twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Ogólnopolska Akcja Badań Densytometrycznych

Osteoporoza jest jedną z głównych chorób cywilizacyjnych i niesie ze sobą bardzo wysokie ryzyko niepełnosprawności, a dla osób starszych nawet zagrożenie życia. NFZ szacuje, że w Polsce na osteoporozę choruje 2,1 mln osób, lecz 74% pozostaje niezdiagnozowanych (1,56 mln osób). Podstawową diagnostyką osteoporozy jest pomiar gęstości kości, tymczasem liczba wykonywanych badań densytometrycznych w 2020 r. zmniejszyła się w Polsce aż o 36%.

Zastosowanie ziół i suplementów diety w terapii wspomagającej rozwój dzieci z autyzmem (ASD)

Autyzm to spektrum zaburzeń neurorozwojowych. Przejawy autyzmu obejmują problemy behawioralne (nadpobudliwość, samookaleczenia, agresja), zaburzenia snu i odżywiania. Etiologia autyzmu jest słabo poznana. Stres oksydacyjny może uczestniczyć w biochemicznych mechanizmach rozwoju tych zaburzeń. Dowody wskazują na korzystne działanie kuracji roślinnymi przeciwutleniaczami, owocami jagodowymi bogatymi w polifenole, witaminami, koenzymem Q10, probiotykami i prebiotykami oraz kwasami tłuszczowymi omega-3. Aromaterapia i hortiterapia mogą również poprawić zdrowie pacjentów.

List otwarty w sprawie wejścia w życie Ustawy o Zawodzie Farmaceuty

Ustawa o Zawodzie Farmaceuty weszła w życie 16 kwietnia. To bardzo ważny akt prawny oczekiwany przez całe środowisko aptekarskie. Regulacja ta otwiera możliwość wprowadzenia w polskich aptekach opieki farmaceutycznej i usług prozdrowotnych, które od lat są standardem w krajach Europy Zachodniej i innych rozwiniętych krajach świata.  Jednak w przekonaniu czołowych organizacji reprezentujących pracodawców i przedsiębiorców aptecznych regulacja zawiera także elementy co najmniej kontrowersyjne. W związku z powyższym organizacje pracodawców oraz przedsiębiorców aptecznych złożyły na ręce Pani Ewy Krajewskiej, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Pana Macieja Miłkowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia list przewodni oceniający rynkowe i pacjenckie konsekwencje wprowadzenia UoZF.

 

Usługi prozdrowotne w aptekach

Wsparcie dla systemu opieki zdrowotnej

Codziennie w skali kraju odbywa się ok. 2 mln wizyt pacjentów w aptekach. Apteka jest często placówką „pierwszego wyboru” dla pacjentów: dostępną bez kolejek, blisko miejsca zamieszkania. Rozszerzenie katalogu usług możliwych do świadczenia w aptece sprawiłoby, że każda z tych wizyt niosłaby większą wartość dla pacjentów. To wnioski płynące z raportu Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET opracowanego na podstawie danych PEX PharmaSequence. Opisano w nim przykłady dziewięciu takich usług. Są to: programy profilaktyczne, wykonywanie badań kontrolnych, szczepienia, doradztwo w zapobieganiu uzależnieniom, doradztwo żywieniowe, dowóz leków do domu, działalność edukacyjna, spersonalizowany system dozowania leków czy nauka obsługi i wynajem sprzętu medycznego.

Rola błonnika pokarmowego w organizmie

Błonnika spożywamy zbyt mało; obecnie w Polsce średnie spożycie wynosi zaledwie ok. 11-12 g/dobę (USA – 6-7 g!) przy zalecanym 30 do 40 g Trwający od roku COVID-19 przyniósł pogorszenie tej sytuacji. Kluczową rolę odgrywa błonnik pokarmowy („włókno pokarmowe”), który jest powszechnie występującym składnikiem żywności – do lat siedemdziesiątych XX w. był traktowany jako składnik balastowy; wtedy też rozpoczęto prowadzenie poważnych badań naukowych nad tym niedocenianym składnikiem naszej diety. Artykuł przedstawia rolę fizjologiczną błonnika pokarmowego w profilaktyce i leczeniu, postulując prawidłową suplementację tego składnika.

reklama

Diagnostyka ran. Jak pomóc pacjentowi?

Leczenie ran: po urazach, pooperacyjnych, nowotworowych czy wynikających z chorób współistniejących jest coraz większym wyzwaniem współczesnej medycyny i niesie za sobą duże obciążenie dla samego pacjenta, jego rodziny, jak i systemu ochrony zdrowia. Zadanie kilku podstawowych pytań pacjentowi w aptece i udzielone odpowiedzi mogą dużo powiedzieć o samej ranie oraz czynnikach, które mają wpływ na proces leczenia. 

III Warszawski Dzień Dietetyki Klinicznej. Nowotwór – i co dalej?

Artykuł stanowi zbiór streszczeń wykładów poświęconych problematyce żywienia pacjentów onkologicznych, które zostały wygłoszone podczas konferencji III Warszawski Dzień Dietetyki Klinicznej „Nowotwór – i co dalej?”. Konferencja odbyła się 5 listopada 2020 roku on-line. Jej organizatorem był Zakład Dietetyki Klinicznej Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Raport "Opieka farmaceutyczna. Kompleksowa analiza procesu wdrożenia”

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło raport "Opieka farmaceutyczna. Kompleksowa analiza procesu wdrożenia”, stanowiący efekt prac Zespołu ds. opieki farmaceutycznej złożony z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz przedstawicieli środowiska akademickiego. W trakcie swoich prac Zespół przeanalizował zarówno informacje na temat usług opieki farmaceutycznej realizowane na całym świecie, jak i dane na temat pilotaży oraz badań prowadzonych w tym zakresie w Polsce.

reklama

Ministerstwo Zdrowia zadba o klarowne zasady wyboru WIF

Przedsiębiorcy apteczni w pełni popierają planowane przez Ministerstwo Zdrowia zmiany dotyczącej składu i modelu funkcjonowania komisji opiniujących kandydatów na wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych. Dotychczasowy sposób wyboru rodził bowiem obawy co do bezstronności ewentualnych działań nadzorczych wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, w którego wyborze brali dotychczas udział przedstawiciele samorządu aptekarskiego.

Doradzam odpowiedzialnie

Ogólnopolska kampania edukacyjna dla farmaceutów

Ogólnopolska kampania edukacyjna Doradzam odpowiedzialnie powstała, by dostarczyć farmaceutom wiedzy i narzędzi do odpowiedzialnego pełnienia swojej roli, pomagając pacjentom. Wchodząca w życie 16 kwietnia 2021 r. Ustawa o zawodzie farmaceuty wprowadza wiele zmian w sposobie funkcjonowania rynku aptecznego. To, co się zmienia, to przede wszystkim rosnąca odpowiedzialnością farmaceuty podczas pracy za pierwszym stołem. Od momentu wejścia w życie Ustawy o zawodzie farmaceuty to kierownik apteki będzie decydował o asortymencie, a każdy farmaceuta będzie niezależny w rekomendowaniu wybranych produktów pacjentom. Co więcej, właściciel apteki nie będzie mógł narzucić polecania konkretnych preparatów, gdyż ostateczna decyzja, co zarekomendować, będzie po stronie farmaceuty. Taki stan rzeczy sprawia, że farmaceuci będą potrzebowali rzetelnych i aktualnych źródeł wiedzy.

reklama
Lek w Polsce wersja tradycyjna

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Przetwarzamy dane osobowe, takie jak adres IP, unikalny identyfikator, dane przeglądania. Wykorzystujemy te dane jedynie w uzasadnionym interesie biznesowym. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w ustawieniach zaawansowanych Twojej przeglądarki internetowej. Strona używa pliki cookies, jedynie w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Nasza polityka prywatności. OK