2014-11-28 Artykuły

Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego. W łagodzeniu suchego albo nieproduktywnego kaszlu stosuje się leki przeciwkaszlowe. W tym artykule przedstawiono najpopularniejsze leki przeciwkaszlowe, ich wskazania, działania niepożądane oraz przeciwwskazania.

reklama Prenumerata_e-lek
2014-11-28 Aktualności

Wycofanie z obrotu

DECYZJA Nr 49/WC/2014

GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Ulgastran (Sucralfatum), tabletki 1 g

Numer serii: H22079A, data ważności: 02.2015

Numer serii: H2A039A, data ważności: 10.2015

Podmiot odpowiedzialny: GEDEON RICHTER POLSKA Sp. z o.o.

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2014-11-27 Artykuły

Polipy nosa to owalne struktury wpuklające się do światła jamy nosowej. Najczęściej powstają w przewodzie nosowym środkowym, na ścianie bocznej w okolicy kości sitowej. W patogenezie polipów znaczącą rolę odgrywa proces zapalny. W wyniku aktywacji komórek zapalnych – mastocytów, limfocytów oraz granulocytów dochodzi do obrzęku błony śluzowej, infiltracji śluzówki przez granulocyty. Polipy nosa często współistnieją z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych. Wśród dolegliwości zgłaszanych przez pacjenta z polipami nosa występują: uczucie niedrożności nosa, katar, ból twarzy, upośledzony węch lub jego utrata, zaburzenia snu. U dzieci może występować chrapanie, mowa nosowa oraz stałe oddychanie przez usta. Ze względu na zapalne podłoże choroby w leczeniu przyczynowym glikokortykosteroidy (GKS) w postaci preparatów donosowych są lekiem z wyboru. Dzięki miejscowej aplikacji możliwe jest osiągnięcie sukcesu terapeutycznego przy minimalizacji ryzyka wystąpienia działań niepożądanych. Do najczęściej używanych preparatów należą krople z propionianem flutykazonu, które znacznie lepiej penetrują do przewodu nosowego środkowego w porównaniu z GKS w postaci aerozolu. Zawiesina donosowa może być stosowana w leczeniu skojarzonym z antybiotykami w przypadku infekcji bakteryjnej, a także łącznie z lekami przeciwwirusowymi.

2014-11-27 Artykuły

Depresja jest powszechnie występującym schorzeniem – na świecie cierpi na nią ok. 350 mln osób. Dane WHO wskazują, że depresja stała się już czwartą najpoważniejszą chorobą, z którą muszą się zmagać nowoczesne społeczeństwa. Szacuje się, że za 10 lat będzie ona zajmować drugie miejsce na tej liście, po niewydolności serca. W gabinetach lekarzy pierwszego kontaktu blisko 1/3 pacjentów stanowią osoby z zaburzeniami funkcji psychicznych, spośród których najczęściej spotyka się depresję i zaburzenia lękowe. Leczenie tych schorzeń o nasileniu łagodnym lub umiarkowanym może być bezpiecznie prowadzone przez lekarza rodzinnego, do czego niezbędna jest znajomość nowoczesnej farmakoterapii oraz aktualnie obowiązujących wytycznych. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), a w szczególności citalopram i escitalopram, są lekami bezpiecznymi, o małym ryzyku wystąpienia działań niepożądanych i mogą być stosowane przez każdego lekarza.

2014-11-27 Artykuły

Cefuroksym to cefalosporyna II generacji powszechnie stosowana w Polsce zarówno w leczeniu ambulatoryjnym, jak i szpitalnym. Obecnie cefuroksym dostępny jest w postaci doustnej jako prolek – aksetyl cefuroksymu oraz parenteralnej – cefuroksym sodu. Mechanizm działania cefuroksymu polega na blokowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii. Zastosowanie kliniczne cefuroksymu obejmuje liczne zakażenia u dzieci i dorosłych. Cefuroksym odgrywa szczególną rolę w leczeniu pacjentów, u których wykazano w przeszłości reakcję nadwrażliwości typu późnego na penicyliny. W tej grupie cefuroksym stanowi bezpieczną alternatywę dla amoksycyliny w terapii zapalenia płuc, ostrego zapalenia ucha środkowego, czy bakteryjnego zapalenia zatok. Obecnie coraz częściej rozważa się leczenie cefuroksymem anginy paciorkowcowej ze względu na podobną skuteczność do penicyliny V, przy jednoczesnym skróceniu o połowę czasu antybiotykoterapii. Uważa się, iż skrócony okres przyjmowania antybiotyku może przyczynić się do lepszego przestrzegania zaleceń lekarskich i tym samym zmniejszenia odsetka niepowodzeń leczenia związanych z przedwczesnym przerwaniem przyjmowania leku.

reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2014-11-27 Aktualności

Lek Harvoni® dopuszczony do obrotu przez KE

dla chorych zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C

Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leku Harvoni® (ledipaswir 90 mg/sofosbuwir 400 mg), będącego pierwszym schematem leczenia w postaci jednej tabletki podawanej raz na dobę, przeznaczonym dla większości dorosłych chorych zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C genotypu 1 i 4. Harvoni stanowi skojarzenie inhibitora NS5A ledipaswiru (LDV) i analogu purynowego - inhibitora polimerazy sofosbuwiru (SOF), zarejestrowanego przez Komisję Europejską w styczniu 2014 r. pod nazwą handlową Sovaldi®.

2014-11-26 Aktualności

W celu przeciwdziałania zjawisku permanentnego braku leków ratujących zdrowie, Naczelna Izba Aptekarska zaproponowała zmianę w ustawie - Prawo farmaceutyczne, zmierzającą do zapewnienia hurtowniom farmaceutycznym stałych dostaw leków objętych zakresem posiadanego przez przedsiębiorcę zezwolenia, w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów. Zgodnie z propozycją NIA, odmowa sprzedaży refundowanego produktu leczniczego podmiotowi uprawnionemu do obrotu (hurtowni lub aptece) ma być dokonywana w formie pisemnej lub elektronicznej wraz z uzasadnieniem oraz powiadomieniem Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

2014-11-26 Aktualności

Wycofanie z obrotu

Głowny Inspektorat Farmaceutyczny

GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:

1. Morphini Suflas WZF, decyzja nr 46/WC/2014

2. DicloDuo, decyzja nr 47/WC/2014

3. Prolutex, decyzja nr 48/WC/2014

2014-11-25 Aktualności

Rozpoczęła się kampania społeczna „Rzuć palenie w swojej aptece. Masz dla kogo żyć!”, zainaugurowana 20 listopada przez Naczelną Izbę Aptekarską i Fundację "Promocja Zdrowia". Swoje stanowsko w tej sprawie przedstawił Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, który popiera wszelkie akcje edukacyjne mające na celu poprawę zdrowia pacjentów. Jednak PharmaNet wyraził obawę, że bez nowelizacji prawa farmaceutycznego każda tego typu inicjatywa zakończy się fiaskiem.

2014-11-21 Aktualności

Wycofanie z obrotu

DECYZJA Nr 45/WC/2014

GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy:

Polsart Plus tabletki 40 mg + 12,5 mg, 28 tabletek

Numer serii: 52589, data ważności: 05.2016

reklama Baner_Kurs_A
2014-11-19 Aktualności

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) stanowi coraz większe zagrożenie dla jakości i długości ludzkiego życia. W celu zwiększenia wiedzy i poprawy opieki nad osobami żyjącymi z POChP zainicjowany został w 2002 r. przez WHO Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Obchodzimy go w tym roku 19 listopada pod znamiennym hasłem: „Nie jest jeszcze za późno”.

2014-11-18 Aktualności

W 2014 r. głównym tematem Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach w dalszym ciągu jest propagowanie racjonalnego stosowania antybiotyków zarówno wśród społeczeństwa, jak i profesjonalistów medycznych. Ponadto szczególnie mocno podkreślono problem niebezpieczeństwa samoleczenia antybiotykami, bez badania i konsultacji lekarza.

2014-11-18 Aktualności

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR "Dystrybucja na rynku farmaceutycznym w Polsce 2014. Prognozy rozwoju na lata 2014-2019",  rok 2013 okazał się lepszy dla rynku dystrybucji od roku 2012, kiedy to w życie weszła ustawa refundacyjna. Prawne konsekwencje tej ustawy spowodowały zmniejszenie wartości rynków sprzedaży hurtowej do aptek oraz sprzedaży aptecznej. Obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem dystrybucji jest hurt szpitalny.

2014-11-14 Aktualności

Hipoglikemia - groźne powikłanie cukrzycy

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - 14 listopada

Cukrzyca, jako pierwsza choroba niezakaźna, została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię XXI w. Według danych, które zostały zawarte w szóstej edycji „IDF Diabetes Atlas”, obecnie na świecie na cukrzycę choruje ponad 380 mln ludzi. Ocenia się, że w ciągu 20 lat liczba ta wzrośnie do prawie 600 mln. W Polsce liczba chorych sięga 3 mln, w tym prawie 90% stanowią osoby z cukrzycą typu 2. Jednym z groźnych powikłań cukrzycy jest hipoglikemia (niedocukrzenie), która oznacza wyjątkowo niski poziom glukozy we krwi – poniżej 70 mg/dL.

2014-11-12 Aktualności

Flexinovo Forte

Nowy dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego

Działanie: preparat regeneruje chrząstkę mazi stawowej, dostarcza substancji odżywczych do chrząstek, tworzy ochronę antyoksydacyjną i hamuje procesy zapalne.

Wskazania: choroba zwyrodnieniowa stawów. Środek jest szczególnie polecany osobom: po 30. r.ż. pracującym fizycznie; z nadwagą; uprawiającym sport; po 50. r.ż. 

Copyright © Medyk sp. z o.o