparaty łagodzące objawy powikłań zaparć.
Atopowe zapalenie skóry (AZS, z ang. Atopic dermatitis) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry. Nazywane jest również egzemą, alergicznym zapaleniem skóry czy wypryskiem atopowym. Z powodu tej choroby cierpi 5-20% ludzi na całym świecie. Atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się suchą, swędzącą skórą.W jego przebiegu mogą pojawić się okresy zaostrzeń oraz wyciszenia objawów. Choroba ta jest spowodowana nieprawidłową odpowiedzią organizmu na kontakt z alergenem. Niewielka dawka alergenu powoduje, że organizm zaczyna produkować nadmierną ilość przeciwciał IgE.
Homeostaza to zdolność organizmu do utrzymania stałego poziomu czynników wewnętrznych pomimo ciągle zachodzących zmian w środowisku zewnętrznym. Taki stan równowagi jest możliwy dzięki dostarczaniu do ustroju niezbędnych składników pokarmowych, pełniących funkcje budulcowe, ale też uczestniczących w licznych procesach metabolicznych i będących kofaktorami enzymów. Jednym z kluczowych dla funkcjonowania organizmu makroelementów jest magnez.
Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) może być skutecznie stosowany w leczeniu łagodnych i umiarkowanych zaburzeń depresyjnych. Ekstrakt z H. perforatum hamuje aktywność MAO oraz wychwyt zwrotny serotoniny, dopaminy i innych monoamin, blokuje receptory GABA-ergiczne oraz prawdopodobnie zwiększa ekspresję receptorów serotoninowych. Hyperycyna indukuje CYP3A4, CYP2E1, CYP2C19 oraz glikoproteinę P, przez co może wchodzić w interakcje m.in. ze statynami. Jak wykazały metaanalizy, H. perforatum łagodzi objawy łagodnej i umiarkowanie nasilonej depresji, a nawet prowadzi do remisji choroby z równą skutecznością co konwencjonalne leczenie, przy jednocześnie mniejszej liczbie powikłań i rezygnacji z leczenia ze względu na skutki uboczne leków.
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Ω-3 są istotnym składnikiem fosfolipidów błon komórek mózgowych oraz włókien nerwowych, które mogą wpływać na rozwój oraz funkcje mózgu, szczególnie procesów wizualnych, poznawczych i intelektualnych. Mechanizmy działania PUFA nadal nie są dostatecznie wyjaśnione, ale wiadomo, że powodują ekspresję ludzkich genów. Wysokie dawki kwasu eikozapentaenowego i kwasu dokozoheksaenowego mogą zmieniać ekspresję 1040 genów w komórkach jednojądrzastych krwi człowieka, zwiększając ich właściwości przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o