2022-11-18 NEWS

Według ankietowego badania przeprowadzonego w narodowych punktach szczepień, prawie 97% respondentów zgodziło się, że podawanie szczepionek przez farmaceutów było wygodne, a farmaceuci posiadali odpowiednie umiejętności do świadczenia tej usługi. Jednocześnie 90% pacjentów wyraziło gotowość do ponownego szczepienia przez farmaceutów.

Kwestionariusz ankiety został opracowany specjalnie na potrzeby badania naukowego. Wzięło w nim udział 628 pacjentów. Zostało ono opracowane i przeprowadzone przez grupę naukowców i akademików związanych z polskimi uczelniami medycznymi oraz środowiskiem aptecznym. Byli to: Piotr Merks, Anna Kowalczuk, Alexandre Wong, Kevin Chung, Urszula Religioni, Dariusz Świetlik, Katarzyna Rotmans‑Plagens, Jameson Cameron, Katarina Fair Sola, Justyna Kaźmierczak, Eliza Blicharska, Regis Vaillancourt oraz Agnieszka Neumann‑Podczaska, która nadzorowała prace zespołu.

reklama Prenumerata_e-lek
2022-11-15 NEWS

Jak wynika ze STADA Health Report 2022, wsparcie układu odpornościowego jest najczęstszym powodem, dla którego aż 49% Europejczyków sięga po suplementy witamin i minerałów. Nawet 40% decyduje się na ich zażywanie, aby zwiększyć ogólny poziom energii i witalności, a 30%, by zadbać o dobrą jakość snu. Jeden na czterech Europejczyków polega na suplementach w kwestii troski o wygląd, zdrowe włosy i skórę oraz zdrowe kości i zęby.

2022-11-10 NEWS

Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna – pomysłodawca Światowego Dnia Cukrzycy, organizowanego od ponad 30 lat w dniu 14 listopada – alarmuje, że cukrzyca wymyka się spod kontroli. Na świecie chorujących na cukrzycę jest obecnie 537 mln i liczba ta wciąż rośnie. W 2030 r. może osiągnąć 640 mln, a w 2045 r. nawet 780 mln. W Polsce na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób, a do 2030 r. ta liczba wzrośnie o kolejny milion. Jest jednak i dobra wiadomość –  pacjenci w Polsce będą leczeni zgodnie z polskimi i międzynarodowymi wytycznymi, a bieżąca opieka nad nimi ma  się poprawić.

2022-11-09 NEWS

Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej apeluje do ministrów zdrowia oraz sprawiedliwości o usunięciu z przygotowywanego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne przepisów dotyczących obowiązku wnoszenia opłat rocznych przez podmioty posiadające zezwolenia na prowadzenie hurtowni farmaceutycznych, aptek ogólnodostępnych oraz punktów aptecznych.

2022-11-08 NEWS

Rak jajnika w 2020 r. odpowiadał za śmierć ponad 3100 kobiet w Polsce. Pomimo coraz doskonalszej diagnostyki i możliwości leczenia, liczba zgonów z powodu raka jajnika od lat utrzymuje się na podobnym poziomie. Nadzieję na poprawę tej sytuacji dają stosowane już dzisiaj i w części refundowane terapie celowane oraz badania genetyczne, pozwalające na jeszcze bardziej dokładne określenie grupy pacjentek, które mogłyby skorzystać z leczenia celowanego. Od listopada 2022  r. z nowoczesnego leczenia raka jajnika terapią skojarzoną – inhibitorem PARP i bewacyzumabem, dzięki zmianom na liście leków refundowanych, może skorzystać większa liczba pacjentek, w tym te z zaburzeniem procesu rekombinacji homologicznej (HRD), które stwierdza się aż u 25% pacjentek z tą chorobą. To stwarza nową perspektywę leczenia raka jajnika.

2022-11-07 NEWS
W czasopiśmie Cancer, Epidemiology, Biomarkers and Prevention opublikowano wyniki badania oceniającego wpływ spożywania napojów słodzonych cukrem lub słodzikami na ryzyko zgonu z powodu nowotworów. Na początku 28-letniej obserwacji ponad 930 tys. uczestników wypełniło ankietę dotyczącą stylu życia, przewlekłych chorób oraz zwyczajów żywieniowych, w tym ilości spożywanych dziennie słodzonych napojów.
2022-11-02 NEWS

Minister Zdrowia podpisał rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, które opublikowano 28 października. Dzięki wprowadzonym zmianom większa grupa pacjentów chorych na cukrzycę uzyska dostęp do refundacji systemów ciągłego monitorowania glukozy FreeStyle Libre. Refundacja zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Rozporządzenie dotyczy m.in. dorosłych pacjentów chorujących na cukrzycę, którzy leczeni są  metodą  intensywnej insulinoterapii, a także osoby niewidome oraz kobiety w ciąży leczone insuliną. Do tej pory refundacja nowoczesnych systemów monitorowania glikemii metodą skanowania obowiązywała dla dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1 i 2 od 4. do 18. r.ż.

2022-11-02 NEWS
Polskie Towarzystwo Lipidologiczne zaprasza do udziału w tegorocznej XII edycji Kongresu PTL, który odbędzie się w formie hybrydowej. W programie dziesiątki merytorycznych wykładów, panele dyskusyjne, ogromna ilość wiedzy oraz najnowszych informacji przeznaczonych zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Dla wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w wydarzeniu stacjonarnym przygotowanych zostało prawie 200 miejsc w kompleksie hotelowym w Łodzi. Kongres transmitowany będzie także na stronie organizatora.
Trzy dni sesji wykładowych wraz z panelami dyskusyjnymi na żywo będą dostępne bez opłat wstępnych oraz w pełni online w dniach 2-4 grudnia.
Rejestracja uczestników: https://kongres2022.ptlipid.pl
Patronem medialnym tego wydarzenia jest czasopismo "Gabinet Prywatny" (wydawnictwo Medyk).
2022-10-28 NEWS

Przy okazji obchodzonego 29 października Światowego Dnia Udaru Mózgu eksperci kampanii „Życie po udarze” przypominają, że jedną z istotnych, nierzadko bagatelizowanych konsekwencji choroby jest spastyczność. Wzmożone napięcie mięśniowe utrudnia codzienne funkcjonowanie pacjentów i wykonywanie najprostszych czynności, a przez charakterystyczne symptomy – stygmatyzuje chorych po udarze mózgu. Wciąż jednak niewielu pacjentów i ich opiekunów jest świadomych, że tak nie musi być.

2022-10-27 NEWS

W tym roku PIF obchodzi jubileusz 30-lecia istnienia. Po latach kształtowania formuły funkcjonowania inspekcji w polskim systemie ochrony zdrowia instytucję czeka najpoważniejsza i najtrudniejsza zmiana organizacyjna w jej dotychczasowej historii. Zmiana  jest związana z procedowanym projektem tzw. ustawy o pionizacji.

Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna powstała w wyniku zmian ustrojowych po 1989 r. i na początku stanowiła część Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, odpowiedzialną za nadzór farmaceutyczny. Po reformie administracyjnej państwa z 1998 r. wykonanie zadań należących do Inspekcji Farmaceutycznej powierzono Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu jako centralnemu organowi administracji rządowej oraz wojewodom, którzy od tamtej pory realizują swoje zadania za pomocą wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych. Obecnie Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna działa na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, która określa jej zadania i kompetencje, oraz statutu nadanego przez Ministra Zdrowia.

