twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Rola błonnika pokarmowego w organizmie

Błonnika spożywamy zbyt mało; obecnie w Polsce średnie spożycie wynosi zaledwie ok. 11-12 g/dobę (USA – 6-7 g!) przy zalecanym 30 do 40 g Trwający od roku COVID-19 przyniósł pogorszenie tej sytuacji. Kluczową rolę odgrywa błonnik pokarmowy („włókno pokarmowe”), który jest powszechnie występującym składnikiem żywności – do lat siedemdziesiątych XX w. był traktowany jako składnik balastowy; wtedy też rozpoczęto prowadzenie poważnych badań naukowych nad tym niedocenianym składnikiem naszej diety. Artykuł przedstawia rolę fizjologiczną błonnika pokarmowego w profilaktyce i leczeniu, postulując prawidłową suplementację tego składnika.

Diagnostyka ran. Jak pomóc pacjentowi?

Leczenie ran: po urazach, pooperacyjnych, nowotworowych czy wynikających z chorób współistniejących jest coraz większym wyzwaniem współczesnej medycyny i niesie za sobą duże obciążenie dla samego pacjenta, jego rodziny, jak i systemu ochrony zdrowia. Zadanie kilku podstawowych pytań pacjentowi w aptece i udzielone odpowiedzi mogą dużo powiedzieć o samej ranie oraz czynnikach, które mają wpływ na proces leczenia. 

III Warszawski Dzień Dietetyki Klinicznej. Nowotwór – i co dalej?

Artykuł stanowi zbiór streszczeń wykładów poświęconych problematyce żywienia pacjentów onkologicznych, które zostały wygłoszone podczas konferencji III Warszawski Dzień Dietetyki Klinicznej „Nowotwór – i co dalej?”. Konferencja odbyła się 5 listopada 2020 roku on-line. Jej organizatorem był Zakład Dietetyki Klinicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przeziębienie – obraz kliniczny i farmakoterapia

Choroba przeziębieniowa to zespół charakterystycznych objawów klinicznych, które bardzo często skłaniają pacjentów do zgłaszania się po poradę do lekarzy oraz do farmaceutów. Przeziębienie jest schorzeniem o ostrym, zazwyczaj samoograniczającym się przebiegu, ale może powodować wiele nieprzyjemnych i uciążliwych objawów; w przypadku tej choroby nie występuje leczenie przyczynowe. Można zastosować terapię objawową, łagodząc zgłaszane dolegliwości bólowe i obniżać temperaturę ciała, np. za  pomocą paracetamolu, metamizolu lub niesterydowych leków przeciwzapalnych. 

Jak prowadzić terapię nadciśnienia tętniczego w czasie pandemii COVID-19?

Od pierwszych zgłoszonych zakażeń SARS-CoV-2 (ang. Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) minął już prawie rok. Mimo to w większości państw każdego dnia stwierdza się dużą liczbę nowych zakażeń oraz zgonów w przebiegu choroby wywołanej infekcją tym patogenem – COVID-19 (ang. Coronavirus Disease 2019). Do czynników ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia należy występowanie chorób sercowo-naczyniowych, w tym nadciśnienia tętniczego. Hipotezy z początku pandemii o większym ryzyku infekcji oraz cięższym przebiegu choroby u osób przyjmujących inhibitory konwertazy angiotensyny (ACEI) lub antagonistów receptora angiotensyny II (ARB) nie znalazły potwierdzenia. 

reklama

Niedobór żelaza bez anemii (IDNA) jako przyczyna przewlekłego zmęczenia?

Krótka analiza powszechnego problemu medycznego

Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jest kluczowe nie tylko dla erytropoezy, ale także dla wielu reakcji zachodzących na poziomie komórkowym. Jego niedobór dotyka około 2 mld osób na świecie i jest powszechny także w krajach rozwiniętych. Niedobór żelaza bez anemii może być przyczyną nadmiernego zmęczenia i obniżenia sprawności ruchowej. Właściwa suplementacja żelaza, nawet stosunkowo małą dawką, około 100 mg na dobę, może znacznie poprawić samopoczucie i funkcjonowanie pacjentów z absolutnym lub funkcjonalnym niedoborem żelaza bez anemii.

