twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

reklama

Projekt "ZDROWA WĄTROBA"

Schorzenia wątroby, szczególnie przewlekłe, są istotnym obszarem zdrowia publicznego zarówno ze względów społecznych, jak i konsekwencji ich późnych powikłań i kosztów terapii. Jednocześnie świadomość znaczenia chorób wątroby oraz możliwości zapobiegania im w populacji ogólnej jest znikoma. Dotyczy to zarówno chorób wątroby o etiologii niezakaźnej, jak i zakaźnej. Dlatego też Stowarzyszenie CEESTAHC we współpracy z Fundacją Gwiazda Nadziei oraz Europejską Fundacją Rozwiązywania Problemów Zdrowotnych opracowało Ogólnopolski Prozdrowotny Projekt Edukacyjny pod nazwą „ZDROWA WĄTROBA”.

Pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej

Jeśli szukać kwestii, która rozgrzeje każdą farmaceutyczną dyskusję, to zdecydowanie jest to opieka farmaceutyczna. „O opiece farmaceutycznej zostało napisane i powiedziane już w zasadzie wszystko, dlatego najwyższy czas zacząć ją wdrażać” – twierdzą przedstawiciele grupy opieka.farm, firmy która w 2019 r. rozpoczyna przełomowy projekt „Pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej”. Jego celem będzie zebranie wiarygodnych informacji na temat praktycznych aspektów świadczenia usług opieki farmaceutycznej w obecnych realiach. W związku z tym, że aktualnie żadna usługa opieki farmaceutycznej nie jest refundowana, badanie zorientowane jest na ocenę satysfakcji pacjentów i jej przełożenia na większe zaufanie oraz lojalność wobec apteki.

Projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych

Zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt obwieszczenia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, która będzie obowiązywała od 1 stycznia 2019 r. Ministerstwo czeka obecnie na zgłaszanie ewentualnych uwag do projektu, wyłącznie w wersji elektronicznej, do 17 grudnia 2018 r. 

Bilastyna – charakterystyka i zasady stosowania na tle innych leków przeciwhistaminowych

Histamina jest aminą biogenną, pełniącą w organizmie człowieka liczne funkcje, m.in. mediatora stanu zapalnego i reakcji alergicznej, neuroprzekaźnika oraz stymulatora sekrecji kwasu żołądkowego. W leczeniu schorzeń alergicznych stosowane są substancje blokujące receptor histaminowy H1. Antagoniści receptora H1 II generacji (m. in. cetyryzyna, loratadyna, desloratadyna, lewocetyryzyna, feksofenadyna, rupatadyna czy bilastyna) cechują się wyższą selektywnością wobec receptorów histaminowych oraz mniejszą penetracją do centralnego systemu nerwowego w porównaniu do leków starszych, I generacji. Wiąże się to z lepszą tolerancją i większym bezpieczeństwem ich stosowania w farmakoterapii chorób o podłożu alergicznym. Jednym z blokerów receptora H1 II generacji jest bilastyna – wprowadzona na rynek jako ostatnia, posiadająca bardzo korzystny profil farmakologiczny, zarejestrowana w Polsce do leczenia alergicznego zapalenia nosa i spojówek (sezonowego i całorocznego) oraz pokrzywki. Powoduje redukcję objawów alergicznych ze strony nosa, spojówek i pokrzywki znamienną w porównaniu z placebo oraz co najmniej porównywalną z cetyryzyną, desloratadyną, lewocetyryzyną czy feksofenadyną. Bilastyna cechuje się również bardzo wysokim bezpieczeństwem stosowania.

Matka i dziecko pod opieką farmaceuty

Konferencja Opieka Farmaceutyczna od Zaraz

Po raz trzeci, w dwóch miastach, blisko 600 farmaceutów zgromadziło się by, wspólnie się szkolić na konferencji Opieka Farmaceutyczna od Zaraz, której tematem była "Matka i dziecko pod opieką farmaceuty". 17 listopada odbyła się konferencja w krakowskim Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2 grudnia w warszawskim Centrum Konferencyjnym IBIB PAN. Organizatorzy położyli nacisk na możliwość konfrontacji opinii farmaceutów z przedstawicielami dwóch bardzo ważnych grup zawodowych, które towarzyszą pracy aptekarzy. Wykłady były prowadzone przez farmaceutów, lekarzy i prawnika. Patronem medialnym wydarzenia był "Lek w Polsce".

Farmakologiczne sposoby leczenia kaszlu w praktyce farmaceuty

Pacjenci zgłaszający się do farmaceuty z prośbą o poradę najczęściej nie są w stanie określić, jakiego typu kaszel ich męczy. Rolą farmaceuty jest wtedy przeprowadzenie wywiadu, który pomoże później w rekomendacji odpowiedniego preparatu. W zależności bowiem od tego, czy kaszel jest suchy (inaczej nieproduktywny), czy mokry (czyli produktywny), schemat postępowania będzie zupełnie inny. W obu jednak przypadkach farmaceuta ma do dyspozycji szeroki wybór substancji, które powinien dopasować do objawów.

Dostęp do innowacyjnych leków kluczem do poprawy wyników zdrowotnych polskiego społeczeństwa

Stanowisko INFARMY

INFARMA z ogromną nadzieją obserwuje działania Ministerstwa Zdrowia, zmierzające do udostępniania innowacyjnych – skutecznych i bezpiecznych leków polskim pacjentom. Kolejne miesiące przynoszą możliwości terapeutyczne dla nowych grup chorych, w tym dla chorych z rakiem jelita, nerki, szpiczakiem czy hipercholesterolemią. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce innowacyjne leki stanowią wciąż zaledwie 0,3% wszystkich stosowanych terapii, podczas gdy w Europie jest to ponad pięć razy więcej. Dodatkowo refundacja tych leków dotyczy małych populacji, zakwalifikowanych do leczenia w programach lekowych. Potrzebne są rozwiązania systemowe, w tym również związane z publicznym finansowaniem farmakoterapii, które pozwolą na udostępnianie nowoczesnych, najskuteczniejszych leków wszystkim potrzebującym grupom pacjentów.  

Rekomendacje farmaceuty w leczeniu bólu gardła

Pacjenci z bólem gardła pojawiają się w aptekach najczęściej w okresie upałów, gdy nadmiernie korzysta się z klimatyzacji oraz w sezonie przeziębieniowym. Zapalenie gardła, bo to ono najczęściej jest przyczyną bólu, wywoływane jest głównie przez wirusy. Infekcja może dotyczyć jedynie gardła, ale zazwyczaj pojawiają się także inne symptomy. Ból gardła towarzyszy też chorobom bakteryjnym. Pacjent będzie oczekiwał od farmaceuty porady, jak zwalczyć te nieprzyjemne objawy. Na szczęście w aptece dostępny jest cały wachlarz rozwiązań bez recepty.

Serotonina (5-HT) – właściwości farmakologiczne, metabolizm, leki działające na układ serotoninergiczny i ich interakcje (zespół serotoninowy)

Serotonina (5-HT) jest aminą biogenną, która pełni rolę zarówno neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym, jak i hormonu tkankowego w przewodzie pokarmowym, układzie krwionośnym, tkance tłuszczowej oraz układzie kostnym. Zaburzenia syntezy i wydzielania 5-HT w ośrodkowym układzie nerwowym powodują m.in. wahania nastroju, migrenę, bezsenność, agresję i zwiększoną wrażliwość na ból. Dysfunkcje wytwarzania i uwalniania obwodowej 5-HT mają wpływ na patofizjologię wielu chorób, m.in. zespołu jelita drażliwego, nadciśnienia płucnego i układowego oraz zwiększonego ubytku kostnego. W niniejszym artykule omówiono funkcje biologiczne i metabolizm 5-HT. Przedstawiono również leki działające na układ serotoninergiczny, a także scharakteryzowano zespół serotoninowy (ZS), będący zagrażającym życiu pacjenta powikłaniem związanym z przyjmowaniem leków o działaniu serotoninergicznym.

Arginina – właściwości farmakologiczne, metabolizm oraz zastosowanie w medycynie

Arginina (Arg) jest naturalnym, względnie endogennym, α-aminokwasem wykorzystywanym przez organizm do budowy białek. Arg odgrywa ważną rolę w usuwaniu z organizmu amoniaku, gojeniu się ran, funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz uwalnianiu hormonów. Ponadto jest także prekursorem w syntezie tlenku azotu, co nadaje jej szczególną rolę w utrzymywaniu fizjologicznego ciśnienia krwi. Aminokwas ten ze względu na swoją obecność w wielu szlakach metabolicznych znalazł zastosowanie w leczeniu, m.in. choroby wieńcowej, cukrzycy, niewydolności serca, jaskry, czy hipercholesterolemii. W niniejszym artykule opisano rolę biologiczną Arg, jej metabolizm oraz zastosowanie w leczeniu różnych jednostek chorobowych.
Producenci informują
więcej »
reklama
Lek w Polsce
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku - polityka prywatności. Administratorem danych osobowych jest Medyk Sp. z o.o. 01-015 Warszawa, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 5/54 NIP 5260204920.
Prosimy kliknij w przycisk "OK", jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Medyk Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Medyk Sp. z o.o. (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach poprawy funkcjonalności naszych serwisów. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia swojej przeglądarce internetowej (pliki cookie) lub informując nas o wycofaniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności, w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych. Pełny dostęp do zasobów strony internetowej możliwy jest po zalogowaniu, niektóre treści strony internetowej dostęne są wyłącznie dla osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. W takim przypadku niezbędne jest podanie Swoich danych osobowych.
OK