Po wakacjach powraca cykl interdyscyplinarnych konferencji dla lekarzy rodzinnych i POZ Plagi polskie 2024. Najbliższe spotkanie odbędzie się we wtorek 17 września 2024 r. w Poznaniu, w hotelu Mercure Poznań Centrum przy ul. Roosevelta 20. Podczas wydarzenia zostaną omówione różnorodne tematy związane z praktyką lekarza rodzinnego, takie jak diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych, nowe metody terapeutyczne, a także narzędzia i strategie poprawy opieki nad pacjentami. Zaplanowano wykłady z obszarów kardiologii, nefrologii, pulmonologii, diabetologii oraz chorób metabolicznych. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia z punktami edukacyjnymi. Patronem Medialnym konferencji jest czasopismo "Gabinet Prywatny".
Szczegółowe informacje oraz bezpłatna rejestracja: www.plagi.edu.pl
Media społecznościowe odgrywają istotną rolę w kształtowaniu postaw zdrowotnych przede wszystkim młodych ludzi. Publikowane informacje nie podlegają kontroli czy weryfikacji, co powoduje, że są one często niezgodne z aktualną wiedzą medyczną. W Journal of Drugs and Dermatology opublikowano wyniki analizy filmików z TikTok’a poruszających tematykę ochrony przeciwsłonecznej. Wyszukano po 100 najpopularniejszych postów z oznaczeniami #sunscreen, #sunprotection, #spf, #skincancer i #skinprotection opublikowanych w dniach 25-27.08.2023.
Autorami filmów były najczęściej blogerki związane z branżą urody (38,7%) oraz chorzy/konsumenci (33,7%). Dermatolodzy przygotowali zaledwie 16,6% filmików. Analizowane filmiki odtworzono ponad 980 mln razy, z czego 51,% stanowiły publikacje blogerek, a tylko 12,7% dermatologów. 21 postów było sponsorowanych, w tym 7 stworzonych przez dermatologów.
Eksperci Koalicji na rzecz szczepień w aptekach zwracają się z pilnym apelem do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie kluczowych zmian, które mają na celu zwiększenie dostępności i skuteczności szczepień ochronnych w Polsce.
Wprowadzenie recepty farmaceutycznej z uwzględnieniem pacjentów z wielochorobowością. Eksperci wskazują na konieczność uproszczenia procesu szczepień do jednej wizyty w aptece. Wprowadzenie możliwości uzyskania recepty refundowanej na szczepionki bezpośrednio w aptece oraz zapewnienie wglądu do dokumentacji medycznej pacjentów lub stworzenie rozwiązania informatycznego, który umożliwiłby sprawdzanie uprawnienia do bezpłatnej szczepionki na podstawie stwierdzonych wcześniej chorób współistniejących, znacznie ułatwiłoby dostęp do szczepień. Takie rozwiązanie pozwoliłoby pacjentom otrzymać refundowaną szczepionkę podczas jednej wizyty, co zwiększyłoby wygodę i dostępność do szczepień.
Niezażyte czy przeterminowane leki i farmaceutyki stanowią szczególny rodzaj odpadu. Jak wynika z raportu „Leki w środowisku. Zagrożenia i wyzwania”, przygotowanego przez badaczki z Katedry Analizy Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, ok. 60% Polaków wyrzuca je do zwykłego śmietnika na odpady zmieszane. Leki na wysypisku śmieci mogą stanowić poważne zagrożenie środowiskowe – nic nie jest bowiem w stanie powstrzymać spożywania ich przez żerujące tam zwierzęta i przenikania ich do wód gruntowych. Ok. 28% Polaków spłukuje leki w domowej toalecie, a nawet najnowocześniejsza oczyszczalnia ścieków nie jest w stanie zneutralizować wielu substancji leczniczych. Badania potwierdzają zanieczyszczenie gleby lekami, stężenie wielu powszechnie stosowanych leków odnotowuje się także w wodzie pitnej –zarówno tej wodociągowej, jak i butelkowanej. Z każdą szklanką wody wypijamy więc pewne ilości rozmaitych substancji chemicznych, co potencjalnie może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Ponadto zawartość leków w wodzie może powodować poważne problemy dla wielu ekosystemów: znane są bowiem przypadki, gdy całe gatunki zwierząt i innych organizmów żywych stanęły na granicy wyginięcia przez swoją wrażliwość na niektóre substancje.
Seniorzy z niecierpliwością czekają na decyzję Ministerstwa Zdrowia w sprawie procedowanego wniosku refundacyjnego dotyczącego wysokodawkowej szczepionki przeciw grypie, która nie została uwzględniona w projekcie obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2024 r. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych podkreślają, że sezon grypowy w Polsce rozpoczyna się już we wrześniu, a zapewnienie jak najszybszego dostępu do tej szczepionki jest niezmiernie istotne z punktu widzenia skuteczniejszej ochrony najwrażliwszej na powikłania grypowe części populacji oraz zdrowia publicznego.
– STIKO (Niemiecki Stały Komitet ds. Szczepień) zaleca, aby każda osoba powyżej 60. roku życia co roku jesienią poddawała się szczepieniu przeciwko grypie sezonowej. Rekomendowane jest użycie inaktywowanej, czterowalentnej szczepionki przeciwko grypie w wysokiej dawce, zawierającej najnowszą wersję kombinacji antygenów, zalecaną także przez WHO – informował prof. dr. med. Jörg Schelling w czasie wykładu podczas Vaccine Meeting w kwietniu tego roku, prezentując doświadczenia niemieckie w stosowaniu tej szczepionki jako preferowanej dla tej grupy pacjentów w Niemczech. W uznaniu istotności argumentów medycznych, takie same zalecenia zostały zawarte są w kalendarzu szczepień dorosłych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej oraz Fundacji My Pacjenci.
Przygotowując się do podróży warto sprawdzić, czy wszystkie niezbędne leki są spakowane w ilości wystarczającej na cały okres wyjazdu, uwzględniając dodatkowy zapas na nieprzewidziane sytuacje. W przypadku wątpliwości co do dopuszczalności leku w danym miejscu warto skontaktować się z placówką dyplomatyczną kraju, do którego podróżujemy. Podczas podróży samolotem leki najlepiej przewozić w bagażu podręcznym, aby uniknąć ich narażenia na ekstremalne temperatury oraz potencjalne uszkodzenia w luku bagażowym. Medykamenty, zarówno te bez recepty, jak i przepisane przez lekarza, warto umieścić w oddzielnej saszetce lub kosmetyczce, zachowując oryginalne opakowania i dołączone ulotki. Należy również pamiętać o zabraniu recept i zaświadczeń lekarskich, ponieważ podczas kontroli bezpieczeństwa może być konieczne potwierdzenie autentyczności przewożonych leków. Medykamenty w formie płynnej zazwyczaj nie podlegają limitowi 100 ml, ale warto to wcześniej sprawdzić.
Podczas tegorocznego kongresu American Society of Clinical Oncology przedstawiono wyniki wieloletniej obserwacji wpływu hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) na ryzyko rozwoju nowotworów. Analizę przeprowadzono wykorzystując dane kobiet włączonych do dwóch badań z randomizacją Women's Health Initiative.
Po 20 latach obserwacji blisko 28 tys. kobiet po menopauzie okazało się, że u kobiet po usunięciu macicy stosowanie HTZ zawierającej tylko estrogeny wiązało się z dwukrotnym wzrostem zachorowalności na raka jajnika. Wśród kobiet z zachowaną macicą terapia dwulekowa składająca się z estrogenów i progesteronu nie zwiększała tego ryzyka oraz istotnie zmniejszała zachorowalność na raka trzonu macicy. Wcześniejsze analizy badań Women's Health Initiative wykazały zwiększoną zachorowalność na raka piersi u kobiet po menopauzie stosujących dwulekową HTZ
Wiele już jest w Polsce ogłaszanych plebiscytów jakościowych wyróżniających produkty i ich producentów. Jednak "Plebiscyt na Piątkę" jak pokazała zeszłoroczna edycja, jest szczególny.
W organizowanym przez nas plebiscycie Czytelnicy „Zielarskich Trendów”, „Leku w Polsce” oraz " Viva Zioła" mogą zgłosić swoich kandydatów - producentów oraz dokonać wyborów ich produktów.
Mamy nadzieję, że jak podczas I edycji, "Plebiscyt na Piątkę" spotka się z zainteresowaniem właścicieli sklepów zielarsko-medycznych, sklepów zielarskich, aptek z asortymentem zielarskim oraz sklepów eko i sklepów ze zdrową żywnością jak również zielarzy i fitoterapeutów, farmaceutów czy techników farmacji. Plebiscyt daje możliwość wyrażenia swojej opinii o produktach drogich Waszemu sercu, które lubicie i doceniacie za ich jakość. Będzie to także świetna okazja do docenienia tych producentów i dystrybutorów, z którymi współpraca układa się Wam najlepiej.
Premier Donald Tusk 24 lipca 2024 r. powołał Łukasza Pietrzaka na Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Nominację wręczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna. Łukasz Pietrzak jest magistrem farmacji od 17 lat, przez ostatnie 12 lat był kierownikiem aptek. Od lutego 2023 r. był farmaceutą w Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej KPRM.
Wakacje to czas zwiększonej aktywności na świeżym powietrzu, ale okres, w którym kczęściej dochodzi do urazów i zranień. W takich sytuacjach farmaceuta jest osobą, do której w pierwszej kolejności kierowane są prośby o niezwłoczną poradę. Fachowa pomoc ma istotne znaczenie w procesie leczenia, gdyż nowoczesne metody opatrunkowe i skuteczne środki antyseptyczne mogą znacząco wpłynąć na proces gojenia się ran i zapobiegania infekcjom. Według danych GUS w 2023 r. liczba udzielanych porad ambulatoryjnych wzrosła o blisko 6% w porównaniu z 2022 r. W izbach przyjęć lub SOR udzielono pomocy medycznej blisko 4 mln Polaków, z czego dzieci stanowiły około 20% ogólnej liczby pacjentów. Niektóre przypadki nie wymagają zgłoszenia się na SOR i to właśnie farmaceuci mogą rekomendować nowoczesne i skuteczne sposoby dezynfekcji oraz leczenia skaleczeń i ran.
Hemoroidy to powszechna dolegliwość. Dotyka często także kobiety w ciąży. Główne objawy to ból i świąd w okolicach odbytu. Terapia hemoroidów obejmuje postępowanie niefarmakologiczne oraz leczenie preparatami miejscowymi i doustnymi. Najczęściej stosuje się diosminę i escynę. Ostatnio obserwuje się utrzymujący się wzrost częstości występowania problemów z hemoroidami. Wynika to w dużej mierze z nieodpowiedniego stylu życia, który stanowi ważny i coraz częściej obserwowany czynnik ryzyka hemoroidów. Do najbardziej istotnych czynników, których występowanie znacząco zwiększa ryzyko choroby hemoroidalnej, należą przede wszystkim:
Prawidłowe funkcjonowanie jelit ma istotne znaczenie dla dobrej kondycji całego organizmu. Wiele ziół, m.in. rozmaryn, imbir, kminek, kurkuma czy mięta pieprzowa, wspomagają pracę układu trawiennego. Umożliwiają one przyspieszenie procesów trawiennych, działają wiatropędnie. Dzięki zawartości błonnika pokarmowego (babka płesznik, siemię lniane) pomagają usunąć zalegające w jelitach złogi. Zioła zawierające związki śluzowe ułatwiają transport resztek pokarmowych przez jelito, dzięki temu regulują proces wypróżnienia.
Kontynuujemy rozpoczętą w poprzednim numerze prezentację wybranych zwrotów i sentencji łacińskich wraz z ich wymową, polskimi tłumaczeniami i przykładami użycia.
„Wypracowana przez organizatorów (Mirosław „Maurycy” Męczekalski et consortes) formuła artystyczna festiwalu od początku łączy rodzimą tradycję i nowoczesność jazzową…”
„ Dlaczego pani notowała na moim wykładzie zagadnienia, o których, jak pani expressis verbis powiedziała, nie miała zielonego pojęcia?”
„Kolega z pracy przebiegł w tym roku dwa maratony, sąsiadka trenuje jak nakręcona. I do tego tak zeszczuplała. A ja nie potrafię się zebrać. Każdemu może się zdarzyć. Po co się śpieszyć? Festina lente! Tylko, żebyś jednak częściej wychodziła niż zostawała w domu.
Postępujący proces starzenia społeczeństw doprowadził do zwiększonego zainteresowania medycyną przeciwstarzeniową. Jej celem jest spowolnienie, zatrzymanie lub odwrócenie procesu starzenia i związanych z nim następstw. Jedną z proponowanych metod postępowania, mającą udokumentowany naukowo wpływ na wydłużenie życia, jest system odżywiania obejmujący restrykcje kaloryczne (CR), warunkujący dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Uwzględniając jednak fakt, że takie długoterminowe postępowanie wymaga nie tylko dużej wiedzy na temat prawidłowego doboru składników diety, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym, ale także determinacji i samokontroli w uzyskaniu oczekiwanych efektów, wykorzystano pewne substancje chemiczne, które imitują skutki CR bez rzeczywistego ograniczenia spożycia. Nazwano je mimetykami ograniczenia kalorii (CRMs).
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o