Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) wydał pozytywną decyzję o dopuszczeniu do obrotu macitentanu (Opsumit), leku wskazanego w długotrwałej mono- bądź politerapii nadciśnienia płucnego u dorosłych pacjentów w klasie WHO II lub III (chorzy odczuwający niewielkie ograniczenie wydolności fizycznej podczas zwykłej aktywności oraz chorzy odczuwający umiarkowane ograniczenie wydolności fizycznej podczas aktywności mniejszej od normalnej).
Firma MSD (znana jako Merck w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie) oraz Endocyte, Inc.(Nasdaq:ECYT) ogłosiły analizę prezentowanych wcześniej danych badania fazy II PRECEDENT, porównującego lek Vintafolide (MK-8109/EC145) - będący koniugatem kwasu foliowego, podawanym łącznie z pegilowaną liposomalną doksorubicyną (PLD) - z samą PLD, u kobiet chorych na raka jajnika opornego na związki platyny (PROC).
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w wyniku zakończenia trwających w resorcie prac konsultacyjnych, w opublikowanym Obwieszczeniu Ministra Zdrowia z 25 października w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 listopada 2013 r. zaszły zmiany.
Najnowszy wykaz produktów leczniczych został opracowany na podstawie biuletynu Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Szczegółowych informacji o leku może udzielić jego wytwórca lub podmiot odpowiedzialny.
Przedwczesny wytrysk (PW) jest najczęstszym zaburzeniem seksualnym u mężczyzn, a mimo to należy do najrzadziej diagnozowanych i leczonych przypadłości. Dlatego też powstała międzynarodowa kampania edukacyjna „Nie tylko moment". Jej polska odsłona pod patronatem Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej rusza w listopadzie.
Podczas 26. Kongresu Europejskiego Kolegium Neuropsychofarmakologii (ECNP), przy edukacyjnym wsparciu finansowym ze strony firm Takeda i Sunovion Pharmaceuticals Europe, przedstawiono nowe dane wykazujące zarówno krótko- jak i długoterminową skuteczność lurasydonu, atypowego leku przeciwpsychotycznego przeznaczonego do leczenia schizofrenii. Prezentowane dane dowodzą, że lurasydon ma szybki początek działania, korzystny profil działań niepożądanych, jest również skuteczną, dobrze tolerowaną i korzystną opcją leczenia dla pacjentów chorych na schizofrenię, u których zmieniano lek. Lurasydon został zarejestrowany w leczeniu schizofrenii w USA, Kanadzie i Szwajcarii. Obecnie jest w trakcie oceny rejestracyjnej w Europie.
Zagrożenie udarem wzrasta wraz z wiekiem. Przekroczenie 65. r.ż. to istotny czynnik ryzyka wystąpienia tej choroby. Jednak udar to nie tylko problem osób starszych, stanowi bowiem jedną z 10 najczęstszych przyczyn śmierci wśród dzieci. Każdego roku choroba dotyka 11 na 100 000 osób poniżej 18. r.ż. Kluczowe znaczenie ma zawsze wczesne rozpoznanie udaru oraz szybkie rozpoczęcie odpowiedniej terapii i rehabilitacji.Wiedza na temat objawów udaru mózgu i szybka reakcja na ich wystąpienie może ratować życie. Aby zwrócić uwagę na to zagadnienie, Fundacja Udaru Mózgu prowadzi kampanię edukacyjną „LICZY SIĘ CZAS!”, a 29 października obchodzony będzie Światowy Dzień Udaru Mózgu.
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt kolejnej listy refundacyjnej, która zacznie obowiązywać od 1 listopada tego roku. W porównaniu do XI obwieszczenia, które weszło w życie 1 września 2013 r., projekt XII obwieszczenia refundacyjnego zawiera podane poniżej zmiany.
W najnowszym wydaniu British Medical Journal naukowcy z Uniwersytetu w Tarragonie (Hiszpania) opublikowali wyniki randomizowanego badania, w którym poddali ocenie wpływ amoksycyliny z kwasem klawulanowym oraz ibuprofenu w postaci doustnej na leczenie niepowikłanego ostrego zapalenia oskrzeli, przebiegającego z wykrztuszaniem bezbarwnej wydzieliny.
W najnowszym wydaniu pisma Ferility and Sterility opublikowane zostały wyniki dużego retrospektywnego badania, przeprowadzonego przez naukowców z Wydziału Epidemiologii Nowotworów i Genetyki (będącego częścią Narodowego Instytutu Raka w Stanach Zjednoczonych). Oceniano w nim związek pomiędzy stosowaniem leków indukujących stymulację owulacji - cytrynianu klomifenu i preparatów gonadotropin - a ryzykiem wystąpienia raka jajnika.
GŁÓWNY INSPEKTOR FARMACEUTYCZNY, wycofuje z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy: Pulmoterol 50mcg/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji w kapsułkach twardych
Z najnowszego raportu firmy badawczej PMR pt. "Rynek produktów OTC w Polsce 2013. Prognozy rozwoju na lata 2013-2016" wynika, że w ciągu najbliższych czterech lat dynamiki notowane w segmencie produktów bez recepty będą dodatnie. Ogółem, według prognoz PMR, w latach 2013-2016 rynek produktów OTC osiągnie średnioroczną stopę wzrostu na poziomie 6,6%.
Aż 91% Polaków przychodzi do pracy pomimo objawów przeziębienia lub grypy, podobnie Hiszpanie (94,6%), Rosjanie (91,2%) czy Francuzi (88,7%). Tak wynika ze światowego badania VICKS Global C&F Survey. A jeśli już zachorujemy, to preferujemy (60%) stosowanie kompleksowych leków na objawy grypy lub przeziębienia, które zwalczają kilka objawów, a nie tylko jeden.
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała ostrzeżenie o wykazanym przez dodatkowe analizy zwiększonym ryzyku zgonu podczas dożylnej terapii (Tigacil), zgodnie z zarejestrowanymi wskazaniami jak i w zastosowaniach pozarejestracyjnych. Tigecyklina jest szerokospektralnym lekiem przeciwbakteryjnym należącym do grupy tetracyklin.
Nowy lek stanowi mieszaninę indakaterolu i bromku glikopironium (Xoterna/Ultibro Breezhaler). Indakaterol należy do grupy długo działających agonistów receptora β2-adrenergicznego (β2-mimetyków). Bromek glikopironium jest nowym lekiem wykazującym długotrwałe działanie antycholinergiczne (antagonista receptorów muskarynowych).
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o