twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Koronawirus SARS-CoV-2 nie jest sztucznym wytworem laboratoryjnym?

Optymalizacja wiązania z wysokim powinowactwem wirusowych receptorów z konwertazą angiotensyny 2 (ACE2) człowieka jest z dużym prawdopodobieństwem wynikiem naturalnej selekcji zmutowanych szczepów wirusowych. Dodatkowo nabycie w polisacharydowych kolcach wirusa wielozasadowych miejsc cięcia, specyficznych dla ludzkiej proteazy furyny, jest wiarygodnym mechanizmem przekształcenia niskopatogennych szczepów wirusowych w wysokopatogenne. Ogólnie analiza genomów wirusowych przekonująco wykazuje, że COVID-19 nie jest laboratoryjnym konstruktem, czy też celowo zmanipulowanym wirusem. 

reklama

Roślinne preparaty przeciwwirusowe do wspomagania organizmu w czasie infekcji górnych dróg oddechowych

Infekcje górnych dróg oddechowych to najczęstszy problem zdrowotny, nasilający się w okresie jesienno-zimowym. Za infekcje górnych dróg oddechowych odpowiadają wirusy, takie jak wirus grypy  typu A, B i C, scyntialny wirus oddechowy (RSV), rynowirusy (HRV14) oraz koronawirusy, w tym powodujący nową epidemię wirus SARS-CoV-2. Aktualnie w Polsce mamy okres dużego nasilenia zachorowań na grypę, a jednocześnie na COVID-19, chorobę wywoływaną przez rozprzestrzeniającego się koronawirusa SARS-CoV-2.

Nielegalna sprzedaż produktów leczniczych do odkażania i dezynfekcji skóry

Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego coraz częściej wpływają informacje dotyczące nielegalnej sprzedaży produktów leczniczych przeznaczonych do odkażania oraz dezynfekcji skóry. Każde takie zgłoszenie niezwłocznie przekazywane jest przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny organom ścigania.

Komisja Europejska zatwierdziła nintedanib w leczeniu śródmiąższowej choroby płuc

w przebiegu twardziny układowej

Komisja Europejska zatwierdziła nintedanib w leczeniu śródmiąższowej choroby płuc w przebiegu twardziny układowej (SSc ILD) u osób dorosłych. To pierwsza i jedyna zatwierdzona opcja leczenia tego schorzenia. Zatwierdzenie oparto na wynikach badania klinicznego SENSCIS®, które wykazało, że nintedanib spowalnia tempo pogarszania się czynności płuc u chorych na śródmiąższową chorobę płuc w przebiegu twardziny układowej.

reklama

Rynek apteczny w Polsce 2020

Sieci apteczne to głównie małe i średnie firmy z polskim kapitałem. W 2019 r. zapłaciły ponad 1,1 mld zł podatków, dwa razy więcej niż apteki indywidualne. Według danych polskiej firmy analitycznej PEX PharmaSequence, w lutym 2020 r. w Polsce działało 359 sieci aptecznych. Jest to spadek o 38 sieci w porównaniu z lutym 2019 r. Sieci apteczne (za sieć uważa się przedsiębiorstwo posiadające od pięciu aptek w górę) to głównie małe i średnie polskie firmy rodzinne. Według danych liczbowych najwięcej, bo aż 214 z nich, to sieci posiadające od 5 do 9 aptek, kolejne 93 podmioty posiadają od 10 do 19 aptek. 32 sieci posiada od 20 do 49 aptek, 11 sieci posiada od 50 do 99 aptek. Zaledwie 9 sieci posiada ponad 100 aptek na terenie całego kraju.

Novartis wspiera walkę z koronawirusem w Polsce

Grupa Novartis przekazała darowiznę o wartości 2 000 000 zł na walkę z pandemią w Polsce. Firma nawiązała współpracę z Warsaw Genomics, przekazując środki  o wartości 1 000 000 złotych na wykonanie testów w kierunku SARS-CoV-2 na rzecz publicznych szpitali walczących z koronawirusem. Druga część pomocy to darowizna finansowa w wysokości 1 000 000 zł na rzecz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, który dokona niezbędnych, najpilniejszych zakupów na rzecz jednoimiennych szpitali zakaźnych. Warsaw Genomics współpracuje z Ministerstwem Zdrowia, aby zapewnić bezpłatne wykonywanie testów diagnostycznych w kierunku koronawirusa dla pacjentów ze szpitali w całym kraju. Testy wykonywane są metodą badania molekularnego RT-PCR, zalecaną przez WHO.

Prof. Zbigniew Gaciong nowym Rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Gratulujemy!

21 kwietnia 2020 r. Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało prof. Zbigniewa Gacionga na Rektora WUM na kadencję 2020-2024. Prof. Zbigniew Gaciong od 1998 r. jest Kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM. Profesor wchodzi także w skład Rady Dyscypliny Nauk Medycznych WUM (Nauki Medyczne Kliniczne Niezabiegowe). Jest również członkiem Rady Doskonałości Naukowej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu – w dyscyplinie nauk medycznych. Prof. Zbigniew Gaciong jest także członkiem Rady Naukowej naszych czasopis: „Leku w Polsce’ i „Gabinetu Prywatnego”.

Polacy noszą maseczki ochronne, ale nie wierzą w ich skuteczność

Tylko co piąty Polak uważa, że używana przez niego obecnie maseczka skutecznie chroni przed koronawirusem. Tylko co piąty Polak (19,8%) uważa, że używana przez niego obecnie maseczka skutecznie chroni przed koronawirusem. Tak wynika z sondażu, jaki w połowie kwietnia przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat®. Brak pewności, że maseczki ochronne są skuteczne wyraża aż 56,7% respondentów, natomiast 23,5% jednoznacznie uważa maseczki za nieskutecznie zabezpieczające przed SARS-CoV-2.

Europejski Tydzień Szczepień

Szczepienia są aktualnie głównym narzędziem w zakresie profilaktyki pierwotnej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku zapobiegają około 2-3 mln zgonów na całym świecie i zmniejszają koszty leczenia wielu innych chorób. Immunizacja poprzez szczepienie stanowi najlepszą ochronę przed możliwymi do uniknięcia chorobami zakaźnymi. Europejska Kampania na Rzecz Szczepień od dziś jest aktywnie promowana w mediach społecznościowych Komisji Europejskiej, PGEU oraz wielu organizacji partnerskich. Cała akcja zakończy się 26 kwietnia.

Badanie opinii pacjentów z migotaniem przedsionków na temat leczenia przeciwzakrzepowego

Firma Boehringer Ingelheim ogłosiła wyniki obserwacyjnego badania prospektywnego RE-SONANCE – największego badania nieinterwencyjnego w regionie obejmującym Europę Środkową i Wschodnią oraz Izrael. Celem badania była ocena opinii pacjentów z migotaniem przedsionków (AF) na temat leczenia przeciwzakrzepowego dabigatranem lub antagonistą witaminy K (VKA) w profilaktyce udaru mózgu.

reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK