twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Światowy Miesiąc Świadomości Czerniaka

Od wielu lat maj jest miesiącem, w którym mówi się więcej o konieczności profilaktyki czerniaka. W tym roku po zimie rozpoczął się okres izolacji spowodowany pandemią COVID-19, podczas którego mało czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, a przez to jesteśmy mniej przygotowani na dłuższe kąpiele słoneczne. Nieprzygotowana skóra narażona jest na szybsze poparzenia słoneczne, które zwiększają ryzyko czerniaka. W Polsce co roku diagnozowanych jest blisko 4000 zachorowań na tę chorobę, a ponad 22 000 osób  w Europie umiera z powodu czerniaka.

reklama

Zastosowanie preparatów zawierających kompleks srebra TIAB w profilaktyce oraz leczeniu zakażeń w ginekologii

W ostatnich latach problem zakażeń bakteryjnych, grzybiczych oraz wirusowych stał się niezwykle istotnym wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Coraz częściej stwierdza się niewystarczającą skuteczność dotychczas stosowanych substancji przeciwdrobnoustrojowych, co prowadzi do częstych nawrotów infekcji oraz poważnych komplikacji. Związki srebra od lat są powszechnie wykorzystywane w medycynie ze względu na jego silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką

Opinie ekspertów Polskiej Grupy Raka Płuc

Od 20 maja nie kupimy już papierosów mentolowych i z kapsułką, które pali w Polsce około 3 mln osób. To efekt unijnej dyrektywy tytoniowej, mającej na celu zmniejszenie liczby nałogowych palaczy. Zakaz sprzedaży mentoli pozytywnie oceniają eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca. Jak bowiem argumentują, papierosy te powodują łatwiejsze uzależnienie się od palenia, które jest główną przyczyną raka płuca i wpływa na rozwój wielu innych nowotworów.

Szczepienie seniorów przeciw grypie powinno być powszechne

W tym sezonie z powodu grypy i powikłań pogrypowych zmarły w Polsce 64 osoby. Największą liczbę zgonów odnotowaliśmy wśród seniorów (66%). Pod koniec sezonu odnotowano znaczny spadek krzywej zachorowań na grypę oraz choroby grypopodobne, co wynika przede wszystkim z faktu wprowadzenia ograniczeń i izolacji społecznej związanej z epidemią COVID-19. Ustanowione restrykcje niewątpliwie ograniczają rozprzestrzenianie się wszelkich wirusów, także grypy. Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ważne jest zwiększenie dostępności do szczepień przeciw grypie, by w przyszłości można było łatwiej różnicować zachorowanie na grypę z COVID-19, których początkowe objawy są bardzo podobne.

reklama

Międzynarodowy Dzień Farmaceuty

Wszystkim farmaceutom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Farmaceuty, dziękując Wam za codzienną pracę w aptekach, laboratoriach i firmach farmaceutycznych, a szczególnie za pomoc pacjentom w tym trudnym okresie pandemii COVID-19.

Cleaner MED

Myjący żel do rąk

Skład: Alcohol Denat., Aqua (Water), Glycerin, Polyacrylate Crosspolymer-6, Propylene Glycol, Menta Piperita Extract, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Parfum (Fragrance).
Działanie: Skuteczna dezynfekcja rąk dzięki zawartości 70% alkoholu etylowego; odświeżenie skóry rąk dzięki zawartości mięty pieprzowej; nawilżenie skóry dzięki zawartości gliceryn.

CUDOCELL MAX

Krem ochronno-regenerujący

Skład: Zawiera 8 składników aktywnych (tlenek cynku, beta-glukan, witamina F, alantoina, pantenol, gliceryna, lanolina) oraz innowacyjny biopolimer Dibushield Pro-Heal.

Działanie: Szybko i wielokierunkowo działa na podrażnioną skórę. Łagodzi podrażnienia oraz zapobiega ich powstawaniu. Ma działanie nawilżające, ochronne oraz regenerujące. Zapobiega wysuszaniu skóry. Został przebadany dermatologicznie.

Rynek apteczny: po marcowych wzrostach kwietniowe spadki

Po rekordowym, ponad 30% wzroście sprzedaży w marcu br., w kwietniu polski rynek apteczny zanotował prawie 7% spadek. Rekordowy marzec nie wpłynął jednak na poprawę sytuacji ekonomicznej aptek, gdyż wiązał się ze znacznym wzrostem kosztów. Na początku epidemii koronawirusa Polacy gremialnie rzucili się do aptek, chcąc przygotować się na rozpoczynającą się izolację. W wyniku tego w marcu br. wartość sprzedaży brutto na polskim rynku aptecznym wzrosła o 33,1% w stosunku do marca 2019 r. – wynika z danych Pex PharmaSequence. W ujęciu ilościowym (liczba sprzedanych opakowań) rynek wzrósł w marcu br. o 31,1% w stosunku do marca 2019 r., co pokazuje, że w tym okresie apteki musiały wykonać zdecydowanie większą pracę związaną z zaopatrzeniem pacjentów w niezbędne leki.

Gedeon Richter i Inovio wspierają badania nad szczepionką na COVID-19

Koncern farmaceutyczny Gedeon Richter zawarł umowę z amerykańską spółką Inovio, której celem jest wsparcie produkcji, na dużą skalę, badanej szczepionki DNA INO-4800 na wirusa COVID-19. Szcze­pionka ta znajduje się obecnie w pierwszej fazie badań klinicznych w USA. Jej II i III faza rozpocznie się latem bieżącego roku.

Cynk – wpływ na układ immunologiczny i skutki niedoboru

Cynk jest niezbędnym mikroelementem dla metabolizmu człowieka. Katalizuje ponad 100 reakcji enzymatycznych, stanowi składnik struktury białek i reguluje ekspresję genów. Jest także jednym z kluczowych elementów funkcjonowania układu immunologicznego. Pacjenci szczególnie narażeni na niedobór cynku to osoby niedożywione, z zapalnymi chorobami jelit, zespołami upośledzonego wchłaniania lub nadużywające alkoholu. Objawy niedoboru cynku są niespecyficzne i obejmują opóźnienie wzrostu, biegunki, zapalenia języka, dystrofię paznokci, a także zmniejszenie odporności. Niedobór cynku może być leczony preparatami doustnymi bardzo dobrze tolerowanymi w zalecanych przez producentów dawkach.

reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK