twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Wpływ doustnej suplementacji kolagenu na kondycję skóry

Kolagen to unikalne białko fibrylarne budujące aż w 1/3 organizm kręgowców. Obecnie jest znanych 29 typów kolagenów wchodzących w skład ludzkich tkanek. Co istotne, kolagen bez względu na typ wykazuje konserwatyzm budowy. Każda cząsteczka białka składa się z 3 lewoskrętnych łańcuchów polipeptydowych skręconych wokół własnej osi, tworzących wspólnie tzw. superhelisę. Należy jednak zaznaczyć, iż kompletna cząsteczka kolagenu jest strukturą prawoskrętną, a jej charakterystyczna struktura osiągana jest dzięki unikalnemu składowi aminokwasowemu. Na szczególną uwagę zasługują 3 aminokwasy: glicyna, prolina oraz hydroksyprolina, która nie jest spotykana w większości innych białek. 

Zdrowie zaczyna się od jelit

Organizm człowieka to złożony mechanizm. Dużą rolę w jego prawidłowym funkcjonowaniu odgrywają jelita. Prawidłowe funkcjonowanie jelit uzależnione jest między innymi od obecności błonnika pokarmowego. Wpływa on pozytywnie na perystaltykę, zapobiega zaparciom i pomaga we wzroście naturalnej mikroflory jelitowej. Cennymi źródłami błonnika pokarmowego są: plantago ovata i linum usitatissimum.

Rupatadyna w leczeniu pokrzywki i alergicznego nieżytu nosa (ANN)

Alergiczny nieżyt nosa i pokrzywka są przykładami reakcji typu natychmiastowego, w której to można wyróżnić fazę wczesną (znaczącą rolę odgrywa tu histamina, wywołująca m.in. świąd, kichanie) i późną (z udziałem m.in. PAF odpowiedzialnego za przekrwienie i obrzęk). W celu skutecznego leczenia tych jednostek chorobowych warto zastosować lek, który będzie skuteczny w obu tych fazach. Przykładem takiej molekuły jest rupatadyna, która należy do leków przeciwhistaminowych II generacji. Ma podwójny mechanizm działania: blokuje receptory histaminowe oraz receptory dla czynnika aktywującego płytki, redukując tym samym objawy wczesnej i późnej fazy reakcji alergicznej.

Witamina D a przebieg infekcji COVID-19

Problem pandemii związany z koronawirusem SARS-Cov-2 dotyka obecnie wszystkich ludzi na świecie. Badania naukowe skupiają się na możliwościach zahamowania rozwoju choroby, łagodzenia jej przebiegu oraz modyfikacji odpowiedzi immunologicznej. Ważną rolę w przebiegu choroby mają powstające w organizmie cytokiny prozapalne. Utrzymywanie prawidłowego poziomu witaminy D może wspomagać równoważenie nadmiernie wzbudzanych procesów zapalnych, co może wpływać pozytywnie na przebieg samej choroby. Jako element profilaktyki warto rozważyć oznaczenie poziomu witaminy D w organizmie oraz jej suplementację, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Biofilm – niewidoczny wróg w leczeniu ran

Liczba pacjentów z ranami przewlekłymi wciąż nie ulega zmniejszeniu. Pomimo rosnącej wiedzy dotyczącej leczenia ran, jak i wielu wprowadzonym innowacjom w obrębie dezynfekcji, opatrunków oraz oczyszczania ran, leczenie nadal pozostaje wyzwaniem, gdzie nie zawsze odnosimy sukcesy. Na przebieg leczenia ran wpływa wiele składowych, które należy brać pod uwagę. Do czynników tych można zaliczyć: wiek pacjenta, choroby współistniejące, niedożywienie, brak ruchu, osłabiony układ odpornościowy, niedokrwienie, stosowanie niewłaściwych opatrunków, umiejętności personelu medycznego, zakażenie i stan zapalny w ranie, niewidoczny wróg każdego rodzaju rany – biofilm bakteryjny.

reklama

Dermatologiczne objawy zaburzeń układu krążenia

Współzależne działanie układu krążenia i skóry pozwala na wielopłaszczyznową diagnozę, zawierającą symptomy z obu obszarów. Często objawy dermatologiczne są sygnałem informującym o przebiegu zaburzenia kardiologicznego. Jest to szczególnie widoczne przy chorobach związanych z przepływem krwi (np. niewydolności żylnej, zakrzepicy) czy występowaniu cery naczyniowej (np. teleangiektazji). Rzadsze, ale równie ważne objawy skórne pojawiają się także w chorobach genetycznych czy zakaźnych, chociaż powiązanie symptomów  z dysfunkcją krążenia nie zawsze jest oczywiste. W artykule tym przedstawiono przykłady chorób krążenia, których objawy mogą pojawiać się na płaszczyźnie dermatologicznej.

Dziurawiec a zaburzenia depresyjne

Dziurawiec zwyczajny to roślina o bogatym wachlarzu zastosowań. Niemniej jednak najczęściej wykorzystywana jest ze względu na swoje właściwości lecznicze w łagodzeniu zaburzeń depresyjnych. Składnikami aktywnymi surowca są przede wszystkim hiperycyna i hiperforyna. Wykazują one skuteczność w redukcji łagodnych zaburzeń depresyjnych. Dziurawiec może okazać się ciekawą alternatywą dla obarczonych licznymi działaniami niepożądanymi leków przeciwdepresyjnych. Ma to duże znaczenie zwłaszcza teraz, kiedy zjawisko depresji nabiera na sile także w kontekście efektów ubocznych pandemii COVID-19.

Zastosowanie ziół i suplementów diety w terapii wspomagającej rozwój dzieci z autyzmem (ASD)

Autyzm to spektrum zaburzeń neurorozwojowych. Przejawy autyzmu obejmują problemy behawioralne (nadpobudliwość, samookaleczenia, agresja), zaburzenia snu i odżywiania. Etiologia autyzmu jest słabo poznana. Stres oksydacyjny może uczestniczyć w biochemicznych mechanizmach rozwoju tych zaburzeń. Dowody wskazują na korzystne działanie kuracji roślinnymi przeciwutleniaczami, owocami jagodowymi bogatymi w polifenole, witaminami, koenzymem Q10, probiotykami i prebiotykami oraz kwasami tłuszczowymi omega-3. Aromaterapia i hortiterapia mogą również poprawić zdrowie pacjentów.

reklama

Rola błonnika pokarmowego w organizmie

Błonnika spożywamy zbyt mało; obecnie w Polsce średnie spożycie wynosi zaledwie ok. 11-12 g/dobę (USA – 6-7 g!) przy zalecanym 30 do 40 g Trwający od roku COVID-19 przyniósł pogorszenie tej sytuacji. Kluczową rolę odgrywa błonnik pokarmowy („włókno pokarmowe”), który jest powszechnie występującym składnikiem żywności – do lat siedemdziesiątych XX w. był traktowany jako składnik balastowy; wtedy też rozpoczęto prowadzenie poważnych badań naukowych nad tym niedocenianym składnikiem naszej diety. Artykuł przedstawia rolę fizjologiczną błonnika pokarmowego w profilaktyce i leczeniu, postulując prawidłową suplementację tego składnika.

Diagnostyka ran. Jak pomóc pacjentowi?

Leczenie ran: po urazach, pooperacyjnych, nowotworowych czy wynikających z chorób współistniejących jest coraz większym wyzwaniem współczesnej medycyny i niesie za sobą duże obciążenie dla samego pacjenta, jego rodziny, jak i systemu ochrony zdrowia. Zadanie kilku podstawowych pytań pacjentowi w aptece i udzielone odpowiedzi mogą dużo powiedzieć o samej ranie oraz czynnikach, które mają wpływ na proces leczenia. 

reklama
Lek w Polsce wersja tradycyjna

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK