2021-10-22 Aktualności

Cemiplimab od 1 listopada na liście leków refundowanych

Dla pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry

Od 1 listopada na liście leków refundowanych znajdzie się cemiplimab, pierwsza i jak dotąd jedyna terapia biologiczna dla pacjentów z nieoperacyjnym zaawansowanym rakiem kolczystokomórkowym skóry, której amerykańska agencja FDA przyznała status terapii przełomowej. Lek ten zalecany jest głównie osobom starszym (powyżej 65. r.ż.), które byli narażeni na dużą ekspozycję słoneczną głównie ze względu na wykonywany zawód (np. rolnicy, sadownicy, leśnicy czy pracownicy budowlani).

reklama Prenumerata_e-lek
2021-10-14 Aktualności

Fabryka leków przy ul. Mogilskiej w Krakowie jest jednym z największych zakładów farmaceutycznych w Polsce, wytwarzającym obecnie ok. 3,5 mld tabletek i kapsułek rocznie. Znana z produkcji Vibovitu, Flegaminy czy Aviomarinu krakowska fabryka Teva ma za sobą 90 lat historii. Krakowska fabryka szczyci się międzynarodowymi certyfikatami jakości, bezpieczeństwa i ochrony środowiska, wytwarzając leki, które pomagają milionom pacjentów w Polsce i na świecie.

reklama banery medyk 1200x300 2025_lot pharma
2021-10-11 Aktualności

Mikrobiota jelitowa jest istotna nie tylko w procesie trawienia i wchłaniania, ale wpływa również na odporność organizmu. Antybiotyki, poprzez działanie bakteriobójcze, wpływają na skład mikrobioty jelitowej, co może zaburzać nie tylko funkcjonowanie przewodu pokarmowego, ale również całego organizmu. W szwedzkim badaniu opublikowanym w czasopiśmie Journal of the National Cancer Institute sprawdzono wpływ stosowania antybiotyków na częstość występowania raka jelita grubego. W tym celu poddano analizie dane ponad 40 tys, osób z rozpoznaniem raka jelita grubego oraz ponad 202 tys. zdrowych osób.  

2021-10-08 Aktualności

Wiedza na temat skuteczności terapii onkologicznych dostępna jest dzięki badaniom klinicznym z udziałem chorych, którzy wyrazili zgodę na przyjmowanie leków o nieudowodnionej skuteczności. W czasopiśmie The New England Journal of Medicine opublikowano artykuł poruszający problem rzadkiego włączania osób starszych do badań klinicznych. Autorzy zauważyli, że tylko 24% chorych biorących udział w badaniach klinicznych to osoby po 70. r.ż., choć aż 42% mogłoby się do takich badań kwalifikować.

2021-10-07 Aktualności

Azelastyna łagodzi objawy COVID-19

URSAPHARM ogłasza wyniki badań

Firma URSPHARM przeprowadziła badanie kliniczne, którego celem była ocena zdolności azelastyny (dotychczas powszechnie stosowanej jako środek antyalergiczny w postaci aerozolu do nosa) w ograniczaniu lub zatrzymywaniu rozwoju infekcji wywołanej koronawirusem w jamie nosowej. Wyniki badania potwierdziły, że substancja zmniejsza tzw. miano wirusa w nosogardzieli zakażonych pacjentów i prowadzi do złagodzenia objawów COVID-19.

reklama STAN PRZEDCUKRZYCOWY_BANER
2021-10-05 Aktualności

Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za odkrycie receptorów temperatury i dotyku zostali: David Julius i Ardem Patapoutian. Przedstawiamy komentarze ekspertek i ekspertów centrum informacyjnego Tygodnia Noblowskiego Centrum Współpracy i Dialogu UW.

2021-10-01 Aktualności

Rozpoczął się sezon jesienno-zimowy, a wraz z nim wzmożone zachorowania na grypę, choroby grypopodobne, ale również na COVID-19. Warto podjąć odpowiednie kroki, aby zapobiec zachorowaniom i powikłaniom. Ministerstwo Zdrowia w ramach Rozporządzenia z dnia 27 sierpnia 2021 r. w sprawie metody zapobiegania grypie sezonowej w sezonie 2021/2022 udostępniło szerokiej grupie możliwość skorzystania z bezpłatnych szczepień.Osoby, które są uprawnione do bezpłatnych szczepień przeciw grypie nie muszą otrzymać skierowania od lekarza na szczepienie i umawiać się na wizytę w przychodni. Pacjent musi jedynie zgłosić się do jednego z punktu szczepień i umówić się na dogodny termin do wykonania iniekcji.

2021-09-30 Aktualności

Opinie o szczepieniach – sondaż

Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat®

Uczestnicy sondażu BioStat zostali zapytani o powody, dla których się zaszczepili. Najczęściej (73,5% odpowiedzi) wskazywano na obawę przed zachorowaniem na koronawirusa. 62,0% zaszczepionych zrobiło to, co uważa za konieczne dla zwalczania pandemii, zaś motywacją 56,1% była obawa o zdrowie bliskich. 27,7% chce bez ograniczeń korzystać z usług (np. z restauracji), 20,7% chciało wyjechać na wakacje, a 14,9% – wziąć udział w imprezach. Zaszczepiło się, aby nie stracić pracy 8,2% osób w tej grupie.

2021-09-29 Aktualności

Światowy Dzień Serca #WorldHeartDay został zainicjonowany 21 lat temu przez World Heart Federation, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Jak co roku Polskie Towarzystwo Kardiologiczne aktywnie włącza się w obchody Święta Serca, przypominając Polakom jak ważna jest profilaktyka i zdrowy styl życia. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią nadal najczęstszą przyczynę zgonów na świecie. Ich głównymi przyczynami są m.in. niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ale także uwarunkowania genetyczne i zaburzenia gospodarki lipidowej. Regularne badania gwarantują wczesne wykrycie nieprawidłowości, co daje szanse na wyzdrowienie – im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym będzie ono skuteczniejsze.

2021-09-28 Aktualności

Obecnie 118 samorządów w całej Polsce prowadzi programy szczepień przeciw HPV. To bezcenna profilaktyka zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Wirusy HPV  związane są z powstawaniem stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy, ale nie tylko, bo również nowotworów szyi, głowy, przełyku oraz odbytnicy – tłumaczy prof. Jan Kotarski, ginekolog-onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

reklama Baner_Kurs_A
2021-09-27 Aktualności

Szanowni Państwo,

Jak co roku, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza, chcemy podziękować wszystkim farmaceutom za codzienną, trudną pracę z klientami aptek, którym służą pomocą i radą, co jest szczególnie ważne podczas trwającej od dłuższego czasu pandemii koronawirusa.

Życzymy wszelkiej pomyślności i jak największej satysfakcji z wykonywania zawodowych obowiązków oraz znaczącej poprawy warunków pracy w aptekach, za pierwszym stołem.

 

                                                                   Zarząd wydawnictwa Medyk i redakcja miesięcznika "Lek w Polsce" 

 

2021-09-24 Aktualności

Na przewlekłe choroby płuc cierpi już 2 mln Polaków, a ich liczba stale rośnie. Główną przyczyną jest skażenie środowiska i palenie papierosów, po które nadal sięga ok. 9 mln mieszkańców naszego kraju. W Światowy Dzień Płuc, którego obchody przypadają na 25 września, warto poddać refleksji codzienne wybory i własne funkcjonowanie, ponieważ w większości przypadków schorzeniom płuc można zapobiec. Jednak tego dnia na szczególną uwagę zasługują osoby zmagające się z przewlekłymi chorobami płuc, które ze względu na epidemię COVID-19, znajdują się w wyjątkowo trudnej sytuacji.

2021-09-24 Aktualności

Podczas debaty Flu&Covid-19 Forum przedstawiono nowe rekomendacje ekspertów dotyczące jednoczesnego stosowania szczepionek przeciw grypie i COVID-19. Bardzo ważną kwestią jest zwiększenie dostępności do szczepień przeciw grypie poprzez implementację rozwiązań systemowych wypracowanych wcześniej dla COVID-19, tj. umożliwienie realizowania szczepień przeciw grypie w aptekach i szkołach, kwalifikację do szczepień przez pielęgniarki oraz regularne przypominanie o szczepieniach, m.in. z wykorzystaniem IKP (Internetowe Konto Pacjenta). 

2021-09-15 Aktualności

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na początku września 2021 r. przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych i Fundację Alabaster, nieskutecznie leczone AZS tworzy lub nasila istniejące zaburzenia w funkcjonowaniu rodziny, nierzadko uniemożliwia konstruktywne radzenie sobie z problemami życia codziennego, doprowadzając czasami do jej rozpadu. Ponad 65% pacjentów i opiekunów dzieci z AZS przyznało, że w ich domach AZS niejednokrotnie było przyczyną kłótni, a związki 4% respondentów, nadszarpnięte pod wpływem choroby, rozpadły się. Jedyną szansą na skuteczną pomoc jest dostęp do refundowanej terapii biologicznej.

2021-09-14 Aktualności

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła zapalna dermatoza o nawrotowym przebiegu z towarzyszącym świądem, która może współistnieć z innymi chorobami atopowymi, dlatego konieczne jest multidyscyplinarne i holistyczne podejście do każdego pacjenta z tą jednostką chorobową. Częstość występowania AZS wśród dzieci sięga 15-20%. Do rozwoju AZS dochodzi na skutek współdziałania czynników genetycznych, środowiskowych, uszkodzenia bariery skórnej i zaburzeń układu immunologicznego. U ponad 90% chorych pierwsze objawy pojawiają się do 5. r.ż. U ok.10% chorych AZS utrzymuje się w wieku dorosłym.

Copyright © Medyk sp. z o.o