2021-09-02

Na początku września pierwsze partie szczepionek przeciw grypie trafiły do aptek. W drugiej połowie miesiąca szczepionki będą dostępne w placówkach medycznych. Do Polski ma dotrzeć łącznie około 4 mln dawek, z czego 1,36 mln trafi do aptek, 760 tys. będzie przeznaczone do zakładów opieki zdrowotnej, pozostała część zostanie zakupiona przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Według obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych od 1 września dodatkowo z bezpłatnych szczepień przeciw grypie będą mogły skorzystać kobiety w ciąży.

2021-08-31

Hipokaliemia, czyli niedobór potasu w organizmie, to powszechne zjawisko – często towarzyszy takim chorobom przewlekłym, jak zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek czy cukrzyca. Nieleczona, prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Warto poznać ją lepiej, aby ustrzec się przed jej skutkami.

2021-08-25

Nivelazione Skin Therapy SUN

Odżywczy balsam do opalania SPF 30 z aktywatorem witaminy D

Skład: fotostabilne filtry UVA i UVB, formuła anti-age: witaminy E i PP.

Działanie: chroni przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, zmniejszając ryzyko powstawania przebarwień, zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry,  łagodzi podrażnienia,  nawilża i natłuszcza skórę. Produkt łatwo się rozprowadza i szybko się wchłania.

2021-08-25

Szafraceum

Suplement diety

Skład: 1 tabletka zawiera: ekstrakt z szafranu 30 mg, inozytol 100 mg, L-tryptofan 50 mg, ekstrakt z żeń-szenia 50 mg, witamina B6 1,3 mg (93%), witamina B2 1,3 mg (93%), witamina B12 2,5 µg (100%), kwas foliowy 200 µg (100%).

2021-08-23

Terapie CAR-T są określane jako najbardziej obiecujący kierunek rozwoju medycyny w walce z nowotworami krwi ostatnich lat. Zgodnie
z projektem obwieszczenia Ministerstwa Zdrowia od 1 września 2021 r. terapia CAR-T (tisagenlecleucelem) we wskazaniu nawrotowa lub oporna na leczenie ostra białaczka limfoblastyczna z komórek B (r/r B-ALL) u dzieci i dorosłych do 25. r.ż. będzie w pełni finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

reklama ...
2021-08-20

Okres jesienno zimowy to sezon grypy i przeziębienia, a także nowego koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19. Jak odróżnić objawy tych chorób, czy jest to możliwe?

2021-08-13

Respondenci badania sondażowego „Wpływ pracy zdalnej na nawyki żywieniowe Polaków” firmy Dailyfruits zostali zapytani o spożycie różnych grup produktów i ocenę jakości swojej diety podczas pracy zdalnej. Blisko połowa ankietowanych, którzy zauważyli, że przytyli, zadeklarowała, że w porównaniu z okresem przed zmianą trybu pracy odżywiają się gorzej. Okazuje się, że pracując zdalnie, 42% respondentów je więcej słodyczy, a 35% sięga częściej po chipsy i słone przekąski. Jak wynika z badania Polacy nie mieli dobrych nawyków żywieniowych. Co więcej – ich przekonanie o dobrej jakości diety było niewspółmierne do jej rzeczywistej jakości. Wiele osób powielało popełniane wcześniej błędy żywieniowe lub sięgało po łatwo dostępne produkty, które akurat były pod ręką.

2021-08-10

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że sezon grypowy nałoży się na IV falę zachorowań na COVID-19. Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy wraz towarzystwa medycznymi (Polskim Towarzystwem Pediatrycznym, Polskim Towarzystwem Neonatologicznym, Polskim Towarzystwem Wakcynologii i Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej) wystosował apel do Ministerstwa Zdrowia dotyczący rozszerzenia refundacji szczepień przeciw grypie dla grup wiekowych: od 6. m.ż. do 24. m.ż. oraz od 5. r.ż do 18. r.ż. Są to jedyne grupy niezabezpieczone przed groźnym wirusem grypy, a dodatkowo dzieci poniżej 12. r.ż. obecnie nie mogą przyjąć szczepionki przeciw COVID-19. Eksperci mają również nadzieję, że zostaną spełnione obietnice MZ  dotyczące umieszczenia szczepionki przeciw grypie na liście bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

2021-08-09

Zakupy wspólne – priorytet to ciągłość leczenia

Komentarz Ireny Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”

Centralizacja procedur zamówień na wybrane kategorie leków refundowanych niesie za sobą szereg zagrożeń. W teorii przepisy mają służyć odpowiedniemu dostępowi pacjentów do terapii i oszczędnościom dla systemu opieki zdrowotnej. Praktyka pokazuje jednak, że niekoniecznie jest bezpieczniej, rozsądniej i taniej – mówi Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej „FARMACJA POLSKA”.

2021-08-05

Najnowsze badania wskazują, że w okresie pandemii narósł problem obniżonego nastroju i lęku u kobiet w ciąży do roku po urodzeniu dziecka. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Stanu Alberta w Kanadzie donoszą o prawie trzykrotnym wzroście obniżenia nastroju i lęku kobiet w ciąży do roku po urodzeniu dziecka. Z kolei badania przeprowadzone na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach projektu „Przystanek Mama”, wskazują, że również w Polsce można zauważyć kilkuprocentowy wzrost tych problemów w stosunku do czasu sprzed pandemii.

Copyright © Medyk sp. z o.o