2014-12-05 NEWS

Od przyszłego roku rodziny wielodzietne będą mogły korzystać ze zniżek i dodatkowych uprawnień, które gwarantuje im przyjęta w Sejmie ustawa o Karcie Dużej Rodziny. Nie będzie wśród nich zniżek na zakup leków, ponieważ obowiązujące prawo zabrania aptekom informowania o udziale w programach propacjenckich. Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET apelował do posłów o zmianę tych przepisów. Bez skutku.

reklama Prenumerata_e-lek
2014-12-05 NEWS

Chorzy na zaawansowanego raka jelita grubego nie są w Polsce leczeni zgodnie z międzynarodowymi standardami. Brak dostępu w pierwszej linii do leków celowanych molekularnie (przeciwciał anty-EGFR) zabiera im szansę na dłuższe życie lepszej jakości. Nowo powstała Fundacja Gramy Dalej oraz Obywatelskie Porozumienie na rzecz Onkologii prowadzą działania, które mają przekonać Ministerstwo Zdrowia, że finansowanie tego leczenia przynosi korzyści nie tylko chorym, ale też społeczeństwu i budżetowi państwa.

2014-12-04 NEWS

Rok 2015 w branży farmaceutycznej – szanse i zagrożenia

XXV edycja Ogólnopolskiego Kongresu Farmaceutycznego POLFARM

Podczas kolejnej edycji kongresu dyskutowano nad tematami bardzo istotnymi dla branży farmaceutycznej, takimi jak wizerunek firmy farmaceutycznej, praktyczne aspekty promocji i reklamy leków oraz suplementów diety, planowane i oczekiwane zmiany w prawie farmaceutycznym w 2015 r., instytucja pośrednika w obrocie produktami leczniczymi. Partnerem merytorycznym Kongresu byli: Kancelaria Deloitte Legal, Kancelaria Dentons, Kancelaria DLA Piper Wiater, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka oraz Kieszkowska Rutkowska Kolasiński Kancelaria Prawna, zaś całemu przedsięwzięciu patronowała Izba Gospodarcza „Farmacja Polska”. Miesięcznik „Lek w Polsce” był patronem medialnym kongresu.

2014-12-03 NEWS

Spółka Pfizer Inc. (NYSE: PFE) ogłosiła, że zakończyła przejęcie portfela szczepionek wprowadzonych na rynek przez spółkę Baxter International Inc. Przejęty portfel składa się z produktów NeisVac-C i FSME-IMMUN/TicoVac. Jak ogłaszano wcześniej, spółka Pfizer przejęła również część zakładu spółki Baxter w Orth, Austrii, gdzie szczepionki są wytwarzane.

2014-12-03 NEWS

Do 2018 r. globalny rynek leków wzrośnie do 1,3 bln dolarów. W Polsce zapotrzebowanie na farmaceutyki będzie rosnąć szybciej niż w krajach rozwiniętych. Wartość globalnych wydatków na leki będzie rosnąć o 4-7% rocznie, a w 2018 r. osiągnie poziom 1,28-1,31 bln dolarów – prognozuje IMS Health. W Polsce popyt na farmaceutyki będzie się zwiększał szybciej niż na rynkach rozwiniętych, chociaż przewidywana dynamika nie przekroczy 4% rocznie. Motorem wzrostu krajowego rynku będą szpitale z lekami terapeutycznymi stosowanymi w chorobach onkologicznych oraz zakaźnych.

2014-12-02 NEWS

EMA zarejestrowała lek GAZYVARO

Lek dla chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową

Europejska Agencja Leków zarejestrowała lek GAZYVARO do stosowania  w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową (PBL). To pierwsze poddane glikoinżynierii przeciwciało monoklonalne anty-CD20 typu 2, zarejestrowane do stosowania w leczeniu chorych na wcześniej nieleczoną przewlekłą białaczką limfocytową (PBL), u których choroby współwystępujące wykluczyły możliwość intensywnego leczenia (terapia oparta na fludarabinie w pełnej dawce). PBL jest najczęstszym typem białaczki występującym u osób dorosłych w Europie; stanowi ok. 25-30% wszystkich postaci tej choroby.  Co roku w Europie dochodzi do ok. 20 000 nowych zachorowań i 13 000 zgonów.

2014-11-27 NEWS

Lek Harvoni® dopuszczony do obrotu przez KE

dla chorych zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C

Komisja Europejska wydała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu leku Harvoni® (ledipaswir 90 mg/sofosbuwir 400 mg), będącego pierwszym schematem leczenia w postaci jednej tabletki podawanej raz na dobę, przeznaczonym dla większości dorosłych chorych zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C genotypu 1 i 4. Harvoni stanowi skojarzenie inhibitora NS5A ledipaswiru (LDV) i analogu purynowego - inhibitora polimerazy sofosbuwiru (SOF), zarejestrowanego przez Komisję Europejską w styczniu 2014 r. pod nazwą handlową Sovaldi®.

2014-11-26 NEWS

W celu przeciwdziałania zjawisku permanentnego braku leków ratujących zdrowie, Naczelna Izba Aptekarska zaproponowała zmianę w ustawie - Prawo farmaceutyczne, zmierzającą do zapewnienia hurtowniom farmaceutycznym stałych dostaw leków objętych zakresem posiadanego przez przedsiębiorcę zezwolenia, w ilości niezbędnej do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów. Zgodnie z propozycją NIA, odmowa sprzedaży refundowanego produktu leczniczego podmiotowi uprawnionemu do obrotu (hurtowni lub aptece) ma być dokonywana w formie pisemnej lub elektronicznej wraz z uzasadnieniem oraz powiadomieniem Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

2014-11-25 NEWS

Rozpoczęła się kampania społeczna „Rzuć palenie w swojej aptece. Masz dla kogo żyć!”, zainaugurowana 20 listopada przez Naczelną Izbę Aptekarską i Fundację "Promocja Zdrowia". Swoje stanowsko w tej sprawie przedstawił Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET, który popiera wszelkie akcje edukacyjne mające na celu poprawę zdrowia pacjentów. Jednak PharmaNet wyraził obawę, że bez nowelizacji prawa farmaceutycznego każda tego typu inicjatywa zakończy się fiaskiem.

2014-11-19 NEWS

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) stanowi coraz większe zagrożenie dla jakości i długości ludzkiego życia. W celu zwiększenia wiedzy i poprawy opieki nad osobami żyjącymi z POChP zainicjowany został w 2002 r. przez WHO Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Obchodzimy go w tym roku 19 listopada pod znamiennym hasłem: „Nie jest jeszcze za późno”.

2014-11-18 NEWS

W 2014 r. głównym tematem Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach w dalszym ciągu jest propagowanie racjonalnego stosowania antybiotyków zarówno wśród społeczeństwa, jak i profesjonalistów medycznych. Ponadto szczególnie mocno podkreślono problem niebezpieczeństwa samoleczenia antybiotykami, bez badania i konsultacji lekarza.

2014-11-18 NEWS

Jak wynika z najnowszego raportu firmy badawczej PMR "Dystrybucja na rynku farmaceutycznym w Polsce 2014. Prognozy rozwoju na lata 2014-2019",  rok 2013 okazał się lepszy dla rynku dystrybucji od roku 2012, kiedy to w życie weszła ustawa refundacyjna. Prawne konsekwencje tej ustawy spowodowały zmniejszenie wartości rynków sprzedaży hurtowej do aptek oraz sprzedaży aptecznej. Obecnie najszybciej rozwijającym się segmentem dystrybucji jest hurt szpitalny.

2014-11-14 NEWS

Hipoglikemia - groźne powikłanie cukrzycy

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - 14 listopada

Cukrzyca, jako pierwsza choroba niezakaźna, została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za epidemię XXI w. Według danych, które zostały zawarte w szóstej edycji „IDF Diabetes Atlas”, obecnie na świecie na cukrzycę choruje ponad 380 mln ludzi. Ocenia się, że w ciągu 20 lat liczba ta wzrośnie do prawie 600 mln. W Polsce liczba chorych sięga 3 mln, w tym prawie 90% stanowią osoby z cukrzycą typu 2. Jednym z groźnych powikłań cukrzycy jest hipoglikemia (niedocukrzenie), która oznacza wyjątkowo niski poziom glukozy we krwi – poniżej 70 mg/dL.

2014-11-06 NEWS

Import równoległy

porównanie rynku niemieckiego z polskim

Handel równoległy lekami istnieje w Unii Europejskiej od ponad trzydziestu lat i traktowany jest powszechnie jako działanie prowadzące do obniżenia cen leków dla pacjentów. Poszczególne kraje członkowskie różnią się w zakresie rozwiązań wspierających import równoległy, jednak tam, gdzie przepisy wspomagają tę formę obrotu lekami, korzyści dla pacjentów i zyski dla budżetów państw są najwyższe.

2014-10-31 NEWS

Leki biopodobne odgrywają bardzo ważną rolę w zapewnieniu polskim pacjentom szerszego dostępu do terapii biologicznych, zwłaszcza że w Polsce w porównaniu z innymi krajami UE jest ona niewielka. Aby móc zaordynować choremu takie leczenie, najpierw trzeba podawać mu inne tańsze leki. Jeśli okażą się nieskuteczne, a  stan zdrowia pacjenta znacznie pogorszy się, może on dopiero otrzymać lek biologiczny. Wygasanie patentu na leki biologiczne referencyjne umożliwia wprowadzenie na rynek leków biopodobnych, które są tańsze. Ich bezpieczeństwo, skuteczność i jakość  są potwierdzone w procesie rejestracji w procedurze centralnej w całej UE. Działania niepożądane zarówno leków biologicznych referencyjnych, jak i biopodobnych są monitorowane i analizowane przez odpowiednie organy.

 

Copyright © Medyk sp. z o.o