Leczenie hemoroidów

Hemoroidy rozwijają się, gdy dochodzi do zmiany drenażu żylnego odbytu, powodując rozszerzenie splotu żylnego i tkanki łącznej. Leczenie pierwszego rzutu hemoroidów obejmuje dietę bogatą w błonnik (25 do 35 g dziennie), zwiększone spożycie wody, kąpiele w ciepłej wodzie (nasiadówki) i zmiękczacze stolca. Istnieje wiele dostępnych bez recepty leków na hemoroidy. Mogą one przynieść tymczasową ulgę. Należą do nich środki ściągające (oczar wirginijski), środki ochronne (tlenek cynku), leki zmniejszające przekrwienie i środki znieczulające miejscowo. Preparaty zawierające bioflawonoidy (np. diosmina, hesperydyna, rutozydy) są powszechnie stosowane w celu złagodzenia objawów hemoroidów i uszczelnienia naczyń krwionośnych.

Przeciwdepresyjne działanie dziurawca

W leczeniu lekkich postaci depresji, a zwłaszcza u starszych pacjentów, dobre wyniki daje fitoterapia z wykorzystaniem preparatów z dziurawca zwyczajnego Hypericum perforatum. Przedmiotem zainteresowania farmakologów są takie związki jak hiperycyna i hiperforyna, które można otrzymać przez izolację z rośliny, ale konieczne jest opracowanie metod ich syntezy chemicznej. Wwdług aktualnych poglądów, przeciwdepresyjnie działa raczej hiperforyna niż hiperycyna, ale efekt wynika z obecności całego zespołu związków. Standaryzacja ekstraktów do produkcji leków powinna więc obejmować hiperycynę i pochodne, hiperforynę oraz flawonoidy.

reklama

Właściwości farmakologiczne aronii czarnoowocowej

Aronia czarnoowocowa (Aronia melanocarpa) jest powszechnie znaną rośliną ozdobną, której jagody charakteryzują się szerokim wachlarzem właściwości farmakologicznych, będąc tym samym szczególnie cennym surowcem roślinnym o potencjale leczniczym. Korzystne dla zdrowia właściwości owoców są zdeterminowane ich składem chemicznym, szczególnie bogatym w związki z grupy polifenoli. Substancje te charakteryzują się m.in. silną aktywnością antyoksydacyjną oraz przeciwzapalną. Jednakże zakres ich właściwości biologicznych obejmuje również udowodnione klinicznie działanie kardioprotekcyjne, wspomagające normalizację gospodarki węglowodanowej oraz lipidowej, a także udowodnione działanie hepatoprotekcyjne, gastroprotekcyjne oraz antymutagenne. Poniższy artykuł przedstawia przegląd literatury naukowej na temat wybranych właściwości leczniczych owoców aronii czarnej.

Miód pszczeli w pielęgnacji skóry

W ostatnich latach coraz chętniej sięgamy po produkty pochodzenia naturalnego, a tendencja ta nie dotyczy wyłącznie produktów spożywczych. Również rynek naturalnych produktów kosmetycznych oraz pielęgnacyjnych zyskał na popularności. Niewątpliwie jest to korzystna zmiana. Szczególnie wartym uwagi produktem naturalnym jest miód pszczeli. To produkt wytwarzany przez pszczoły miodne z nektaru kwiatowego oraz wydzielin tych owadów. Jego prozdrowotne właściwości, wynikające z zawartości wielu substancji aktywnych, znane były już w czasach starożytnych. Do najważniejszych właściwości miodu należy zaliczyć działanie: przeciwdrobnoustrojowe, nawilżające, przeciwzapalne oraz wspomagające gojenie się ran. Poniższy artykuł ma na celu krótkie zaprezentowanie wymienionych wyżej właściwości w kontekście pielęgnacji skóry.

reklama
Lek w Polsce wersja tradycyjna

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK