twitter
logowanie/rejestracja

Lek w Polsce

Serializacja produktów leczniczych – czyli o tym, jak często praktyka odbiega od teorii

9 lutego 2019 r. wszedł w życie obowiązek weryfikacji autentyczności produktów leczniczych na każdym etapie obiegu leku. System obsługujący te czynności i rzetelność poszczególnych jego uczestników wydaje się jednak nie spełniać wszystkich stawianych procesowi wymagań. Szczególnie ważne staje się to w kontekście zakończenia 1 lipca tego roku okresu przejściowego i ustanowienia możliwości nakładania na apteki wysokich kar pieniężnych.
reklama

Najnowsze wytyczne diagnostyczno-terapeutyczne AZS

Komentarz

AZS (atopowe zapalenie skóry) jest przewlekłą dermatozą alergiczną, która każdego roku dotyka coraz większej liczby osób. Zachorowalność w Polsce wynosi 4,7-9,2% wśród dzieci, a wśród osób dorosłych 0,9–1,4% [3]. Co ważne, zauważono wzrost występowania AZS szczególnie w dużych miastach. Choroba ta jest wynikiem złożonych interakcji czynników genetycznych, epigenetycznych, środowiskowych i immunologicznych.

Lex retro non agit

Felieton red. naczelnego miesięcznika "Lek w Polsce"

Upalny środek lata przyniósł nam niespodziankę, bo to termin zawsze najdogodniejszy dla wprowadzanie zmian kontrowersyjnych. Minie lato, we wrześniu – kampania wyborcza i może uda się niespodziankę zrolować pod dywan. Pomijam całą „Konstytucję dla Nauki”, opracowaną przez zespół ministra Gowina, chciałbym zatrzymać się na tym, co dla nas w tej chwili ważne, czyli ewaluacji czasopism naukowych. Rozporządzenie ministerialne weszło w życie 31.07.2019, a istotnym curiosum jest fakt, że ma działać od… 1 stycznia br. (sic!).

Następny pacjent z e-kolejki, proszę...

Felieton red. naczelnego

Niewątpliwie utrzymanie obecnego systemu kolejkowego jest utrwalaniem istniejącej, ba – pogłębiającej się patologii, utrudniającej życie zarówno pacjentom, jak i pracownikom służby zdrowia, którzy tracą czas i nerwy na udzielanie odpowiedzi, czasami nieweryfikowalnych.
reklama

Opieka farmaceutyczna w Polsce

Wywiad z Pawłem Konradem Tuszyńskim, Dyrektorem ds. naukowych grupy opieka.farm

Wdrażanie pilotażowego programu opieki farmaceutcznej, rola farmaceuty, relacje z pacjentami to problemy ważne dla branży farmaceutycznej w Polsce. O sposobach ich rozwiązywania rozmawiamy z dyrektorem ds. naukowych grupy opieka.farm, Pawłem Konradem Tuszyńskim.
Alicja Paciorek-Kolbus: Jak klienci aptek postrzegają farmaceutów? A jak chcieliby być postrzegani pracownicy aptek?
Paweł Konrad Tuszyński: To pytanie zadałbym nieco inaczej – jak pacjenci postrzegają pracowników aptek, a jak chcieliby być postrzegani farmaceuci? Bo dla pacjentów za pierwszym stołem stoi pracownik apteki – nie wiedzą, czy jest to farmaceuta, technik czy stażysta. Można powiedzieć, że pracownicy aptek nadal cieszą się zaufaniem społeczeństwa, co też wykazał raport przygotowany dla kampanii „Po pierwsze farmaceuta”.

Bez innowacji nie ma branży farmaceutycznej

Największy odsetek przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce, które wprowadziły innowacje produktowe lub procesowe to firmy farmaceutyczne. Farmacja wyprzedziła produkcję komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych. Krajowe firmy farmaceutyczne liczą, że dzięki wsparciu rządu i wprowadzeniu preferencji dla rodzimych wytwórców ich innowacyjność wzrośnie jeszcze bardziej.

Extractum Spissum czyli wyciąg gęsty

Od redaktora

Jako jedni z pierwszych w profesjonalnych mediach związanych z medycyną podejmujemy coraz bardziej palący temat – w tym numerze publikujemy I część artykułu Produkty z pogranicza. Zagadnienia teoretyczne. Rozpoczynając rozważania o produktach z pogranicza, należy zwrócić uwagę na samo słowo „pogranicze” (ang.: borderline). Pogranicze może być sztywne, określone prawem lub przechodzić jedno w drugie jak cząsteczki w przypadku dyfuzji. W przestrzeni rynku przesyconego różnego rodzaju wyrobami istnieją produkty, które czasem ciężko jest zaklasyfikować do konkretnej grupy.

Inwestycje w branżę farmaceutyczną zwiększą bezpieczeństwo lekowe kraju

Komentarz

Krajowy sektor farmaceutyczny rozwija się bardzo intensywnie, wprowadza oparte na wiedzy innowacje, zwiększa poziom zatrudnienia, zapewnia bezpieczeństwo lekowe Polski. Dlatego wzorem innych bogatych krajów zasługuje na wsparcie Rządu. Bezpieczeństwo lekowe stanowi wypadkową wielu elementów. Najważniejszym z nich jest dostępność leków dla pacjentów – rozumiana jako pełne zaspokojenie popytu na produkty lecznicze, a także realna możliwość ich zakupu poprzez oferowanie wysokiej jakości leków w przystępnych cenach.

Organizacja rejestracji leków w Polsce w latach 1918-1939. Część I

Z inicjatywy Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości została opracowana publikacja poświęcona stuleciu rejestracji leków w Polsce. Opartyn na niej poniższy artykuł ma na celu przybliżenie tego niezwykle ważnego aspektu historii farmacji w odrodzonym państwie polskim.

Lactobacillus rhamnosus GG i inne mikroorganizmy probiotyczne w zapobieganiu i leczeniu biegunki u dorosłych

Mikroorganizmy zasiedlające przewód pokarmowy człowieka wywierają pozytywny wpływ na prawidłową pracę jelit, a także zapobiegają kolonizacji i zakażeniu bakteriami patogennymi. Zaburzenie w składzie mikroflory fizjologicznej jest częstą przyczyną występowania biegunek. W celu przywrócenia jej równowagi można zastosować mikroorganizmy probiotyczne, wybrane szczepy zarówno bakterii, jak i drożdży.
reklama
Lek w Polsce - czasopismo

ISSN: 1231-028X

IC: 63.85 pkt

Edukacja: 5 pkt

reklama
Producenci informują
więcej »
reklama
reklama

Na skróty

Informacje

 

Copyright © Medyk sp. z o.o

Strona przeznaczona dla specjalistów - osób uprawnionych do wystawiania recept lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi. Strona używa pliki cookies, w celu polepszenia użyteczności i funkcjonalności oraz w celach statystycznych. Korzystając ze strony potwierdzasz swoje uprawnienia oraz wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Polityka prywatności. OK