2022-10-25 NEWS

Najnowsze badania wskazują, że po pandemii COVID-19 podatność światowej populacji na zachorowanie na grypę zwiększyła się nawet o 60%. W materiale opublikowanym przez amerykański magazyn medyczny The Lancet eksperci wskazują, że może to prowadzić do nawet 4-krotnego wzrostu wielkości epidemii i pięciokrotnie wyższego szczytu zachorowań w sezonie grypowym 2022/23. Jednocześnie w Polsce, w tym sezonie bardzo ograniczono dostęp do szczepień w aptekach, gdyż pacjent nie może skorzystać z refundacji na szczepionkę bez wcześniejszego otrzymania recepty od lekarza.

2022-10-24 NEWS

Stłuszczeniowa choroba wątroby związana z zaburzeniami metabolicznymi (MAFLD lub NAFLD) występuje aż u 20-25% Polaków. Z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością eksperci kampanii edukacyjnej "Weź wątrobę do lekarza" zwracają uwagę, jak nadwaga i otyłość wpływają na ten narząd oraz podkreślają, że zarówno otyłość, jak i MAFLD to choroby przewlekłe, które należy leczyć, a nie – wbrew niefortunnej nazwie Dnia Walki z Otyłością – z nimi walczyć.

Szacuje się, że MAFLD to jedna z najczęściej występujących chorób wątroby u dzieci i dorosłych, która może prowadzić do marskości wątroby. Jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na MAFLD jest otyłość, zwłaszcza taka, kiedy zbyt dużo tłuszczu odkłada się w jamie brzusznej (zwiększony obwód talii). Tymczasem na otyłość choruje ponad 8 mln dorosłych Polaków. Nadwagę rozpoznaje się natomiast u blisko 19 mln. Problem otyłości dotyczy także aż 10% dzieci w wieku 1-3 lata, 30% dzieci w wieku wczesnoszkolnym i 22% młodzieży do 15. r.ż. Dla porównania w latach 70. XX w. na otyłość chorowało 10% populacji dziecięcej. W 2018 r. dzieci w Polsce zostały uznane za jedne z najszybciej tyjących w Europie.

2022-10-21 NEWS

Rola farmaceuty w przeglądzie lekowym

Pilotażowy Program Przeglądu Lekowego

Przeprowadzenie przeglądów lekowych wymaga umiejętności: zebrania wywiadu i analizy problemów lekowych oraz dobrej współpracy z lekarzem i pacjentem. Jak pokazuje trwający obecnie Program Pilotażowy Przeglądów Lekowych, farmaceuta posiadający przygotowanie praktyczne doskonale sprosta tym zadaniom i efektywnie wspierać będzie system ochrony zdrowia – przekonuje dr hab. n. med., prof. UMP Agnieszka Neumann-Podczaska, koordynator Pilotażowego Programu Przeglądu Lekowego.

2022-10-20 NEWS

Osteoporoza (łac. osteoporosis, dawniej zrzeszotnienie kości)  to stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Światowy Dzień Osteoporozy został ustanowiony w 1996 r. przez Międzynarodową Fundację Osteoporozy (IOF) w związku z rosnącą liczbą osób borykających się z tą chorobą.

2022-10-13 NEWS

Jak młodzi Polacy dbają o zdrowie?

Badanie "Barometr Bayer"

"Barometr Bayer“ to doroczne badanie stanu świadomości Polaków na ważne społecznie tematy – zrównoważony rozwój, stosunek do nauki oraz do nowoczesnych rozwiązań w zdrowiu i rolnictwie. W tym roku jednym z nich jest dbałość młodych Polaków o zdrowie, w tym korzystanie z różnorodnych aplikacji do monitorowania organizmu. Honorowy patronat nad badaniem objął United Nations Global Compact Network Poland.

  • Młodzi chcą mieć kontakt z lekarzem, a 57% zgadza się ze stwierdzeniem, że najlepszy jest bezpośredni kontakt. W pewnych wypadkach, np. wypisania recepty czy skierowania, można skorzystać z porady zdalnej.

Copyright © Medyk sp. z o.o