twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Koenzym Q10 (CoQ10) - biologiczna rola i znaczenie suplementacji

Koenzym Q10 (CoQ10) należy do endogennych kofaktorów uczestniczących w produkcji związków wysokoenergetycznych w mitochondriach. Działa również antyoksydacyjnie i stabilizująco na błony biologiczne. Utrzymanie dostatecznie wysokiego poziomu tego związku w komórkach jest warunkiem sprawnego przebiegu procesów bioenergetycznych i funkcjonowania naturalnych mechanizmów obrony antyoksydacyjnej. Odpowiednia suplementacja może wyrównywać deficyty CoQ10 w ustroju, przynosząc korzyści zdrowotne w niektórych grupach pacjentów.

Bezpieczeństwo i skuteczność terapii egzogenną melatoniną u osób starszych

Poziom endogennej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, co zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu snu i czuwania u osób starszych. Podstawą postępowania jest stałe podawanie egzogennej melatoniny w wysokich dawkach, w połączeniu z działaniami niefarmakologicznymi (fototerapia, edukacja w zakresie higieny snu i terapia poznawczo-behawioralna). Farmakoterapia melatoniną uchodzi za bezpieczną, która nie prowadzi do uzależnienia.
reklama

Bocznia piłkowana - właściwości, działanie biologiczne i zastosowanie

Bocznia piłkowana (palma sabałowa) jest najczęściej stosowana we wczesnej i umiarkowanej postaci łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Aktywne biologicznie związki zawarte w owocach tej rośliny hamują działanie 5α-reduktazy steroidowej, co blokuje przekształcenie testosteronu w dihydrotestosteron. Bocznia piłkowana wykazuje efekt antyandrogenowy (zmniejsza poziom DHT) i przeciwnowotworowy (hamuje cykl komórkowy). Fitosterole zaburzają kaskadę kwasu arachidonowego (hamowanie szlaku lipooksygenazy i cyklooksygenazy), związaną z procesem zapalnym.

Nowa lista refundacyjna

Już jest opubilkowana na stronie Ministerstwa Zdrowia nowa lista leków refundowanych, która bedzie obowiązywała od 1 maja br. Na liście znalazły  się nowe leki w terapii nowotworowej płuca, nerki oraz chłoniaka Hodgkina. Dopisano też sporo nowych leków dla seniorów - program +75 w terapii astmy, POCHP, chorobach oczy i tarczycy.

Pełna lista dostępna na stronie: Ministerstwa Zdrowia 

Krystaliczny siarczan glukozaminy

Nowe dane

Najnowsze dane dotyczące stosowania krystalicznego siarczanu glukozaminy w terapii choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych (ChZS) potwierdzają: zasadność stosowania tego dostępnego na receptę leku jako jedynej skutecznej formuły wśród glukozamin oraz korzyści jego stosowania w aspekcie efektywności kosztowej opartej na skuteczności klinicznej. Nowe dane przedstawiono na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Klinicznych i Ekonomicznych Aspektów Osteoporozy i Choroby Zwyrodnieniowej Stawów (ESCEO) w Krakowie (20.04.2018).

Europejski Tydzień Szczepień

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ostatnim tygodniu kwietnia obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Szczepienia: indywidulane prawo i wspólna odpowiedzialność – to idea przewodnia tegorocznego Tygodnia. WHO zwraca uwagę, że korzyści związane ze szczepieniem mają wymiar nie tylko indywidualny, ale również społeczny, ponieważ dzięki wytworzeniu odporności zbiorowiskowej pozwalają chronić przed groźnymi chorobami najsłabszych, w tym dzieci i seniorów, którzy z przyczyn zdrowotnych lub wieku nie mogą się zaszczepić. Mniejsza zapadalność na choroby zakaźne, a co za tym idzie mniej wizyt lekarskich, hospitalizacji, ciężkich powikłań oznacza, że szczepienia wiążą się z korzyściami finansowymi dla jednostki i państwa.

Nowa lista leków refundowanych

Ukazał się projekt obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która zacznie obowiązywać od 1 maja 2018 r. Uwagi do projektu można zgłaszać do 24 kwietnia.

Wyniki badania klinicznego III fazy z użyciem kariprazyny w leczeniu depresji dwubiegunowej

Allergan oraz Gedeon Richter poinformowały o pozytywnych wynikach badania klinicznego III fazy RGH-MD-53 z użyciem kariprazyny w leczeniu dorosłych chorych z dużymi epizodami depresyjnymi w przebiegu chorób dwubiegunowych typu I (depresji dwubiegunowej typu I). W grudniu 2017 r. obie firmy ogłosiły uzyskanie pozytywnych wyników drugiego badania rejestracyjnego (RGH-MD-54) z kariprazyną w leczeniu chorych na depresję dwubiegunową typu I, w którym kariprazyna w dawkach 1,5 mg i 3 mg okazała się statystycznie istotnie skuteczniejsza niż placebo.

Leki nowej generacji skutecznie hamują rozwój raka nerki

O dostęp do innowacyjnych terapii raka nerki apelują eksperci, organizacje i pacjenci. W Polsce nowotwór ten rozpoznaje się u ok. 4,5 tys. osób rocznie. Ponad połowa z nich umiera przedwcześnie. Sytuacja chorych mogłaby się znacznie poprawić dzięki możliwościom stosowania innowacyjnych, skutecznych terapii, które znacząco przedłużają życie pacjentów, poprawiając jednocześnie jego jakość.

100-lecie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny jest najstarszą instytucją zdrowia publicznego w kraju, istnieje od 21 listopada 1918 r. Wraz ze zmieniającą się sytuacją zdrowotną i polityczną kraju oraz rozwojem nauk medycznych, przez lata zmieniały się też funkcje Instytutu, zawsze jednak prowadzona była działalność w kilku podstawowych dziedzinach zdrowia publicznego: o charakterze praktycznym, interwencyjnym, jak o charakterze naukowym i szkoleniowym.W tym roku, pod hasłem "100 lat troski o zdrowie Polaków", przebiegną uroczystości obchodów 100-lecia Instytutu.

Producenci informują
więcej »
Lek w Polsce
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Uwaga, ta strona używa COOKIES
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące COOKIES w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. Dowiedz się więcej.
×