Dostęp do terapii biologicznych w Polsce jest kilkunastokrotnie niższy niż w innych krajach UE. Analizy zawarte w raporcie „Nierówności w dostępie do leczenia biologicznego w chorobach autoimmunizacyjnych w Europie” wskazują, że nie da się uzyskać znaczącego wzrostu liczby leczonych w ramach realizowanych obecnie w szpitalach programach lekowych. Rozwiązaniem jest udostępnienie tych leków również w aptekach, zwłaszcza że Polska jest w zdecydowanej mniejszości krajów, gdzie terapie te są dostępne wyłącznie w lecznictwie szpitalnym.
Hurtownie farmaceutyczne są odpowiedzialne za dostarczenie leków od producentów do aptek ogólnodostępnych oraz szpitalnych. Bez ich udziału nie jest możliwe zachowanie legalnego łańcucha dystrybucji. Ponadto do najważniejszych zadań hurtowni należy m.in. pozyskiwanie deficytowych produktów leczniczych i wyrobów medycznych czy też zabezpieczenie większego stanu magazynowego najbardziej potrzebnych produktów. Obecna sytuacja – inflacja, rosnące ceny paliw, energii elektrycznej oraz znaczny wzrost kosztów usług finansowych – stanowią istotne wyzwanie dla tego sektora. Konieczna jest pilna modyfikacja marż ustawowych. Organizacje branżowe proponują niewielką korektę z 5% do 6%.
Już na początku pandemii potwierdzono, że COVID-19 gorzej znoszą osoby z chorobami przewlekłymi. Należą do nich chorzy na cukrzycę typu 1 i 2. Jednak – jak wskazują badania przeprowadzone na Massachusetts General Hospital – to koronawirus może spowodować tymczasowe i odwracalne zachorowanie na cukrzycę. Obserwacja pacjentów zakażonych wirusem wykazała, że choć nie została u nich zdiagnozowana cukrzyca, to poziom glukozy we krwi pozostawał przez jakiś czas wysoki.
Niedawne informacje o powrocie szczepień w aptekach, ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia, to poniekąd odpowiedź na zdecydowane głosy farmaceutów o nieustającej chęci wykonywania usługi szczepienia w swoich placówkach, woli poszerzania kompetencji i konieczności zwiększania poziomu wyszczepialności. Grono farmaceutów doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że zagrożenie wynikające z grypy czy COVID-19 wcale nie ustało wraz z końcem stanu pandemii. Ponadto polscy farmaceuci mają teraz szansę na znaczne poszerzenie perspektywy, dzięki bezpośredniemu kontaktowi poprzez social media ze specjalistami w dziedzinie szczepień, którzy oprócz pracy na rodzimym rynku aptek, mają również wieloletnie doświadczenie szczepienia w Wielkiej Brytanii.
Dzięki opatentowaniu w 1998 r. niebieskiej tabletki na potencję mężczyźni otrzymali przełomowy, dyskretny oraz skuteczny sposób leczenia zaburzeń erekcji. Lek ten zdobył zaufanie milionów ludzi na całym świecie, a do dziś sprzedało się go ponad 2,8 mld tabletek. Viagra Connect® Max jest teraz dostępna w Polsce bez recepty, zarówno w aptekach internetowych, jak i stacjonarnych.
Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, za zgodą Ministra Zdrowia, opublikowało na swojej stronie Stanowisko Ministra Zdrowia w sprawie konieczności wspierania finansowaniem publicznym badań i rozwoju polskich leków generycznych, jako projektów innowacyjnych, o dużej wartości wdrożeniowej. W piśmie skierowanym do Remigiusza Kopoczka p.o. Dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, minister Maciej Miłkowski podkreślił, że należy bezwzględnie stworzyć warunki pozwalające na to, aby w Polsce szybko powstawały kolejne leki generyczne.
Podczas tegorocznego spotkania American Association for Cancer Research (AACR) przedstawiono wyniki dwóch badań oceniających wpływ spożywania mięsa i warzyw na ryzyko rozwoju nowotworów. W pierwszym badaniu, przeprowadzonym w Iranie, analizie poddano dane ponad 50 tys. osób w wieku 40-75 lat. Przeciętne dzienne spożycie białego i czerwonego mięsa deklarowane przez uczestników badania wyniosło odpowiednio 72,1 g i 18,4 g. W trakcie 12-letniej obserwacji raka przełyku (nowotwór endemiczny w tym rejonie geograficznym) rozpoznano u 369 osób, a raka żołądka u 368. Spożywanie czerwonego mięsa zwiększało ryzyko rozwoju raka przełyku u kobiet (iloraz ryzyka 1,13) oraz raka żołądka w całej populacji (iloraz ryzyka 1,08).
Celem tej kampanii jest pokazanie aktualnej roli polskich farmaceutek, które stanowią ponad 80% wszystkich farmaceutów. Organizator i inicjator kampanii – firma farmaceutyczna Nutropharma – zleciła przeprowadzenie badania, w ramach którego sprawdzono, jak pandemia wpłynęła na różne obszary życia farmaceutek, zarówno zawodowe, jak i zdrowotne. Badanie i stworzony na jego bazie raport „Farmaceuci w pandemii” wykazały, że choć pandemia oraz większa ilość pracy i większa odpowiedzialność odcisnęła duże piętno na codziennym życiu i zdrowiu farmaceutek, to właśnie te zmiany i zwiększone nową ustawą o zawodzie farmaceuty uprawnienia stanowią dla nich największą motywację do pracy.
W ostatnich latach nastąpiło zahamowanie korzystnego trendu zmniejszania się liczby osób palących. Śmiertelność w grupie palaczy sięga 50%, a uzależnienie od tytoniu stanowi jedno z najważniejszych zagrożeń dla zdrowia polskiego społeczeństwa. Jak podkreślał prof. Piotr Jankowski, przewodniczący Komisji Promocji Zdrowia, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii CMKP: To jest jedna z najgorzej rokujących chorób – najczęściej nie doceniamy zagrożenia z nią związanego. W przypadku wielu nowotworów mówimy o śmiertelności rzędu 5-20%, uznając, że to jest bardzo dużo, natomiast u palaczy śmiertelność sięga 50%. Trudno znaleźć nowotwór, którego ryzyko nie byłoby zwiększone u palaczy. Palenie tytoniu jest powodem 90% wszystkich przypadków raka oskrzela.
22 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Otyłością, chorobą, która ze względu na swoje następstwa i skalę wymaga coraz większej uwagi. Eksperci zajmujący się leczeniem otyłości przypominają, że w procesie leczenia tej choroby pacjenci nie są zupełnie sami. Wsparcie stanowią lekarze chirurdzy, dietetycy, fizjoterapeuci, psycholodzy. Zwracają uwagę, że osoby z otyłością absolutnie zawsze powinny leczyć się pod opieką lekarską, najlepiej całego zespołu specjalistów.
Według danych Światowej Koalicji Pacjentów z Rakiem Pęcherza (World Bladder Cancer Patient Coalition, WBCPC), nowotwór ten jest rozpoznawany każdego roku u ponad 570 tys. osób na świecie, a 1,7 mln osób żyje z tą chorobą. Jest to 10. najczęstsza choroba nowotworowa i 13. przyczyna śmierci z powodu raka. W Polsce, według danych z Krajowego Rejestru Nowotworów, rocznie na raka pęcherza zachorowuje ok. 8 tys. osób, a ok. 4 tys. pacjentów umiera z tego powodu.
Firma Novartis ogłosiła zaktualizowane wyniki dotyczące mediany całkowitego przeżycia (OS) dla rybocyklibu w skojarzeniu z fulwestrantem w pierwszej linii leczenia kobiet w wieku pomenopauzalnym z zaawansowanym lub przerzutowym rakiem piersi hormonozależnym HER2-ujemnym i z dodatnim receptorem hormonalnym (HR+/HER2-). W badaniu MONALEESA-3 udowodniono, że rybocyklib w terapii skojarzonej z fulwestrantem osiągnął medianę całkowitego przeżycia (OS) ponad pięć i pół roku (67,6 miesiąca) w pierwszej linii leczenia (1L) u kobiet po menopauzie ze zdiagnozowanym zaawansowanym rakiem piersi HR+/HER2-. Rybocyklib w terapii skojarzonej z fulwestrantem stosowany w pierwszej linii leczenia pozwolił na wydłużenie czasu przeżycia chorych o prawie 16 miesięcy w porównaniu do leczenia samym fulwestrantem, przy względnym zmniejszeniu ryzyka zgonu o 33%.
Naczelny Sąd Administracyjny jednoznacznie wypowiedział się przeciwko stosowaniu wymogów wprowadzonych przez tzw. Aptekę dla Aptekarza, wobec zezwoleń sprzed wejścia w życie tej nowelizacji. Tym samym skrytykował dotychczasowe postępowanie Inspekcji Farmaceutycznej i stanął po stronie przedsiębiorców. Sąd doszedł do wniosku, że tzw. stare zezwolenia” udzielone przed wejściem w życie nowelizacji Prawa farmaceutycznego mogą funkcjonować na starych zasadach, a nowe wymogi wynikające z art. 99 ust. 4 Ustawy po nowelizacji nie znajdują do nich zastosowania, i to również wtedy, gdy postępowanie w przedmiocie zmiany„starego” zezwolenia zostało wszczęte już po wejściu ustawy nowelizującej Prawo Farmaceutyczne w życie.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o