Powszechnie panuje przekonanie, że przeprowadzanie badań klinicznych jest, ze względu na swoją kosztochłonność i skomplikowany know-how, domeną międzynarodowych koncernów farmaceutycznych. Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych, obchodzony 20 maja, to dobra okazja, żeby przypomnieć, że niektóre polskie firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne równie odważnie inwestują w ten segment działalności, by w perspektywie kilku lat wprowadzić nowe innowacyjne terapie na rynek polski i zagraniczny.
Zaparcie stanowi zaburzenie ze strony układu pokarmowego, które obniża komfort i znacznie wpływa na jakość życia. Definicja zaparcia ulegała zmianie na przestrzeni lat. Obecnie najlepiej opracowaną i najczęściej cytowaną jest definicja oparta na kryteriach rzymskich III. Leczenie rozpoczyna się od zmiany trybu życia oraz nawyków żywieniowych. W przypadku braku poprawy wprowadza się leczenie farmakologiczne. Istnieje szeroka gama produktów o działaniu przeczyszczającym. Preparaty przeczyszczające powinny być stosowane przez krótki okres ze względu na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Pieluszkowe zapalenie skóry to najpopularniejsze schorzenie okresu niemowlęcego, będące następstwem zbyt długiego kontaktu skóry z mokrą pieluszką. W profilaktyce i leczeniu tego schorzenia niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej higieny i pielęgnacji skóry okolic pieluszkowych. Leczenie obejmuje natomiast stosowanie miejscowych środków regenerujących, przeciwzapalnych i przeciwdrobnoustrojowych oraz emolientów. Artykuł ten zawiera przegląd najpopularniejszych substancji wykorzystywanych w leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry.
Kandydoza pochwy i sromu (vulvovaginal candidiasis – VVC) to zakażenie występujące przeważnie u młodych, aktywnych seksualnie kobiet, ale nierzadko także spotykane u pacjentek w wieku postmenopauzalnym. Czynnikiem etiologicznym są drożdżaki z rodzaju Candida – przeważnie C. albicans, ale także inne gatunki, np. C. glabrata, C. tropicalis, C. krusei. Są to zakażenia zaliczane do endogennych, w związku z czym wcześniejsza, stany zmniejszenia odporności przyczyniają się do zwiększenia ryzyka powstania infekcji. Dominującymi objawami zakażenia u pacjentek są: uporczywy świąd, pieczenie i bolesność okolicy sromu, a także upławy o nieprzyjemnym zapachu. Do kryteriów niezbędnych do rozpoznania CVV zalicza się pozytywne wyniki badania podmiotowego i przedmiotowego, ocenę pH pochwy oraz bezpośrednie badanie mikroskopowe i mikrobiologiczne (barwienie metodą Grama, posiew). W leczeniu kandydozy pochwy i sromu stosuje się leki antymikotyczne miejscowe i ogólne. W większości przypadków skuteczne są preparaty z antybiotykami polienowymi (nystatyna) lub lekami azolowymi (klotrimazol, flukonazol, fentikonazol, itrakonazol). W terapii, jako leczenie uzupełniające, zalecane są także preparaty zawierające probiotyki, które przyczyniają się do odbudowy prawidłowej mikroflory pochwy i sromu.
Bardzo wiele leków dostępnych jest w aptekach bez recepty. Jednymi z najczęściej stosowanych przez pacjentów są nieopioidowe leki przeciwbólowe (m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz paracetamol). Popularnymi środkami leczniczymi zaliczanymi do wymienionej wyżej grupy są: kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, diklofenak, naproksen oraz wspomniany paracetamol i metamizol sodowy. Omawiane farmaceutyki, pomimo dostępności OTC, mogą powodować wystąpienie istotnych interakcji z innymi lekami.
Bezsenność oznacza trudność w inicjowaniu i utrzymaniu snu z jednoczesnym wczesnym budzeniem przez okres przynajmniej miesiąca. Pacjent cierpiący na bezsenność ponosi w ciągu dnia konsekwencje zaburzonego snu, np. zmęczenie, senność, zmienny nastrój, zaburzenia koncentracji, jak również zaburzenia w funkcjonowaniu społecznym w rodzinie i poza nią.
Jako leczenie rekomenduje się:
1) leczenie chorób współistniejących,
2) niefarmakologiczne indukowanie snu, m.in. przez higienę snu,
3) farmakoterapię.
W artykule przedstawiono farmakologiczne metody leczenia bezsenności.
Na nową listę leków refundowanych, która weszła w życie w dniu 1 maja 2014 r., wprowadzono analog szybko działający Apidra (insulina glulizynowa) w postaci roztworu do wstrzykiwań w fiolce. Jest to jedyny objęty refundacją analog insuliny w fiolce, który może być podawany za pomocą pompy insulinowej. Lek Apidra stosowany jest w cukrzycy u dorosłych, młodzieży i dzieci od 6 r.ż., które wymagają leczenia insuliną.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: NATRIUM CHLORATUM, 0,9% FRESENIUS, roztwór do infuzji, 9mg/ml, butelka 100ml
Numer serii: 15HA703U1 data ważności: 12.2016
Numer serii: 15HA707U1 data ważności: 12.2016
Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry i jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle. W Polsce rejestruje się rocznie ponad 2500 nowych zachorowań na czerniaka, a liczba zachorowań podwaja się co 10 lat. Ok. 25% Polaków właściwie w ogóle nie powinno korzystać z kąpieli słonecznych, gdyż ma jasną lub bardzo jasną karnację, która łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Dodatkowe ok. 40% Polaków ma jasną karnację, która także jest fenotypem skóry związanym z wysokim ryzykiem zachorowania na czerniaka.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: HIDRASEC 10mg, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej
Numer serii: SXN330 data ważności: 03.2015
Podmiot odpowiedzialny: Bioproject Europe Ltd, Irlandia
Konferencja jest organizowana przez Sekcję Studencką Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego Młoda Farmacja pod patronatem Dziekana Wydziału Farmaceutycznego z OML, prof. dr hab. Wiesława Sawickiego, Gdańskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Patronat merytoryczny objął prof. dr hab. Roman Kaliszan, kierownik Katedry Biofarmacji i Farmakodynamiki Wydziału Farmaceutycznego. Konferencja skierowana jest do studentów farmacji z całej Polski. Patronem medialnym wydarzenia jest miesięcznik "Lek w Polsce".
Działanie: odpręża, łagodzi rozdrażnienie, pomaga oczyścić organizm.
Wskazania: dla osób rzucających palenie.
Firma Bayer podpisała umowę przejęcia biznesu consumer care firmy Merck & Co., Inc., Whitehouse Station, NJ, USA, za cenę nabycia 14,2 mld USD (10,4 mld EUR). W ramach transakcji firma Bayer podpisała globalną umowę z firmą Merck & Co., Inc. o wspólnym rozwoju i komercjalizacji w sektorze stymulatorów rozpuszczalnej cyklazy guanylowej (sGC). Dzięki temu przejęciu firma Bayer uzyska globalną pozycję numer 2 w kategorii leków dostępnych bez recepty po niedawno ogłoszonych konsolidacjach. Biznes consumer care firmy Merck & Co., Inc. obejmuje takie wiodące marki, jak Claritin™, Coppertone™ i Dr. Scholl’s™.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Diklofenak LGO żel 10mg/g, 1 tuba 50g.
Numer serii: 09113 data ważności: 10.2015
Podmiot odpowiedzialny: Laboratorium Galenowe Olsztyn Sp. z o.o.
Według szacunków Globalnej Inicjatywy na rzecz Zwalczania Astmy (GINA) z powodu tej choroby cierpi na świecie już około 300 milionów osób. W Polsce choruje ok. 4 milionów osób. Astma jest najczęstszą chorobą przewlekłą u dzieci. 6 maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o