Celem kampania „Rany pod Kontrolą” jest podniesienie świadomości społecznej na temat złożonych problemów związanych z leczeniem ran oraz poprawa standardów opieki medycznej. Zainicjowano multidyscyplinarne Porozumienie na rzecz Profesjonalnej Terapii Ran, które zwraca uwagę na profilaktykę, odpowiednią opiekę nad pacjentem i antyseptyczne zaopatrzenie rany, aby zapobiegać zakażeniom.
Problem leczenia ran trudno gojących się w Polsce staje się coraz bardziej poważny. Rozpoznanie rany przewlekłej można postawić już po 4–6 tygodniach braku postępu w gojeniu. W Polsce jedynie nieliczne ośrodki realizują kompleksowe leczenie ran w ramach finansowania ze środków publicznych. Z tego powodu pacjenci z ranami trudno gojącymi się borykają się z przewlekłym bólem psychicznym i fizycznym, dyskomfortem oraz wykluczeniem społecznym, a ich rodziny przejmują ciężar opieki.
Skład: trokserutyna, bisabolol, olej z dzikiej róży, olej canola, betaina.
Działanie: pomaga zmniejszyć widoczność naczynek i pajączków, redukując podrażnienia, zaczerwienienia oraz niwelując swędzenie skóry; wygładza, regeneruje i nawilża skórę oraz działa przeciwzmarszczkowo; zmniejsza nadreaktywność cery na czynniki zewnętrzne.
Stosowanie: skóra naczynkowa, skłonna do podrażnień, rumieńców i pajączków.
Opakowanie: 50 ml.
Podmiot odpowiedzialny: Instytut Dermokosmetyków IDEE DERM.
Już ponad 1 mln osób zaszczepiło się przeciw grypie. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych w obecnym sezonie infekcyjnym rekomendują stosowanie koadministracji szczepionek osobom dorosłym w profilaktyce zakażeń układu oddechowego. Szczepienie podczas jednej wizyty przeciwko grypie, pneumokokom oraz innym chorobom układu oddechowego jest rekomendowane jako skuteczna metoda poprawy odsetka zaszczepionych, co ma kluczowe znaczenie dla osób z grup ryzyka i zdrowia publicznego. Liczne rekomendacje krajowe i międzynarodowe jednoznacznie wskazują, że to podejście jest bezpieczne i skuteczne, a także zmniejsza liczbę wizyt i oszczędza czas pacjenta. Program szczepień dla człowieka dorosłego obejmuje ok. 20 różnych szczepień, a najbardziej istotne są szczepienia sezonowe, dlatego że musimy je powtarzać co roku.
– Bardzo ważną rekomendacją jest zalecenie dotyczące koadministracji szczepień. W Polsce przyzwyczajono się do tego, że szczepienia podaje się osobno. Tymczasem nie ma żadnych powodów, żeby ich nie łączyć – komentuje prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.
Już po raz dziewiąty Młodzi Lekarze Rodzinni organizują swoją konferencję. Podczas pierwszego dnia forum wśród tematów wykładów znajdą się m.in.: odchylenia w układzie białokrwinkowym, bilanse nastolatków, zaburzenia snu, medycyna podróży. Drugiego dnia konferencji zaplanowano warsztaty. Odbędzie się również debata najważniejszych liderów medycyny rodzinnej w Polsce.
Rokrocznie Forum Młodych Lekarzy Rodzinnych cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i przyciąga lekarzy z całej Polski. Organizatorzy zapraszają do udziału w tym wydarzeniu. Patronem medialnym forum jest "Gabinet Prywatny".
Połowa pracowników na całym świecie odczuwa napięcie nerwowe kilka razy w tygodniu. 15% – przynajmniej raz w tygodniu. Jednak odsetek ten maleje – tak wynika z raportu ADP „People at Work 2024: A Global Workforce View”. Polscy pracownicy jednak są zestresowani bardziej niż światowa średnia. Według najnowszych danych codzienny stres odczuwa 17,1% osób – minimalnie mniej niż rok wcześniej (17,6%). W 2022 r., kiedy świat jeszcze w czasach pandemii COVID-19 w pracy i pracą denerwowało się 22% zatrudnionych w polskich firmach. Tylko 21% ankietowanych zatrudnionych uważa, że ich pracodawca w pełni dba o ich dobre samopoczucie psychiczne.
Raport ADP dowodzi, że stres jest silnie związany z gorszym zdrowiem psychicznym i efektywnością. W Polsce codzienny stres odczuwa 18,3% kobiet i 16% mężczyzn. Najwyższy poziom stresu zgłaszają pracownicy w wieku 25-34 lat (19,4%) oraz 35-44 lat (18,8%). Najniższy – pracownicy powyżej 55 lat.
Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie mikroRNA i jego roli w potranskrypcyjnej regulacji genów zostali Victor Ambros i Gary Ruvkun.
Komentarz
dr hab. Magdalena Dziembowska, prof. ucz. – Instytut Biologii Funkcjonalnej i Ekologii, Wydział Biologii Uniwersyetu Warszawskiego, ekspertka centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW:
– Bardzo się cieszę, że kolejny raz Nagroda Nobla przyznawana jest w dziedzinie szeroko pojętej biologii molekularnej. Tutaj mamy do czynienia z odkryciem pewnych bardzo krótkich, jeśli chodzi o sekwencję, maleńkich cząsteczek RNA, które, oddziałując z mRNA, regulują syntezę białka. Dla mnie jest to nagroda, w pewnym sensie, również z fizjologii. Pokazuje nam, jak bardzo mocno możemy regulować proces syntezy białek w komórce, który jest niezwykle ważny, bo od tego, jakie białka powstają, jak one są regulowane, zależą wszystkie procesy komórkowe. Chciałabym dodać, że bardzo ciekawe jest to, że pierwotnie badacze prowadzili swoje prace na bardzo prostym organizmie – Caenorhabditis elegans. Jest to maleńki nicień i rzeczywiście w nim udało się po raz pierwszy zidentyfikować tę krótką cząsteczkę mikroRNA, która wpływała na rozwój nicienia i determinowała jego wygląd.
Skład: olej konopny, masło Shea, witamina E, alantoina, lipopeptyd, hialuronian sodu, prebiotyk.
Działanie: krem nawilża skórę, opóźnia efekty starzenia, poprawia jędrność, elastyczność i sprężystość skóry.
Stosowanie: do każdego rodzaju cery, na dzień i na noc.
Opakowanie: 50 ml.
Podmiot odpowiedzialny: Instytut Dermokosmetyków IDEEPHARM.
Nerandomilast jest doustnym eksperymentalnym inhibitorem fosfodiesterazy 4B (PDE4B). Podstawowe dane z badania FIBRONEER™-IPF pokazują, że nerandomilast zapewnił osiągnięcie pierwszorzędowego punktu końcowego badania, którym było zmniejszenie bezwzględnej zmiany natężonej pojemności życiowej [ml] w tygodniu 52. w stosunku do stanu wyjściowego w porównaniu z placebo. Badanie FIBRONEER™-IPF jest największym dotychczas badaniem dotyczącym idiopatycznego włóknienia płuc (IPF), prowadzonym w około 400 ośrodkach, w ponad 40 krajach. Pełne dane z badania zostaną przedstawione w pierwszej połowie 2025 r. Firma Boehringer Ingelheim złoży wniosek o rejestrację nowego leku nerandomilastu we wskazaniu do leczenia IPF do EMA, FDA i innych organów ds. zdrowia na całym świecie.
FDA nadała lekowi status przełomowej terapii (ang. Breakthrough Therapy Designation) we wskazaniu IPF w 2022 r., przyspieszając jego rozwój kliniczny.
26 września zgodnie z wielowiekową tradycją świętujemy Dzień Aptekarza. Życzymy wszystkim farmaceutom, by wykonywana z takim oddaniem praca przyniosła im jak najwięcej satysfakcji, a pacjenci docenili ten wysiłek i chęć niesienia pomocy. Życzymy również pracownikom aptek wytrwałości w wykonywaniu wszystkich obowiązków, dużo sukcesów i uśmiechu w codziennych kontaktach z klientami. Mamy nadzieję, że ten trudny zawód, związany z odpowiedzialnością za zdrowie i życie ludzi, zostanie właściwie doceniony, a zmiany zachodzące w branży farmaceutycznej przyniosą znaczącą poprawę warunków pracy.
Z tej okazji korzystając z kodu "aptekarz2024" otrzymają Państwo 10% rabatu w naszym sklepie internetowym sklep.medyk.com.pl
Zarząd wydawnictwa Medyk i redakcja miesięcznika "Lek w Polsce"
*Promocja obowiązuje do 30.09.2024 w kategoriach: Czasopisma, Medyczne, Dietetyka, Inne
Tegoroczna odsłona Kongresu Bezpieczeństwa Żywności – największego i najważniejszego w Polsce wydarzenia poświęconego zagadnieniom jakości i bezpieczeństwa żywności – odbędzie się 2 października w warszawskim hotelu Arche Krakowska. W programie kongresu znajdą się następujące specjalistyczne sesje: Certyfikacja; Aktualne wyzwania dla biznesu spożywczego; Wellbeing – innowacje, które zmieniają branże.
Kongres odbywa się co roku w Warszawie i gromadzi ponad 300 uczestników, w tym m.in. przedstawicieli producentów żywności, dostawców surowców i opakowań oraz jednostki certyfikujące. Celem tego wydarzenia jest wymiana wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie zapewniania wysokiego poziomu bezpieczeństwa żywności na każdym etapie łańcucha żywnościowego. Kongres Bezpieczeństwa Żywności jest doskonałą okazję do nawiązania kontaktów, wymiany opinii i nawiązania współpracy z ekspertami i praktykami z różnych sektorów związanych z bezpieczeństwem żywności. Wydawnictwo Medyk jest patronem medialnym tego wydarzenia.
Więcej informacji: foodcongress.org.
Dane z Centrum e-Zdrowia za maj-sierpień tego roku wykazały, że największe zapotrzebowanie na antykoncepcję awaryjną dotyczyło kobiet w przedziale 31-40 lat (3402 recepty), natomiast najmniej recept otrzymały pacjentki w wieku 15-18 lat (729 recept) oraz 50+ lat (406). Kobiety w wieku 19-24 lat po antykoncepcję awaryjną na podstawie recepty sięgały 2241 razy, a w grupie 25-30 lat liczba ta wyniosła 1762. W grupie 41-50 lat zrealizowano 2704 recept. Do tej pory w pilotażu bierze udział 1312 aptek, co stanowi około 10% rynku, a liczba aptek dołączających do programu rośnie. Warto również dodać, że w aptekach, które nie biorą udziału w pilotażu, farmaceuci także mohą wystawić receptę farmaceutyczną na antykoncepcję awaryjną.
Według danych Agencji Badań Medycznych (ABM) ok. 91% złośliwych nowotworów szyjki macicy wiąże się z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia mogłyby uchronić ok. 54–68 tys. kobiet przed zachorowaniem na nowotwory z tej grupy. Jak podkreśla ekspert Szpitala Karowa, dr hab. n. med. Ewa Romejko-Wolniewicz: Najlepsze wyniki szczepień przeciwko wirusowi HPV obserwuje się u młodych ludzi, jednak warto je wykonać w każdym wieku.
Wraz z początkiem września Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło powszechny program bezpłatnych szczepień na wirusa HPV. Aktualnie mogą z niego skorzystać wszystkie zainteresowane osoby od 9. do 14. r.ż., których opiekun prawny wyrazi na to zgodę. Rejestracji na szczepienie można dokonać przez bezpośredni kontakt z wybraną przychodnią Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
Każdy lek ma określone wymagania dotyczące przechowywania, które zostały opracowane na podstawie dokładnych badań nad jego stabilnością. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, nadmierna wilgotność, a nawet ekspozycja na światło mogą znacząco wpłynąć na skuteczność danego preparatu. Leki trzymane w nieodpowiednich warunkach mogą zmieniać swoje właściwości fizyczne i chemiczne, co sprawia, że stają się mniej skuteczne lub wręcz niebezpieczne.
– Promieniowanie UV może prowadzić do rozkładu substancji czynnych, co znacząco zmniejsza ich efektywność. Z kolei wilgoć może przyspieszać degradację leków, zwłaszcza tych w formie tabletek i kapsułek – wyjaśnia Maciej Orczykowski, kierownik Działu Temperatur w firmie logistycznej Pharmalink. Aby zapewnić maksymalną trwałość, leki należy przechowywać w suchym, zaciemnionym miejscu, najlepiej w zamkniętych szafkach. Jednym z najważniejszych aspektów bezpiecznego przechowywania leków jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Większość leków należy przechowywać w temperaturze pokojowej, czyli w zakresie 15-25°C. Jednak niektóre preparaty, takie jak insulina, wymagają przechowywania w lodówce w temperaturze od 2 do 8°C.
– Ważne jest, aby unikać przechowywania leków w miejscach, gdzie temperatura może się znacząco zmieniać, takich jak kuchnia czy łazienka, ponieważ wahania temperatur mogą wpłynąć na stabilność leku – dodaje Maciej Orczykowski.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o