2014-05-20 Aktualności

Badania kliniczne w polskich firmach farmaceutycznych

Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych

Powszechnie panuje przekonanie, że przeprowadzanie badań klinicznych jest, ze względu na swoją kosztochłonność i  skomplikowany know-how, domeną międzynarodowych koncernów farmaceutycznych. Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych, obchodzony 20 maja, to dobra okazja, żeby przypomnieć, że niektóre polskie firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne równie odważnie inwestują w ten segment działalności, by w perspektywie kilku lat wprowadzić nowe innowacyjne terapie na rynek polski i zagraniczny.

reklama Prenumerata_e-lek
2014-05-20 Artykuły

Zaparcie stanowi zaburzenie ze strony układu pokarmowego, które obniża komfort i znacznie wpływa na jakość życia. Definicja zaparcia ulegała zmianie na przestrzeni lat. Obecnie najlepiej opracowaną i najczęściej cytowaną jest definicja oparta na kryteriach rzymskich III. Leczenie rozpoczyna się od zmiany trybu życia oraz nawyków żywieniowych. W przypadku braku poprawy wprowadza się leczenie farmakologiczne. Istnieje szeroka gama produktów o działaniu przeczyszczającym. Preparaty przeczyszczające powinny być stosowane przez krótki okres ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2014-05-20 Artykuły

Pieluszkowe zapalenie skóry to najpopularniejsze schorzenie okresu niemowlęcego, będące następstwem zbyt długiego kontaktu skóry z mokrą pieluszką. W profilaktyce i leczeniu tego schorzenia niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej higieny i pielęgnacji skóry okolic pieluszkowych. Leczenie obejmuje natomiast stosowanie miejscowych środków regenerujących, przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych oraz emolientów. Artykuł ten zawiera przegląd najpopularniejszych substancji wykorzystywanych w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry.

2014-05-19 Artykuły

Kandydoza pochwy i sromu (vulvovaginal candidiasis – VVC) to zakażenie występujące przeważnie u młodych, aktywnych seksualnie kobiet, ale nierzadko także spotykane u pacjentek w wieku postmenopauzalnym. Czynnikiem etiologicznym są drożdżaki z rodzaju Candida – przeważnie C. albicans, ale także inne gatunki, np. C. glabrata, C. tropicalis, C. krusei. Są to zakażenia zaliczane do endogennych, w związku z czym wcześniejsza, stany zmniejszenia odporności przyczyniają się do zwiększenia ryzyka powstania infekcji. Dominującymi objawami zakażenia u pacjentek są: uporczywy świąd, pieczenie i bolesność okolicy sromu, a także upławy o nieprzyjemnym zapachu. Do kryteriów niezbędnych do rozpoznania CVV zalicza się pozytywne wyniki badania podmiotowego i przedmiotowego, ocenę pH pochwy oraz bezpośrednie badanie mikroskopowe i mikrobiologiczne (barwienie metodą Grama, posiew). W leczeniu kandydozy pochwy i sromu stosuje się leki antymikotyczne miejscowe i ogólne. W większości przypadków skuteczne są preparaty z antybiotykami polienowymi (nystatyna) lub lekami azolowymi (klotrimazol, flukonazol, fentikonazol, itrakonazol). W terapii, jako leczenie uzupełniające, zalecane są także preparaty zawierające probiotyki, które przyczyniają się do odbudowy prawidłowej mikroflory pochwy i sromu.

2014-05-19 Artykuły

Bardzo wiele leków dostępnych jest w aptekach bez recepty. Jednymi z najczęściej stosowanych przez pacjentów są nieopioidowe leki przeciwbólowe (m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz paracetamol). Popularnymi środkami leczniczymi zaliczanymi do wymienionej wyżej grupy są: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, diklofenak, naproksen oraz wspomniany paracetamol i metamizol sodowy. Omawiane farmaceutyki, pomimo dostępności OTC, mogą powodować wystąpienie istotnych interakcji z innymi lekami.

reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2014-05-19 Artykuły

Bezsenność oznacza trudność w inicjowaniu i utrzymaniu snu z jednoczesnym wczesnym budzeniem przez okres przynajmniej miesiąca. Pacjent cierpiący na bezsenność ponosi w ciągu dnia konsekwencje zaburzonego snu, np. zmęczenie, senność, zmienny nastrój, zaburzenia koncentracji, jak również zaburzenia w funkcjonowaniu społecznym w rodzinie i poza nią.

Jako leczenie rekomenduje się:

1) leczenie chorób współistniejących,

2) niefarmakologiczne indukowanie snu, m.in. przez higienę snu,

3) farmakoterapię.

W artykule przedstawiono farmakologiczne metody leczenia bezsenności.

2014-05-19 Aktualności

Na nową listę leków refundowanych, która weszła w życie w dniu 1 maja 2014 r., wprowadzono analog szybko działający Apidra (insulina glulizynowa) w postaci roztworu do wstrzykiwań w fiolce. Jest to jedyny objęty refundacją analog insuliny w fiolce, który może być podawany za pomocą pompy insulinowej. Lek Apidra stosowany jest w cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci od 6 r.ż., które wymagają leczenia insuliną.

2014-05-16 Aktualności

Wycofanie z obrotu

DECYZJA Nr 25/WC/2014

GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: NATRIUM CHLORATUM, 0,9% FRESENIUS, roztwór do infuzji, 9mg/ml, butelka 100ml

Numer serii: 15HA703U1 data ważności: 12.2016

Numer serii: 15HA707U1 data ważności: 12.2016

2014-05-13 Aktualności

Wzrasta liczba zachorowań na czerniaka

Tydzień Świadomości Czerniaka

Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry i jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle. W Polsce rejestruje się rocznie ponad 2500 nowych zachorowań na czerniaka, a liczba zachorowań podwaja się co 10 lat. Ok. 25% Polaków właściwie w ogóle nie powinno korzystać z kąpieli słonecznych, gdyż ma jasną lub bardzo jasną karnację, która łatwo ulega poparzeniom  słonecznym. Dodatkowe ok. 40% Polaków ma jasną karnację, która także jest fenotypem skóry związanym z wysokim ryzykiem zachorowania na czerniaka.

2014-05-13 Aktualności

Wycofanie z obrotu

DECYZJA Nr 24/WC/2014

GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: HIDRASEC 10mg, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej

Numer serii: SXN330 data ważności: 03.2015

Podmiot odpowiedzialny: Bioproject Europe Ltd, Irlandia

reklama Baner_Kurs_A
2014-05-09 Aktualności

Konferencja „Farmaceuta w interakcjach” z Konkursem Umiejętności Klinicznych

10 maja br., Wydział Farmaceutyczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Konferencja jest organizowana przez Sekcję Studencką Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Młoda Farmacja pod patronatem Dziekana Wydziału Farmaceutycznego z OML, prof. dr hab. Wiesława Sawickiego, Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Patronat merytoryczny objął prof. dr hab. Roman Kaliszan, kierownik Katedry Biofarmacji i Farmakodynamiki Wydziału Farmaceutycznego. Konferencja skierowana jest do studentów farmacji z całej Polski. Patronem medialnym wydarzenia jest miesięcznik "Lek w Polsce".

2014-05-09 Aktualności

Działanie: odpręża, łagodzi rozdrażnienie, pomaga oczyścić organizm.

Wskazania: dla osób rzucających palenie.

2014-05-09 Aktualności

Firma Bayer podpisała umowę przejęcia biznesu consumer care firmy Merck & Co., Inc., Whitehouse Station, NJ, USA, za cenę nabycia 14,2 mld USD (10,4 mld EUR). W ramach transakcji firma Bayer podpisała globalną umowę z firmą Merck & Co., Inc. o wspólnym rozwoju i komercjalizacji w sektorze stymulatorów rozpuszczalnej cyklazy guanylowej (sGC). Dzięki temu przejęciu firma Bayer uzyska globalną pozycję numer 2 w kategorii leków dostępnych bez recepty po niedawno ogłoszonych konsolidacjach. Biznes consumer care firmy Merck & Co., Inc. obejmuje takie wiodące marki, jak Claritin™, Coppertone™ i Dr. Scholl’s™.

2014-05-07 Aktualności

Wycofanie z obrotu

DECYZJA Nr 23/WC/2014

GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Diklofenak LGO żel 10mg/g, 1 tuba 50g.

Numer serii: 09113 data ważności: 10.2015

Podmiot odpowiedzialny: Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o.

2014-05-06 Aktualności

Według szacunków Globalnej Inicjatywy na rzecz Zwalczania Astmy (GINA) z powodu tej choroby cierpi na świecie już około 300 milionów osób. W Polsce choruje ok. 4 milionów osób. Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci. 6 maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy.

Copyright © Medyk sp. z o.o