twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Czy Fundusz Medyczny zagwarantuje dostęp do nowoczesnych leków?

Od wielu miesięcy cały sektor ochrony zdrowia, w tym w szczególności pacjenci, czekali na powstanie specjalnego Funduszu Medycznego, który zasiliłby dodatkową pulą środków polski system ochrony zdrowia. Projekt ustawy, który trafił z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy 23 czerwca 2020 r. do Sejmu miał być zwieńczeniem długiej dyskusji wszystkich interesariuszy ochrony zdrowia o potrzebie zwiększenia alokacji na poprawę wskaźników zdrowotnych polskiego społeczeństwa. Niestety, niektóre zapisy zawarte w projekcie ustawy, mimo szczytnej intencji, mogą negatywnie wpływać na dostęp pacjentów do nowoczesnych leków.
reklama

Niewydolność serca – wzrost liczby chorych

Podczas czerwcowej konferencji prasowej eksperci Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wraz z przedstawicielami pacjentów rozmawiali o niewydolności serca (NS) – realnej narastającej epidemii XXI w. Niewydolność serca zyskała, obok cukrzycy, miano epidemii. Na przestrzeni ostatnich 10 lat zaobserwowano wzrost liczby chorych o prawie 15%. To wynik wielu innych chorób kardiologicznych, jak choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków, nadciśnienie tętnicze oraz kardiomiopatie i zapalenie mięśnia sercowego. Co roku z powodu niewydolności serca umiera w Polsce ok. 140 tys. pacjentów. Kolejnych 220 tys. osób zapada na tę chorobę. Obecnie w naszym kraju choruje aż 1,2 mln ludzi.

Co czeka rynek apteczny od 1 lipca?

Od 9 lutego 2019 r. obowiązuje w Polsce tzw. Dyrektywa Fałszywkowa. Jest odpowiedzią na rosnący problem sprzedawania sfałszowanych leków w Europie. Od 1 lipca br. nastąpią kolejne zmiany w zakresie ustawy Prawo farmaceutyczne. Tego dnia zaczną obowiązywać kary finansowe za brak weryfikacji autentyczności leków oraz za niewycofanie niepowtarzalnego identyfikatora.

Szczepienia w aptekach

Raport „Opieka Farmaceutyczna. Szczepienia przeciw grypie w aptekach”

Właściwie ukierunkowana opieka farmaceutyczna jest szansą na ewolucję roli aptek w polskim systemie ochrony zdrowia. Trwająca epidemia COVID-19 pokazuje, jak poważne skutki niosą ze sobą choroby zakaźne, dlatego potrzeba wprowadzenia zmian systemowych w postaci rozszerzenia kompetencji farmaceutów o wykonywanie szczepień w aptekach jest konieczna.

reklama

Nowy prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych

Nienke Feenstra

23 czerwca 2020 r. podczas Walnego Zgromadzenia Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA wybrany został nowy skład Zarządu, Rady Nadzorczej oraz Sądu Dyscyplinarnego na kadencję 2020-2022. Nienke Feenstra, reprezentująca Takeda Polska została powołana przez nowy Zarząd Infarmy na stanowisko Prezesa. Zastępcą Prezesa został Michał Bichta (Novartis Poland), Skarbnikiem – Katarzyna Kacperska (Novo Nordisk Pharma). Przewodniczącą Rady Nadzorczej została Magdalena Kruszewska (Sanofi Aventis).

Jak wygląda życie z AZS w Polsce?

Wyniki raportu

Ponad 93% pacjentów deklaruje, że atopowe zapalenie skóry obniżyło jakość ich życia, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie zarówno społeczne, jak i zawodowe, a blisko 34% ocenia aktualnie zastosowane leczenie jako nieskuteczne. Jak pokazują wyniki raportu „Sytuacja osób dorosłych chorujących na atopowe zapalenie skóry w Polsce”, przygotowanego przez AMICUS Fundację Łuszczycy i ŁZS we współpracy z dr Małgorzatą Gałązką-Sobotką, dyrektorem Center of Value Based Healthcare Uczelni Łazarskiego, pacjenci z AZS są nadal stygmatyzowani i mają utrudniony dostęp do nowych form leczenia.

Spray do gardła "Nie Chrap" ─ Konsumencki Lider Jakości

Wyrób medyczny „Nie Chrap” (spray do gardła) firmy Prolab otrzymał złote godło Konsumencki Lider Jakości 2020  w kategorii produktów „Farmaceutyki przeciw chrapaniu. Po raz kolejny został uznany przez Pacjentów za najlepszy produkt. KONSUMENCKI LIDER JAKOŚCI to ogólnopolski, promocyjny program konsumencki, którego celem jest wyłonienie najlepszych, w opinii konsumentów, marek i firm dostępnych oraz funkcjonujących na polskim rynku.

Światowy Dzień Solidarności z Chorymi Na Migrenę

21 czerwca

Migrena to znacznie więcej niż po prostu ból głowy.To ciężka choroba, silne ataki bólu, którego nie sposób uśmierzyć zwykłymi środkami przeciwbólowymi. W przypadku migreny przewlekłej ból występuje przez ponad 15 dni w miesiącu, ok. 184 dni w roku, wykluczając z życia rodzinnego, społecznego i zawodowego. 21 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Solidarności z Chorymi Na Migrenę. I choć wszyscy o tej chorobie słyszeli, to niestety nadal jest lekceważona, nierozpoznawana i źle leczona. Przez lata narosły wokół niej mity i stereotypy, które powodują, że migrena nadal jest bagatelizowana przez społeczeństwo, a pacjenci spotykają się z nieufnością i brakiem zrozumienia zarówno ze strony otoczenia, jak i najbliższych, a nawet przedstawicieli służby zdrowia.

Czarny bez – właściwości i zastosowanie

Owoce i kwiaty bzu czarnego zawierają w swoim składzie przeciwutleniacze i witaminy, które wzmacniają układ odpornościowy. Aktywne związki mogą łagodzić stany zapalne, zmniejszać stres i chronić serce. Preparaty z czarnego bzu są zalecane w leczeniu i zapobieganiu przeziębieniu i grypy, łagodzeniu kaszlu, zapalenia zatok oraz w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej i zapalenia migdałków. Wyciągi z czarnego bzu zmniejszają stężenie cholesterolu LDL i chronią przed wolnymi wodnikami. Produkty z czarnego bzu wykazują aktywność przeciwwirusową, szczególnie wobec różnych szczepów wirusa grypy. Bez czarny stosuje się również w przypadku bólu zatok, rwy kulszowej i w nerwobólach.

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła remdesivir w leczeniu Covid-19

Remdesivir (brak rej. w Polsce) jest lekiem, który został opracowany przez amerykańską firmę Gilead Sciences jako lek przeciwwirusowy – zakłóca produkcję materiału genetycznego oraz zapobiega replikacji wirusa. Remdesivir jest inhibitorem dla jednego z enzymów różnego typów koronawirusów, w tym wirusa SARS-CoV-2, a także wirusa Eboli, będąc prolekiem dla ATP, po podaniu dożylnym metabolizowanym do formy aktywnej, która jest inkorporowana do RNA wirusowej, zależnej od RNA polimerazy. Został opisany w literaturze 2016 r. jako potencjalny lek do stosowania w zakażeniu wirusem Ebola.

Remdesivir wykorzystywany będzie w terapii pacjentów chorych na COVID-19 w stanie ciężkim. Zapowiedział to 15 maja Szef Europejskiej Agencji Leków EMA) Guido Rasi. Lek ten zostanie zatwierdzony do użycia w ramach szybkiej ścieżki rejestracyjnej, zanim jeszcze nastąpi jego pełna rejestracja, która jest procesem długotrwałym.

reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK