Przeziębienie to infekcja górnych dróg oddechowych spowodowana przez wiele różnych wirusów. Ponad 200 różnych rodzajów wirusów wywołuje przeziębienie. Objawami przeziębienia są kaszel, ból gardła, kichanie i katar. Nie jest dostępne leczenie przyczynowe przeziębienia, to choroba samoograniczająca się. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. Leki bez recepty, takie jak pastylki na gardło, aerozole do gardła, syropy na kaszel mogą pomóc złagodzić objawy, chociaż nie skracają czasu trwania przeziębienia. Leki zmniejszające przekrwienie, takie jak pseudoefedryna lub leki przeciwhistaminowe, można stosować w przypadku kataru i zapalenia zatok. Aerozole do nosa z wodą morską działają nawilżająco i oczyszczają błonę śluzową. Paracetamol i niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, obniżają gorączkę oraz łagodzą ból gardła.
Testosteron, oprócz wpływania na męskie cechy płciowe, oddziałuje również znacząco na metabolizm. Jest to widoczne szczególnie w sytuacjach, gdy stężenie testosteronu we krwi jest nieprawidłowe. U mężczyzn niedobór testosteronu prowadzi do rozwoju zespołu metabolicznego, w tym cukrzycy i otyłości. U kobiet ten sam efekt jest wywoływany w przypadku nadmiaru testosteronu, na przykład w przebiegu zespołu policystycznych jajników (PCOS). Nieprawidłowy poziom testosteronu powoduje rozwinięcie się insulinooporności, co prowadzi do cukrzycy typu 2. Ten typ cukrzycy związany jest również z otyłością, której powstaniu sprzyja niedobór testosteronu u mężczyzn lub jego nadmiar u kobiet. Inną chorobą metaboliczną, której rozwój przyspieszany jest przez nieprawidłowe stężenie testosteronu, jest miażdżyca.
Luteina należy do karotenoidów szeroko stosowanych w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Ponieważ totalna synteza chemiczna (3R,3'R,6'R)-luteiny i jej stereoizomerów jest długa, komercyjnie dostępna luteina jest ekstrahowana z kwiatów aksamitki. W ekstrakcie jest mieszanina mono- i diestrów luteiny. Suplementy diety najczęściej zawierają od 250 μg do 20 mg luteiny. Chociaż bardzo wysokie dawki nie były toksyczne, jednak jest za mało danych, aby je bezpiecznie polecać przy długoterminowym stosowaniu. Suplementacja luteiny powoduje wzrost jej stężenia w surowicy krwi i plamce żółtej oka. Coraz więcej dowodów potwierdza rolę luteiny i zeaksantyny w prewencji zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), a spożycie produktów z luteiną może poprawiać zdrowie narządu wzroku.
W wyniku wielu zmian społecznych w ostatnich latach odnotowany został znaczny spadek płodności, osiągając najniższy dotychczasowy poziom. Określenie czynników wpływających na płodność człowieka, które można modyfikować, takie jak dieta, ma zatem istotne znaczenie kliniczne dla samego pacjenta i dla zdrowia publicznego. Właściwy poziom poszczególnych mikroelementów, takich jak żelazo, cynk i selen, są ważne dla jakości oocytów, dojrzewania, zapłodnienia i implantacji. U kobiet, u których zdiagnozowano niepłodność, zaobserwowano niższy niż zalecany poziom niektórych witamin (kwasu foliowego, witaminy B12 i witaminy D). Spożycie większego odsetka wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i białek pochodzenia roślinnego zwiększa płodność. Odpowiednie stężenie witaminy C i E warunkuje prawidłowy przebieg ciąży. Należy ograniczyć spożycie kofeiny i alkoholu w okresie perikoncepcyjnym. Suplementacja ma niewielki, ale korzystny wpływ na płodność u zdrowych i niepłodnych kobiet, włączając w to krótsze staranie się o dziecko oraz większą szansę na zajście w ciążę.
Na skróty
Copyright © Medyk sp. z o.o