2022-04-21 ARTYKUŁ
Choroby żylne, w tym hemoroidy, to powszechne zjawisko. Nie ma jednej przyczyny ich występowania, a ich obecność może znacząco obniżać jakość życia. Medycyna naturalna dysponuje wieloma, znanymi od wieków surowcami roślinnymi, które mają udokumentowane właściwości działania na hemoroidy. Są wśród nich m.in. Aesculus hippocastanum, Hammamelis virginiana, Ruscus aculeatus i Matricaria recutita. Dzięki zawartości składników uszczelniających naczynia i poprawiających krążenie żylne znajdują one zastosowanie w terapii hemoroidów.
reklama Prenumerata_e-lek
2022-04-19 ARTYKUŁ
Z ranami mamy do czynienia przez całe życie. Jest to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, które leczymy samodzielnie, jak i z pomocą specjalistów. Generalnie rany możemy podzielić na dwa rodzaje: ostre i przewlekłe, co determinuje podejście do ich sposobu leczenia. Rana ostra powstaje w wyniku sił ścinających lub urazów zewnętrznych.
2022-04-01 ARTYKUŁ

W celu zapewnienia i utrzymania homeostazy organizmu niezwykle ważne są procesy detoksykacji, czyli oczyszczania organizmu z toksyn. Naturalnym wsparciem dla tych procesów mogą być rośliny zielarskie, m.in. Taraxacum officinale, Silybum marianum, Cynara scolymus, czy też Urtica dioica. Zawierają one składniki wykazujące działanie antyoksydacyjne, hepatoprotekcyjne i moczopędne. Wszystkie te procesy wspomagają naturalne mechanizmy oczyszczania organizmu.

2022-04-01 ARTYKUŁ

Układ pokarmowy to złożona struktura. Niewłaściwa i uboga dieta może upośledzać jego funkcjonowanie. Wsparciem może być zastosowanie znanych i cenionych surowców roślinnych, wspomagających funkcjonowanie i perystaltykę jelit. Do takich należą: Plantago ovata, Curcuma longa, Cynara scolymus, Mentha piperita, Zingiber officinale, Rosmarinus officinalis. Wspierają one procesy trawienia i regulują perystaltykę jelit. Dodatkowo redukują stany skurczowe.

2022-03-29 ARTYKUŁ

Kaszel jest odruchem obronnym, mającym za zadanie oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru zalegającej w nich wydzieliny lub z ciał obcych. Czasami jednak kaszel przedłuża się, jest suchy, nieproduktywny i sprawia chorym znaczny dyskomfort. Może przeszkadzać w zasypianiu i utrzymaniu snu. W takich przypadkach, aby przynieść ulgę pacjentom, dobrze jest zastosować substancje o działaniu przeciwkaszlowym.

2022-03-25 ARTYKUŁ

Rak nerkowokomórkowy (RNK) stanowi 2–3% nowotworów złośliwych. Najwyższą zachorowalność obserwuje się w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Na świecie jest siódmym najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn oraz dziesiątym u kobiet. Natomiast w Polsce zachorowalność wynosi 10 mężczyzn i 5,4 kobiet na 1000 osób rocznie. U mężczyzn najczęściej występuje po 45. r.ż., u kobiet pomiędzy 55.–74. r.ż.

2022-03-24 ARTYKUŁ

Pomiary ciśnienia tętniczego krwi wykonywane w aptekach mogą być jednym z wartościowych elementów screeningu pacjentów w kierunku zachorowalności na nadciśnienie tętnicze. Mogą także pomóc w ocenie efektywności stosowanego leczenia farmakologicznego. Dzięki pomiarom ciśnienia w aptekach można w odpowiednim momencie skierować chorych do gabinetów lekarskich, aby poddać ich dalszej diagnostyce oraz terapii.

2022-03-07 ARTYKUŁ

Niewydolność żylna to częsty problem społeczny. Siedzący tryb pracy, a więc i coraz bardziej popularna ostatnio praca zdalna to istotny czynnik ryzyka rozwoju problemów związanych z mikrokrążeniem żylnym. Obecne w wielu roślinach flawonoidy i proantocyjanidyny to efektywna broń w walce z dolegliwościami kończyn dolnych, m.in. z uczuciem ciężkich nóg. Najbardziej znane i cenione z nich to diosmina i hesperydyna, nie można jednak zapominać także o bogatym składzie owoców i liści winorośli, a także pestek winogron.

2022-03-03 ARTYKUŁ

Rozpowszechnienie i zróżnicowanie gatunkowe roślin na świecie pozwoliły człowiekowi wykorzystywać ich właściwości lecznicze od początku istnienia cywilizacji. Obecnie blisko 70% znanych nam silnie działających leków wywodzi się ze świata roślin. Mimo wysokiego zaawansowania technologii produkcji leków syntetycznych, zainteresowanie preparatami naturalnymi rośnie. Narastająca lekooporność drobnoustrojów oraz niepowodzenia w leczeniu chorób autoimmunologicznych i nowotworowych sprawiają, że coraz chętniej sięgamy po leki zawierające składniki roślinne. Kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę.

2022-03-02 ARTYKUŁ

Kolagen jest znany ludzkości od tysięcy lat. Początkowo stosowany był jako klej (z gr.: „kolla”, czyli „klej”). Przez naukowców traktowany był jako tkanka podporowa pozbawiona aktywności biologicznej. Ostatnie kilkadziesiąt lat przyniosły zwrot. Wyodrębniono 29 kolagenów i ponad 1000 mutacji. Ustalono, że nieprawidłowości w strukturze kolagenu mogą być przyczyną bardzo wielu chorób. Produkcja kolagenu u człowieka zaczyna się zmniejszać po 25. r.ż., a całkowicie ustaje po 60. r.ż. Wynikła potrzeba coraz większej suplementacji tego białka w różnych postaciach i z różnych przyczyn opisanych w artykule. 

2022-01-25 ARTYKUŁ

Do tej pory zidentyfikowano wiele czynników mających negatywny wpływ na przebieg COVID-19 oraz zwiększających śmiertelność w tej grupie pacjentów. Istnieją sposoby zmniejszające ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji, z których najskuteczniejszym jest przyjęcie szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Są także związki, które wykazują potencjalne właściwości przeciwwirusowe – opisuje się ponad 450 różnych naturalnych substancji i ziół.

2022-01-24 ARTYKUŁ

Wyciągi z dziurawca zwyczajnego są stosowane w leczeniu wielu schorzeń,  w tym w zaburzeniach depresyjnych. Badania potwierdzają terapeutyczne korzyści stosowania dziurawca w leczeniu łagodnej oraz umiarkowanej postaci depresji. Badania pokazują, że dziurawiec może być tak samo skuteczny jak syntetyczne leki przeciwdepresyjne, przy czym wykazuje mniej  działań niepożądanych.

2022-01-21 ARTYKUŁ

Zapalenie błony śluzowej nosa jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza, a alergiczny nieżyt nosa (AR) dotyka 10–30% populacji. Patomechanizm AR obejmuje nadmiernie nasiloną reakcję zapalną na alergen, np. pyłek rośliny, która skutkuje naciekaniem błony śluzowej m.in. nosa przez eozynofile, bazofile, a komórki te przyczyniają się do jeszcze bardziej nasilonej reakcji alergicznej. Dlatego działanie przeciwzapalne i immunomodulujące jest głównym elementem zapobiegania i leczenia AR.

2022-01-19 ARTYKUŁ
Od stycznia 2020 r. w światowych laboratoriach na etapie przedklinicznym przeprowadzono badania ponad 200 kandydatów na szczepionki anty-Covid-19, z których ok. 70 doszło do etapu badań klinicznych. W Unii Europejskiej dopuszczone zostały szczepionki mRNA kodujące białko kolca S (spike) wirusa: BNT162b2 (Pfizer/ BioNTech), mRNA1237 (Moderna). Dopuszczona jest również szczepionka ChAdOx1 (Oxford-AstraZeneca) oraz jednodawkowa szczepionka Ad26 Janssen (Johnson & Johnson), w których wektorem jest adenowirus.
2022-01-19 ARTYKUŁ

Astaksantyna, 3,3’-dihydroksy-β-karoten-4,4’-dion, o sumarycznym wzorze C40H52O4, jest czerwonym barwnikiem z grupy karotenoidów. Wyizolowano ją z homarów w 1938 r. Obecnie syntetycznej astaksantyny używa się jako barwnika, głównie w paszach dla ryb celem zabarwienia mięsa łososi i pstrągów hodowanych w akwakulturach. Silne właściwości antyoksydacyjne sugerują zastosowanie jej w prewencji i wspomaganiu leczenia chorób o etiologii wolnorodnikowej, takich jak choroby neurodegeneracyjne, miażdżyca, choroby oczu, nowotwory.

Copyright © Medyk sp. z o.o