2024-03-05 ARTYKUŁ

Zwrócił ostatnio moją uwagę fakt, że osoby wypowiadające się publicznie w różnych mediach używają często łacińskiego zwrotu nomen omen. I pewnie nie byłoby w tym nic osobliwego, gdyby nie to, że użycie tego powiedzenia bywa często niepoprawne. Mówcy, kierując się chyba zasadą, że wszystko co mówią po łacinie, brzmi mądrze, wrzucają w swoich wypowiedziach ten zwrot w zupełnie zaskakujących miejscach, myląc go najczęściej z innym łacińskim wyrażeniem – nota bene. Warto zatem poświęcić tym dwóm łacińskim zwrotom kilka słów wyjaśnienia.

reklama Prenumerata_e-lek
2023-03-15 ARTYKUŁ

Badanie obserwacyjne wyrobu medycznego Neobianacid

Rozmowa z Andrea Cossu, Dyrektorem Medycznym Grupy Aboca

Wyrób medyczny Neobianacid, jeden z produktów w portfolio firmy Aboca, jest przeznaczony dla osób z zaburzeniami układu pokarmowego. W jakich dolegliwościach można go stosować?

Andrea Cossu, Dyrektor Medyczny Grupy Aboca: Wyrób medyczny Neobianacid, na bazie synergicznego kompleksu molekularnego polisacharydów i minerałów Poliprotect, wykazuje wysokie bezpieczeństwo, tolerancję i korzyści kliniczne podczas  stosowania w chorobie refluksowej przełyku i dyspepsji (niestrawności).  Choroba refluksowa przełyku (GERD) i dyspepsja czynnościowa (FD) są bardzo często występującymi schorzeniami. Szacuje się, że dotyczą aż 40% całej populacji.

2023-01-18

Od 9 czerwca 2021 r. można wykonywać szczepienia ochronne przeciw COVID-19 w aptece, a od 11 stycznia 2022 r. szczepienia przeciw grypie. Jaki miało to wpływ na poziom szczepień w Polsce?

dr n. farm. Piotr Merks: Farmaceuci polscy wykonali 2 mln szczepień przeciw COVID-19. Należy podkreślić, że przyczyniło się to w krótkim czasie do wzrostu poziomu wyszczepialności.

Odpowiadając na to pytanie, posłużę się prezentacją podsumowującą całość szczepień w aptekach, którą przygotowałem dla Ministerstwa Zdrowia Chorwacji. Bardzo dobrze, że decydenci rozszerzyli możliwość wykonywania szczepień także przez inne grupy zawodowe. Apteki szybko dostosowały się do wytycznych dotyczących szczepień pacjentów. Obecnie większość aptek ma pokoje konsultacyjne, odpowiednio wyposażone, z klimatyzacją.

2019-10-21

Od 21 października w aptekach dostępna jest donosowa szczepionka przeciw grypie dla dzieci. Innowacyjna formuła podania eliminuje niepotrzebny stres i strach przed ukłuciem igły. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy mają nadzieję, że nowoczesna i bezbolesna formuła podania szczepionki przyczyni się do zwiększonej wyszczepialności wśród dzieci, która w naszym kraju jest na bardzo niskim poziomie – poniżej 1%. Cena szczepionki donosowej to koszt rzędu 80-90 zł.

2019-09-12 ARTYKUŁ

Lex retro non agit

Felieton red. naczelnego miesięcznika "Lek w Polsce"
Upalny środek lata przyniósł nam niespodziankę, bo to termin zawsze najdogodniejszy dla wprowadzanie zmian kontrowersyjnych. Minie lato, we wrześniu – kampania wyborcza i może uda się niespodziankę zrolować pod dywan. Pomijam całą „Konstytucję dla Nauki”, opracowaną przez zespół ministra Gowina, chciałbym zatrzymać się na tym, co dla nas w tej chwili ważne, czyli ewaluacji czasopism naukowych. Rozporządzenie ministerialne weszło w życie 31.07.2019, a istotnym curiosum jest fakt, że ma działać od… 1 stycznia br. (sic!).
2019-08-19 ARTYKUŁ
Niewątpliwie utrzymanie obecnego systemu kolejkowego jest utrwalaniem istniejącej, ba – pogłębiającej się patologii, utrudniającej życie zarówno pacjentom, jak i pracownikom służby zdrowia, którzy tracą czas i nerwy na udzielanie odpowiedzi, czasami nieweryfikowalnych.
2019-07-04 ARTYKUŁ

Opieka farmaceutyczna w Polsce

Wywiad z Pawłem Konradem Tuszyńskim, Dyrektorem ds. naukowych grupy opieka.farm
Wdrażanie pilotażowego programu opieki farmaceutcznej, rola farmaceuty, relacje z pacjentami to problemy ważne dla branży farmaceutycznej w Polsce. O sposobach ich rozwiązywania rozmawiamy z dyrektorem ds. naukowych grupy opieka.farm, Pawłem Konradem Tuszyńskim.
Alicja Paciorek-Kolbus: Jak klienci aptek postrzegają farmaceutów? A jak chcieliby być postrzegani pracownicy aptek?
Paweł Konrad Tuszyński: To pytanie zadałbym nieco inaczej – jak pacjenci postrzegają pracowników aptek, a jak chcieliby być postrzegani farmaceuci? Bo dla pacjentów za pierwszym stołem stoi pracownik apteki – nie wiedzą, czy jest to farmaceuta, technik czy stażysta. Można powiedzieć, że pracownicy aptek nadal cieszą się zaufaniem społeczeństwa, co też wykazał raport przygotowany dla kampanii „Po pierwsze farmaceuta”.
2019-05-13 ARTYKUŁ
Największy odsetek przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce, które wprowadziły innowacje produktowe lub procesowe to firmy farmaceutyczne. Farmacja wyprzedziła produkcję komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Krajowe firmy farmaceutyczne liczą, że dzięki wsparciu rządu i wprowadzeniu preferencji dla rodzimych wytwórców ich innowacyjność wzrośnie jeszcze bardziej.
2019-05-06 ARTYKUŁ

Jako jedni z pierwszych w profesjonalnych mediach związanych z medycyną podejmujemy coraz bardziej palący temat – w tym numerze publikujemy I część artykułu Produkty z pogranicza. Zagadnienia teoretyczne. Rozpoczynając rozważania o produktach z pogranicza, należy zwrócić uwagę na samo słowo „pogranicze” (ang.: borderline). Pogranicze może być sztywne, określone prawem lub przechodzić jedno w drugie jak cząsteczki w przypadku dyfuzji. W przestrzeni rynku przesyconego różnego rodzaju wyrobami istnieją produkty, które czasem ciężko jest zaklasyfikować do konkretnej grupy.

2019-03-28 ARTYKUŁ
Krajowy sektor farmaceutyczny rozwija się bardzo intensywnie, wprowadza oparte na wiedzy innowacje, zwiększa poziom zatrudnienia, zapewnia bezpieczeństwo lekowe Polski. Dlatego wzorem innych bogatych krajów zasługuje na wsparcie Rządu. Bezpieczeństwo lekowe stanowi wypadkową wielu elementów. Najważniejszym z nich jest dostępność leków dla pacjentów – rozumiana jako pełne zaspokojenie popytu na produkty lecznicze, a także realna możliwość ich zakupu poprzez oferowanie wysokiej jakości leków w przystępnych cenach.
2019-03-27
Felieton poświęcam na omówienie problemów najczęściej nurtujących lekarzy i farmaceutów, co przejawia się pytaniami do rzecznika Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Oto odpowiedzi na kilka pytań najczęściej powtarzających się w różnych formach, niekiedy skrócone ze względów technicznych. Na początek „nieśmiertelna” marihuana.
2019-02-20 ARTYKUŁ
Z inicjatywy Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości została opracowana publikacja poświęcona stuleciu rejestracji leków w Polsce. Opartyn na niej poniższy artykuł ma na celu przybliżenie tego niezwykle ważnego aspektu historii farmacji w odrodzonym państwie polskim.
2019-01-24 ARTYKUŁ
Mikroorganizmy zasiedlające przewód pokarmowy człowieka wywierają pozytywny wpływ na prawidłową pracę jelit, a także zapobiegają kolonizacji i zakażeniu bakteriami patogennymi. Zaburzenie w składzie mikroflory fizjologicznej jest częstą przyczyną występowania biegunek. W celu przywrócenia jej równowagi można zastosować mikroorganizmy probiotyczne, wybrane szczepy zarówno bakterii, jak i drożdży.
2018-10-29 ARTYKUŁ
Zgodnie z artykułem sześćdziesiątym ósmym Konstytucji każdemu obywatelowi przysługuje prawo do ochrony zdrowia, a obowiązkiem państwa jest zapewnienie równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W ostatnim czasie została podjęta decyzja o zwiększeniu nakładów na ochronę zdrowia do 6% procent PKB (produkt krajowy brutto) w roku 2024, co może zaowocować łączną kwotą finansowania ochrony zdrowia na poziomie 830 mld zł w latach 2018-2024.
Polityka Lekowa Państwa jest dokumentem strategicznym określającym priorytety działań w zakresie gospodarowania lekami w Polsce w latach 2018-2022.
2018-10-26 ARTYKUŁ
Ze względu na szybko narastające zagrożenie, wynikające z coraz większej ilości produktów leczniczych o silnym i bardzo silnym działaniu, a także wykrywanie nowych działań niepożądanych i interakcji u produktów będących na rynku nawet przez długi już czas, inaugurujemy nowy dział w naszym piśmie, poświęcony bezpieczeństwu farmakoterapii, szczególnie działaniom niepożądanym produktów leczniczych i interakcjom.

Copyright © Medyk sp. z o.o