twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

reklama

Szczepionki przeciw grypie są już w aptekach

Nowe szczepionki przeciw grypie trafiły już do zakładów opieki zdrowotnej i aptek. W tym roku po raz pierwszy osoby powyżej 65. r.ż. mogą skorzystać z 50% refundacji kosztu szczepionki. Jak przypominają eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, coroczne szczepienia ograniczają transmisję wirusa. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, od września 2017 r. w naszym kraju odnotowano 47 zgonów z powodu grypy oraz zarejestrowano ponad 5 mln przypadków zakażeń. Dla porównania w sezonie 2013/2014 było ich ok. 2 mln, czyli o ponad połowę mniej.

Konferencja "Opieka Farmaceutyczna od Zaraz"

Coraz częściej w środowisku farmaceutów słychać rozmowy na temat świadczenia opieki farmaceutycznej. Pomimo tego, że dziś polskie prawo nie definiuje żadnych usług opieki farmaceutycznej, farmaceuci stale szkolą się i wychodzą z inicjatywą, by w sposób bardziej kompleksowy sprawować opiekę nad pacjentem. Konferencja "Opieka Farmaceutyczna od Zaraz" to jedyne wydarzenie w Polsce całkowicie poświęcone praktycznym aspektom pracy za pierwszym stołem. Jej twórcy postawili sobie za cel przygotowanie programu pełnego przykładów przeglądów lekowych oraz case studies i zapewniają, że wiedzę tę można wykorzystać już następnego dnia w aptece. Miesięcznik "Lek w Polsce" jest patronem medialnym tej konferencji. 

 

Nowa lista leków refundowanych obwiązująca od 1 września 2018 r.

Minister Zdrowia podpisał obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 września 2018 r. W porównaniu do poprzedniego obwieszczenia refundacyjnego do listy leków refundowanych zostało dodanych 30 produktów leczniczych. Dla 97 produktów leczniczych wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu (od 0,01 zł do 1483,92 zł). Dla żadnego produktu leczniczego nie podwyższono urzędowej ceny zbytu. Dla 736 produktów leczniczych spadną ceny detaliczne brutto (od 345,72 zł do 0,01 zł). Dla 61 produktów leczniczych wzrosną ceny detaliczne brutto (od 0,03 zł do  5,42 zł).

Informacja o podmiotach, które zostały wezwane do złożenia wniosku o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji wydała opinię o zasadności finansowania ze środków publicznych leku w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych, a Minister Zdrowia wezwał podmiot do złożenia wniosku o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu leku.

Uwaga na leki – sprawdź zanim weźmiesz!

Akcja edukacyjna Naczelnej Izby Aptekarskiej i Narodowego Instytutu Leków

Dwie organizacje – Naczelna Izba Aptekarska i Narodowy Instytut Leków, mając na uwadze przede wszystkim troskę o bezpieczeństwo polskiego pacjenta, zorganizowały kampanię informacyjną o nazwie „Uwaga na leki”. Pierwsza jej odsłona to temat właściwego przechowywania leków. Temat gorący, tak samo jak tegoroczne upalne lato, które mogło mieć negatywny wpływ na niejedną tabletkę, kapsułkę, maść czy syrop. Wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, co może im grozić, gdy zastosują leki przechowywane zbyt długo w niewłaściwych warunkach. Wysoka temperatura, ekspozycja na słońce lub nadmierna wilgotność mogą zmienić właściwości fizyko-chemiczne leków i mieć wpływ na aktywność substancji czynnej, a także powodować jej przemianę w substancję niebezpieczną dla organizmu.

Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 września 2018 r.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło projekt obwieszczenia  w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 września 2018 r. Podwyżki cen dotyczą 676 leków, a obniżki cen 354  leków. Na liście ma pojawić się tańszy o ponad 130 zł preparat stosowany u chorych z migotaniem przedsionków. Uwagi do nowego wykazu zgłosili pacjenci onkologiczni, ponieważ na liście nie ma ani jednej nowej terapii dla chorych na nowotwory. Uwagi do projektu można było zgłaszać do 23 sierpnia tego roku. 

Pytanie z pozoru proste

Felieton red. naczelnego miesięcznika "Lek w Polsce"

Felieton wakacyjny przybierze inną postać, różniącą się od mojej pisaniny, do której Państwo przywykliście. Otóż postanowiłem wybrać kilka odpowiedzi na bardzo liczne pytania przychodzące do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, które stanowią ułamek wyboru korespondencji, jaką prowadzimy z Państwem, najczęściej dzięki mediom. Wybór obejmuje ostatnich kilka miesięcy. Pytania oczywiście nie są podpisane, a dane mogące ujawnić Autora – zatarte. Zaczynamy:

Suplementacja witamin i mikroelementów dla osób po 50. r.ż.

Zdrowe nawyki żywieniowe wiążą się z poprawą zdrowia i jakości życia osób starszych. Chociaż urozmaicona dieta
zawierająca pokarmy o dużej zawartości składników odżywczych może zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy, codzienne przyjmowanie suplementów opracowanych specjalnie dla osób po 50. r.ż. jest niezbędne, aby uzupełnić wszelkie niedobory składników odżywczych. Częste niedobory składników mineralnych i witamin zgłaszane u osób starszych obejmują: witaminy A, C, E, witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo, cynk czy miedź.

Dietetyka w nefrologii

Artykuł stanowi zbiór streszczeń wykładów poświęconych problematyce dietetyki w chorobach nerek, które zostały wygłoszone podczas konferencji I Warszawski Dzień Dietetyki Klinicznej „Dietetyka w transplantologii i nefrologii”. Konferencja odbyła się 19 kwietnia 2018 r. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jej organizatorem był Zakład Dietetyki Klinicznej Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Kapsaicyna – palący temat w farmacji

Papryka, zwana inaczej pieprzowcem rocznym (Capsicum annuum), to warzywo cenione przez konsumentów ze względu na właściwości biologiczne i specyficzny, ostry smak. Jest ważnym źródłem witaminy C, E i prowitaminy A, ponadto zawiera witaminy z grupy B, szczególnie B1 i B2 oraz PP, białko, kwasy organiczne i znaczną ilość cukrów. Pieprzowiec roczny jest jedną z popularniejszych roślin dostarczających surowca w postaci owocu. Jego główną substancją czynną jest alkaloid kapsaicyna (trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid), pochodna wanililoaminy o charakterze amidu. Największe ilości kapsaicyny znajdują się w pikantnych owocach papryki odmiany chili. Związek ten obecnie jest również otrzymywany syntetycznie. W ostatnich latach obserwuje się coraz większe zainteresowanie kapsaicyną, szczególnie ze względu na jej działanie farmakologiczne. Stosowana zewnętrznie wykazuje działanie drażniące skórę, wywołując pieczenie. Jest to wynikiem oddziaływania tego związku na receptory bólowe i termiczne. Stosowana per os w małych ilościach pobudza wydzielanie soków trawiennych i śluzu. Ponadto substancjata wchodzi w skład obezwładniającej broni chemicznej – jest to tzw. gaz pieprzowy. Głównym celem niniejszej publikacji jest zaprezentowanie różnorodnych właściwości kapsaicyny.
Producenci informują
więcej »
Lek w Polsce
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK