twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Luteina w suplementach diety

Luteina należy do karotenoidów szeroko stosowanych w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Ponieważ totalna synteza chemiczna (3R,3'R,6'R)-luteiny i jej stereoizomerów jest długa, komercyjnie dostępna luteina jest ekstrahowana z kwiatów aksamitki. W ekstrakcie jest mieszanina mono- i diestrów luteiny. Suplementy diety najczęściej zawierają od 250 μg do 20 mg luteiny. Chociaż bardzo wysokie dawki nie były toksyczne, jednak jest za mało danych, aby je bezpiecznie polecać przy długoterminowym stosowaniu. Suplementacja luteiny powoduje wzrost jej stężenia w surowicy krwi i plamce żółtej oka. Coraz więcej dowodów potwierdza rolę luteiny i zeaksantyny w prewencji zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), a spożycie produktów z luteiną może poprawiać zdrowie narządu wzroku.

reklama

Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru

Kolagen jest najbardziej powszechnym białkiem w ludzkim organizmie, znajdującym się w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej. Pełni ważną rolę w poprawie kondycji skóry, a ponadto zwiększa jej elastyczność i nawilżenie. Z wiekiem organizm wytwarza mniej kolagenu, co prowadzi do wysuszenia skóry i powstawania zmarszczek. Preparaty zawierające kolagen mogą być pomocne w spowalnianiu procesów starzenia się skóry. Kolagen pomaga zachować integralność chrząstki. W miarę zmniejszania się ilości kolagenu w organizmie wzrasta ryzyko rozwoju zwyrodnieniowych chorób stawów. Wykazano, że przyjmowanie preparatów zawierających kolagen zmniejsza stan zapalny i stymuluje syntezę tego białka w organizmie. Może to pomóc w łagodzeniu bólu u osób ze zwyrodnieniami kości i stawów.

Pelargonia przylądkowa (afrykańska) (Pelargonium sidoides), chrzan pospolity (Armoracia rusticana) oraz nasturcja większa (Tropaeolum majus)

skład chemiczny, aktywność biologiczna oraz znaczenie w fitoterapii

Przedstawione w pracy gatunki roślin: pelargonia przylądkowa (afrykańska) (Pelargonium sidoides), chrzan pospolity (Armoracia rusticana) oraz nasturcja większa (Tropaeolum majus), to gatunki o cennym działaniu leczniczym, znane w tradycyjnej medycynie w różnych rejonach świata. Surowcami farmaceutycznymi pozyskiwanymi z T. majus są: ziele, kwiat oraz liście, a z P. sidoides i A. rusticana – korzeń. Za aktywność biologiczną P. sidoides odpowiadają specyficzne kumaryny, a za aktywność T. majus i A. rusticana – glukozynolaty.
Gatunki te współcześnie wykorzystywane są najczęściej w leczeniu infekcji dróg oddechowych, często w preparatach złożonych. Najnowsze badania naukowe dowodzą także innych, istotnych działań biologicznych wymienionych surowców, m.in. działania przeciwzapalnego, antyoksydacyjnego, immunomodulującego, przeciwnowotworowego, przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybiczego i przeciwwirusowego, co wpływa na coraz szersze wykorzystanie ww. surowców w nowoczesnej fitoterapii.

Leczenie przeziębienia i grypy u dzieci

Zakażenie górnych dróg oddechowych – przeziębienie i grypa są najczęstszymi chorobami u dzieci. Przeziębienie może wywoływać ponad 200 różnych wirusów. Grypa jest infekcją układu oddechowego wywołaną wirusem grypy typu A, B lub C. Grypa uderza szybciej niż przeziębienie i powoduje gwałtowne nasilenie objawów ogólnych i miejscowych. Pierwszymi objawami przeziębienia są: uczucie drapania w gardle, katar lub zatkany nos i kichanie. Dzieci z przeziębieniem mogą czuć się zmęczone i mieć ból gardła, kaszel, ból głowy, łagodną gorączkę, bóle mięśni oraz stracić apetyt. Grypa powoduje wysoką gorączkę, bóle mięśni i dreszcze oraz kaszel. Leki zwalczające objawy grypy i przeziębienia (bez powikłań) dostępne są bez recepty.

Wzorce żywieniowe, suplementacja i składniki odżywcze w płodności kobiet

W wyniku wielu zmian społecznych w ostatnich latach odnotowany został znaczny spadek płodności, osiągając najniższy dotychczasowy poziom. Określenie czynników wpływających na płodność człowieka, które można modyfikować, takie jak dieta, ma zatem istotne znaczenie kliniczne dla samego pacjenta i dla zdrowia publicznego. Właściwy poziom poszczególnych mikroelementów, takich jak żelazo, cynk i selen, są ważne dla jakości oocytów, dojrzewania, zapłodnienia i implantacji. U kobiet, u których zdiagnozowano niepłodność, zaobserwowano niższy niż zalecany poziom niektórych witamin (kwasu foliowego, witaminy B12 i witaminy D). Spożycie większego odsetka wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i białek pochodzenia roślinnego zwiększa płodność. Odpowiednie stężenie witaminy C i E warunkuje prawidłowy przebieg ciąży. Należy ograniczyć spożycie kofeiny i alkoholu w okresie perikoncepcyjnym. Suplementacja ma niewielki, ale korzystny wpływ na płodność u zdrowych i niepłodnych kobiet, włączając w to krótsze staranie się o dziecko oraz większą szansę na zajście w ciążę. 

Farmakoterapia choroby hemoroidalnej

Połączenia tętniczo-żylne w obrębie odbytu mają strukturę ciał jamistych. Między układem tętniczym a żylnym odbytu znajdują się liczne połączenia naczyniowe. Hemoroidy umiejscowione są powyżej linii grzebieniastej odbytu, w obszarze pozbawionym receptorów przewodzących ból. Wynika z tego pierwszy wniosek odnoszący się do obrazu klinicznego choroby hemoroidalnej – ból nie jest objawem charakterystycznym dla tego schorzenia, o czym poniżej. Hemoroidy spełniają u człowieka m.in. rolę gazoszczelną, ponieważ odpowiadają za ok. 15% ciśnienia spoczynkowego w kanale odbytu.

Choroba przeziębieniowa u dorosłych

Przeziębienie to infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych (nosa i gardła). Zwykle jest wywoływana przez różne rodzaje wirusów, najczęściej przez rinowirusy. Wirusy rozprzestrzeniają się drogą kropelkową (gdy chory kaszle, kicha lub mówi), a także przez kontakt z osobą przeziębioną lub zakażonymi przedmiotami (naczynia, ręczniki lub telefony). Większość ludzi wraca do zdrowia po przeziębieniu w ciągu tygodnia lub 10 dni. Objawy przeziębienia zwykle pojawiają się od 1 do 3 dni po ekspozycji na wirus wywołujący przeziębienie. Objawy, które mogą różnić się w zależności od osoby, obejmują: katar lub zatkany nos, ból gardła, kaszel, łagodny ból głowy, gorączkę i ogólne złe samopoczucie. Leczenie ma na celu złagodzenie objawów. Leki na przeziębienie i kaszel dostępne bez recepty (OTC) mogą pomóc złagodzić objawy u dorosłych i dzieci. Aby złagodzić uciążliwe objawy przeziębienia, stosuje się leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, krople i aerozole na katar oraz preparaty przeciwkaszlowe lub wykrztuśne.

Postępowanie w nieżycie nosa i zatok przynosowych

Nieżyt, czyli stan zapalny błony śluzowej nosa (zazwyczaj obejmujący także w różnym stopniu błonę śluzową zatok przynosowych) może mieć charakter ostry (infekcyjny lub alergiczny) albo przewlekły (idiopatyczny, polekowy). Podstawą postępowania w każdym przypadku jest higiena nosa polegająca na jego płukaniu roztworami wody morskiej w celu usunięcia powstającej patologicznej wydzieliny. Terapia może być uzupełniona o leki redukujące powstawanie wysięku, przeciwzapalne i antyalergiczne.

Farmakoterapia preparatami magnezu w praktyce lekarskiej i farmaceutycznej

Składniki pobierane z pożywienia, w tym makroelementy, działają w skoordynowany sposób, aby organizm mógł wykonywać złożone funkcje dzięki pracy poszczególnych komórek i tkanek. Jednym z kluczowych dla ustroju pierwiastków jest magnez – obok potasu główny kation wewnątrzkomórkowy i czwarty pod względem ilości występowania w organizmie człowieka. Służy on jako kofaktor dla ponad 300 enzymów biorących udział w reakcjach przemian węglowodanów, białek i lipidów. Dobowe zapotrzebowanie na magnez jest zależne od wieku, płci, a także od tego, w jakim stanie klinicznym jest dany organizm. Na rynku farmaceutycznym występuje wiele leków i suplementów diety dostarczających omawiany pierwiastek, w tym sole magnezu nieorganiczne i organiczne. W leczeniu niedoboru magnezu zalecane jest stosowanie soli związanych organicznie, takich jak asparaginian, wodoroasparaginian, cytrynian i glukonian magnezu, ze względu na ich wysoką dostępność biologiczną.

DHEA – rola w organizmie kobiety

Dehydroepiandrosteron to prohormon wytwarzany przez nadnercza. DHEA jest hormonem prekursorowym, przekształcanym przez organizm w estrogeny i androgeny. Spowalnia proces starzenia, zwiększa libido, wspomaga utrzymanie masy ciała w okresie przekwitania i wzmacnia układ odpornościowy. Podczas menopauzy występuje spadek poziomu estrogenów. Te zmiany hormonalne mogą powodować u kobiet objawy około- lub pomenopauzalne (zmniejszenie gęstości kości, spadek nastroju, obniżenie libido). Suplementacja DHEA może zwiększyć poziom estrogenu i testosteronu u kobiet w okresie około- i pomenopauzalnym, co redukuje objawy menopauzy oraz poprawia samopoczucie i funkcje seksualne. Ponadto preparaty z DHEA są stosowane do obniżania poziomu tkanki tłuszczowej.
reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Ta strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Dowiedz się więcej w Polityce prywatności. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. - polityka prywatności. OK