2021-10-14 Artykuły

Homeostaza to zdolność organizmu do utrzymania stałego poziomu czynników wewnętrznych pomimo ciągle zachodzących zmian w środowisku zewnętrznym. Taki stan równowagi jest możliwy dzięki dostarczaniu do ustroju niezbędnych składników pokarmowych, pełniących funkcje budulcowe, ale też uczestniczących w licznych procesach metabolicznych i będących kofaktorami enzymów. Jednym z kluczowych dla funkcjonowania organizmu makroelementów jest magnez. 

reklama Prenumerata_e-lek
2021-10-11 Aktualności

Mikrobiota jelitowa jest istotna nie tylko w procesie trawienia i wchłaniania, ale wpływa również na odporność organizmu. Antybiotyki, poprzez działanie bakteriobójcze, wpływają na skład mikrobioty jelitowej, co może zaburzać nie tylko funkcjonowanie przewodu pokarmowego, ale również całego organizmu. W szwedzkim badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of the National Cancer Institute sprawdzono wpływ stosowania antybiotyków na częstość występowania raka jelita grubego. W tym celu poddano analizie dane ponad 40 tys, osób z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz ponad 202 tys. zdrowych osób.  

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2021-10-08 Aktualności

Wiedza na temat skuteczności terapii onkologicznych dostępna jest dzięki badaniom klinicznym z udziałem chorych, którzy wyrazili zgodę na przyjmowanie leków o nieudowodnionej skuteczności. W czasopiśmie The New England Journal of Medicine opublikowano artykuł poruszający problem rzadkiego włączania osób starszych do badań klinicznych. Autorzy zauważyli, że tylko 24% chorych biorących udział w badaniach klinicznych to osoby po 70. r.ż., choć aż 42% mogłoby się do takich badań kwalifikować.

2021-10-07 Aktualności

Azelastyna łagodzi objawy COVID-19

URSAPHARM ogłasza wyniki badań

Firma URSPHARM przeprowadziła badanie kliniczne, którego celem była ocena zdolności azelastyny (dotychczas powszechnie stosowanej jako środek antyalergiczny w postaci aerozolu do nosa) w ograniczaniu lub zatrzymywaniu rozwoju infekcji wywołanej koronawirusem w jamie nosowej. Wyniki badania potwierdziły, że substancja zmniejsza tzw. miano wirusa w nosogardzieli zakażonych pacjentów i prowadzi do złagodzenia objawów COVID-19.

2021-10-05 Aktualności

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie receptorów temperatury i dotyku zostali: David Julius i Ardem Patapoutian. Przedstawiamy komentarze ekspertek i ekspertów centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW.

reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2021-10-01 Aktualności

Rozpoczął się sezon jesienno-zimowy, a wraz z nim wzmożone zachorowania na grypę, choroby grypopodobne, ale również na COVID-19. Warto podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec zachorowaniom i powikłaniom. Ministerstwo Zdrowia w ramach Rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 udostępniło szerokiej grupie możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień.Osoby, które są uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciw grypie nie muszą otrzymać skierowania od lekarza na szczepienie i umawiać się na wizytę w przychodni. Pacjent musi jedynie zgłosić się do jednego z punktu szczepień i umówić się na dogodny termin do wykonania iniekcji.

2021-09-30 Aktualności

Opinie o szczepieniach – sondaż

Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat®

Uczestnicy sondażu BioStat zostali zapytani o powody, dla których się zaszczepili. Najczęściej (73,5% odpowiedzi) wskazywano na obawę przed zachorowaniem na koronawirusa. 62,0% zaszczepionych zrobiło to, co uważa za konieczne dla zwalczania pandemii, zaś motywacją 56,1% była obawa o zdrowie bliskich. 27,7% chce bez ograniczeń korzystać z usług (np. z restauracji), 20,7% chciało wyjechać na wakacje, a 14,9% – wziąć udział w imprezach. Zaszczepiło się, aby nie stracić pracy 8,2% osób w tej grupie.

2021-09-29 Aktualności

Światowy Dzień Serca #WorldHeartDay został zainicjonowany 21 lat temu przez World Heart Federation, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Jak co roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne aktywnie włącza się w obchody Święta Serca, przypominając Polakom jak ważna jest profilaktyka i zdrowy styl życia. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Ich głównymi przyczynami są m.in. niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ale także uwarunkowania genetyczne i zaburzenia gospodarki lipidowej. Regularne badania gwarantują wczesne wykrycie nieprawidłowości, co daje szanse na wyzdrowienie – im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym będzie ono skuteczniejsze.

2021-09-28 Aktualności

Obecnie 118 samorządów w całej Polsce prowadzi programy szczepień przeciw HPV. To bezcenna profilaktyka zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Wirusy HPV  związane są z powstawaniem stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy, ale nie tylko, bo również nowotworów szyi, głowy, przełyku oraz odbytnicy – tłumaczy prof. Jan Kotarski, ginekolog-onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

2021-09-27 Aktualności

Szanowni Państwo,

Jak co roku, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza, chcemy podziękować wszystkim farmaceutom za codzienną, trudną pracę z klientami aptek, którym służą pomocą i radą, co jest szczególnie ważne podczas trwającej od dłuższego czasu pandemii koronawirusa.

Życzymy wszelkiej pomyślności i jak największej satysfakcji z wykonywania zawodowych obowiązków oraz znaczącej poprawy warunków pracy w aptekach, za pierwszym stołem.

 

                                                                   Zarząd wydawnictwa Medyk i redakcja miesięcznika "Lek w Polsce" 

 

reklama Baner_Kurs_A
2021-09-24 Aktualności

Na przewlekłe choroby płuc cierpi już 2 mln Polaków, a ich liczba stale rośnie. Główną przyczyną jest skażenie środowiska i palenie papierosów, po które nadal sięga ok. 9 mln mieszkańców naszego kraju. W Światowy Dzień Płuc, którego obchody przypadają na 25 września, warto poddać refleksji codzienne wybory i własne funkcjonowanie, ponieważ w większości przypadków schorzeniom płuc można zapobiec. Jednak tego dnia na szczególną uwagę zasługują osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami płuc, które ze względu na epidemię COVID-19, znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji.

2021-09-24 Aktualności

Podczas debaty Flu&Covid-19 Forum przedstawiono nowe rekomendacje ekspertów dotyczące jednoczesnego stosowania szczepionek przeciw grypie i COVID-19. Bardzo ważną kwestią jest zwiększenie dostępności do szczepień przeciw grypie poprzez implementację rozwiązań systemowych wypracowanych wcześniej dla COVID-19, tj. umożliwienie realizowania szczepień przeciw grypie w aptekach i szkołach, kwalifikację do szczepień przez pielęgniarki oraz regularne przypominanie o szczepieniach, m.in. z wykorzystaniem IKP (Internetowe Konto Pacjenta). 

2021-09-21 Artykuły

Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum) może być skutecznie stosowany w leczeniu łagodnych i umiarkowanych zaburzeń depresyjnych. Ekstrakt z H. perforatum hamuje aktywność MAO oraz wychwyt zwrotny serotoniny, dopaminy i innych monoamin, blokuje receptory GABA-ergiczne oraz prawdopodobnie zwiększa ekspresję receptorów serotoninowych. Hyperycyna indukuje CYP3A4, CYP2E1, CYP2C19 oraz glikoproteinę P, przez co może wchodzić w interakcje m.in. ze statynami. Jak wykazały metaanalizy, H. perforatum łagodzi objawy łagodnej i umiarkowanie nasilonej depresji, a nawet prowadzi do remisji choroby z równą skutecznością co konwencjonalne leczenie, przy jednocześnie mniejszej liczbie powikłań i rezygnacji z leczenia ze względu na skutki uboczne leków. 

2021-09-17 Artykuły

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Ω-3 są istotnym składnikiem fosfolipidów błon komórek mózgowych oraz włókien nerwowych, które mogą wpływać na rozwój oraz funkcje mózgu, szczególnie procesów wizualnych, poznawczych i intelektualnych. Mechanizmy działania PUFA nadal nie są dostatecznie wyjaśnione, ale wiadomo, że powodują ekspresję ludzkich genów. Wysokie dawki kwasu eikozapentaenowego i kwasu dokozoheksaenowego mogą zmieniać ekspresję 1040 genów w komórkach jednojądrzastych krwi człowieka, zwiększając ich właściwości przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. 

2021-09-16 Artykuły

Eksperci z Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (ISAP; International Association for the Study of Pain) definiują ból jako "subiektywnie przykre oraz jednoznacznie negatywne wrażenie zmysłowe i emocjonalne powstające pod wpływem bodźców uszkadzających tkankę lub zagrażających jej uszkodzeniu albo opisywanym w kategoriach takiego uszkodzenia". W artykule dokonano przeglądu wybranych analgetyków i ich zastosowania w terapii różnych rodzajów bólu.

Copyright © Medyk sp. z o.o