2019-05-13 Artykuły
Największy odsetek przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce, które wprowadziły innowacje produktowe lub procesowe to firmy farmaceutyczne. Farmacja wyprzedziła produkcję komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Krajowe firmy farmaceutyczne liczą, że dzięki wsparciu rządu i wprowadzeniu preferencji dla rodzimych wytwórców ich innowacyjność wzrośnie jeszcze bardziej.
reklama Prenumerata_e-lek
2019-05-06 Artykuły

Jako jedni z pierwszych w profesjonalnych mediach związanych z medycyną podejmujemy coraz bardziej palący temat – w tym numerze publikujemy I część artykułu Produkty z pogranicza. Zagadnienia teoretyczne. Rozpoczynając rozważania o produktach z pogranicza, należy zwrócić uwagę na samo słowo „pogranicze” (ang.: borderline). Pogranicze może być sztywne, określone prawem lub przechodzić jedno w drugie jak cząsteczki w przypadku dyfuzji. W przestrzeni rynku przesyconego różnego rodzaju wyrobami istnieją produkty, które czasem ciężko jest zaklasyfikować do konkretnej grupy.

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2019-03-28 Artykuły
Krajowy sektor farmaceutyczny rozwija się bardzo intensywnie, wprowadza oparte na wiedzy innowacje, zwiększa poziom zatrudnienia, zapewnia bezpieczeństwo lekowe Polski. Dlatego wzorem innych bogatych krajów zasługuje na wsparcie Rządu. Bezpieczeństwo lekowe stanowi wypadkową wielu elementów. Najważniejszym z nich jest dostępność leków dla pacjentów – rozumiana jako pełne zaspokojenie popytu na produkty lecznicze, a także realna możliwość ich zakupu poprzez oferowanie wysokiej jakości leków w przystępnych cenach.
2019-02-20 Artykuły
Z inicjatywy Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości została opracowana publikacja poświęcona stuleciu rejestracji leków w Polsce. Opartyn na niej poniższy artykuł ma na celu przybliżenie tego niezwykle ważnego aspektu historii farmacji w odrodzonym państwie polskim.
2019-01-24 Artykuły
Mikroorganizmy zasiedlające przewód pokarmowy człowieka wywierają pozytywny wpływ na prawidłową pracę jelit, a także zapobiegają kolonizacji i zakażeniu bakteriami patogennymi. Zaburzenie w składzie mikroflory fizjologicznej jest częstą przyczyną występowania biegunek. W celu przywrócenia jej równowagi można zastosować mikroorganizmy probiotyczne, wybrane szczepy zarówno bakterii, jak i drożdży.
reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2018-10-29 Artykuły
Zgodnie z artykułem sześćdziesiątym ósmym Konstytucji każdemu obywatelowi przysługuje prawo do ochrony zdrowia, a obowiązkiem państwa jest zapewnienie równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W ostatnim czasie została podjęta decyzja o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia do 6% procent PKB (produkt krajowy brutto) w roku 2024, co może zaowocować łączną kwotą finansowania ochrony zdrowia na poziomie 830 mld zł w latach 2018-2024.
Polityka Lekowa Państwa jest dokumentem strategicznym określającym priorytety działań w zakresie gospodarowania lekami w Polsce w latach 2018-2022.
2018-10-26 Artykuły
Ze względu na szybko narastające zagrożenie, wynikające z coraz większej ilości produktów leczniczych o silnym i bardzo silnym działaniu, a także wykrywanie nowych działań niepożądanych i interakcji u produktów będących na rynku nawet przez długi już czas, inaugurujemy nowy dział w naszym piśmie, poświęcony bezpieczeństwu farmakoterapii, szczególnie działaniom niepożądanym produktów leczniczych i interakcjom.
2018-10-08 Artykuły
Ciągłe narzekania na kryzys w reklamie produktów farmaceutycznych i kosmetycznych przypomina sytuację w rolnictwie. Od kilkudziesięciu lat, nieważne czy za I, czy II komuny, słyszałem tylko hiobowe wieści o spadku urodzaju wszystkich roślin uprawnych i zwierząt hodowlanych. Zawsze była susza albo nadmierne opady, brak paszy, sznurka do snopowiązałek, a nawet prymitywnych narzędzi rolniczych, pamiętających jeszcze I Rzeczypospolitą. Tymczasem przemysł ciężki wytwarzał tychże narzędzi ponad założony plan, pola rodziły zboża jak oszalałe, podobnie było z hodowlą mięsną. Jak wytłumaczyć ten paradoks? Oczywiście, powszechnymi fałszerstwami planów na każdym etapie wytwarzania, no i koniecznością braterskiego podziału z dużą i głodną rodziną państw naszego, nomen omen, obozu, zwłaszcza z Wielkim Bratem. Ale to wszystko działo się za I komuny. Zrzucenie tego pańszczyźnianego garbu natychmiast poprawiło sytuację w omawianych działach produkcji. Warto przy okazji wspomnieć, że był nawet pomysł jednego ze stronnictw politycznych na początku lat 90., aby postawić pomnik „Baby z mięsem” jako swoisty hołd ludziom tak naprawdę żywiącym wówczas naród.
2018-10-03 Artykuły
Poveglia jest małą wysepką w archipelagu znajdującym się w Lagunie Weneckiej, ale stanowi wyraźn kontrast z pięknymi, radosnymi wyspami wokół niej. Tuż obok, w niewielkiej odległości, znajduje się wyspa beztroski i elegancji – weneckie Lido. Od wieków spędzali tu spokojne wakacje na plażach bogaci wenecjanie i zagraniczni turyści. Poveglia znajduje się prawie naprzeciwko niewielkiego miasteczka Malamacco, stanowiąc wyraźną skazę w idyllicznym otoczeniu pozostałych wysp. Symbolem tego mogą być odrywające się od wysepki, w okresie silniejszych przypływów, wypolerowane przez czas ludzkie kości. I to one oraz zła sława wyspy powodują, że nawet merkantylnie nastawieni rybacy nigdy nie zarzucają sieci w tych wodach. Mało tego, starają się opływać wysepkę szerokim łukiem. Zła sława i mroczna przeszłość powodują, że nikt tej wyspy jeszcze nie wykupił.
2018-07-09 Artykuły
Na podstawie danych opublikowanych przez NFZ w internecie przeprowadzono analizę rynku leków refundowanych dostępnych w aptekach w 2017 r. w przeliczeniu na określone dzienne dawki (DDD), według danych publikowanych przez WHO Collaborating Centre dor Drug Statistics Methodology, Oslo.
reklama Baner_Kurs_A
2017-09-04 Artykuły

Wiek XXI przyniósł nam niespodziewany wzrost liczby produktów leczniczych fałszowanych, których produkcja i dystrybucja obejmuje już cały świat. Spełniło się lansowane przez małżeństwo Myrdallów i ich następców pojęcie globalnej wioski, lecz niestety – w tym niezwykle czułym segmencie – à rebours. Niewątpliwie przyczynił się do tego niesłychanie dynamiczny rozwój komunikacji globalnej, gdzie połączenie z Papuą- Nową Gwineą jest równie proste jak z Piasecznem. Podobnie proste jest sprowadzenie towaru gdzieś ze świata, chociaż nie należy zapominać, że w procederze tym uczestniczą także firmy z Polski, niekoniecznie z polskim kapitałem.

2017-07-12 Artykuły
Na podstawie danych opublikowanych przez NFZ w Internecie przeprowadzono analizę rynku leków refundowanych dostępnych w aptekach w 2016 r. Opublikowane dane nie obejmują szczegółowych informacji dla ok. 4,3 mln opakowań, tj. ok. 1,04% wszystkich wykupionych opakowań o wartości ok. 371 mln PLN – 3,19%.
2016-09-09 Artykuły

Na podstawie danych zawartych w publikacji NFZ w internecie przeprowadzono analizę rynku leków refundowanych w 2015 r. Opublikowane dane nie obejmują szczegółowych informacji dla ok. 4,44 min opakowań, tj. ok. 1,08% wszystkich refundowanych o wartości 317,4 mln PLN – 2,72%. Analizowano dane dla ok. 407,8 mln opakowań o wartości 11.340 mln PLN.

2014-07-18 Artykuły

Na podstawie danych zawartych w publikacji NFZ w internecie przeprowadzono analizę rynku leków refundowanych w 2013 r. Opublikowane dane szczegółowe nie obejmują informacji dla ok. 4,4 mln opakowań, tj. 1,13% wszystkich wykupionych leków o wartości ok. 243 mln PLN (2,25%). Analizowano 8400 pozycji, w ramach których sprzedano 390,8 mln opakowań o wartości 10,806 mln PLN. W tab. 1 zestawiono ogólne dane dla rynku leków refundowanych w 2013 r. w porównaniu z wynikami z 2012 r. („Lek w Polsce” nr 6/7 2013).

2013-12-06 Artykuły

Wyniki pierwszego badania klinicznego z udziałem zdrowych ochotników, przedstawione po raz pierwszy na posiedzeniu naukowym American Heart Association (AHA), wskazują na potencjał fragmentu przeciwciała (Fab) jako swoistego antidotum, które natychmiastowo, całkowicie i trwale odwraca wpływ przeciwkrzepliwy dabigatranu. Fragment przeciwciała nie jest jeszcze zatwierdzony do stosowania klinicznego. Nadal trwają badania, których celem jest ustalenie jego profilu skuteczności i bezpieczeństwa. W 2014 r. firma Boehringer Ingelheim planuje rozpoczęcie kolejnej fazy badań z udziałem pacjentów.

Copyright © Medyk sp. z o.o