Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA z dużą nadzieją przyjął ogłoszony przez Ministra Marcina Czecha dokument „Polityka Lekowa”. Dokument uwzględnia wiele postulatów INFARMY, co przy optymalnej implementacji może przełożyć się na zwiększenie dostępu pacjentów do nowoczesnych leków. Na szczególną uwagę zasługuje zapewnienie budżetu na refundację na poziomie 16,5-17% całkowitych środków na świadczenia opieki zdrowotnej, co jest niezwykle ważne w świetle stopniowego wzrostu publicznych wydatków na ochronę zdrowia. Pozytywny wpływ na budżet refundacyjny będzie mieć również powrót środków wpłacanych przez firmy w ramach instrumentów dzielenia ryzyka do budżetu na refundację leków. INFARMA popiera także zapisy Polityki Lekowej, które wpisują myślenie o farmakoterapii w model value-based healthcare.
Eksperci, przedstawiciele środowiska medycznego, prawniczego, ekonomicznego oraz pacjentów, zgromadzeni na seminarium naukowym „Substytucja – zamiennictwo – switch leków biologicznych” są zgodni, że zamiennictwo leków biologicznych na leki biopodobne powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarską. Nie jest to z pewnością proces, który, jak podkreślali, powinien zachodzić automatycznie i bez wiedzy pacjenta. Seminarium naukowe nt. zamiennictwa leków biologicznych odbyło się w czerwcu br. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Debata stanowi ważny głos w toczącej się dyskusji na temat leków biologicznych i biopodobnych. Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że leki te można stosować zamiennie, tymczasem eksperci i klinicyści dostrzegają różnice pomiędzy preparatami i zalecają zachowanie ostrożności w ich zamiennictwie.
W tym roku po raz trzeci firmy zrzeszone w Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA, zgodnie z Kodeksem Przejrzystości, opublikowały dane na temat zakresu i wartości współpracy z lekarzami, pielęgniarkami i farmaceutami. Raporty na stronach firm zostały opublikowane w dniach 27-29.06.2018. Współpraca między przemysłem farmaceutycznym a pracownikami służby zdrowia przynosi korzyści przede wszystkim pacjentom. Kontynuując publikację danych zgodnie z Kodeksem Przejrzystości, branża innowacyjnych firm farmaceutycznych stara się zwiększyć zrozumienie opinii publicznej dla charakteru i znaczenia tej współpracy dla postępu w medycynie.
Nowa lista leków refundowanych obowiązuje od 1 lipca 2018 r. Jak podało Ministerstwo Zdrowia, XXXX obwieszczenie refundacyjne przynosi dobre wiadomości dla osób cierpiących na nowotwór złośliwy piersi. Dzięki zaangażowaniu konsultanta krajowego w dziedzinie onkologii klinicznej wprowadzono korzystne zmiany w programie leczenia tego nowotworu.
Projekt nowej listy refundacyjnej, która obowiązywać będzie od 1 lipca, przyniósł doskonałą wiadomość wszystkim pacjentom z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, a zwłaszcza tym zakażonym genotypem 3 HCV: znalazł się na niej innowacyjny lek pangenotypowy. Teraz już wszyscy polscy pacjenci mogą skorzystać z nowoczesnych terapii.
Minister Zdrowia przedstawia projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 lipca 2018 r.
„Lek bezpieczny oczami dziecka” to nazwa nowego programu edukacyjnego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPLWMiPB) skierowanego do najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Został przedstawiony podczas kolejnej konferencji zorganizowanej w ramach kampanii "Lek Bezpieczny". Program ma na celu przekazanie dzieciom w prosty sposób zasad bezpiecznego stosowania leków i zapoznanie ich z zawodem farmaceuty. Honorowy patronat nad tym projektem objął Minister Zdrowia.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o