Artykuł zawiera omówienie postępów w zakresie farmakoterapii chorób alergicznych. Przedstawiono główne mechanizmy reakcji alergicznej oraz mechanizmy działania leków przeciwalergicznych. Uwzględniono nowe leki dopuszczone do lecznictwa.
Artykuł omawia podstawowe kwestie związane z organizowaniem oraz udziałem w konkursach dla lekarzy i farmaceutów w kontekście zakazu kierowania do osób uprawnionych do wystawiania recept oraz osób prowadzących obrót produktami leczniczymi reklamy produktu leczniczego polegającej na wręczaniu, oferowaniu i obiecywaniu korzyści materialnych.
Kaszel traktowany jest zazwyczaj jako objaw zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, ale jest on także głównym mechanizmem obronnym i oczyszczającym organizm. Kaszel towarzyszy również licznym chorobom. Istnieje wiele przyczyn kaszl;, główna przyczyna to infekcje dróg oddechowych (przeziębienie, grypa, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok). Leki stosowane w leczeniu chorób układu oddechowego dzielimy na dwie podstawowe grupy: wykrztuśne i przeciwkaszlowe.
Farmakoterapia u kobiet ciężarnych jest niemałym wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Wymaga bowiem wypracowania kompromisu pomiędzy efektywnością terapeutyczną i bezpieczeństwem zastosowania danego produktu leczniczego dla rozwijającego się płodu. Ogromnym utrudnieniem oceny korzyści w stosunku do ryzyka jest częsty brak badań klinicznych oraz wyczerpującej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania wielu substancji czynnych u kobiet ciężarnych. Różnice w klasyfikacji leków do danej kategorii bezpieczeństwa w zależności od wziętego pod uwagę systemu (FDA, ADEC, FASS) oraz częsty brak zgodności danych z najnowszymi doniesieniami może nastręczać wiele problemów w prawidłowej ocenie ryzyka zastosowania danej terapii u kobiety ciężarnej i przyczynia się do znaczącego obniżenia przydatności tych systemów. Należy zwrócić szczególną uwagę na korzyści i zagrożenia wynikające ze stosowania u kobiet ciężarnych leków OTC, preparatów ziołowych, antybiotyków oraz substancji czynnych używanych w leczeniu chorób przewlekłych, które same w sobie mogą być niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.
Artykuł zawiera krótką charakterystykę problemów związanych z prawidłową i skuteczną higieną jamy ustnej. Przedstawione zostały najważniejsze choroby zębów i dziąseł, metody ich leczenia oraz zapobiegania z wyszczególnieniem substancji aktywnie czynnych zawartych w preparatach stomatologicznych.
Szacuje się, że niedożywienie w przebiegu POChP dotyczy 10-15% pacjentów z łagodną lub umiarkowaną postacią choroby i 50% pacjentów z zaawansowanym stadium choroby. Dostępne badania wskazują, że utrata masy ciała i masy mięśniowej ma związek z gorszym rokowaniem, dlatego też wczesne rozpoznanie niedożywienia u pacjentów wydaje się być kluczowym działaniem w leczeniu żywieniowym POChP.
W artykule omówiono i dokonano porównania najczęściej stosowanych metod oceny stanu odżywienia oraz przedstawiono informacje na temat wpływu diety na ryzyko wystąpienia w przyszłości POChP. Stan odżywienia osób chorych na POChP jest trudny do oceny. Dotychczas nie opublikowano standardów takiego postępowania. Rzetelna i dokładna ocena stanu odżywienia jest niezbędna do planowania dalszej opieki medycznej i może przyczynić się do poprawy stanu odżywienia i wpłynąć pozytywnie na przebieg choroby.
Zakażenia grzybicze skóry i jej przydatków oraz błon śluzowych stanowią istotną grupę chorób infekcyjnych u ludzi. Średnia częstość występowania grzybicy paznokci jest oceniana na ok. 2-13% populacji ogólnej i z roku na rok jest coraz większa. Wśród schorzeń predysponujących do wystąpienia grzybicy paznokci wymienia się: cukrzycę, choroby naczyń obwodowych, neuropatię i zaburzenia układu immunologicznego.
Wzrastający poziom infekcji szpitalnych, powodowanych w dużej mierze przez drobnoustroje antybiotykooporne jest problemem światowym. Lekooporne bakterie, których powszechną obecność stwierdza się w środowisku wodnym, ściekach, osadach, glebie, generowane są przez nadużywanie antybiotykoterapii. W horyzontalnym transferze oporności różne gatunki bakterii uzyskują materiał genetyczny. Wobec zmniejszających się opcji terapeutycznych nowe strategie walki z bakteriami obejmują: wytwarzanie nowych, bardziej skutecznych szczepionek, monoklonalne przeciwciała terapeutyczne, lityczne enzymy fagów, profilaktykę probiotykową.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o