2022-02-23 NEWS

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Lekooporna depresja dotyka części pacjentów, u których standardowa farmakoterapia połączona z psychoterapią nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Dla tych osób jest jednak nadzieja w postaci innowacyjnych metod leczenia, o których mówili eksperci podczas debaty pt. „Depresja – historia powrotu do życia”, która odbyła się w Centrum Prasowym PAP. 

reklama Prenumerata_e-lek
2022-02-18 NEWS

Rusza XVI edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji. Podobnie jak w poprzednim roku tematem przewodnim będzie prewencja kryzysów u dzieci i młodzieży. Kryzysy w obszarze zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży zdarzają się coraz częściej. Szacuje się, że stany i zaburzenia depresyjne występują u ok. 2% dzieci i aż u ok. 20% młodzieży. Pandemia COVID-19 i jej społeczne konsekwencje, jak choćby długotrwałe poczucie zagrożenia czy izolacja to czynniki sprzyjające rozwojowi depresji wśród dzieci i młodzieży. Zdalne nauczanie niestety również przysłużyło się do budowania społecznych barier i ograniczeń interpersonalnych.

2022-02-14 NEWS

CEBINA oraz jej spółka partnerska URSAPHARM przedstawiły nowe wyniki badań wykazujące, że azelastyna, substancja czynna szeroko dostępnego przeciwalergicznego sprayu do nosa firmy URSAPHARM, w warunkach laboratoryjnych jest skutecznym środkiem przeciwwirusowym na dominujący na świecie wariant Omikron wirusa SARS-CoV-2. Badania potwierdziły, że liczebność mogącego się namnażać wirusa jest skuteczniej redukowana pod wpływem leczenia azelastyną w porównaniu z placebo.

2022-02-08 NEWS

Osoby z niewydolnością oddechową – zarówno na początku drogi z chorobą, jak i w stadium, w którym respiratoterapia jest niezbędna do życia, mogą korzystać z dedykowanej infolinii. Bezpłatne wsparcie i konsultacje dla pacjentów i ich bliskich oferują pulmonolodzy oraz psycholog. Infolinia, której inicjatorem jest Stowarzyszenie Pacjentów na rzecz Wentylacji Domowej JEDNYM TCHEM!, działa już od listopada. O tym, dlaczego warto z niej skorzystać, mówi psycholog Dorota Dąbrowska.

2022-02-04 NEWS

Światowy Dzień Walki z Rakiem został ustanowiony w lutym 2000 r. To dzień solidarność z pacjentami onkologicznymi, jak też okazja do przypomnienia o znaczeniu wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych. Wiele z pierwszych objawów raka jest niespecyficznych, ale specjaliści opracowali listę tzw. czerwonych flag, czyli niepokojących objawów, które powinny być wskazaniem do niezwłocznej diagnostyki w kierunku wykluczenia lub potwierdzenia nowotworu.

2022-02-02 NEWS

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju i obowiązujące obostrzenia, izolacje, ciągłe kwarantanny w szkołach oraz nieregularny system zdalnego nauczania mają negatywny wpływ na zdrowie nie tylko psychiczne, ale i fizyczne nastoletnich pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Przeciągająca się pandemia COVID-19 wywołała permanentny stres, presję psychiczną i strach o bliskich, które w konsekwencji nasiliły objawy ciężkiego atopowego zapalenia skóry. Jedyną szansą dla tych młodych ludzi jest dostęp do skutecznego leczenia biologicznego. Mamy nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa już niebawem również i ta grupa pacjentów zostanie zabezpieczona – podkreśla Hubert Godziątkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych.

2022-01-28 NEWS

Kaszel suchy to częsty problem wśród populacji pediatrycznej. Standardowe leczenie przeciwkaszlowe opiera się na lekach działających ośrodkowo (butamirat, dekstrometorfan) lub działających obwodowo (lewodropropizyna). Leki działające ośrodkowo mogą wiązać się z częstszymi działaniami niepożądanymi. Lewodropropizyna posiada znacznie lepszy profil bezpieczeństwa u dzieci, ma także potwierdzoną badaniami porównawczymi skuteczność przeciwkaszlową.

2022-01-25 NEWS

27 stycznia wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia wskazujące 6 badań diagnostycznych, które będzie można wykonać w aptece. Pakiet umożliwia przeprowadzenie testu antygenowego w kierunku SARS-CoV-2. Pozostałe badania to: test stężenia glukozy we krwi, kontrola panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy), szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu streptoccocus z grupy A oraz helicobacter.

Takie rozwiązanie to odpowiedź resortu na apele branży aptecznej, ale przede wszystkim na potrzeby pacjentów. Usługi opieki farmaceutycznej, w tym badania diagnostyczne, mogą stanowić potężne odciążenie dla systemu ochrony zdrowia oraz służą lepszemu wykorzystaniu wiedzy, kompetencji i doświadczenia polskich farmaceutów.

2022-01-18 NEWS

Apel samorządów zawodów medycznych

Prowadzenie działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID

Apel dotyczy projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19 (druk nr 1846). Samorządy zawodów medycznych oczekują wprowadzenia skutecznych regulacji prawnych zapewniających wzrost bezpieczeństwa obywateli. Regulacje takie muszą być kompleksowe i nie powinny cedować z organów władzy publicznej na pracodawców i przedsiębiorców odpowiedzialności za zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego w kraju. 

2022-01-14 NEWS

Według danych polskiej firmy analitycznej PEX PharmaSequence, w 2021 r. sieci apteczne wpłaciły do budżetu państwa w formie danin publicznych ponad 1,3 mld złotych, podczas gdy apteki indywidualne niewiele ponad 0,4 mld, czyli 62,3% mniej. Średnia miesięczna wysokość danin publicznych w przeliczeniu na aptekę sieciową wynosi 15,7 tys. zł. W przypadku statystycznej apteki indywidualnej wartość danin kształtuje się na poziomie 6,7 tys. zł miesięcznie, a więc o 57,1% mniej. Największe daniny publiczne sieci apteczne ponoszą z tytułu wynagrodzeń pracowników. Wynika to z faktu, że sieci apteczne bardzo mocno inwestują w personel – zatrudniają więc więcej osób na statystyczną placówkę - oraz poziom usług, którego gwarantem są dobrze opłacani fachowcy. Wynagrodzenia w aptekach sieciowych są o około 5-7% wyższe niż w aptekach indywidualnych, a na stanowisku kierownika nawet o 20% wyższe.

2022-01-13 NEWS

Do tej pory na grypę i choroby grypopodobne w Polsce w sezonie 2021/2022 zachorowało ponad 1,5mln osób, a liczba ta dynamicznie rośnie. To właśnie pomiędzy styczniem a marcem każdego roku obserwujemy szczyt zachorowań – tygodniowo przybywa nawet 100 000 nowych przypadków. Dodatkowym czynnikiem motywującym do zaszczepienia się przeciw grypie powinna być rozwijająca się pandemia COVID-19. Dzięki jednoczesnemu szczepieniu przeciw obu chorobom możemy uchronić się przed fluroną (jednoczesnym zakażeniem COVID-19 i grypą), której pierwsze przypadki zostały zdiagnozowane w ostatnich dniach w Europie.

2022-01-11 NEWS

Apteki poszerzają ofertę szczepień. Farmaceuci zaszczepią pacjentów nie tylko przeciw COVID-19, lecz również przeciw grypie. Usługa będzie dostępna w wybranych placówkach będącymi Aptecznymi Punktami Szczepień.10 stycznia br. w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki. 

22 listopada 2021 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która rozszerzyła krąg zawodów medycznych uprawnionych do kwalifikacji i wykonywania szczepień przeciw grypie. Do grona tych zawodów dołączyli m.in. farmaceuci. Szczegółowe zasady nabywania uprawnień umożliwiających świadczenia usługi określiło natomiast Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych, zgodnie z którym posiadanie uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 umożliwia również wykonywanie szczepień przeciw grypie.

2022-01-11 NEWS

Rak piersi to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Około dwie trzecie raków piersi zawiera receptory hormonalne. W leczeniu tej grupy chorych przez co najmniej 5 lat stosuje się uzupełniającą hormonoterapię. Inhibitory aromatazy, często stosowane w hormonozależnym raku piersi, hamują wytwarzanie estrogenów z hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. Jednym z działań niepożądanych inhibitorów aromatazy jest obniżenie gęstości mineralnej kości, co przy dłuższym stosowaniu może prowadzić do osteoporozy.

2022-01-10 NEWS

Skuteczność szczepionki Janssen przeciwko COVID-19

Zapobieganie hospitalizacji w RPA w warunkach dominacji wariantu Omikron

Johnson & Johnson ogłosił nowe wstępne wyniki południowoafrykańskiego badania fazy 3b pod nazwą Sisonke. Wynika z nich, że homologiczna (tj. oparta na tej samej szczepionce przeciwko COVID-19) dawka przypominająca preparatu Janssen wykazała 85-procentową skuteczność w zapobieganiu hospitalizacji związanej z COVID-19. Badanie przeprowadzone przez południowoafrykańską radę badań medycznych SAMRC wykazało, że szczepionka przypominająca Janssen zmniejszyła ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 wśród pracowników służby zdrowia w Republice Południowej Afryki, gdy wariant Omikron stał się dominujący.

2022-01-05 NEWS

Stanowisko ZPA PharmeNET

Projekt o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

ZPA PharmeNET przekazało Wiceministrowi Zdrowia Maciejowi Miłkowskiemu swoje stanowisko dotyczące projektu o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.  Szczególnie niepokojące, zdaniem ZPA PharmeNET, są zmiany w ustawie o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, odnoszące się do sposobów finansowania leków recepturowych. Projektowane przepisy znacząco obniżą rentowność wykonywania leków recepturowych, na czym stracą nie tylko apteki, ale przede wszystkim pacjenci korzystający ze zindywidualizowanej terapii z ich wykorzystaniem, wymagającej systematycznego i długotrwałego stosowania danego preparatu.

Copyright © Medyk sp. z o.o