twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Nowy koronawirus SARS-Cov-2, COVID-19 a cukrzyca

Komunikat Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego

COVID-19 uznano za poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego — osoby starsze i z ciężkimi chorobami przewlekłymi, w tym z cukrzycą, posiadają zwiększone ryzyko rozwoju powikłań i zakażenia o bardzo ciężkim przebiegu. Chorzy na cukrzycę nie mają większego prawdopodobieństwa zachorowania na COVID-19 niż osoby w populacji ogólnej. Jednak w grupie pacjentów z cukrzycą problemem jest nie tyle większe prawdopodobieństwo zakażenia wirusem, ile gorsze rezultaty leczenia.

reklama

Dostępność leków – KtoMaLek.pl

Farmaceuci na każdym kroku apelują, by do aptek przychodzić tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Już teraz w aptekach zjawia się zbyt wielu pacjentów, narażających inne osoby oraz personel apteki. Najbardziej zagrożeni są seniorzy, u których rozwinięcie się ciężkiej postaci choroby COVID-19 jest szczególnie wysokie. Dlatego jeśli pacjenci poszukują leków, to zamiast chodzić od jednej placówki do drugiej, warto skorzystajmy z wyszukiwarki KtoMaLek.pl. To intuicyjna wyszukiwarka stworzona w ramach platformy OSOZ, pomagająca pacjentom w szukaniu i rezerwowaniu leków w pobliskich aptekach stacjonarnych.

III faza badania tocilizumabu u hospitalizowanych pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc w przebiegu COVID-19

Firma Roche poinformowała o współpracy z Agencją ds. Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA) w celu rozpoczęcia randomizowanego, podwójnie zaślepionego, kontrolowanego placebo badania klinicznego III fazy, realizowanego razem z amerykańską rządową agencją zajmującą się badaniami biomedycznymi BARDA (ang. Biomedical Advanced Research and Development Authority). Celem badania jest ocena bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku tocilizumab wraz ze standardową opieką u hospitalizowanych dorosłych pacjentów z ciężkim zapaleniem płuc w przebiegu COVID-19 w porównaniu z placebo w połączeniu ze standardową opieką.

Apel zawodów medycznych w obliczu epidemii COVID-19

Do pacjentów

Przedstawiciele samorządów zawodów medycznych wystosowali wspólne apele. W ich ocenie szczególna sytuacja wymaga zespołowego działania i dlatego powstała inicjatywa zwrócenia się z apelami do rządu polskiego, do pacjentów oraz do środowiska lekarskiego.

Szybkie testy w diagnostyce SARS-Cov-2

Konsultant krajowa w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat w piśmie do Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Aliny Niewiadomskiej podkreśla, że tylko zastosowanie metod molekularnych pozwala na spełnienie laboratoryjnego kryterium potwierdzenia przypadku COVID-19 – zgodnie z obowiązującą definicją przypadku na potrzeby nadzoru nad zakażeniami ludzi nowym koronawirusem.

Porównanie objawów koronawirusa, przeziębienia i grypy

Informacja Prezesa Urzędu z dnia 18 marca 2020 r. w sprawie komunikatu Europejskiej Agencji ds. Leków

dot. niesteroidowych leków przeciwzapalnych stosowanych w zakażeniach spowodowanych wirusem SARS-CoV-2019 (COVID-19)

Europejska Agencja ds. Leków informuje, że w chwili obecnej brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu choroby COVID-19. EMA na bieżąco monitoruje sytuację, a każda nowa dostępna informacja będzie wnikliwie analizowana pod kątem trwającej pandemii.

W momencie rozpoczęcia leczenia gorączki lub bólu u chorych z COVID-19, pacjenci i personel medyczny powinni rozważyć wszystkie dostępne opcje leczenia, włączając w to paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Sposoby na chrapanie

Chrapanie jest spowodowane przez wibracje powietrza w górnych drogach oddechowych. Może być wywołane spaniem na plecach, co powoduje opadanie języka do tylnej części gardła. Utrudnia to przepływ powietrza i może powodować wibracje. Spanie na boku pozwala na płynniejszy przepływ powietrza. Odpowiednie uniesienie głowy za pomocą specjalnych poduszek pomaga w udrażnianiu dróg oddechowych, zmniejszając lub eliminując chrapanie. Spraye do nosa i gardła zmniejszają stan zapalny w nosie i drogach oddechowych, udrażniając je. Przyklejone do nosa specjalne klipsy powiększają przestrzeń w drogach oddechowych. Może to zwiększyć efektywność oddychania i zmniejszyć lub wyeliminować chrapanie. Wiele olejków eterycznych jest zalecanych w celu leczenia chrapania i poprawy snu.

Szczepienia przeciw grypie w aptekach

Postulat ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy

W ostatnich tygodniach koncentrujemy się na kwestii związanej z rozprzestrzenianiem się i próbą zapobiegania pandemii koronawirusa. W tym kontekście ważne jest również zabezpieczenie epidemiologiczne kraju. Dlatego eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wystosowali apel w sprawie ustawy o zawodzie farmaceuty, w którym zwrócili uwagę na konieczność rozszerzenia kompetencji farmaceutów o wykonywanie szczepień w aptekach. Warto pamiętać, że jesteśmy również w szczycie zachorowań na grypę. Od początku roku z powodu grypy zmarło 47 osób, hospitalizacji wymagało aż 11 tys. pacjentów, a zachorowało na grypę lub na choroby grypopodobne ponad 1,7 miliona osób

Apel Naczelnej Izby Aptekarskiej do przedsiębiorców

Zabezpieczenie personelu aptek

W związku z sygnałami docierającymi do izb aptekarskich, dotyczącymi braku wdrożenia działań zabezpieczających personel aptek przed ryzkiem zakażenia koronawirusem lub wdrażaniem ich w sposób częściowy, Naczelna Izba Aptekarska wzywa do natychmiastowego:

1. Zastosowania się do wytycznych przygotowanych przez samorząd aptekarski w porozumieniu z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektoratem Sanitarnym. 

2. Udostępnienia pracownikom aptek środków ochrony osobistej i płynów dezynfekujących. 

3. Wdrożenia procedur ograniczających liczbę pacjentów oczekujących w izbie ekspedycyjnej do koniecznego minimum, sprzedaż w wyznaczonych strefach lub za pośrednictwem okienek do sprzedaży nocnej.

Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że rozwój pandemii wymaga wdrażania rozwiązań nadzwyczajnych, których najwyższym celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się COVID-19 oraz ochrona fachowego personelu zatrudnionego w placówkach.

reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Ta strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. - polityka prywatności. OK